לדלג לתוכן

אונאפיוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שער הספר "חיי הסופיסטים" מאת אונאפיוס ביוונית ולטינית, 1596.

אונאפיוסיוונית: Εὐνάπιος; המאות ה-4 וה-5 לספירה) היה סופיסט והיסטוריון יווני. חיבורו העיקרי ששרד הוא "חייהם של פילוסופים וסופיסטים".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא נולד בסרדיס בשנת 346 לערך. בעיר הולדתו הוא למד אצל קרוב משפחתו, הסופיסט כריסאנתיוס (אנ'), ועוד בהיותו נער נסע לאתונה, שם הפך לתלמידו החביב של פרוהאירסיוס (אנ') הרטוריקן. הוא רכש ידע משמעותי ברפואה.

בשנותיו המאוחרות, נראה שחי באתונה ולימד רטוריקה. הוא הוכנס אל הפולחנים האלאוסיאנים (אנ') והתקבל לבית הספר של משפחת הכהנים אומולפידאי (אנ') ונעשה היירופאנטיס (אנ'). ישנה עדות לכך שהוא עדיין חי בתקופת שלטונו של תאודוסיוס השני, קיסר האימפריה הביזנטית.

חיבוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אונאפיוס היה מחברם של שני חיבורים: "חייהם של פילוסופים וסופיסטים", ו"היסטוריה של העולם", שהיוותה את המשכה של ההיסטוריה של דקסיפוס. החיבור הראשון נשמר, ואילו מתוך החיבור השני שרדו רק קטעים מצוטטים, אולם העובדות מתוכו משולבות באופן נרחב בחיבורו של זוסימוס. הוא כלל את תולדות האירועים בין השנים 270–404 לספירה.

"חייהם של פילוסופים וסופיסטים" (ביוונית: Βίοι Φιλοσόφων καὶ Σοφιστῶν; בלטינית: Vitae sophistarum) הוא אוסף ביוגרפיות של 23 פילוסופים וסופיסטים עתיקים ובני זמנו של המחבר. החיבור בעל ערך בשל היותו המקור היחיד לתולדות הנאופלאטוניזם של תקופה זו. סגנונם של שני החיבורים בולט ברוח של עוינות מרירה כלפי הנצרות. בפני פוטיוס (המאה ה-9) עמדה "מהדורה חדשה" של החיבור, שבה הקטעים הפוגעניים ביותר כלפי נוצרים הושמטו ממנו.

"חייהם של פילוסופים וסופיסטים" מכיל את הביוגרפיות של האישים הבאים: פלוטינוספורפיריוס, יאמבליכוס, אלפיוס, סוסיפאטרה (אנ'), אידסיוס מקפדוקיה (אנ'), סופאטר מאפאמיאה (אנ'), אבלאביוס, אוסטאתיוס, מקסימוס מאפסוס, פריסקוס מאפירוס (אנ'), יוליאנוס מקפדוקיה, פרוהאירסיוס, אפיפאניוס, דיופאנטוס הערבי, סופוליס, הימריוס, פרנאקיוס, ליבאניוס, אקאקיוס, נימפידיאנוס מסמירנה (אנ')זנון מקיטיון, מאגנוס, אוריבאסיוס, לוניקוס וכריסאנתיוס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אונאפיוס בוויקישיתוף