ויקיפדיה:עריכה טכנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מבנה וסדר כללי של ערך
 • תמונות
 • הקדמה
 • גוף
 • פסקת "ראו גם"
 • פסקת "לקריאה נוספת"
 • פסקת "קישורים חיצוניים"
 • פסקת "הערות שוליים"
 • תבניות ניווט
 • קטגוריות
 • בינוויקי
 • נגישות

עריכה טכנית, המכונה בוויקיפדיה גם ויקיזציה, היא התאמת הערך לסגנון הנהוג בוויקיפדיה. לאחר שסיימתם לכתוב ערך חדש וּשְׁמרתם אותו, הגיע הזמן להתאים אותו לסגנון המאפיין את ויקיפדיה. ניתן להותיר את מלאכת העריכה לעורכים המנוסים יותר, אך רצוי כי תתחילו במלאכת העריכה בעצמכם, וכך תיצרו ערך באיכות גבוהה יותר. עריכתו של ערך בוויקיפדיה כוללת את הפעולות המקובלות בכל עריכה של טקסט לקראת הוצאתו לאור, כמפורט בערך עריכה. בנוסף, כוללת עריכה זו פעולות מיוחדות הנובעות מאופיה המיוחד של ויקיפדיה, המפורטות להלן:

תוכן וסגנון כתיבה

קישור לוויקיפדיות זרות – בינוויקי[עריכת קוד מקור]

למרבית הערכים בוויקיפדיה העברית יש ערך מקביל בוויקיפדיה האנגלית, ולעתים קרובות גם בשפות אחרות. ניתן להוסיף קישור לוויקיפדיה זו על ידי לחיצה על "הוספת קישורים" תחת "שפות" בתפריט הצד. להסבר מלא על קישורי בינוויקי ראו עזרה: בינוויקי.

הוספת קישורים פנימיים[עריכת קוד מקור]

גם אם כבר בעת כתיבת הערך שילבתם בו קישורים פנימיים, כלומר קישורים לערכי ויקיפדיה אחרים, זה הזמן לקרוא את הערך ולראות אם יש מקום לקישורים נוספים. אין לכפות על הערך קישורים לא רלוונטיים – צרו קישורים רק לערכים בעלי רלוונטיות גבוהה לערך שכתבתם. בדקו קישורים אדומים וודאו שאכן מדובר בערכים שטרם נכתבו, ולא בשגיאת איות או באיות המצדיק יצירת הפניה לערך קיים.

קישורים פנימיים נכתבים בצורה הבאה:

[[שם הערך]], למשל [[כלב]]: כלב

או, אם ברצונכם להציג כותרת אחרת משם הערך:

[[שם הערך|כותרת]], למשל [[כלב|כלבלב]]: כלבלב

למידע נוסף על קישורים פנימיים, ראו עזרה: קישורים.

השלמת קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

באמצעות מנועי חיפוש ניתן למצוא בקלות אתרים עבריים נוספים העוסקים בערך שכתבתם. צרו קישור לאתרים רלוונטיים בעלי מידע נוסף בפסקה "קישורים חיצוניים", לאתרים שיועילו לקוראי הערך שכתבתם. את הפסקה יש להציב בסוף הערך, לפני הקטגוריות (מוסבר בהמשך). במיוחד חשוב לתת קישור לאתרים ששימשו אתכם בעת כתיבת הערך.

קישור חיצוני נעשה באמצעות הוספת הכיתוב:

[http://www.example.com כותרת הקישור לתצוגה]

ניתן גם להשתמש בכפתור Vector toolbar insert link button.png לשם הוספת הטקסט הנ"ל. למידע נוסף על קישורים חיצוניים, ראו ויקיפדיה:קישורים חיצוניים.

הוספת קישורים פנימיים בערכים אחרים לערך שכתבתם[עריכת קוד מקור]

באמצעות מנוע החיפוש של ויקיפדיה ניתן למצוא ערכים אחרים בוויקיפדיה שבהם מוזכר הערך שכתבתם. יש להוסיף בערכים שמצאתם, במידת הצורך, קישורים לערך שכתבתם. אם הערך הקשור הוא מונח מהתחום של הערך הנוכחי ניתן להוסיף אותו לפסקת "ראו גם" שבתחתית הערך. בפסקת "ראו גם" ניתן להוסיף גם קישור מונחון רלוונטי, אם ישנו.

הוספת הערך לקטגוריות מתאימות[עריכת קוד מקור]

ככלל, כל ערך בוויקיפדיה אמור להיות משויך לקטגוריה אחת לפחות. קטגוריה היא רשימה אוטומטית של ערכים בעלי מכנה משותף. הוספת הערך לקטגוריה נעשית בצורה הבאה:

[[קטגוריה:שם הקטגוריה]]

ואת הכיתוב הנ"ל יש להוסיף בסוף הערך, לפני הבינוויקי. למידע נוסף על קטגוריות, ראו ויקיפדיה:קטגוריה.

שימוש בתבניות[עריכת קוד מקור]

ישנן תבניות שימושיות רבות בוויקיפדיה, חלק מהן הן תבניות ספיציפיות (תבנית:היסטוריה של אירלנד ותבנית:מדינות המזרח התיכון, למשל), חלק הן תבניות פרמטריות (תבנית:יסוד כימי למשל) ואילו חלק הן כלליות (הנפוצות ביותר הן תבנית:קצרמר, תבנית:פירוש נוסף, תבנית:הפניה לערך מורחב ועוד). לפרטים נוספים ראו ויקיפדיה: תבנית ועזרה: תבניות. ראו גם ויקיפדיה: רשימת תבניות.

הרחבת הערך שכתבת באמצעות מידע מערכים אחרים[עריכת קוד מקור]

בוויקיפדיה יש ערכים רבים עשירים במידע. בערכים המקושרים לערך שכתבתם תוכלו למצוא לעתים מידע רב שיאפשר לכם להרחיב את הערך.

הרחבת ערכים אחרים באמצעות מידע בערך שכתבתם[עריכת קוד מקור]

ייתכן שבערך שכתבתם יש מידע שניתן לשלבו, לאחר עריכה, בערכי ויקיפדיה אחרים, וכך להעשיר אותם.

נגישות[עריכת קוד מקור]

ייתכן שהדף שערכתם אינו ערוך באופן הנגיש לאנשים עם לקויות. ראו ויקיפדיה:נגישות.

ראו גם[עריכת קוד מקור]