פורטל:גאולוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
P geology.png

גאולוגיה היא אחד ממדעי הטבע, ענף בתחום מדעי כדור הארץ.

הגאולוגיה חוקרת את הגאוספירהכדור הארץ המוצק: את תכונותיה, את תהליך וזמן היווצרותה, את מרכיביה השונים, את התהליכים הדינמיים המתרחשים בה (כגון רעידות אדמה, תנועת הלוחות, התפרצויות געשיות והתרוממות רכסי הרים) ואת השפעתם על יצירת הנוף המגוון שאנו רואים.

הגאולוג חוקר באמצעות קרקעות, סלעים, מינרלים ומאובנים את התפתחות כדור הארץ, את השינויים שהתרחשו בו לאורך העידנים השונים ואת אוצרות הטבע הטמונים בו.

הגאולוגיה מורכבת מתחומי מחקר רבים ומגוונים המפרקים את כדור הארץ ותכונותיו למרכיבים השונים, מספקים הסברים לתופעות ותצפיות, ושבים ומאחדים את המידע לתמונה שלמה.

לערך המלא


Rotating earth (Very small).gif

בכותרות

התגלה מינרל ייחודי

מינרלים שונים

במהלך סקר גאולוגי סמוך לאגם קוואן בדרום-מערב אוסטרליה התגלה מינרל יוצא דופן.

מתוך עשרות מינרלים חדשים המתגלים בכל שנה כבר התגלו בעבר מינרלים לא ידועים באזורי הספר של מערב אוסטרליה.
הפעם התגלה המינרל על סלע געשי בתוך מצע קוורצי.

ייחודו של המינרל

המינרל החדש מכיל סטרונציום, סידן, כרום, גופרית, פחמן, חמצן ומימן – שילוב יוצא דופן של יסודות.
מינרל כזה, שאינו קשור לקבוצות מינרלים ידועות – נדיר במיוחד.

תיאור

נמצאו גבישים זעירים ושקופים בוורוד כהה, בסגול ובירוק במבנה פסאודו קובייתי.
גודלם של הגבישים כחצי מילימטר.
קשיות בסולם מוס: 1.5 עד 2, כלומר: רך ופריך בדומה לגבס.
למינרל ברק זגוגי וצבע שרטוט ורוד.
עדיין לא ברור אם יכולים להיות לו שימושים מסחריים.

שם

המינרל החדש נקרא פוטניסיט (Putnisite), על שמם של אנדרו וכריסטין פוטניסמינרלוגים מקומיים המכהנים כמרצים למינרלוגיה בגרמניה. שם זה טרם אושר על ידי האגודה הבינלאומית למינרלוגיה.

להרחבה:

קישורים קבועים

עדכונים מקוונים

12 באוגוסט
13 באוגוסט
17 באוגוסט
23 באוגוסט
24 באוגוסט
26 באוגוסט
27 באוגוסט


Config-date.png


החודש בהיסטוריה
ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
שבר סן אנדראס

לוחות טקטוניים הם מקטעי ליתוספירה עצומים בגודלם, המרכיבים את פני השטח החיצוניים של כדור הארץ. לוחות אלה הם יבשתיים – המרכיבים את היבשות, או אוקייניים – הבונים את קרקעית האוקיינוסים.

הלוחות הטקטוניים נעים בתנועה איטית – מחצי ס"מ ועד 8 ס"מ בשנה, תנועה המצטברת במשך אלפי ומיליוני שנים וגורמת לנדידת היבשות. לעתים הם נעים זה הרחק מזה ובגבול הפתיחה ביניהם יוצרים אוקיינוס, ולעתים הם נעים זה כלפי זה ובגבולות הסגירה יוצרים הרי געש, קשתות איים, קשתות געשיות ורכסי הרים. בהיסטוריה הגאולוגית של כדור הארץ ידועים כמה מקרים של התקבצות לוחות טקטוניים והיווצרות יבשות-על, שלאחר מכן התפרקו והמשיכו בתנועתם עד ליצירת יבשת-על חדשה. כאשר תנועת הלוחות היא אופקית – החלקה זה לצד זה – נוצר העתק.

חיכוכם של הלוחות זה בזה בעת תנועתם יוצר מתח, וכאשר זה משתחרר – מתרחשת רעידת אדמה. למעשה, טקטוניקה ותנועת הלוחות היא דרכו של כדור הארץ לפלוט חום בדרך של התפרצויות געשיות ופליטת לבה.

‏‏

Banana plantation (La Cuesta) 02 ies.jpg
מבנה שכבות ברבדה (קווסטה)

ה"פטריה" בתמנע

בקעת תמנע היא "חלון גאולוגי" בשוליים המערביים של דרום הערבה, שבו חושפים סלעים רבים ומגוונים מתקופות גאולוגיות שונות את ההיסטוריה הדינמית של צפון השילד הערבו-נובי.
אחד מן המאפיינים הייחודיים של בקעת תמנע הוא מחשופי הנחושת, שהיוו אבן שואבת לכורים בני תרבויות שונות, החל מן התקופה הנאוליתית וכלה בעידן המודרני. אלה הותירו בבקעה לא רק אלפי פירי כרייה, אלא גם שרידים ארכאולוגיים לתרבויות העשירות מהן באו.
אבני החול האדומות, שראשית השקעתן בתור הקמבריון, יצרו בה מופעים מרהיבים של תהליכי בליה, בהם עמודי שלמה והפטריה, המהווים מוקד משיכה תיירותי.

P literature.svg

בדפוס

  • Encyclopedia of Geology, Elsevier Academic Press, First edition 2005, ISBN 0-12-636380-3 (set)
P computing.svg

ברשת

מתוך אתר פא"ר של האוניברסיטה הפתוחה:

מבוא למדע כדור-הארץצפונות כדור-הארץנדבכים בגאולוגיה של ארץ-ישראלגאולוגיה של הכרמלאוקיינוגרפיהיישומי הגאולוגיה והוראתה בישראלמיקרוסקופיה של מינרלים וסלעיםמיקרוסקופיה של סלעים מותמריםנושאים נוספים במדעי הטבע והחיים

ספרים מקוונים:

P Television.png

סדרות טלוויזיה

הרצאות מקוונות

הרצאות וידאו שהועלו ל-YouTube מטעם האוניברסיטה העברית:

כיתוב תמונה
שמורת הטוף בהר הגעש הכבוי בכרם מהר"ל

סיור גאולוגי בכרמל

ביום שישי, ה־5 בנובמבר 2010, נערך סיור גאולוגי בכרמל במסגרת מיזם אלף מילים.

הסיור התחיל בכרם מהר"ל. תחנות נוספות: הר הגעש של כרם מהר"ל, נחל מערות, צנירי נחל אורן, מחצבות קדומים ומחצבת נשר.


תצורת טורוויפדנשיה הסיניתקמר מונומנטברדרבונגהברומואבן חול קוקונינוחבורת ג'הולתצורת ג'יופוטאנגתצורת יישייןמונוקלינהקמר סן רפאלאבן גיר קאיבאבגרם המדרגות הגדולכיבוש נהרסאנגיאנג אפיסחיפה לאחורהתחתרות לעומקתצורת מואנקופיאובינסאגן ויטווטרסרנדקונגלומרט שינארמפפרט (גאולוגיה)תצורת צ'ינלהפיקו (הר געש)קלוד (הר געש)סן מיגל (הר געש)טרומאהויליאם ג'ייקוב הולנדקמפן (גיל גאולוגי)הים הפנימי המערביאבן חול נאוואחושולי יבשתטרוורה

הים התיכון מכיוון מצר גיברלטר בצילום מהחלל

כמות המים המתוקים המתנקזים לים התיכון קטנה מכמות המים שהים מאבד כתוצאה מהתאדות, ורק זרימת מי האוקיינוס האטלנטי דרך מצר גיברלטר מאפשרת שמירה של גובה פני ים קבועים. במהלך האירוע המסיני שהתרחש לפני כ-6 מיליוני שנה נסגר מצר גיברלטר, והים התיכון שהפך לימה סגורה החל להתייבש. בשיא האירוע, נותרו בים התיכון מספר ימות מלוחות, והיבשה הגיעה עד לעומק של כמה קילומטרים מתחת לגובה פני האוקיינוס, הרבה יותר עמוק מחוף ים המלח כיום. באותה תקופה התחתרו קניונים עמוקים לעבר הים התיכון. אחד הנחלים הקדומים, קניון באר שבע-עזה, היה עמוק כמו הגרנד קניון באריזונה. יש המעריכים כי משנפתח המצר, מילאה זרימת המים האדירה את הים התיכון מחדש תוך כ-100 שנים בלבד. אם כך היה, הרי שבכל שנייה זרמו כ-950,000 מטרים מעוקבים דרך מצר גיברלטר ויצרו מפל מים בעל ספיקה גדולה פי 400 ממפלי הניאגרה כיום.

אבן חולאגטאוליביןאופאלאזבסטאלבסטראקטינוליטבזלתבליהבנטוניטברילגאוכימיהגארנטגייזרגרניטגתיטדולומיטדיוריטהאדןהאירוע המסיניהכחדת קרטיקון-שלישוןהעתקהבקע הסורי-אפריקניוולאסטוניטזאוליטזמן גאולוגיחרסיתטוףטיטניטטנזניטטקטוניקת הלוחותיהלוםכלקדוןלוסיטמכתשים בנגבמערת נטיפיםנפטסיליקטסלע משקעסקפוליטסרפנטיןעין הנמרפרידוטצורקבוצת הכלוריטקוורץקרנליאןקרקערוטילרעידת אדמההעתק סן אנדראסתיארוך רדיומטריתימרת מעטפת

מיקום רעידות האדמה במחצית השנייה של המאה ה-20

רעידת אדמה (או רעש אדמה) היא תופעת טבע גאולוגית. רעידות אדמה מתרחשות בכדור הארץ בגלל הלחץ הרב השורר בליבת כדור הארץ ומחפש לו אפיקי שחרור בתפר שבין הלוחות הטקטוניים בקרום כדור הארץ. שחרור הלחץ גורם לתנועה חדה של הלוחות, המשחררת אנרגיה בגלים סיסמיים הנעים בשכבות כדור הארץ.
תוצאות אופייניות של רעידת אדמה חזקה: התמוטטות מבנים וגשרים, וגלי ים עזים צונמי הנעים במהירות של מאות קמ"ש ומגיעים לגובה של עשרות מטרים בהגיעם אל החוף.

מילריט
סריג גבישי של מילריט

ויליאם האלוס מילר היה פיזיקאי, קריסטלוגרף ומינרלוג בריטי שהציע את שיטת סימון המשמשת לתיאור מישורים וכיוונים בסריג של גביש הקרויה על שמו: "אינדקס מילר" – שיטת סימון המקובלת כיום לתיאור מישורים וכיוונים בסריג גבישי.

מילר נמשך במיוחד לתחום הקריסטלוגרפיה, וכשויליאם יואל התפטר ממשרת הפרופסור למינרלוגיה ב-1832 החליף אותו מילר בתפקיד ומילא משרה זו עד 1870. עבודתו העיקרית, על "קריסטלוגרפיה" יצאה לאור ב-1838, ובאותה שנה נבחר לחברה המלכותית. צ'ארלס דרווין נעזר במילר לזיהוי מינרלים שהביא ממסעו בספינה "ביגל".

בתמונה למעלה: המינרל מילריט (בתמונה), שנתגלה לראשונה בוויילס בשנת 1845 וקרוי על שמו של מילר.
בתמונה למטה: הסריג הגבישי של מילריט.

כיתוב תמונה
Cquote2.svg

יש לי תואר ראשון למדעים בגאולוגיה מהסיטי קולג' של ניו יורק, ותרומתי הגדולה ביותר לתחום הגאולוגיה היא שלא נכנסתי אליו לאחר קבלת התואר.

Cquote3.svg
קולין פאוול

נתת סלעים כמתנות לחג ולימי הולדת קריצה

קיר לבנים
גרניט
גאולוגיה ימית חקר האוקיינוסים, תשתיתם, רכסיהם והמשקעים הנוצרים בהם
גאולוגיה מבנית יחסי המבנה של הסלעים בקרום כדור הארץ
גאוכימיה חקר הרכבו הכימי של כדור הארץ והתהליכים שיצרו בו חומרים שונים
גאומורפולוגיה תהליכי עיצוב הנוף
גאופיזיקה מבנה כדור הארץ ותכונותיו הפיזיקליות
סייסמולוגיה רעידות אדמה
וולקנולוגיה הרי געש
טקטוניקה תנועת הלוחות בקרום כדור הארץ
מינרלוגיה חקר מינרלים והגדרתם
סטרטיגרפיה תורת השכבות וסידורן
פדולוגיה חקר קרקעות
פטרולוגיה היווצרות וסיווג סלעים
פלאונטולוגיה תורת המאובנים
P chemistry.svg
P physics-2.png
P geography1.png
Q space.svg
P biology.svg
P Leaf.png
P Moai.png
פורטל כימיה פורטל פיזיקה פורטל גאוגרפיה פורטל מדעי החלל פורטל ביולוגיה פורטל בוטניקה פורטל המורשת העולמית

Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה דרכים בהן אתם יכולים לתרום:

מצאו ערכים לשיפור בנושא גאולוגיה: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)

פורטל מומלץ
Vergina sun.svg