צעצוע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מכונית צעצוע
סביבון, צעצוע יהודי הנהוג בחג החנוכה
תינוק עם צעצוע
בובת דינוזאור: דגם זה של טריצרטופס נוצר לפי הנחיה מדעית כדי שיהיה נאמן למציאות. הוא גדול ועשוי מחומר פלסטי בלתי-שביר ולכן מתאים לילדים מכל הגילאים.
טנק צעצוע בשלט רחוק. צעצוע כזה נחשב לצעצוע של בנים.

צעצוע הוא חפץ שניתן לשחק איתו לצורך הנאה או פיתוח מיומנויות שונות, לרוב ללא הפקה של עשייה תכליתית. הוא עשוי להתאים לילדים, מבוגרים או שניהם גם יחד.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרוב לוודאי ששם זה יסודו בטעות. ומשמעו האמיתי בעברית הוא ילד או נער. שכן הוא נזכר בתורה פעם אחת בלבד בדברי הימים[1]: ”כרובים שנים מעשה צעצועים”, והפירוש הוא ילדים-נערים, כלומר שהכרובים היו במראה ילדים (רביא בארמית - ילד).

סוגים ושימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צעצועים רבים מהווים דגמים מפושטים ומוקטנים של עצמים מהעולם האמיתי:

צעצועים אלה מאפשרים הכרות עם העולם הסובב ומעודדים משחק בהעמדת פנים (מבוגר, חייל, דמות מהטלוויזיה, אמא, גננת, רופא, אחות, שוטר, בנאי ועוד).

עם התפתחות הטכנולוגיה, הפך הגבול בין צעצוע למכשיר במקרים מסוימים לדק מאוד. לדוגמה, מכונית או טיסן עם שלט שמוגדרים כצעצוע, יכולים להפוך למכשירים תכליתיים, שאפשר לבצע בהם דברים שיוצאים מגדר של משחק.

צעצועים מיועדים בעיקר לילדים ובני נוער, אך עם זאת קיימים סוגים שונים של צעצועים למבוגרים. הבולטים שבהם הם בעיקר משחקי חשיבה מעץ, משחקי הרכבה מתוחכמים, פאזלים ועוד. יש ראיות רבות שעיסוק במשחק מאתגר את המוח ומעכב הזדקנות.

ב-2009 היה היקף מכירות הצעצועים בארצות הברית 21.4 מיליארד דולר.[2]

דוגמאות לצעצועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]