פורטל:גאולוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
P geology.png

גאולוגיה היא אחד ממדעי הטבע, ענף בתחום מדעי כדור הארץ.

הגאולוגיה חוקרת את הגאוספירהכדור הארץ המוצק: את תכונותיה, את תהליך וזמן היווצרותה, את מרכיביה השונים, את התהליכים הדינמיים המתרחשים בה (כגון רעידות אדמה, תנועת הלוחות, התפרצויות געשיות והתרוממות רכסי הרים) ואת השפעתם על יצירת הנוף המגוון שאנו רואים.

הגאולוג חוקר באמצעות קרקעות, סלעים, מינרלים ומאובנים את התפתחות כדור הארץ, את השינויים שהתרחשו בו לאורך העידנים השונים ואת אוצרות הטבע הטמונים בו.

הגאולוגיה מורכבת מתחומי מחקר רבים ומגוונים המפרקים את כדור הארץ ותכונותיו למרכיבים השונים, מספקים הסברים לתופעות ותצפיות, ושבים ומאחדים את המידע לתמונה שלמה.

לערך המלא


Rotating earth (Very small).gif

בכותרות

התגלה מינרל ייחודי

מינרלים שונים

במהלך סקר גאולוגי סמוך לאגם קוואן בדרום-מערב אוסטרליה התגלה מינרל יוצא דופן.

מתוך עשרות מינרלים חדשים המתגלים בכל שנה כבר התגלו בעבר מינרלים לא ידועים באזורי הספר של מערב אוסטרליה.
הפעם התגלה המינרל על סלע געשי בתוך מצע קוורצי.

ייחודו של המינרל

המינרל החדש מכיל סטרונציום, סידן, כרום, גופרית, פחמן, חמצן ומימן – שילוב יוצא דופן של יסודות.
מינרל כזה, שאינו קשור לקבוצות מינרלים ידועות – נדיר במיוחד.

תיאור

נמצאו גבישים זעירים ושקופים בוורוד כהה, בסגול ובירוק במבנה פסאודו קובייתי.
גודלם של הגבישים כחצי מילימטר.
קשיות בסולם מוס: 1.5 עד 2, כלומר: רך ופריך בדומה לגבס.
למינרל ברק זגוגי וצבע שרטוט ורוד.
עדיין לא ברור אם יכולים להיות לו שימושים מסחריים.

שם

המינרל החדש נקרא פוטניסיט (Putnisite), על שמם של אנדרו וכריסטין פוטניסמינרלוגים מקומיים המכהנים כמרצים למינרלוגיה בגרמניה. שם זה טרם אושר על ידי האגודה הבינלאומית למינרלוגיה.

להרחבה:

קישורים קבועים

עדכונים מקוונים

האריסון שמיט אוסף דגימות על הירח
3 ביולי
6 ביולי
10 ביולי
11 ביולי
13 ביולי
16 ביולי
20 ביולי
28 ביולי
  • 1976רעידת האדמה בטאנגשאן, סין, נחשבה עד להתרחשותה של רעידת האדמה בסומטרה בשנת 2004 לרעידת האדמה הגדולה ביותר בעת המודרנית בהתחשב במספר הנספים והפצועים. מקורות רבים מעריכים את גודלה כ-8.2 בסולם מגניטודה לפי מומנט, אך הממשלה הסינית אומדת את הרעש ב-7.8 או 7.6. נתונים רשמיים מוסרים כי הרעש גרם למותם של 242,419 בני אדם, אולם מקורות אחרים אומדים את המספר כגדול הרבה יותר, אף פי שלוש.


Config-date.png


החודש בהיסטוריה
ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
הקוטב הגאוגרפי הצפוני הקוטב הגאוגרפי הדרומי הקוטב הגאומגנטי הצפוני הקוטב הגאומגנטי הדרומי הקוטב המגנטי הצפוני הקוטב המגנטי הדרומי ציר הסיבוב של כדור הארץ הקוטב הגאוגרפי הצפוני הקוטב הגאוגרפי הדרומי ציר הדו-קוטביות הקוטב הגאומגנטי הצפוני הקוטב הגאומגנטי הדרומי הקוטב המגנטי הצפוני הקוטב המגנטי הדרומי מבחינה פיזיקלית הקוטב הצפוני נחשב ל"דרומי" (S) והקוטב הדרומי נחשב לצפוני (N) ציר הדו-קוטביות הגלעין הפנימי (מוצק) הגלעין החיצוני (נוזלי) מעטפת כדור הארץ קרום כדור הארץ ציר הסיבוב של כדור הארץהשדה המגנטי של כדור הארץ

השדה המגנטי של כדור הארץ הוא אחת התכונות הפיזיקליות המאפיינות את כוכב הלכת ארץ. לשדה המגנטי יש השפעה על מגוון תופעות באטמוספירה ובחלל הקרוב אליה. על פי ההשערה המקובלת, השדה המגנטי נוצר בגלעין החיצוני של כדור הארץ, ורק חלק קטן ממנו נמדד על פני השטח או בחלל. השדה המגנטי של כדור הארץ דומה לשדה של מגנט דו-קוטבי, שקוטב אחד שלו (קוטב דרום בעידן הנוכחי) נמצא באוקיינוס הקרח הצפוני, והשני ליד אנטארקטיקה (קוטב צפון בעידן הנוכחי). קטבים אלו נעים ממקומם באופן רציף, וקיימות עדויות פלאומגנטיות להיפוכי כיוון כאלה בהיסטוריה הגאולוגית של כדור הארץ.

השפעת השדה המגנטי של כדור הארץ מורגשת עד למרחק גדול בחלל, והשפעתו על רוח השמש מגדירה אזור הקרוי מגנטוספירה. לרוח השמש יש גם השפעה קטנה על מיקום הקטבים המגנטיים של כדור הארץ. קיום המגנטוספירה מגן על כדור הארץ מפני רוח השמש ומאפשר את קיום החיים על כדור הארץ.

מעריכים שהשדה המגנטי מסייע לבעלי חיים מסוימים, כמו עופות נודדים, לנווט את דרכם בעת הנדידה השנתית, ואילו האדם משתמש בשדה המגנטי של כדור הארץ לצורך ניווט באמצעות מצפן.

‏‏

TarbosaurusP1050352.jpg
מאובן של דינוזאור מסוג טרבוזאור באטאר בתוך סלע

אדים עולים ממרחצאות חמת גדר

חמת גדרערבית: אל-חמה) היא אתר מרחצאות מרפא בעמק הירמוך, בדרום רמת הגולן. המים באתר נובעים מחמישה מעיינות: ארבעה מעיינות חמים עשירים במינרלים ומעיין מים מתוקים. נביעות אלה הן מעיינות העתק של הבקע הסורי-אפריקני. לדעת הגאולוג עמנואל מזור, המים הגיעו בחדירה קדומה מן הים התיכון לשולי בקעת הירדן ונספגו באקוויפרים.
למעיינות חמת גדר יוחסו סגולות של ריפוי מחלות עור. השימוש במרחצאות החל בתקופת המשנה, נמשך עד אמצע התקופה הערבית וחודש במאה העשרים. במקום נמצאו שרידים של מרחצאות מפוארים מהתקופה הרומית.

P literature.svg

בדפוס

  • Encyclopedia of Geology, Elsevier Academic Press, First edition 2005, ISBN 0-12-636380-3 (set)
P computing.svg

ברשת

מתוך אתר פא"ר של האוניברסיטה הפתוחה:

מבוא למדע כדור-הארץצפונות כדור-הארץנדבכים בגאולוגיה של ארץ-ישראלגאולוגיה של הכרמלאוקיינוגרפיהיישומי הגאולוגיה והוראתה בישראלמיקרוסקופיה של מינרלים וסלעיםמיקרוסקופיה של סלעים מותמריםנושאים נוספים במדעי הטבע והחיים

ספרים מקוונים:

P Television.png

סדרות טלוויזיה

הרצאות מקוונות

הרצאות וידאו שהועלו ל-YouTube מטעם האוניברסיטה העברית:

כיתוב תמונה
שמורת הטוף בהר הגעש הכבוי בכרם מהר"ל

סיור גאולוגי בכרמל

ביום שישי, ה־5 בנובמבר 2010, נערך סיור גאולוגי בכרמל במסגרת מיזם אלף מילים.

הסיור התחיל בכרם מהר"ל. תחנות נוספות: הר הגעש של כרם מהר"ל, נחל מערות, צנירי נחל אורן, מחצבות קדומים ומחצבת נשר.


תצורת טורוויפדנשיה הסיניתקמר מונומנטברדרבונגהברומואבן חול קוקונינוחבורת ג'הולתצורת ג'יופוטאנגתצורת יישייןמונוקלינהקמר סן רפאלאבן גיר קאיבאבגרם המדרגות הגדולכיבוש נהרסאנגיאנג אפיסחיפה לאחורהתחתרות לעומקתצורת מואנקופיאובינסאגן ויטווטרסרנדקונגלומרט שינארמפפרט (גאולוגיה)תצורת צ'ינלהפיקו (הר געש)קלוד (הר געש)סן מיגל (הר געש)טרומאהויליאם ג'ייקוב הולנדקמפן (גיל גאולוגי)הים הפנימי המערביאבן חול נאוואחושולי יבשתטרוורה

כיתוב תמונה

אין סיטו (מלטינית In situ "בַּמקום", "בַּאתר") משמש בגאולוגיה להגדרת סלע שנוצר במקום בו הוא נמצא, לעומת סלע שנסחף לאתר. הפרדה זו חשובה להבנת התהליכים שעבר הסלע בסביבה בה הוא מצוי.

אבן חולאגטאוליביןאופאלאזבסטאלבסטראקטינוליטבזלתבליהבנטוניטברילגאוכימיהגארנטגייזרגרניטגתיטדולומיטדיוריטהאדןהאירוע המסיניהכחדת קרטיקון-שלישוןהעתקהבקע הסורי-אפריקניוולאסטוניטזאוליטזמן גאולוגיחרסיתטוףטיטניטטנזניטטקטוניקת הלוחותיהלוםכלקדוןלוסיטמכתשים בנגבמערת נטיפיםנפטסיליקטסלע משקעסקפוליטסרפנטיןעין הנמרפרידוטצורקבוצת הכלוריטקוורץקרנליאןקרקערוטילרעידת אדמההעתק סן אנדראסתיארוך רדיומטריתימרת מעטפת

מלמעלה למטה, העתק תנועה אופקי, העתק נורמלי, העתק הפוך

העתק הוא סדק שנוצר בסלעי קרום כדור הארץ עקב לחצים עזים. אורך מישור השבירה יכול לנוע בין סנטימטרים בודדים לכמה מאות קילומטרים. תזוזה זו יכולה להתרחש כזחילה רציפה או כסדרה של קפיצות עוויתיות של כמה מטרים בכל פעם במשך מספר שניות. רוב רעידות האדמה מתרחשות עקב תופעה זו.
העתקים ידועים:
העתק סן אנדראס בקליפורניה שמעריכים כי מאז נוצר נע כ-400 קילומטר. העתק זה גרם לרעידת האדמה של 1906 בסן פרנסיסקו כתוצאה מתזוזה של כ-6 מטר בין שני גושי הסלע.
השבר הסורי אפריקני שנע כ-100 קילומטר: המקום המקביל לבקעת תמנע מצדו המזרח של השבר הסורי־אפריקני מצוי 100 קילומטר צפונית לו בפינון שבירדן.

ויליאם סמית

ויליאם סמית היה מודד וגאולוג אנגלי נודע, בעיקר בשל מחקריו בסטרטיגרפיה, קביעת גילן של שכבות סלע ויצירת היסוד לבניית לוח הזמנים הגאולוגי. סמית נודע בהיסטוריה של הגאולוגיה בין היתר כמי שהבדיל ורשם את סדר השכבות בסטרטיגרפיה האנגלית – ובכך ביטא את עקרון הסופרפוזיציה הגורס כי לשכבות יש סדר היווצרות, והראה כי הן עשויות להתאפיין באמצעות מאובנים. הוא ערך מיפוי מקיף באנגליה ובסקוטלנד ויצר את המפה הגאולוגית הכלל-ארצית הראשונה מסוגה. תרומותיו גרמו לרבים לכנותו "אבי הגאולוגיה האנגלית", והכינוי "סטרטה" (strata – שכבה) דבק בו. על-פי גודלם וסוגם של המאובנים הגדיר סמית 3 עידנים גאולוגיים חשובים:

סמית חינך בדרכו שלו דור חדש של גאולוגים, שכל אחד מהם הרים תרומה חשובה לגאולוגיה המודרנית של בריטניה. אחד מהם הוא ג'ון פיליפס – אחיינו של סמית, שערך את רשימות דודו והוציאן לאור ב-1844. פיליפס היה לאחד הגאולוגים והפלאונטולוגים המובילים באנגליה של המאה ה-19, ולזכותו נזקפת קביעת מרבית יחידות הזמן הגאולוגי הנמצאות בשימוש עד היום.

Edward Hitchcock.jpg
Cquote2.svg

מדוע אין אנו יכולים להוסיף את הגאולוגיה לרשימת המדעים הפואטיים? מדוע לא יוכל מדע זה – שהוא המדע השני בהיקפו ובגודלו והראשון בהענקת טווח לדמיון – להימנות על המוזות ולספק תימות למשורר?

Cquote3.svg
– אדוארד היצ'קוק (שירת הגאולוגיה, 1849)

המעביד שלך ביקש שלא תביא יותר סלעים למשרד קריצה

חוטיחשמל
נחושת
גאולוגיה ימית חקר האוקיינוסים, תשתיתם, רכסיהם והמשקעים הנוצרים בהם
גאולוגיה מבנית יחסי המבנה של הסלעים בקרום כדור הארץ
גאוכימיה חקר הרכבו הכימי של כדור הארץ והתהליכים שיצרו בו חומרים שונים
גאומורפולוגיה תהליכי עיצוב הנוף
גאופיזיקה מבנה כדור הארץ ותכונותיו הפיזיקליות
סייסמולוגיה רעידות אדמה
וולקנולוגיה הרי געש
טקטוניקה תנועת הלוחות בקרום כדור הארץ
מינרלוגיה חקר מינרלים והגדרתם
סטרטיגרפיה תורת השכבות וסידורן
פדולוגיה חקר קרקעות
פטרולוגיה היווצרות וסיווג סלעים
פלאונטולוגיה תורת המאובנים
P chemistry.svg
P physics-2.png
P geography1.png
Q space.svg
P biology.svg
P Leaf.png
P Moai.png
פורטל כימיה פורטל פיזיקה פורטל גאוגרפיה פורטל מדעי החלל פורטל ביולוגיה פורטל בוטניקה פורטל המורשת העולמית

Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה דרכים בהן אתם יכולים לתרום:

מצאו ערכים לשיפור בנושא גאולוגיה: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)

פורטל מומלץ
Vergina sun.svg