לדלג לתוכן

קצ'ואה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קצ'ואה
Runa Simi
מדינות ארגנטינה, צ'ילה, ברזיל, קולומביה, בוליביה, אקוודור ופרו.
אזורים רכס האנדים
דוברים כ-8 עד 12 מיליון
שפת אם כמיליון
כתב אלפבית לטיני
משפחה קצ'ואה
לאום בוליביה, פרו, קולומביה
מוסד אינה מפוקחת על ידי אף גוף
קוד שפה qu עריכת הנתון בוויקינתונים
קוד ISO 639-1 qu עריכת הנתון בוויקינתונים
קוד ISO 639-2 que עריכת הנתון בוויקינתונים
קוד ISO 639-3 que עריכת הנתון בוויקינתונים
ראו גם שפהכתברשימת שפות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קצ'ואה, או בשם אחר רונסימי (Quechua או Runasimi) היא קבוצת שפות, שבעבר שימשה כשפה הרשמית של אימפריית האינקה. כיום היא מדוברת בשפות וניבים שונים על ידי כ-8–12 מיליון אנשים. זו היא קבוצת השפות האמריקאיות הילידיות המדוברת ביותר בעולם, ובעיקר במדינות האנדים. קצ'ואה אף מדוברת בישראל על ידי מספר מצומצם של יהודים מפרו שעלו לישראל.

מעט מאוד ידוע על ההיסטוריה של קצ'ואה לפני עלייתה של אימפריית האינקה, על אף שמניחים שהיא דוברה בסביבות פרו ואקוודור עוד לפני עליית האימפריה לשלטון. בתקופת האימפריה, שימשה קצ'ואה כשפה הרשמית של הממלכה ונכפתה על תושביה, ועל כן התרחבה לאזורים רבים בדרום אמריקה; כתוצאה מכך התפתחו ניבים רבים ושונים מאוד זה מזה.

גם לאחר הכיבוש הספרדי של האימפריה המשיכה השפה לשמש כשפה העיקרית באזור. הספרדים התייחסו אליה כשפה הכללית של הילידים ולמדו אותה כדי לתקשר איתם[1]. הכנסייה הקתולית אימצה את הקצ'ואה כשפה שתשמש למיסיונריות נוצרית, ועל כן מיסיונרים ספרדים רבים למדו אותה ובאמצעותה הפיצו את עקרונות הנצרות[2].

מספר גורמים הובילו לירידה דרמטית בכמות דוברי השפה, אך הגורם העיקרי הוא מרד גדול של המקומיים נגד השלטון הספרדי בשנת 1780, בהנהגת טופאק אמארו השני. דיכוי המרד הוביל לאיסור על שימוש בשפה ועל התושבים הילידים נכפה מעבר לספרדית. אפילו שימושים נוצריים ומיסיונריים בקצ'ואה נאסרו על ידי השלטון. כתוצאה מכך מספר דוברי השפה צנח משמעותית, ועם השנים הפכה קצ'ואה למזוהה עם המעמד הנמוך של האוכלוסייה.

בעקבות התדמית הגרועה שדבקה בשפה קצ'ואה נשארה במשך שנים רבות שפה דבורה בעיקר ולא נכתבו בה כמעט יצירות ספרותיות. אחד מהטקסטים הבודדים הכתובים בשפה הוא כתב היד הוּאַרוֹצִ'ירִי(אנ') מהמאה ה-16, המתאר מיתוסים ומסורות דתיות ילידיות. לאחר שפרו קיבלה עצמאות במאה ה-18 מספר הדוברים גדל במעט, אך היא נשארה מוגבלת בעיקר לאזורים כפריים מבודדים. כיום לשפה מספר דוברים מוערך של כ-8–12 מיליון, והיא שפה רשמית בפרו, בוליביה ואקוודור[3].

פונמות בניב קוּסְקוֹ
סדקי ענבלי וילוני חכי בתר־
מכתשי
מכתשי דו־
שפתי
אפי ɲ n m
סותם qʰ/ʼ kʰ/ʼ tʰ/ʼ pʰ/ʼ
מחוכך ʧʰ/ʼ
חוכך h s
מקורב
(צדי)
w j
ʎ l
מקיש ɾ
* תוספת פונמה בהתאמה לסטנדרט
תפוצת הקצ'ואה בעולם

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ Adelaar, William, Cambridge University Press, 2004
  2. ^ University of Cumbria. , 2010, The Religion of the Quechua., Overview of World Religions. Division of Religion and .Philosophy, University of Cumbria, ‏15\05\2018
  3. ^ > "Peru | Country"., Ethnologue, ‏2018