אושנו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אושנו בווילקסוומאן (אנ') באייקוצ'ו בפרו
כיסאות האבן שבראש האושנו בווילקסוומאן

אושנוקצ'ואה: Ushnu) הוא מבנה מדורג בצורת פירמידה, ששימש את האינקה לניהול הטקסים החשובים ביותר של אימפריית האינקה. מבנים כאלו הוקמו בקוסקו, בירת האימפריה, ובערים העיקריות, או על פסגות ההרים לצד מערכת הדרכים של האינקה.[1]

מעט מאוד ידוע על השורש בקצ'ואה של המונח אושנו, אך נראה שפירושו "מקום האבנים שבו המים מסוננים". הם שימשו כנראה את האוכלוסיות הפרה-היספניות, כאשר נאלצו לערוך טקסים שבהם הקריבו נוזלים, בעיקר משקה תירס אלכוהולי, כקורבן.

האושנו הוקם בכיכר המרכזית של העיר, או על פסגות ההרים שמהם אפשר היה לחלוק כבוד לאלי ההרים, הוואמני (Wamani). המבנה הוא פירמידה מלבנית שנוצרה על ידי חמש פלטפורמות, שנבנו ברציפות לחלק הגבוה ביותר עבור גרם מדרגות חיצוני. הכל נבנה באבן. בחלק העליון ניצבה כורסה כפולה מעובדת באבן, שעל פי המסורת המקומית כוסתה ביריעות מוזהבות. זה היה המקום שבו ישבו הסאפה אינקה והקויה (אשתו) לשפוט ולנהל את הטקסים והפולחנים שהתבצעו בכיכר. הטקסים והפולחנים הפכו מורכבים יותר ויותר והאושנו בתקופת אינקה היה לא רק המקום המיועד לנסך של צ'יצ'ה, אלא גם לקורבנות של ילדים, בעלי חיים, כמו גם עם שריפת בדים ומנחות אחרות.[2]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Hoopes, John W. (2009). "From Tiwanaku to Machu Picchu: Ushnus and the Architecture of Creation". In Margaret Young-Sánchez (ed.). Papers from the 2005 Mayer Center Symposium at the Denver Art Museum. Denver: Denver Art Museum. pp. 247–272. ISBN 978-0806199726.
  • Pino Matos; José Luis (ביולי 2004). "El ushnu Inka y la organización del espacio en los principales Tampus de los Wamani de la sierra central del Chinchaysuyu". Revista Chungará (Arica) (בספרדית). 36 (2). ISSN 0717-7356. {{cite journal}}: (עזרה)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אושנו בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]