לדלג לתוכן

ויקיפדיה:עריכה טכנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תוכן וסגנון כתיבה

עריכה טכנית, המכונה בוויקיפדיה גם ויקיזציה, היא התאמת ערך לסגנון הנהוג בוויקיפדיה.

עריכת ערך בוויקיפדיה כוללת את הפעולות המקובלות בכל עריכה של טקסט לקראת הוצאתו לאור, כמפורט בערך עריכה. בנוסף, כוללת עריכה זו פעולות מיוחדות, המפורטות בהמשך, הנובעות מאופיה המיוחד של ויקיפדיה (קישוריות בין ערכים, ניווט לפי נושאים, נגישות לתוכן ברשת, קיום ערכים בשפות שונות).

ישנן גישות שונות לכתיבת ערך – יש עורכים המעדיפים להתחיל מיצירת מבנה הערך (חלוקה לפסקאות), ולמלא את התוכן בהדרגה כאשר המבנה והתוכן כבר מותאמים לסגנון; ויש עורכים המעדיפים להתחיל בשלב ראשון ברישום התוכן כיחידה אחת ולאחר הוספת כל המידע, להתאים אותו בהדרגה לסגנון המקובל. ישנם עורכים העובדים במרחב הערכים עם תבנית:בעבודה, יש כאלו המעדיפים לעבוד במרחב המשתמש שלהם על הערכים ויש כאלו אשר כותבים את הערך במחשב ולאחר השלמתו מעלים אותו לוויקיפדיה.
לא משנה באיזו גישה אתם נוקטים – כל הערכים הנוצרים בוויקיפדיה, נדרשים להתאים לסגנון המאפיין את ויקיפדיה.

ניתן להותיר את מלאכת העריכה לעורכים המנוסים יותר, אך רצוי כי תתחילו במלאכת העריכה בעצמכם, וכך תיצרו ערך באיכות גבוהה יותר ותימנעו מלייצר עבודה לאחרים.
כדי לחסוך לעצמכם ולאחרים עבודת עריכה, מומלץ להכיר את הדרישות מהערכים טרם יצירתם, לתכנן את כתיבת הערך ולהתנהל בהתאם (למשל, כתיבת הערך כסיפור רציף או מאמר אקדמי היא אפשרית, אך רצוי מלכתחילה לחשוב על המבנה הרצוי לערך ולהסתכל על המבנה של ערכים דומים; רצוי לנהל רישום של המקורות ששימשו אתכם בכתיבה ואת רישום המקורות רצוי להתאים לנהוג בוויקיפדיה).
לרוב מומלץ לעורכים חדשים, טרם יצירת ערך חדש, ללמוד את הנושא באמצעות בחינת ערכים קיימים, בחינת עריכות שערכים עברו מתחילתם, ולבסוף להתנסות בעריכת ערכים חדשים שאנשים אחרים יצרו.

סידור במבנה הנהוג בוויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

מבנה וסדר כללי של ערך
 • תמונות
 • הקדמה
 • גוף
 • פסקת "ראו גם"
 • פסקת "לקריאה נוספת"
 • פסקת "קישורים חיצוניים"
 • פסקת "הערות שוליים"
 • תבניות ניווט
 • קטגוריות
 • ויקינתונים
 • נגישות

הערכים בוויקיפדיה מחולקים למקטעים בהתאם לנוהג שהתפתח עם הזמן והפך למדיניות שנקבעה לצורך שמירה על אחידות. ישנם מקטעים קבועים הקיימים בכל הערכים וישנם כאלו הנהוגים בערכים מתחום מסוים. הדבר לא תמיד נכון בערכים קצרים (ראו ויקיפדיה:קצרמר) אך כל ערך נהוג לפתוח בפתיח קצר המסכם את נושא הערך ובסופו לרכז הפניות כלליות לערכים רלוונטיים (סעיף "ראו גם") או לדפי אינטרנט מחוץ לוויקיפדיה (קישורים חיצוניים). במקרה של קצרמרים, אין טעם ליצור מקטע נפרד אם אין תוכן לרשום בו – עם הרחבת הערך, ניתן יהיה להפריד תוכן למקטעים.

הוספת הערך לקטגוריות מתאימות[עריכת קוד מקור]

ככלל, כל ערך בוויקיפדיה אמור להיות משויך לקטגוריה אחת לפחות. קטגוריה היא רשימה אוטומטית של ערכים בעלי מכנה משותף. הוספת הערך לקטגוריה נעשית בצורה הבאה:

[[קטגוריה:שם הקטגוריה]]

ואת הכיתוב הנ"ל יש להוסיף בסוף הערך, לפני הבינוויקי. למידע נוסף על קטגוריות, ראו ויקיפדיה:קטגוריה.

הוספת קישורים פנימיים[עריכת קוד מקור]

גם אם כבר בעת כתיבת הערך שילבתם בו קישורים פנימיים, כלומר קישורים לערכי ויקיפדיה אחרים, זה הזמן לקרוא את הערך ולראות אם יש מקום לקישורים נוספים. אין לכפות על הערך קישורים לא רלוונטיים – צרו קישורים רק לערכים בעלי רלוונטיות גבוהה לערך שכתבתם. בדקו קישורים אדומים וודאו שאכן מדובר בערכים שטרם נכתבו, ולא בשגיאת איות או באיות המצדיק יצירת הפניה לערך קיים.

קישורים פנימיים נכתבים בצורה הבאה:

[[שם הערך]], למשל [[חתול]], התוצאה: חתול

או, אם ברצונכם להציג תיאור שונה לשם הערך:

[[שם הערך|תיאור שונה]], למשל [[חתול|חתלתול]], התוצאה: חתלתול

או, אם ברצונכם להוסיף סיומת לשם הערך:

[[שם הערך]]סיומת, למשל [[חתול]]ים, התוצאה: חתולים

למידע נוסף על קישורים פנימיים, ראו עזרה:קישורים.

הוספת קישורים פנימיים בערכים אחרים לערך שכתבתם[עריכת קוד מקור]

באמצעות מנוע החיפוש של ויקיפדיה ניתן למצוא ערכים אחרים בוויקיפדיה שבהם מוזכר הערך שכתבתם. יש להוסיף בערכים שמצאתם, במידת הצורך, קישורים לערך שכתבתם. אם הערך הקשור הוא מונח מהתחום של הערך הנוכחי ניתן להוסיף אותו לפסקת "ראו גם" שבתחתית הערך. בפסקת "ראו גם" ניתן להוסיף גם קישור מונחון רלוונטי, אם ישנו.

רישום מקורות[עריכת קוד מקור]

ערך מורחב – ויקיפדיה:ביבליוגרפיה

הביבליוגרפיה חיונית לכל ערך בוויקיפדיה משתי סיבות החשובות כל אחת בפני עצמה:

 • כחלק מההקפדה על אמינות הערכים וכמו בכל חיבור עיוני רציני, יש להביא אסמכתאות לכתוב בערך. בפרט נכון הדבר בוויקיפדיה, שאינה נכתבת על ידי כותבים מקצועיים ששמם הולך לפניהם. מקורות אמינים וביבליוגרפיה מבססים את הכתוב בערך, ומאפשרים לכל אחד לאמת את הכתוב בערך. אימות זה חשוב פי כמה בנושאים רגישים, כחשדות פליליים, מידע אישי וכדומה.
 • אין כמעט חיבור שנכתב בחלל הריק, ואין חיבור מושלם שיכול להקיף תחום מכל היבטיו. דבר זה נכון כלפי אנציקלופדיות בכלל וויקיפדיה בפרט, שכן הן רק אוגרות מידע קיים ולא יוצרות אותו. על כן יש לספק תשתית רחבה מחד, אך ממוקדת מאידך, של רשימת מקורות נוספים אשר יכולים להרחיב את בסיס הידע בתחום הנקרא, ושיאפשרו לקוראי ויקיפדיה לקרוא את הערך תוך הבנה של הרקע והתשתית הרעיונית והעובדתית של הנושא, ואף להרחיב את הלימוד בו.

ארגון מראש של רישום מקורות המידע וציונם בערך במקומות שבהם עלולים לדרוש מקור, יכולים לחסוך עבודה בהמשך. מאידך, יש לשמור על איזון ולהיות מודעים לכך שלא כל משפט בערך מחייב מקור.

העבודה הטכנית בנושא המקורות מתרכזת ברישום המקורות הפרטניים בפורמט הנהוג בוויקיפדיה וציונם באמצעות תבניות הערות השוליים (הפנייה וכותרת בסוף הערך). מקורות כלליים נהוג לציין בסעיפים "לקריאה נוספת" ו"קישורים חיצוניים", לפי הפורמט המקובל בוויקיפדיה.

השלמת קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

באמצעות מנועי חיפוש ניתן למצוא בקלות אתרים עבריים נוספים העוסקים בערך שכתבתם. צרו קישור לאתרים רלוונטיים בעלי מידע נוסף בפסקה "קישורים חיצוניים", לאתרים שיועילו לקוראי הערך שכתבתם. את הפסקה יש להציב בסוף הערך, לפני הקטגוריות (מוסבר בהמשך). במיוחד חשוב לתת קישור לאתרים ששימשו אתכם בעת כתיבת הערך.

קישור חיצוני נעשה באמצעות הוספת הכיתוב:

[http://www.example.com כותרת הקישור לתצוגה]

ניתן גם להשתמש בכפתור קישור לשם הוספת הטקסט הנ"ל. למידע נוסף על קישורים חיצוניים, ראו ויקיפדיה:קישורים חיצוניים.

לעיתים קרובות קורה שקישורים חיצוניים נשברים מסיבות שונות וכדאי לקחת זאת בחשבון כאשר מוסיפים אותם. יש להשתדל לכלול מידע רב ככל הניתן על הדף המקושר על מנת להקל על הבאים לתקן את הקישור-לדוגמה שם המחבר, תאריך, שם הדף.

ישנן תבניות לקישורים חיצוניים שנועדו ליצור סטנדרטיזציה ברישום המידע ולהקל על מלאכת תיקון הקישורים במקרה של שינוי באתר המקור ועל כן מומלץ לעשות בהן שימוש ולא להסתפק ברישום קישור חיצוני רגיל. על מנת לפשט את השימוש בתבניות, ניתן להיעזר בכלי הבוקמרקלטים-הפעלת הבוקמרקלט מתוך דף האינטרנט שאת פרטיו רוצים לשמור, תייצר את תחביר הויקי הנדרש ליצירת תבנית הקישור החיצוני המתאימה. כך ניתן לקבל בלחיצה בודדת את הטקסט הרצוי ולהעתיק אותו.

שימוש בתבניות[עריכת קוד מקור]

ישנן תבניות שימושיות רבות בוויקיפדיה, חלק מהן הן תבניות ספיציפיות (תבנית:היסטוריה של אירלנד ותבנית:מדינות המזרח התיכון, למשל), חלק הן תבניות פרמטריות (תבנית:יסוד כימי למשל) ואילו חלק הן כלליות (הנפוצות ביותר הן תבנית:קצרמר, תבנית:פירוש נוסף, תבנית:הפניה לערך מורחב ועוד). לפרטים נוספים ראו ויקיפדיה: תבנית ועזרה: תבניות. ראו גם ויקיפדיה: רשימת תבניות.

קישור לוויקינתונים[עריכת קוד מקור]

ערכים מורחבים – ויקינתונים, ויקיפדיה:ויקינתונים

למרבית הערכים בוויקיפדיה העברית יש ערכים מקבילים בוויקיפדיות בשפות זרות, למשל, בוויקיפדיה האנגלית. ניתן להוסיף קישור לוויקיפדיות אחרות באמצעות קישור בוויקינתונים. קישור כזה יכול להועיל לערך מבחינות נוספות, למשל על ידי ייבוא פרטים טכניים שיופיע בתבנית המידע.

ייתכן שהדף שערכתם אינו ערוך באופן הנגיש לאנשים עם לקויות. ראו ויקיפדיה:נגישות.