אוזורפ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אוזורפ או אוזורפטור ("גזלן") הוא אדם החומס את השלטון בכח, לעיתים קרובות אך לא בתמיד במלוכה. האוזורפ הוא טוען לא לגיטימי או שנוי במחלוקת לשלטון. פעולת ההפיכה נקראת בלעז "אוזורפיה".

השלטון הנגזל יכול להיות במדינה, עיר או אזור מבוסס.[1] האוזורפים יכולים לעלות לשלטון באזור בכוח פיזי בלתי צפוי לעיתים קרובות, כמו גם באמצעות השפעה פוליטית והונאה.

סיפורי אוזורפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפורי אוזורפיה רווחו במזרח הקדום. כך למשל סיפור עתליה ההורגת את זרע בית דוד. ליוורני הראה שסיפור המרד בעתליה (מל"ב יא-יב) חולק דגם משותף עם סיפורי אוזורפציה מהמזרח הקדום, ותפקידו להצדיק את שלטונו של האוזורפטור, שנתפס כלא-לגיטימי. כך למשל, אידרימי, הנסיך הצעיר, נמלט מהטבח שבוצע על ידי האוזורפטור. מאוחר יותר הוא הוכר מחדש על ידי העם, ביצע הפיכה נגד האוזורפטור והחזיר את שושלתו לכס השלטון. לדברי ליוורני, עלייתו לשלטון של האוזורפטור השני, אידרימי, נתפסת כהשבת הסדר הנכון לקדמותו, מעשה המצדיק את האוזורפציה. דגם זה מופיע בפרשת מרד יהוידע והוא חושף את המגמה התעמולתית של הסיפור, שתכליתה להצדיק את שלטונו הבעייתי של יהוידע/יואש, תוך ניצול זרותה של האישה, עתליה, והעולם הפגאני המזוהה איתה. הדגם מוכיח שהשלטון שקדם למלך הנוכחי (יואש) הוא שלטון מושחת, ודמותו של המלך הנוכחי מוצגת כדמות של מושיע, המחזיר עטרה ליושנה.[2][3][4]

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה באה במקור מהמילה הלטינית usurpare ("לתפוס", "לקחת בכוח" או "להשתמש").

פוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליוונים הייתה תפיסה משלהם לגבי מה הם אוזורפים, וכינו אותם עריצים.[5] בשימוש היווני הקדום, עריץ ( tyrannos / τύραννος ביוונית) היה אדם שעלה לשלטון באמצעים לא חוקתיים או לא לגיטימיים, בדרך כלל לא היורש של כס מלכות קיים.[5] אנשים כאלה נתפסו באופן שלילי על ידי פילוסופים פוליטיים כמו סוקרטס, אפלטון ואריסטו.[6][7]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Key, T. Hewitt (1855). "On the Derivation and Meaning of the Latin Verb usurpare". Transactions of the Philological Society (8).

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Definition of USURPER". www.merriam-webster.com (באנגלית). נבדק ב-2019-03-22.
  2. ^ .M, Liverani. L'histoire de Joas, VT, 24,1974,43
  3. ^ אהובה אשמן, "ועתליה מלכת על הארץ" (מל"ב יא 3) על הגבירות במקרא, בית מקרא: כתב-עת לחקר המקרא ועולמו, 2004
  4. ^ על כתובת אדרימי ראו נ, נאמן וא, קמפינסקי. עיון מחודש בכתובת אידרימי מאללח', בתוך חפירת ומחקרים, בעריכת י. אהרוני, ת"א, 1970, 211-220
  5. ^ 1 2 Kagan, Donald (באוקטובר 1998). Pericles Of Athens And The Birth Of Democracy (באנגלית). Simon and Schuster. p. 250. ISBN 9780684863955. {{cite book}}: (עזרה)
  6. ^ "The Republic, by Plato". www.gutenberg.org. נבדק ב-2019-10-05.
  7. ^ Aristotle (2010-02-15). The Politics, Book 5, chapter 10 (באנגלית). University of Chicago Press. ISBN 9780226026701.