אחדים באו במרוצה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אחדים באו במרוצה
Some Came Running
כרזת הסרט
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על Some Came Running עריכת הנתון בוויקינתונים
בימוי וינסנט מינלי עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי סול סיגל עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט ג'ון פטריק, ארתור שיקמן
עריכה אדריאן פזאן עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים פרנק סינטרה
דין מרטין
שירלי מקליין
מרתה הייר
ארתור קנדי
מוזיקה אלמר ברנשטיין, סאם כהן, ג'ימי ואן האוסן
צילום ויליאם דניאלס עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה מטרו גולדווין מאייר עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה מטרו גולדווין מאייר
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 18 בדצמבר 1958
משך הקרנה 137 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט דרמה, סרט רומנטי עריכת הנתון בוויקינתונים
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אחדים באו במרוצהאנגלית: Some Came Running) הוא סרט דרמה משנת 1958, שהופק באולפני מטרו גולדווין מאייר. את הסרט ביים וינסנט מינלי והפיק סול סיגל, הסרט מבוסס על רומן מאת ג'יימס ג'ונס הנושא אותו שם ומספר על קורותיו של חייל משוחרר ממלחמת העולם השנייה החוזר לעיירת הולדתו לאחר 16 שנות היעדרות, לאחר שהתנסה לפני המלחמה בקריירה כסופר.

זאת היא הפעם השנייה בה משחק סינטרה בסרט המבוסס על רומן של ג'ונס, הראשון היה "מעתה ועד עולם", בו זכה בפרס אוסקר לשחקן המשנה הטוב ביותר. הסרט היה שיתוף הפעולה הראשון בין סינטרה ודין מרטין, השניים עתידים להיהפך ולהיות חברים טובים בחבורת הראט פאק, גם עם שירלי מקליין משתף פעולה סינטרה לראשונה, מקליין ציינה לאחר שזכתה במועמדות לפרס אוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר, על משחקה בסרט, כי היא חבה את המועמדות הזו לסינטרה, שהתעקש על כך שהסרט יסתיים בצורה אחרת, סיום זה נחשב שנים אחר כך כאחת מיצירות המופת של הקולנוע האמריקאי. הסרט זכה להצלחה קופתית מרשימה והגיע למקום העשירי ברשימת שוברי הקופות של שנת 1958.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1946, מתעורר החייל דייב הירש (פרנק סינטרה) עם הנגאובר על ספסל האוטובוס בעיר הולדתו, פרקמן, אינדיאנה, בחברתה של ג'יני מורהאד (שירלי מקליין). למרבה אכזבתה של ג'יני, נרשם דייב למלון בגפו. דייב שהיה סופר לפני המלחמה, נעדר מהעיירה במשך שש עשרה שנה, אך דייב מזוהה בידי התושבים המספרים לאחיו הגדול, פרנק (ארתור קנדי), בעל חנות תכשיטים מצליחה, כי הוא שב לעיירה. חשדן עקב חזרתו של דייב ללא הודעה מוקדמת, פרנק מבקר אותו. עדיין ממורמר מכך שלא הבינו אותו בילדותו, דייב מסרב להצעתו של פרנק, לעבור לגור עם משפחתו, אך משיב בחיוב להצעתו של פרנק לסעוד עימם בארוחת הערב. דייב אז פונה והלך לבר המקומי, שם הוא פוגש את המהמר במה דילרט (דין מרטין) המציג את עצמו ומזמין את דייב להצטרף למשחק פוקר באותו הערב. באותו אחר הצהריים, ניגש דייב לחנות התכשיטים, שם הוא פוגש את מזכירתו המצודדת של פרנק, אידית ברקלי (ננסי גטס). באותו הערב בביתו של פרנק, אגנס, אשתו של פרנק, מביעה את חוסר חיבתה לדייב, שבתורו, מביע את חיבתו לאחייניתו בת השבע עשרה. כאשר אגנס מודיעה כי הם יסעדו את ארוחת הערב בקאנטרי קלאב בחברתו של פרופסור רוברט פרנץ' ובתו גוון, המלמדת כתיבה יצירתית בקולג' המקומי ומעריצה את יצירתו של דייב, דייב מסתייג מכך. כאשר מגיעים הפרופסור וגוון, נרגע דייב לאחר שיחתו עם הפרופסור ומתחיל מיד להמשך לבתו גוון, המסודרת והמושכת. במועדון אשר בקאנטרי קלאב, רוקד דייב עם גוון, אך היא הופכת מוטרדת מהפתיחות הפיזית שלו. מאוחר יותר, כאשר גוון מסיעה את דייב חזרה לחדרו במלון, היא מתעלמת מניסיונותיו לפלרטט עימה ומנסה לפתח עמו שיחה על כתיבתו. מיואש מתגובתה הקרירה של גוון, דייב מבטיח לה במעורפל, להראות לה סיפור בלתי גמור שהוא עובד עליו ומשם הם הולכים לבר המקומי. בבר, דייב פוגש את ג'יני הנמצאת בחברתו של חברה הקנאי לשעבר. ביריון מהעיר שיקגו, ריימונד לנצ'אק (סטיבן פק). לאחר שהוא מסכים לפגוש את ג'יני מאוחר יותר, דייב מצטרף למשחק קלפים עם ידידו במה, המופרע מאוחר יותר בידי פשיטה של המשטרה. מחוץ לבר, ג'יני מבטיחה לדייב כי היא בכנות מעוניינת בו, הזוג הפוסע נופל למארב אותו הטמין ריימונד הכועס, שתוקף את דייב. ריימונד ודייב נעצרים בידי המשטרה.

לאחר שדייב משוחרר מהמעצר, הוא מקבל את הצעתו של במה לעבור להתגורר עמו. למחרת בבוקר פרנק מייסר את דייב על המריבה ועל קשריו עם ג'יני, אך מודה כי הוא זה ששילם את הערבות לדייב. מאוחר יותר דייב לווה מבמה את מכוניתו כדי להביא לגוון את הסיפור הבלתי גמור, אותו הבטיח לה ערב קודם. גוון, מודה כי קראה על מעצרו של דייב, ולפתע שואלת אותו, למה הוא מתעניין שוב בכתיבה. דייב מודה כי ההתעניינות שלה היא זו שגרמה לו לחזור לכתיבה, אך כאשר הוא מכריז כי הוא עלול להתאהב בגוון ומנסה לנשקה, היא דוחה אותו. גוון אז קוראת את הסיפור של דייב ומשבחת את הכנות שבו, ומתעקשת כי עם כמה שינויים קלים היא תוכל למסור לפרסום במגזין. דייב המופתע מסכים לשינויים ואז שב ומנסה להפנות את הפגישה לכיוון רומנטי, גוון נכנעת לבסוף לנשיקה מלאת תשוקה, אך עוצרת מבעדם ומבקשת ממנו לעזוב. באותו הערב, כאשר אגנס שוב פונה לפרנק בקשר להתנהגותו של דייב, פרנק יוצא אל חנות התכשיטים, שם הוא מופתע למצוא את אידית, המזכירה, עובדת עד מאוחר. פרנק אז מבקש מאידית להצטרף אליו לנסיעה, ולאחר שהם מגיעים לנקודת מפגש לנאהבים, אידית מודה בפניו כי היא נמשכת אליו מזה זמן רב. מבלי ידיעתו של פרנק, במכונית לידם יושבת בתו עם חברה, שנדהמת לראות מבעד לחלון את אביה מנשק את אידית. כמה ימים לאחר מכן, דייב מבקר את גוון ודורש לדעת למה היא לא יצרה עמו קשר בימים האחרונים, גוון מצידה מתוודה בפניו כי מרגישה חוסר נוחות מהאינטנסיביות של דייב. כאשר דייב מאשים את גוון כי היא פוחדת, היא ממשיכה בכך שהם צריכים ללמוד להכיר אחד את השני. דייב בתעוזה מנסה להציע לה נישואים, אך גוון קוטעת אותו בכך שהיא מסרבת להיות כמו אחת הבנות אותן הוא פוגש בבר. לאחר שחזר לידידו במה, דייב מסכים לצאת עם ידידו הטוב למסע הימורים ומזמין את ג'יני להצטרף אליהם. באותו לילה בבר, דייב מבטיח לג'יני במרירות, כי אין לו כל קשר רומנטי עם גוון, ואז הוא מופתע לראות את דאוון (בתו של פרנק) יושבת שיכורה עם אדם המבוגר ממנה בהרבה. דאוון מתוודה כי היא ברחה מהבית, לאחר שהתפקחה מהאשליה המשפחתית שלה, אך דייב מפציר בה בעדינות כי תשוב לביתה. ביום למחרת דייב ובמה ממשיכים לאינדיאנפוליס. דייב מנסה כמה פעמים לטלפן לגוון, אך זו מסרבת לקבל את השיחה ממנו, עד שאביה מכריח אותה לענות לטלפון. גוון מספרת לדייב, כי הסיפור שלו יתפרס במגזין ספרות מוערך ומודה כי היא מתגעגעת אליו. מרוצה מדבריה, חוזר דייב אל משחק הקלפים. כאחד המשתתפים מאשים את דייב ובמה כי הם קושרים קשר לרמות במשחק. האדם המרוגז מעיף את כובע המזל של במה מעל ראשו, ומיד פורצת קטטה בין המשתתפים, ובמה נדקר בסכין בידי האיש שנמלט מהמקום. מאוחר יותר בבית החולים, הרופא אומר לבמה, המחלים מפציעתו, כי הוא סובל מסכרת ומייעץ לו להפסיק לשתות ולשנות את אורח חייו. בינתיים בפרקמן, ג'יני הולכת אל הקולג' לפגוש את גוון, מחוץ לכיתתה של גוון, ג'יני שומעת, בחוסר נוחות, את גוון מספרת לסטודנטים, כי אומן מוכשר אינו צריך להשפט בשל התנהגותו החברתית. לאחר השעור ג'יני שואלת את גוון אם היא מתעדת להתחתן עם דייב, גוון המופתעת אינה בטוחה כיצד לענות. כאשר ג'יני מספרת לה כי היא הייתה עם דייב בחלק ממסעו ולמרות כי היא מאוהבת בו, היא תוותר עליו למישהי שתהפוך אותו למאושר, גוון אז מצהירה בקרירות כי אין דבר בינה ובין דייב.

כאשר חוזר דייב אל העיירה, הוא פוגש את דאוון, אשר מספרת לו בשמחה, כי היא מצאה עבודה אצל מוציא לאור מניו יורק. מאוחר יותר בחנות התכשיטים, גוער פרנק בדייב על הקטטה בה השתתף, אך דייב מעדיף לייעץ לפרנק לתת יותר תשומת לב לבתו. כשהיא מלאה בקנאה, מצהירה אדית כי היא עוזבת את העיירה. דייב מבקר בביתה של גוון, אך כשהוא מבין כי גוון נמנעת מלפגוש אותו, הוא עולה לחדר השינה שלה כדי למצוא אותה. דייב אז דורש לדעת למה היא שינתה את דעתה, מאז שיחת הטלפון ביניהם. היא עונה לו בכעס כי היא אינה אוהבת את אורח חייו ואת הידידים שלו. מאוכזב מתגובתה, חוזר דייב אל במה, שם הוא מעליב את ג'יני שאחזה בהתלהבות את המגזין בו פורסם הסיפור שלו. מאוחר יותר, מתנצל דייב בפני ג'יני ויושב וקורא לה את הסיפור מהמגזין, אך הוא הופך למתוסכל כאשר היא מודה כי אינה מבינה אותו, אך עדיין אוהבת אותו. כאשר ג'יני מוסיפה כי היא גם אינה מבינה את דייב, אף בכל זאת אוהבת אותו, דייב מציע לה נישואים. המומה ונפעמת, ג'יני מסכימה. מיואש מתוכניתו של דייב, עוזב במה את הבית. באותו הערב מציינת העיירה את שנת המאה להיווסדה, דייב וג'יני מתחתנים אצל השופט. כאשר במה שומע כי ריימונד חזר אל העיירה ומאיים להרוג את דייב, הוא ממהר אל קהל החוגגים, כדי למצוא את חברו. רודף אחרי דייב וג'יני, שאינם חושדים בדבר, דרך קהל ההמונים, יורה ריימונד בדייב ופוצע אותו, אך כאשר הוא מתכוון לירות בו שוב, ג'יני מגנה עליו בגופה ונהרגת. יום למחרת דייב האבל וההרוס, במה גוון ואביה, משתתפים בהלווייתה של ג'יני.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אחדים באו במרוצה בוויקישיתוף