ציור קיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ציור קיר על בניין בבוסטון, מסצ'וסטס
ציור קיר על בניין הסוכנות היהודית בתל אביב

ציור קיר הוא כל עבודת אמנות אשר מצוירת או צבועה ונמשחת ישירות על קיר, תקרה, או משטח גדול קבוע אחר. מאפיין מובחן של ציור קיר הוא שמרכיבים אדריכליים של המרחב בו הוא נוצר, משולבים בהרמוניה לתוך הציור.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציורי הקיר העתיקים ביותר הידועים עד כה התגלו במערת אל קסטיו, שבקומפלקס המערות של מונטה קסטיו, במחוז קנטבריה בצפון ספרד. העתיק שבהם (דיסק אדום, נקודה בעצם) מתוארך לתקופה שלפני כ-40,000 שנה. הציורים הבאים אחריהם בעתיקותם התגלו במערת (chauvet) בארדש שבצרפת והם צויירו לפני למעלה מ-30,000 שנה. גם באוסטרליה התגלו ציורי קיר עתיקים ביותר, שייתכן שהם מתחרים בעתיקותם אפילו בציורי מערת אל קסטיו, אף כי לגבי תיארוכם יש חילוקי דעות. ציורי קיר הרבה פחות עתיקים השתמרו בקברים מצריים המתוארכים ל-3150 לפנה"ס.[1] וכן בארמונות התרבות המינואית (1700-1600 לפנה"ס) ובעיר העתיקה פומפיי (100 לפנה"ס - 79 לספירה).

בעידן המודרני, המונח הפופוארי לציורי קיר הוא "מורליסטה" ומקור שמו בתנועת האומנות המקסיקנית. קיימות טכניקות רבות וסגנונות שונים לציורי קיר. הידוע שבהן הוא הפרסקו, הנעשה בעזרת ציור עם צבעים מסיסים במים המונחים ישירות על טיח סיד לח וטרי, ולאחר שהמשטח מתייבש הצבעים מתבהרים.

ציורי הקיר של היום צבועים במגוון דרכים שונות, באמצעות צבעי שמן או חומרים שנים על בסיס מים. ובסגנונות המשתנים מן המופשט לאשליה של מציאות.

טכניקות ציור הקיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציור קיר של ז'אן אנדרה ריקסן, טולוז, צרפת

טכניקות ציור היסטוריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהיסטוריה של ציורי הקיר השתמשו במספר שיטות

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פרסקו

פרסקו, מן המילה האיטלקית: affresco, שפירושה "טרי", ומתארת שיטה בה צבע נמשח על טיח, קירות או תקרות. על ידי פיגמנט המעורבב במעט מים ומונח על סיד או טיח טרי ונספג לתוכו. בשיטה זו צבעי הציור נשארים בהירים מאות בשנים.

סקו, שפירושו "יבש" באיטלקית. נעשה על טיח יבש ולכן מחייב שימוש בחומר מקשר כגון ביצה, טמפרה, דבק או שמן כדי לחבר את פיגמנט הצבע אל הקיר.

מצו פרסקו (או חצי פרסקו) הוא ציור על טיח כמעט יבש בו הפיגמנט רק חודר מעט לתוך הטיח. הוא מתואר כמצב בו הטיח יציב דיו שלא ניתן להטביע בו טביעת אצבע. בטכניקה זו השתמש הצייר מיכלאנג'לו ויש בה מעט מיתרונותיה של שיטת הסקו.

חומרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת יוון ורומא העתיקה השתמשו בציורי הקיר בשעווה חמה מומסת עם חומר מאחד כמו דונג דבורים או שרף שנמשחה על הקיר בעודה חמה.


Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טמפרה (ציור)

טמפרה היא אחת השיטות העתיקות לציורי הקיר. בטמפרה משתמשים בחומר מחבר המבוסס על חומרים מתחלבים כדוגמת חלבון הביצה וחלמון הביצה מהולים במים.

במאה ה-16 באירופה, השתמשו גם בציור שמן על קנווס שהועבר אל הקיר לאחר סיומו. יתרון השיטה היא השלמת היצירה בסטודיו של האמן. אולם חסרונות השיטה היא בעמידותו הנמוכה של בד הקנווס אל מול הטיח. כמו כן, צבעי השמן מייצרים צבע פחות מבריק ובהיר,והפיגמנטים מצהיבים ומשופעים מניזקי הזמן והסביבה.

טכניקות מודרניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסקוגרפיה על בד קנווס

היום ציירי הקיר משתמשים בטכניקות שונות לציור. ובדרך שונה למשיחתם של הצבעים. החל מצבעים מסיסים במים או שמן, תחליבים וצבעי אקריליק, המיושמים בעזרת מברשת, גלגלת או איירבראש.

כיום ניתן להקרין את העיצוב שרוצים לצייר על המשטח בעזרת מקרן, ולהעתיק אותו עם עפרון בטרם מתחילים בצביעה. ובסיום הצביעה למרוח שכבות של לקה המגינה על העבודה מנזקי הסביבה.

שיטה נוספת היא הפרסקוגרפיה (בתרגום: כתיבת פרסקו) תהליך בו מייצרים ציורי קיר בעזרת צילום והדפסה דיגיטלית של היצירות על משטחי קנווס, היתרון הוא שניתן לצלם יצירות קיימות וליצר אותם מחדש באיכות דומה למקור. החסרונות הם ביצור המוני פוטנציאלי ובכך שהיצירה כבר לא תהיה יחידה במינה. וכן מזמיני היצירות לא יכולים להוסיף ליצירה ברגע שהיא עברה לתהליך ההדפסה. שיטת הפרסקוגרפיה משמשת לרוב בפרסומות גדולות המחוברות לקיר של מבנה. ניתן לצייר ישירות על גבי הקיר או להדפיס על ויניל ולחברו אל הקיר.

חשיבותם של ציורי הקיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציורי הקיר חשובים בכך שהם מביאים את האמנות למרחב הציבורי בשל גודלם ומובלטותם. ועבור האומנים הם חושפים את יצירתם לקהל רחב שייתכן ולא יגיע לגלריה לאומנות.

ציורי הקיר יכולים לקחת חלק בשחרור חברתי או כאמצעי להשגת מטרה פוליטית. האפקטים החזותיים יכולים למשוך תשומת לב ציבורית לנושאים חברתיים. כאשר במשטרים טוטליטריים הם יכולים להעשות בהזמנה ובשירות השלטון ככלי תעמולתי לשליטה על ההמון.

לציורי הקיר יכולה להיות השפעה דרמטית במודע או שלא במודע על עמדותיהם של העוברים והשבים. וכן להוסיף לאסתטיקת סביבת היומיום שלהם.

ציורי קיר מפורסמים ניתן למצוא במקסיקו, ניו יורק, פילדלפיה, בלפסט, דרי,לוס אנג'לס, ניקרגואה, קובה ובהודו המשמשים אמצעי חשוב של תקשורת עבור אנשים בעלי אתניות שונה וקהילות בהם יש סכסוך מתמשך. כדוגמת הסכסוך בדרי שבצפון אירלנד, ואף לסייע לפתור את המחלוקות בטווח הרחוק.


בנוסף, עיירות רבות משתמשות בציורי קיר כאטרקציה תיירותית וכאמצעי להגדיל את הכנסות העיירות.

ציורי קיר למוסדות חינוך

ציורי הקיר הם דרך ייחודית לעצב ולבדל את המבנים.

 הציורים נראים מרחוק, מטביעים חותם על הסביבה  ותורמים תרומה משמעותית לחזות המבנה ולחזות העיר.

העיצוב ייחודי,מתאים לאופי המבנה והפעילות בו ,עיצוב הכולל תכנון,

הדמיות ממוחשבות וביצוע מקצועי בשטח, בעבודות אלו ניתן לשלב אלמנטים פיסולים,ציור על עץ מתכת ועוד . [הסטודיו של אלי ] 

ציורי קיר בעיצוב פנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציורי קיר כיום נמצאים גם כאלמנט דקורטיבי בעיצוב פנים. גם בשוק הפרטי בו הציורים משמשים כמרכיב אומנותי, בדומה לתמונה ממוסגרת על קיר כשהקיר כולו משתלב בחלל ומהווה יצירת אמנות בפני עצמה. יצירה כזאת מעניקה ייחודיות לבית מגורים, או כמממשת פנטזיה בחדר ילדים על ידי ציור של יער או מסלול מרוצים ומעודדת כך משחק וחיבור אל יצירות אומנות.

ציורים כחלק מעיצוב פנים ניתן למצוא גם במרחבים ציבוריים כדוגמת, בתי ספר, בתי חולים ובתי אבות כמרכיב המנעים את האווירה ומעניק תחושה כי מוסדות אלה משדרים אכפתיות.[2]

בשנות ה-80 ציורי קיר בבתים הפכו לפופולריים במיוחד, ייתכן וניתן לשייך זאת למרחבי הבית שהצטמצמו בערים. וציורי הקיר מעניקים אשליה של מרחב רב יותר וטבעי בעזרת ציור הטבע והופכים לחלק מהמרכיב האדריכלי של הבית המשפיע על תחושת דייריו.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Rouse, E. Clive (1996). Mediaeval Wall Paintings. Guildhall: Shire Publications. 
  • Woods, Oona (1995). Seeing is Believing? Murals in Derry. Guildhall: Printing Press. ISBN 0-946451-31-1. 
  • Latzke, Rainer Maria (1999). Dreamworlds- The making of a room with illusionary painting. Monte Carlo Art Edition. ISBN 978-3-00-027990-4. 
  • Tarantino, A (2011): Seattle Street Art - A Visual Time Capsule Beyond Graffiti, Createspace, ISBN 061545190X

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Only after 664 BC are dates secure. "Chronology". Digital Egypt for Universities, University College London. בדיקה אחרונה ב-25 במרץ 2008. 
  2. ^ D'Arcy McGee School Mural
  3. ^ "The Corn Parade". History Matters. George Mason University. בדיקה אחרונה ב-27 באוגוסט 2010.