לדלג לתוכן

ויקיפדיה:מדריך לעיצוב דפים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תוכן וסגנון כתיבה

למדריך לעיצוב דפים מטרה ברורה ופשוטה - לגרום לאחידות עיצובית בערכים של ויקיפדיה - זהו מדריך סגנוני. לפעמים, דרך מסוימת טובה מאחרת, אך עדיף שכל הערכים יהיו מסודרים ואחידים בעיצובם עד כמה שניתן, על מנת שיהיו ברורים ונוחים לצפייה, לקריאה ולעריכה. מדריך זה מתמקד במבנה הערך. למידע על כתיבת תוכנו של הערך - ראו ויקיפדיה:מדריך לכתיבת ערכים. למעוניינים לדעת איך מתבצע העיצוב בפועל ישנו מדריך לעריכת דפים, שבו תלמדו איך להדגיש, לסמן, להוסיף קישורים ועוד. המדריך אותו אתם קוראים כעת, מתעסק בעיקר במתי - באילו מקרים ולמען איזה סגנון כדאי להשתמש בהם.

לפני שמתחילים להשקיע בכתיבת ערך, רצוי לבדוק האם הוא בכלל ראוי להיות ערך אנציקלופדי או שאינו מקובל בוויקיפדיה. יש להזכיר לתורמים החדשים שכתיבה ברורה, אינפורמטיבית, נייטרלית, מקורית ומועילה תמיד תהיה יותר חשובה מהתצוגה ומהפורמט. מכיוון שאנחנו כותבים בעברית, נוסחו כללים הרלוונטיים רק לשפה זו בויקיפדיה:לשון.

מעבר לקריאה התאורטית כאן, ניתן לקחת דוגמה מערכים שאהבתם את עיצובם. קחו ערך ובדקו לעומק כיצד הוא בנוי וכתוב על ידי פתיחתו לעריכה (לחיצה על לשונית "עריכת קוד מקור" בראש הערך). אתם יכולים לסגור אותו בסוף בלי לשנותו, אבל כל ערך ניתן לשפר, ונשמח אם תעשו כך.

מדריכי עיצוב ועקרונות על פי סוג הערך

ביוגרפיות - בעלי חיים - יחידות צבא - טלוויזיה וקולנוע - יחסים בין מדינות - יישובים - מדינות - מחלות - קרבות ומלחמות - עונות בספורט - תאריכים - רשימות - הממשל בישראל - מוזיקה - מתמטיקה - מונחונים - פירושונים

מבנה כללי לערכים

מבוא הערך

הנחיה הסבר דוגמאות
הגדרת הנושא הערך צריך להיפתח בהגדרה ברורה, קצרה ולעניין המתארת היטב את הנושא, וסיכום מאוד גס וכללי של תוכנו העיקרי.
כדאי מאוד ששם הערך יהיה חלק מהמשפט הראשון, ורצוי בתחילתו.
גודל פרק המבוא הרצוי הוא בדר"כ 2-4 פסקאות.
עדיף להימנע משימוש בכותרת "הקדמה" ככותרת ראשונה, מפני שההקדמה צריכה לבוא בראש הערך עוד לפניה. שם אחר לחלק הראשון בערך, לאחר ההקדמה, הוא "סקירה כללית", אבל עדיף לחפש ניסוח יותר ספציפי לכותרת (אם התוכן מאפשר זאת).

עיצוב משפט פתיחה בעורך החזותי: הוספת גופן בולט נעשית באמצעות סימון הטקסט, לחיצה על הכפתור A בסרגל הכלים ואז על "בולט". הוספת קישורים – בכפתור שרשרת בסרגל הכלים (ר' פרטים בהמשך הטבלה).
עיצוב משפט פתיחה בקוד ויקי: '''משפט פיתגורס''' פותח על ידי המתמטיקאי והפילוסוף היווני [[פיתגורס]] ב[[המאה ה-6 לפני הספירה|מאה ה-6 לפנה"ס]].

הדגשת מונחים שמו/נושאו של כל ערך צריך להיות מודגש בהופעתו הראשונה בערך. אם לנושא הערך יש יותר משם אחד, ציינו את כולם בפסקה הראשונה בערך והדגישו את העיקריים שבהם.
  • קוד: '''קומולונימבוס''' (או '''ענן סופת רעמים''')...
  • תוצאה: קומולונימבוס (או ענן סופת רעמים)...
הבהרת הקשר כדאי גם להבהיר, עוד בשורת הפתיחה, את הקשרו של נושא הערך (במידה וזה אינו ברור דיו). אם הערך עוסק בנושא מעולם דמיוני כלשהו - למשל דמות, מקום, מושג וכולי, שנוצר בספר, סרט, מיתולוגיה, מקור עממי וכיוצא בזה - יש לציין זאת בפירוש בתחילת הערך, כולל מקור המונח.
  • קוד: '''סולם''', ב[[מוזיקה]], הוא...
  • תוצאה: סולם, במוזיקה, הוא...

הוגוורטס הוא בית ספר דמיוני לקוסמים שהוצג בסדרת ספרי הארי פוטר.

גוף הערך

הנחיה הסבר דוגמאות

תוכן

חלוקה לפסקאות קצרות רצוי לשמור על פסקאות קצרות, מאחר שהעין מתעייפת לאחר קריאת טקסט רצוף ממושך. מסיבה דומה, יש לרווח את הערך - רווח שורה בין פסקה לפסקה, בין כותרת לפסקה וכן הלאה. יצירת פסקה בעורך החזותי: פשוט ללחוץ אנטר פעם אחת.
יצירת פסקה בתחביר ויקי: שורת רווח ריקה שנמצאת בין שתי פסקאות (כלומר ללחוץ אנטר פעמיים).
הפניה למקורות חשוב לכלול הפניות למקורות חיצוניים באמצעות הערות שוליים המאששים את נכונות העובדות הנכתבות. ראו: ויקיפדיה:הערות שוליים
ניתן לשלב מעט ציטוטים, אך רצוי שציטוטים מלאים או ציטוטים פחות מהותיים יופיעו בויקיטקסט ובויקיציטוט ויקושרו מהערך.
הוספת הערות שוליים בעורך החזותי: ללחוץ על "הערת שוליים" בסרגל הכלים ולעקוב אחר ההוראות.
הוספת הערת שוליים בקוד ויקי: {{הערה|1=שם המקור}}
שילוב תמונות, איורים ותרשימים רצוי שהערך ישלב תמונות, איורים ועזרים גרפיים לצד הפסקאות, בדרך כלל משמאל לטקסט.
הסתייעו בסדנה לגרפיקה ליצירה ולתרגום של איורים לעברית.
העדיפו תמונות חופשיות על פני תמונות שימוש הוגן.
הימנעו מעומס ויזואלי; העדיפו קישור לגלריה בוויקישיתוף על פני שילוב תמונות רבות (ראו עזרה:עיצוב תמונות לדרכים נוספות). המלצה זו נוגעת לעיתים גם לשימוש בטבלאות או תוכן אופציונלי (כגון הוכחות מתמטיות)-ראו ויקיפדיה:מסגרות מוסתרות
השתמשו באמצעים אינפוגרפיים כגון טבלאות, גרפים ותרשימים להקלה על הבנת המידע, קליטתו ועיבודו.
הנגשת הערך לבעלי לקויות: לתמונה רצוי להוסיף כיתוב (תיאור), גם אם התמונה ברורה או כוללת הסבר עצמי וכיתוב, לטובת הנגשה לנכים ובעלי לקויות.
הוספת תמונה בעורך החזותי: ללחוץ על "הוספה" בסרגל הכלים, ואז על "תמונות ומדיה", ולעקוב אחר ההוראות.
הוספת תמונה בקוד ויקי: [[קובץ:Filename.jpg|ממוזער|תיאור]] (למידע נוסף ר' עזרה:הוספת תמונה לערך)

כותרות הערך

חלוקה לפרקים עם כותרות כותרות יכולות לעזור להבהיר ולסדר את הערך על ידי חלוקתו לפרקים ותת־נושאים, ולעשות אותו נוח לשימוש ולניווט דרך תוכן העניינים, שנוצר ומוצג באופן אוטומטי. למילים שנמצאות בראשי הפרקים בערך, ניתן יותר משקל בעת ביצוע חיפוש באנציקלופדיה.
בחרו כותרת אינפורמטיבית, והימנעו מכותרות המנוסחות בצורה של שאלה
הוספת כותרת בעורך החזותי: ללחוץ על "פסקה" בסרגל הכלים ואז "כותרת"
הוספת כותרת בקוד ויקי:
== כותרת ==
חלוקה לכותרות משנה מספר סימני השווה (זהה משני צדי הכותרת) קובע את גודל האותיות הכותרת ואת רמת כותרת המשנה בתוכן העניינים.
השתמשו בכותרת רמת 2 לכותרות הגדולות ביותר (הימנעו מכותרת ברמה 1)
השתמשו בכותרות רמה 3 לנושאי־משנה ובכותרות 4 לכותרות הקטנות ביותר או חלקים מיוחדים.
כאשר כל פרק עומד בפני עצמו, קוראים שמתעניינים בעיקר בהיבט מסוים יכולים לדלג לפרק המתאים.
הוספת כותרת־משנה בעורך החזותי: ללחוץ על "פסקה" בסרגל הכלים ואז "כותרת־משנה 1", "כותרת־משנה 2", וכו'
הוספת כותרת־משנה בקוד ויקי:
== כותרת ראשית==

=== כותרת משנית ===

הימנעו מחלוקת יתר

אין להציף את הערך בפיצול יתר - לרוחב (עודף נושאים) או לעומק (עודף רמות פיצול) - מפני שהדבר עלול ליצור בלבול ופיזור ותקורת תוכן מיותרת. בדרך כלל, פסקאות קצרות אינן מצדיקות כותרת משנה משלהן.

ניתן להשתמש בנקודות (רשימת תבליטים, על ידי כוכבית (*)) או טקסט מודגש (על ידי גרש (')). יתרון נוסף של סימון זה הוא, שאין צורך לרווח (לרדת שתי שורות) לאחר מכן. המערכת מרווחת את הכותרת מהטקסט בעצמה.
הימנעו מקישור כותרות יש להימנע מקישור כותרות פסקאות וראשי פרקים (או חלקים מהן), מפני שזה גורם לבלבול. עדיף להכניס את הקישורים הרלוונטיים באחד המשפטים הראשונים תחת הכותרת.
הסתייעו בקישורים לערכים מורחבים, והימנעו מלפרט פרטים בלתי הכרחיים, שיכולים להכלל בערכי משנה.

קישורים פנימיים

שילוב קישורים פנימיים

כחלק מהטקסט יש לשלב הפניות לערכים קשורים אחרים, מה שמכונה "קישורים פנימיים", כלומר, מילה (או רצף מילים) בתוכן, המהווה קישור לערך אחר.

יש להשתמש בקישורים עבור מונח, מושג, זמן, מקום, אדם, חפץ, וכו' - המופיעה בערך ושווה בעצמה ערך (בין אם קיים ובין אם לאו), ויכולה להרחיב ולהעמיק מעבר לתוכן הערך עצמו.
קישורים התואמים למוסכמות נתינת השם בוויקיפדיה, סביר שיובילו לערכים קיימים ואם לא, יקלו על כתיבת ערכים חדשים בשם ה"נכון".
יש לדייק בקישורים. לעתים, נמצא את הערך המבוקש בשם שונה במקצת ממה שאנו מצפים, כך שכדאי לבדוק כל קישור שמוסיפים, ולוודא שהוא אכן מוביל לערך הנכון.
הוספת קישור פנימי בעורך החזותי: סימון המילים שצריך לקשר ולחיצה על כפתור השרשרת בסרגל הכלים (בין "A" לבין "הערת שוליים")
הוספת קישור פנימי בקוד ויקי: צמד סוגריים מרובעים מכל צד של המילה, למשל: [[שדים ורוחות]].
הימנעו מקישור יתר אל תסמנו כקישור כל הופעה של המילה - מספיק סימון הופעתה הראשונה.

הסוגיה מתי להפוך מילה לקישור ומתי לא לעשות זאת אינה פשוטה, כפי שמבהירה הדוגמה הבאה: המילה "עיר" היא מילה טריוויאלית, שכל הקוראים מבינים אותה היטב, ולכן עולה השאלה מתי ראוי להפוך אותה לקישור, ומתי יהיה זה קישור שהקוראים לא ירגישו צורך ללחוץ עליו.

  • בערך העוסק בסופר עמוס עוז נאמר שהוא "עבר להתגורר בעיר ערד". בהקשר זה ברור שאין טעם לתת קישור למילה "עיר", משום שהקישור לא יתרום מידע מהותי להבנת הערך עמוס עוז.
  • בערך העוסק בעיר כלשהי, ראוי לתת קישור לערך המבהיר את המושג "עיר", בדיוק כפי שבערך העוסק בקיבוץ ראוי לתת קישור לערך המבהיר את המושג "קיבוץ".
קישורים ברורים ניתן לקשר מילים שאינן בדיוק כשם הערך אליו רוצים לקשר, כפי שמפורט בדף עזרה:קישורים. עם זאת, יש לוודא, שברור לאן הקישור מוביל, מבלי שיהיה צורך להיכנס אליו. במקרים של מופע בצורת ריבוי, תוספת ה' הידיעה, אותיות השימוש או כל אות אחרת שאינה חלק מהמילה עצמה, ניתן לסמן רק את חלק המילה הרצוי במקום לסמן את כולה. זה קל יותר לקריאה, להבנה ולהדפסה.
אין להשתמש ב"לחצו כאן" כמילה לקישור, מאחר שאינה מוסרת מידע.
יש לקשר רק מילים שכבר נמצאות בתוכן, או לנסות להכניס את הקישור לרצף התוכן (או להוסיף לערך תוכן, באופן לא מאולץ, שיאפשר את הוספת הקישור). אם לא - ניתן לשים את הקישור בסוף הערך, תחת פסקת "ראו גם". בכל מקרה, שם הקישור צריך לציין את הנושא אליו הוא מקשר.
ניתן לקשר מילים שאינן בדיוק כשם הערך אליו רוצים לקשר:
[[שם הערך אליו מקשרים|המילה המקשרת]]

ראו גם ולקריאה נוספת

הנחיה הסבר דוגמאות
מיקום פרקים נוספים ראש פרק "ראו גם" יבוא לפני פרק "לקריאה נוספת" ופרק "קישורים חיצוניים".

ראו גם

קישורים בפרק ראו גם פרק "ראו גם" נועד לקשר את הקוראים לערכים רלוונטיים, שיש בהם רקע או הרחבה שמסייעים בהבנת הנושא שבו עוסק הערך הנוכחי.
על פי רוב, הכוונה לערכים שלא נזכרו עדיין בין קישורי גוף הערך, ולעתים, לכאלו שכן נזכרו, אך הם מרכזיים וחשוב להדגישם, שכן הבנת הנושא עשויה שלא להיות שלמה ללא קריאתם, או שאזכורם הקודם בערך היה אגבי מדי ביחס לחשיבותו.
בדרך כלל, אין צורך לכלול בסעיף זה ערכים הנכללים בקטגוריה שאליה משתייך הערך, משום שדי בשיוך לקטגוריה להגשמת מטרתו של הסעיף "ראו גם". כאשר הקטגוריה גדולה, ורוצים להסב את תשומת לב הקורא לערכים מעטים מתוכה, יש מקום לכלול אותם גם תחת "ראו גם".
פסקת "ראו גם" מעוצבת כרשימה, והערכים יימנו שם ברשימת תבליטים - כל קישור לערך בשורה משלו.

יצירת רשימה העורך החזותי: סימון שורות הרשימה, לחיצה על כפתור בצורת רשימה בסרגל הכלים (בין "הערת שוליים" לבין "הוספה"), ואז "רשימה עם תבליטים".
אפשרות נוספת העורך החזותי: הקלדת * (כוכבית) בתחילת השורה בפריט הראשון.
יצירת רשימה בקוד ויקי:

== ראו גם ==
* [[שורו]]
* [[הביטו]]
* [[וראו]]

לקריאה נוספת

הפניות לספרות מעבר לקישורי אינטרנט, אפשר לציין מקורות פיזיים לא מקוונים (לא באינטרנט) למידע, שיכולים להרחיב עליו (ביבליוגרפיה): ספר או מאמר רלוונטי. רוב המידע בימינו עודנו נמצא בספרים, ורצוי להפנות אליהם.

כמו כן, רצוי לכלול "מראי מקום" - אם יש בערך התייחסות ספציפית למקור חיצוני או ציטוט ממנו. למשל, אם בערך מוזכר למשל מאמר, כדאי להפנות למאמר עצמו בויקיפדיה:ביבליוגרפיה.

קישורים חיצוניים

הפניות לאתרים יש מקרים בהם ראוי להוסיף מידע יותר מפורט, או בנושא יותר ספציפי, או תוכן שאינו מילולי (תמונות, נתונים, גרפים וכדומה), שמקורו ברשת האינטרנט. הדבר חשוב במיוחד, כשאתר אינטרנט משמש כמקור מידע עיקרי. הפרק "קישורים חיצוניים" יבוא בסוף הערך אחרי הפרק "לקריאה נוספת". דרך כתיבת הקישור בוויקיפדיה מוסברת בויקיפדיה:קישורים חיצוניים.
הסתייעו בתבניות קישורים חיצוניים לשמירת אחידות במראה ההפניות לקישורים חיצוניים

שיוך לקטגוריות ולתבניות ניווט

ראו: ויקיפדיה:קטגוריה וכן ויקיפדיה:תבניות

קישורים לוויקיפדיות זרות – בינוויקי

ראו הסבר בעזרה:בינוויקי בוויקינתונים

טקסט מיוחד

כאשר מתייחסים במשפט למונח מסוים ולא משתמשים בו באופן או במובנו הרגיל, יש לסמנו במירכאות כפולות (") או בכתב מודגש. בעברית אין משתמשים בכתב נטוי (Italic), אך במונחים אנגליים ומונחים מתמטיים ניתן להשתמש בו. למשל:

מקרה אחר לשימוש בהדגשה הוא ציון פרשה משפטית:

  • המשפט נחמני נ' נחמני היווה תקדים במדינת ישראל.

בפרט יש להוסיף מירכאות לשמות יצירות: שמות סרטים, שמות תוכניות טלוויזיה, הצגות, ציורים, ספרים וכיוצא באלו. יש להוסיף מירכאות גם לשמותיהם של עיתונים, כתבי עת ומגזינים. הוספת המירכאות נדרשת גם אם השם מופיע בתור קישור פנימי.

ניתן להוסיף לערך פסקת ציטטות הרלוונטיות לנושא. הציטטה תושם בין מירכאות, ואם אורכה גדול ממשפט או שניים - בפסקה המוסטת פנימה. ראו הרחבה בדף ויקיפדיה:ציטוט (לכללי עיצוב שמות ספרים ומאמרים ראו ויקיפדיה:ביבליוגרפיה).

בציון תאריכים יש להשתמש בפורמט מסוים כפי שנכתב בדף ויקיפדיה:תאריכים. כך גם לגבי מספרים ויחידות מידה. ככלל, מספרים עד עשר או כל מספר בראש מילה צריכים להיכתב במילים ולא בספרות. מחוץ לנוסחה מתמטית, אין להשתמש בסימן % אלא במילה "אחוזים". כתיבת נוסחאות מוסברת בדף עזרה:נוסחאות.

חשוב להזכיר ששורה המתחילה בתו רווח ללא המשך תהיה שורת רווח בטקסט. פסקת טקסט המתחילה ברווח תעוצב בגופן קבוע ולא תגלוש לשורה הבאה. שורה כזו מרחיבה את כל הדף וגורמת לבלבול ברצף קריאת הערך, לכן, חשוב לשים לב שפסקת טקסט רגילה אינה מתחילה בסימן רווח.

תבניות

נמצאות גם תבניות מוכנות שחוזרות בוויקיפדיה ותורמות לשמירה על אחידות וניתן להעתיקן לעבודה מהירה יותר, ובכל אופן רצוי להשתמש בפורמט אותן הן מציגות. לרשימת תבניות מלאה ראו רשימת תבניות. דוגמאות ספציפיות:

אל תתחכמו ותתהדרו. לא תמיד תוספות סגנוניות ועיצוב מיוחד שאתם כותבים באמת יופיעו כפי שתכננתם. ערך גם לא אמור להיות חזיון טכניקולור מולטימדי, זאת עדיין אנציקלופדיה. קל להציג את ויקיפדיה, וקל לערוך ולהוסיף לערכיה, כל עוד אנחנו לא הופכים את שפת הכתיבה למסובכת מכדי הצורך להציג את המידע בדרך שימושית ובהירה. מכאן שהוספת קודי HTML צריכה לעשות בקומץ יד ומסיבה מוצדקת. זכרו שהמטרה היא קודם כל אנציקלופדיה שימושית, ומיד אחר-כך קלה לעריכה ולשיפוץ. עיצוב ואפקטים הם אמצעים לשירות מטרה זו ותו לא.