אוקזיונליזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.

אוקזיונליזםאנגלית: Occasionalism) היא תפיסה שפותחה בעקבות תורתו של דקארט, המחלקת את העולם לחומר ולרוח. הבעיה העולה מחלוקה זו, הידועה בשם "הבעיה הפסיכו-פיזית", היא שאלת ההשפעה של הרוח על החומר: איך עצם חומרי מסוגל להשפיע על הנפשות, ולהפך? והרי ידוע, לדעת דקארט, שהם משפיעים זה על זה, למשל כשמתרחש תהליך של הבנה (בו נפש מבינה התרחשות חומרית), או של בחירה (בו הרצון לנקוט בפעולה גורם לגוף האנושי לנקוט באותה פעולה).

הפתרון של דקארט נגד את האינטואיציה והשכל הישר, עד למצב בו גם הפילוסופים שהלכו בדרכו התקשו לקבל פתרון זה. הפתרון, לפי דקארט, הוא שהקשר בין הרוח לחומר מתבצע בתוך בלוטת האצטרובל במוח האדם.

לפי האוקזיונליזם, שפותח בעיקר בידי ארנולד חלינקס, החומר והרוח אינם משפיעים זה על זה, אלא אלוהים הוא שמקשר ביניהם. כל תהליך חומרי שמתרחש, מאפשר לאלוהים להשפיע, בעקבות ההתרחשות החומרית, על נפש האדם. כמובן, הוא יכול לבחור גם שלא להשפיע על הנפש במצב שכזה, ויכול גם לבחור להשפיע על הנפש במקרים אחרים, אך מתוך ההנחה שאלוהים ישר והגון מבחינה אינטלקטואלית (הנחה אופיינית לתאולוגיה הנוצרית), האוקזיונליסטים מאמינים שאלוהים לא יעשה כן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא פילוסופיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.