אידיאל ראשוני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אידאל ראשוני)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

במתמטיקה, אידאל ראשוני הוא אידאל שאינו יכול להכיל מכפלה של שני אידאלים בלי להכיל אחד מהם. הגדרה זו מכלילה את התכונה הבסיסית של מספרים ראשוניים בחוג המספרים השלמים: מספר ראשוני אינו מחלק מכפלה בלי לחלק את אחד הגורמים שלה. לאידאלים הראשוניים, ולחוגים הראשוניים לצידם, תפקיד חשוב בתורת המבנה של החוגים בשל הזמינות של טיעונים אינדוקטיביים הכרוכים בהם. בפרט, בחוגים קומוטטיביים, אפשר לתרגם טענות גאומטריות לטענות על אידאלים ראשוניים, ולהפך. בהקשר זה יש חשיבות רבה לאורך המקסימלי של שרשרת של אידאלים ראשוניים, הקרוי ממד קרול.

הגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אידאל (אמיתי, היינו שאינו שווה לכל החוג) P נקרא ראשוני אם לכל שני אידאלים A ו-B, מההכלה נובע או . זה שקול לכך שחוג המנה הוא ראשוני. עבור אידאל בחוג קומוטטיבי, אפשר להגדיר גם לפי איברים: P ראשוני אם מ- נובע ש או .

אם חוג המנה הוא תחום, אומרים ש-P ראשוני לחלוטין (ההגדרות מתלכדות בחוגים קומוטטיביים).

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחוג קומוטטיבי R, אידאל האפס הוא ראשוני אם ורק אם החוג הוא תחום שלמות, ובאופן כללי יותר, האידאל P ראשוני אם ורק אם חוג המנה R/P הוא תחום שלמות. אידאל ראשי בתחום שלמות הוא ראשוני אם ורק אם האיבר p ראשוני. בפרט, האידאל ראשוני בחוג המספרים השלמים אם ורק אם n מספר ראשוני.

כל אידאל מקסימלי הוא ראשוני, אבל ההפך אינו נכון, משום שקיימים תחומי שלמות שאינם שדות (וחוגים ראשוניים שאינם פשוטים).

בחוג קומוטטיבי, האיחוד על פני שרשרת של אידאלים ראשוניים הוא אידאל ראשוני. לעומת זאת, במקרה הלא קומוטטיבי הטענה איננה נכונה.

מיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחוג קומוטטיבי R, אידאל P הוא ראשוני אם ורק אם המשלים שלו סגור לכפל, ולכן הוא מונואיד. כך אפשר לבצע מיקום של החוג ביחס לאותו אידאל; החוג המתקבל הוא חוג מקומי, שהאידאלים שלו מתאימים לאידאלים המוכלים ב-P; בפרט, האידאל המתאים ל-P הוא האידאל המקסימלי היחיד.

חוגי דדקינד[עריכת קוד מקור | עריכה]

אידאלים ראשוניים הופיעו לראשונה בתורת המספרים האלגברית, בניסיון להכליל את המשפט היסודי של האריתמטיקה על פירוק יחיד של מספר שלם לגורמים ראשוניים, לחוגי מספרים כללים יותר. פירוק כזה היה נחוץ לצורך הוכחת המשפט האחרון של פרמה. ריכרד דדקינד מצא שבחוגים מסוימים (הקרויים על-שמו חוגי דדקינד) יש פירוק יחיד של כל אידאל כמכפלה של אידאלים ראשוניים.

אידאלים ראשוניים בהרחבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האורך המקסימלי (נאמר, n) של שרשרת אידאלים ראשוניים נקרא הגובה של P. הגובה המקסימלי האפשרי בחוג הוא ממד קרול הקלאסי שלו (העשוי להיות אינסופי אפילו אם כל הראשוניים בעלי גובה סופי).

בהרחבה של חוגים קומוטטיביים, האידאל הראשוני Q של R נמצא "מעל" אידאל ראשוני P של C, אם . ההרחבה מקיימת את התכונות:

  • LO (או Lying Over) אם מעל כל אידאל ראשוני של C יש אידאל ראשוני של R;
  • INC (או Incomparability) אם שני אידאלים של R, שאחד מהם מכיל את רעהו, אינם יכולים להמצא מעל אותו אידאל של C;
  • GU (או Going Up) אם כאשר Q מעל P ו- , יש גם אידאל ראשוני מעל 'P;
  • GD (או Going Down) אם כאשר Q מעל P ו- , יש גם אידאל ראשוני מעל 'P.

יש סוגים רבים של הרחבות שבהן מתקיימות תכונות אלה, או מקצתן. שתי התכונות הראשונות, בצירוף אחת משתי האחרונות, מספיקות כדי לקבוע שלשני החוגים יש אותו ממד קרול.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]