פורטל:גאולוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

P geology.png

גאולוגיה היא אחד ממדעי הטבע, מדעי בתחום מדעי כדור הארץ.

הגאולוגיה חוקרת את הגאוספירהכדור הארץ המוצק: את תכונותיה, את תהליך וזמן היווצרותה, את מרכיביה השונים, את התהליכים הדינמיים המתרחשים בה (כגון רעידות אדמה, תנועת הלוחות, התפרצויות געשיות והתרוממות רכסי הרים) ואת השפעתם על יצירת הנוף המגוון שאנו רואים.

הגאולוג חוקר באמצעות קרקעות, סלעים, מינרלים ומאובנים את התפתחות כדור הארץ, את השינויים שהתרחשו בו לאורך העידנים השונים ואת אוצרות הטבע הטמונים בו.

הגאולוגיה מורכבת מתחומי מחקר רבים ומגוונים המפרקים את כדור הארץ ותכונותיו למרכיבים השונים, מספקים הסברים לתופעות ותצפיות, ושבים ומאחדים את המידע לתמונה שלמה.Rotating earth (Very small).gif

בכותרות

התגלה מינרל ייחודי

מינרלים שונים

במהלך סקר גאולוגי סמוך לאגם קוואן בדרום-מערב אוסטרליה התגלה מינרל יוצא דופן.

מתוך עשרות מינרלים חדשים המתגלים בכל שנה כבר התגלו בעבר מינרלים לא ידועים באזורי הספר של מערב אוסטרליה.
הפעם התגלה המינרל על סלע געשי בתוך מצע קוורצי.

ייחודו של המינרל

המינרל החדש מכיל סטרונציום, סידן, כרום, גופרית, פחמן, חמצן ומימן – שילוב יוצא דופן של יסודות.
מינרל כזה, שאינו קשור לקבוצות מינרלים ידועות – נדיר במיוחד.

תיאור

נמצאו גבישים זעירים ושקופים בוורוד כהה, בסגול ובירוק במבנה פסאודו קובייתי.
גודלם של הגבישים כחצי מילימטר.
קשיות בסולם מוס: 1.5 עד 2, כלומר: רך ופריך בדומה לגבס.
למינרל ברק זגוגי וצבע שרטוט ורוד.
עדיין לא ברור אם יכולים להיות לו שימושים מסחריים.

שם

המינרל החדש נקרא פוטניסיט (Putnisite), על שמם של אנדרו וכריסטין פוטניסמינרלוגים מקומיים המכהנים כמרצים למינרלוגיה בגרמניה. שם זה טרם אושר על ידי האגודה הבינלאומית למינרלוגיה.

להרחבה:

קישורים קבועים

עדכונים מקוונים


גילוף נחושת משנת 1755 בו נראות הריסות ליסבון העולות בלהבות וגלי הצונמי מטביעים ספינות בנמל העיר
סירטסיי, 16 ימים לאחר תחילת ההתפרצויות
1 בנובמבר
8 בנובמבר
10 בנובמבר
14 בנובמבר
16 בנובמבר
18 בנובמבר
23 בנובמבר


Config-date.png


החודש בהיסטוריה
ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


לוחות טקטונים

הליתוספירה היא המעטה הסלעי הנוקשה של כדור הארץ, והיא מורכבת מחלקה העליון של המעטפת העליונה ומן הקרום. בין שני חלקיה עובר תחום אי הרציפות מוהו – המצביע על הבדלי הצפיפות ביניהם, המתבטאים בהבדלים במהירותם של גלים סייסמיים העוברים דרכם. בתחתית הליתוספירה נמצאת האסתנוספירה.

הליתוספירה מתחלקת לגושי מסלע הנקראים לוחות טקטוניים, המקיימים תנועה מתמשכת – זה לקראת זה או זה הרחק מזה – כתוצאה מזרמי הערבול. גושי מסלע אלה הם ליתוספירה אוקיינית – שחלקה העליון הוא קרום אוקייני, וליתוספירה יבשתית – שחלקה העליון הוא קרום יבשתי. הליתוספירה האוקיינית מגיעה לעובי של 100-50 ק"מ – וברכסים המרכז אוקיאניים עוביה כעובי הקרום, בעוד שעובי הליתוספירה היבשתית 40-200 ק"מ.

האמצעי העיקרי לחקירת הרכבה של הליתוספירה הוא קסנוליתים – שברי סלעים הנישאים מעומקה באמצעות מאגמה ונפלטים כלבה מהרי געש, או באמצעות מחדרים פלוטוניים – הנחשפים על פני השטח באמצעות בליה.


‏‏

Crossbeddingbressay.jpg
שיכוב צולב באבן חול אדומה, איי שטלנד


מכתש רמון

מכתש רמון הוא מכתש אירוזי בנגב הישראלי, הגדול מסוגו בעולם. מכתש רמון הוא אחד מחמישה מכתשים בנגב, ומהווה תופעת טבע ונוף ייחודית. על קצה המכתש נמצאת העיירה מצפה רמון. אורכו של המכתש כ-40 ק"מ, רוחבו המרבי כ-9 ק"מ ועומקו היחסי כ-400 מטר.
במכתש - המוכר כ"פארק גאולוגי" - מגוון רחב של אתרי תיור ותופעות גאולוגיות:

  • מרכז מבקרים שהוקם על שפתו של המצוק הצפוני ומשקיף אל עבר המכתש. המצוק תלול מאוד, כמעט אנכי. בשכבתו העליונה סלעי גיר ודולומיט קשים, ובחלקו התחתון סלעי אבן חול צבעונית רכים.
  • ה"נגרייה" - מנסרות קוורציט שנוצרו מאבן חול שהותכה על ידי סלע מאגמטי לוהט שבקע ממעמקי האדמה.
  • קיר האמוניטים - אחד מני רבים באזור, המכיל שרידי מאובני אמוניטים.
  • נחלים - נחל ארדון, נחל נקרות, נחל רמון, נחל גוונים ואחרים.
  • מחצבות - במכתש נכרים חרסית, גבס, בנטוניט וחול.


P literature.svg

בדפוס

  • Encyclopedia of Geology, Elsevier Academic Press, First edition 2005, ISBN 0-12-636380-3 (set)
P computing.svg

ברשת

מתוך אתר פא"ר של האוניברסיטה הפתוחה:

מבוא למדע כדור-הארץצפונות כדור-הארץנדבכים בגאולוגיה של ארץ-ישראלגאולוגיה של הכרמלאוקיינוגרפיהיישומי הגאולוגיה והוראתה בישראלמיקרוסקופיה של מינרלים וסלעיםמיקרוסקופיה של סלעים מותמריםנושאים נוספים במדעי הטבע והחיים

ספרים מקוונים:

P Television.png

סדרות טלוויזיה

הרצאות מקוונות

הרצאות וידאו שהועלו ל-YouTube מטעם האוניברסיטה העברית:


כיתוב תמונה
שמורת הטוף בהר הגעש הכבוי בכרם מהר"ל

סיור גאולוגי בכרמל

ביום שישי, ה־5 בנובמבר 2010, נערך סיור גאולוגי בכרמל במסגרת מיזם אלף מילים.

הסיור התחיל בכרם מהר"ל. תחנות נוספות: הר הגעש של כרם מהר"ל, נחל מערות, צנירי נחל אורן, מחצבות קדומים ומחצבת נשר.תצורת טורוויפדנשיה הסיניתקמר מונומנטברדרבונגהברומואבן חול קוקונינוחבורת ג'הולתצורת ג'יופוטאנגתצורת יישייןמונוקלינהקמר סן רפאלאבן גיר קאיבאבגרם המדרגות הגדולכיבוש נהרסאנגיאנג אפיסחיפה לאחורהתחתרות לעומקתצורת מואנקופיאובינסאגן ויטווטרסרנדקונגלומרט שינארמפפרט (גאולוגיה)תצורת צ'ינלהפיקו (הר געש)קלוד (הר געש)סן מיגל (הר געש)טרומאהויליאם ג'ייקוב הולנדקמפן (גיל גאולוגי)הים הפנימי המערביאבן חול נאוואחושולי יבשתטרוורה


אגן ההטבלה בקתדרלת מגדבורג בנויה מפורפיר שמקורו מג'באל אבו דוקן בסמוך להורגאדה שבמצרים

חלק מקיסרי האימפריה הביזנטית היו מכונים בתואר "נולד לארגמן" (πορφυρογέννητος – פורפיריגניטוס). מקור הכינוי בסלע בגוון חום-ארגמן שהרומאים העריכו מאוד כאבן לבנייה וכינו אותה בשם פורפירלטינית - ארגמן, מילה שמקורה ביוונית). את הסלע נהגו לחצוב במקום אחד בלבד, "מונס פורפיריטיס" (Mons Porphyritis – הר הפורפיר), כיום ג'באל אבו דוקן, במדבר המזרחי של מצרים. בסלע נעשה שימוש בבניית מונומנטים ומפעלי בנייה גדולים. כך למשל מצופים קירות הפנתאון ברומא בלוחות פורפיר. את התואר "נולדו לארגמן" העניקו היסטוריונים ביזנטיים לקיסרים שנולדו במשפחה הקיסרית, על מנת להבדיל בינם לבין קיסרים שעלו לשלטון באמצעות הפיכה. המקור לתואר הוא במנהג של נשות הקיסרים ללדת בחדר בארמון שקירותיו צופו בלוחות פורפיר.אבן חולאגטאוליביןאופאלאזבסטאלבסטראקטינוליטבזלתבליהבנטוניטברילגאוכימיהגארנטגייזרגרניטגתיטדולומיטדיוריטהאדןהאירוע המסיניהכחדת קרטיקון-שלישוןהעתקהבקע הסורי-אפריקניוולאסטוניטזאוליטזמן גאולוגיחרסיתטוףטיטניטטנזניטטקטוניקת הלוחותיהלוםכלקדוןלוסיטמכתשים בנגבמערת נטיפיםנפטסיליקטסלע משקעסקפוליטסרפנטיןעין הנמרפרידוטצורקבוצת הכלוריטקוורץקרנליאןקרקערוטילרעידת אדמההעתק סן אנדראסתיארוך רדיומטריתימרת מעטפת


מגוון נטיפים

מערת נטיפים היא מערה קארסטית – חלל הנוצר מהמסה של סלעי גיר ודולומיט עקב חדירת מי גשמים.
מערות נטיפים מתהוות במשך מיליוני שנים בתהליך ממושך ואיטי. מי גשמים חדרו לסדקים בסלע לאחר שוספחו פחמן דו-חמצני בעברם דרך קרקע עשירה ברקבובית. המשך התהליך בהמסת הסלעים ובהיווצרות חללים בגדלים שונים המתחברים זה לזה ויוצרים מערה. השלב הבא הוא השקעת סידן פחמתי, תהליך הבונה לאיטו משקעים הנתלים מתקרת המערה וצומחים כלפי מטה (נטיפים), ומשקעים הצומחים מקרקעית המערה כלפי מעלה (זקיפים).


נילס גוסטף נורדנשלד

נילס גוסטף נורדנשלד (1866‏-1972) היה מינרלוג פיני (בן המיעוט השוודי) ומגלה ארצות, היה מפקח על המכרות בפינלנד וב-1819 מונה כחבר באקדמיה הרוסית למדעים.

נורדנשלד גילה ותיאר מספר מינרלים שלא היו ידועים קודם בפינלנד וברוסיה. על פי סיפור מוכר ושנוי במחלוקת גילה נורדנשלד את האלכסנדריט ביום הולדתו ה-16 של יורש העצר הרוסי אלכסנדר ב-17 באפריל 1834, וקרא לו על שם הצאר העתידי.

אמנם שנורדנשלד היה זה שגילה את האלכסנדריט, אבל היה זה כאשר בחן מינרל חדש שקיבל מהדוכס לב אלכסייביץ פרוֹבסקי, אותו זיהה תחילה כאזמרגד. באותו ערב, כשהביט בדגימה לאור הנר, הוא הופתע לראות כי צבע האבן השתנה מירוק לאדום פטל. מאוחר יותר הוא אישר את גילויו של סוג חדש של כריזובריל והציע לכנותו "דיאפניט" (מיוונית "די" – שניים ו"פאן" - להיראות).

לדוכס פרובסקי היו תוכניות משלו: הוא קיווה להשתמש בממצא הנדיר על מנת לזכות בהכרת תודה של המשפחה המלכותית על ידי הגשת האבן כשי לצאר לעתיד וקריאתה אלכסנדריט על שמו ביום הולדתו, אולם רק ב-1842 התפרסם לראשונה תיאור הסוג החדש משנה הצבעים של הכריזובריל - האלכסנדריט.


Ordovicium-Silurian.jpg

תן לנו להחליט שרירותית (על ידי הצבעה בהרמת ידיים במקרה הצורך) על הגדרת הבסיס של כל יחידה סטרטיגרפית באזור נבחר. אפשר לקרוא לזה "העיקרון של טריז הזהב". אז יכול המינוח הסטרטיגרפי להישכח ואנחנו יכולים להתחיל בעבודה הסטרטיגרפית האמיתית, שהיא התאמה ופרשנות.

דרק ויקטור אגר (טבעו של הרישום הסטרטיגרפי, 1993)


אתה לוקח מדריך מינרלוגי לאמבטיה קריצהגאולוגיה ימית חקר האוקיינוסים, תשתיתם, רכסיהם והמשקעים הנוצרים בהם
גאולוגיה מבנית יחסי המבנה של הסלעים בקרום כדור הארץ
גאוכימיה חקר הרכבו הכימי של כדור הארץ והתהליכים שיצרו בו חומרים שונים
גאומורפולוגיה תהליכי עיצוב הנוף
גאופיזיקה מבנה כדור הארץ ותכונותיו הפיזיקליות
סייסמולוגיה רעידות אדמה
וולקנולוגיה הרי געש
טקטוניקה תנועת הלוחות בקרום כדור הארץ
מינרלוגיה חקר מינרלים והגדרתם
סטרטיגרפיה תורת השכבות וסידורן
פדולוגיה חקר קרקעות
פטרולוגיה היווצרות וסיווג סלעים
פלאונטולוגיה תורת המאובנים


P chemistry.svg P physics-2.png P geography1.png Q space.svg P biology.svg P Leaf.png P Moai.png
פורטל כימיה פורטל פיזיקה פורטל גאוגרפיה פורטל מדעי החלל פורטל ביולוגיה פורטל בוטניקה פורטל המורשת העולמית


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה דרכים בהן אתם יכולים לתרום:

מצאו ערכים לשיפור בנושא גאולוגיה: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)


פורטל מומלץ
Vergina sun.svg