אינגרס (משחק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל "אינגרס"

Ingress (אינגרס) הוא משחק תפקידים וירטואלי רב משתתפים מבית מעבדות Niantic. ייחודיותו של המשחק היא בכך שעל מנת לשחק בו השחקנים חייבים להגיע לנקודות ציון פיזיות הפזורות ברחבי העולם, ולא ניתן לשחק בו מהבית.

ב-Ingress פועלות שתי קבוצות, קבוצות ה-Enlightened וקבוצת ה-Resistance אשר כלל השחקנים מכל העולם מתחלקים ביניהן. מטרתן העיקרית של שתי הקבוצות היא "לכבוש" טריטוריה גדולה ככל הניתן ברחבי העולם, על ידי הגעה פיזית לנקודות ציון, השתלטות עליהן וחיבור נקודות הציון בקישורים.

המשחק שוחרר לראשונה בגרסת בטא סגורה ב-15 בנובמבר 2012 ונפתח לציבור ב-30 באוקטובר 2013. כיום ישנם מיליוני שחקנים פעילים ברחבי העולם ומאות אלפים המשחקים בו באופן יומיומי.

מעבדות Niantic הייתה קבוצה אשר החלה את דרכה בחברת גוגל ובשנת 2015, בעקבות שינוי מודל הניהול של גוגל לקבוצת אלפאבית יצאה ממנה כ-Spin-off לחברה עצמאית.

סיפור רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Ingress סובב סביב עלילה בידיונית העוסקת בחקירת טבעו של חומר ייחודי המכונה Exotic Matter בקצרה XM, "חומר אקזוטי". על פי העלילה, טיבו של החומר לא ידוע, אך משוער כי הוא משפיע על המוח האנושי. בעלילת המשחק, פרויקט Niantic הוא פרויקט שקם על מנת לחקור את החומר ולנצל אותו לטובת שיפור המין האנושי. אלו אשר מעוניינים להפיק תועלת מתכונותיו של ה-Exotic Matter מכונים ה-Enlightened ואלו שמתנגדים לרתימת החומר לטובת שינוי המין האנושי מכונים ה-Resistance. קבוצת Niantic גילתה כי ה-Exotic Matter נפלט לעולם באמצעות "פורטלים", נקודות ציון ברחבי ערים ומחוץ להן המתאפיינות בעיצוב ייחודי.

את סיפור הרקע ממשיכה קבוצת מעבדות Niantic לפתח ומפרסמת רמזים, סיפורים וסרטונים בחשבונות Google Plus של הדמויות הפקטיביות שמעורבות בפרויקט, בערוץ ה-Youtube של המשחק וכן באירועים אשר מקיימת ברחבי העולם.

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-Ingress כל שחקן מכונה סוכן ומטרתו היא השתלטות על פורטלים, קישור ביניהם ויצירת שדות שליטה (Control Fields). כאשר קבוצה משתלטת של שלושה פורטלים (לרוב פסלים או בניינים ייחודיים), היא יכולה ליצור ביניהם שדה שליטה ובכך להשתלט על שטח מהעולם. קבוצה שהשתלטה על שטח נרחב יותר מעולם מנצחת בסבב, שאורך מספר ימים. על מנת להשתלט על פורטל שחקן יצטרך לעתים לתקוף ציוד שהותקן על אותו הפורטל על ידי הקבוצה היריבה. רק כאשר ינטרל את הפורטל יוכל להתקין עליו ציוד של קבוצתו שלו ובכך להפוך אותו לנקודה אליה ניתן לקשר פורטלים אחרים. מכיוון וקישור בין שני פורטלים לא יכול לחצות קישור בין שני פורטלים אחרים, חלק נכבד מהמשחק הוא תכנון אסטרטגית קישור נכונה ותכנון הריסת קישורים ושדות של הקבוצה היריבה.

אירועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת גוגל מארגנת כל רבעון אירועים מרוכזים ברחבי העולם. אירועים אלו מושכים אלפי שחקנים ומכונים "אנומליות". לאנומיה מתלווה סיפור רקע אשר משתלב בעלילת המשחק ותוצאות האנומליה ישפיעו על העלילה המתפתחת של המשחק. בפרק הזמן הקודם לאנומליה, ובמהלך האירועים השונים גוגל מארגנת משימות ייחודיות ברחבי העולם. משימות אלו לרוב אינן יכולות להתבצע על ידי שחקן יחיד או אף קבוצת שחקנים ממדינה כלשהי, ומחייבות שיתוף פעולה בינלאומי. במזרח התיכון מתבצע לעתים תיאום בין שחקנים מישראל לבין שחקנים ממדינות שונות באזור, גם כאלו אשר לא מתקיים מולם קשר דיפלומטי.

תרבות והשפעה חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Ingress מתאפיין בתרבות אשר התפתחה סביב המשחק. שחקנים ותיקים משתי הקבוצות מפתחים "גאוות יחידה" התאפיינת בלבישת ביגוד בצבע הקבוצה בעת אירועים מרכזיים, קעקועים הקשורים לסיפור הרקע של המשחק, מעקב צמוד אחר העלילה המתפתחת ועוד. בנוסף, שחקנים רבים מדווחים כי המשחק שינה דפוסי פעילות בחייהם בכך שאילץ אותם להסתובב מחוץ לבית, פעמים רבות ברגל או באמצעות אופניים, ובכך עודד אותם לבצע פעילות גופנית רבה יותר, לפגוש שחקנים נוספים מקבוצתם ולנהל אינטרקציה חברתית.

ביולי 2016 השיקה Niantic בשיתוף פעולה עם נינטנדו את המשחק פוקימון גו שמבוסס על אינגרס, וזכה להצלחה מסחררת. על אף שהיה זמין להורדה באופן רשמי במדינות ספורות בלבד זהו המשחק שהורד בשבועיים הראשונים להשקתו יותר מכל משחק אחר. בתוך שבוע מיום השקתו הוא הפך לבעל מספר המשתמשים היומיים הגבוה ביותר בכל הזמנים, ובכך עקף את קנדי קראש סאגה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אינגרס בוויקישיתוף