אורגן חתול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
from La Nature, 1883
from G. Schott, Magia Naturalis
from J-B. Wecherlin, Musiciana

אורגן חתול או פסנתר חתול הוא כלי מוזיקלי משוער אשר מורכב משורה של חתולים הקשורים למקומם כאשר זנבותיהם נמתחים מתחת לקלידי מקלדת כך שחתולים מייללים בכל פעם שקליד כלשהו נלחץ. החתולים יהיו מאורגנים בשורה בהתאם לגובה הטון הטבעי שלהם.

אין שום תיעוד רשמי של אורגן חתול שנבנה במציאות, והוא מתואר כרעיון ביזארי בספרות בלבד.

הכלי תואר על ידי הסופר הצרפתי ז'אן בפטיסט ווקרלין בספרו Musiciana, extraits d’ouvrages rare ou bizarre (מוזיקיאנה, תיאור של המצאות נדירות או ביזאריות):

כאשר מלך ספרד פליפה השני שהה בבריסל ב-1549 כדי לבקר את אביו הקיסר קרל החמישי, וכל אחד ראה את השני בעיצומה של צעדה שהתרחשה במקום. בראשה צעד שור רב ממדים אשר קרניו בערו, וביניהם היה גם שד קטן. מאחורי השור נער צעיר עטוי בגד מעור דוב הרוכב על סוס שאוזניו וזנבו נכרתו. לאחר מכן הגיע המלאך מיכאל בלבוש מבריק, נושא מאזניים בידו.

הדבר המסקרן מכל היה מרכבה שנשמעה ממנה המוזיקה המוזרה ביותר שניתן לדמיין. היא הכילה דוב שניגן על עוגב; אלא שבמקום צינורות היו ששה עשר ראשי חתולים, כל אחד עם גופו תחום; הזנבות נמתחו החוצה והוחזקו כמיתרים בפסנתר, אם קליד כלשהו היה נלחץ בלוח, הזנב המתאים היה נמשך חזק, וזה בתורו היה מפיק קול מייאו רם ומצער. ההיסטוריון יואן כריסובל קלביט שם לב שהחתולים היו מאורגנים כך שהקולות שיפיקו יהיו כשל רצף תווים מהאוקטבה (באופן כרומטי, אני חושב).

התזמורת הנתעבת הזו ארגנה עצמה בתוך תיאטרון בו קופים, זאבים, איילים וחיות אחרות רקדו לצלילי המוזיקה הנוראית הזו.

הכלי הזה תואר על ידי אתנסיוס קירכר בעבודתו Musurgia Universalis. כלי זה מוזכר בשימושו של פליפה השני גם בספר טיל אוילנשפיגל, אלא ששם כל לחיצה על קליד גרמה לדקירת החתול במחט[1].

הכלי תואר על ידי יוהאן כריסטיאן רייל (1759 - 1813) במטרה לטפל באנשים אשר איבדו את היכולת שלהם להתרכז ולמקד את תשומת לבם. רייל האמין כי אם הם יאולצו לראות ולהקשיב לכלי הזה, אין זה מן הנמנע כי הוא יצליח ללכוד את תשומת לבם בסופו של דבר והם יבריאו (ריצ'רדס 1998).

הכלי נוצר מחדש באמצעות צעצועים צווחניים על ידי טכנאי הקול הנרי דאג עבור מסיבת גן שנערכה ב-2010 בבית קלרנס על ידי הנסיך צ'ארלס, המנגינה "Over the Rainbow" מהסרט הקוסם מארץ עוץ נוגנה וגרמה לשעשוע רב.

אולפן האנימציה האוסטרלי "הרפובליקה העממית לאנימציה" ("The People's Republic Of Animation"), הוציא לאור ב-2009 סרטון קצר שנקרא "פסנתר החתול" ("The Cat Piano"(אנ')). עבודה זו מספרת את הסיפור של עיר חתולים שהמוזיקאים בה נחטפים בידי אנשים כדי להכין פסנתר חתול. סרט קצר זה זכה למספר פרסים, ומספר מועמדויות לפרסים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אורגן חתול בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שארל דה קוסטר (לפי ספר מוקדם יותר), טיל אוילנשפיגל, תרגום: אברהם שלונסקי, ספרית פועלים, עמ' 391