אלו אלו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלו אלו
Allo 'Allo!
Alloallotitle.jpg
סוגה קומדיית מצבים
יוצרים ג'רמי לויד ודייוויד קרופט
בימוי דיוויד קרופט, Richard Boden, Susan Belbin, Mike Stephens עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור בריטניה
שפות אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עונות 9 עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר פרקים 85
הפקה
הפצה BBC Worldwide, נטפליקס עריכת הנתון בוויקינתונים
אורך פרק 26x25 דקות, 55x30 דקות
1x35 דקות, 3x45 דקות
שידור
רשת שידור BBC1 (בריטניה)
ערוץ 2 (ישראל)
תקופת שידור מקורית 30 בדצמבר 198214 בדצמבר 1992 (10 שנים)
קישורים חיצוניים
אתר אינטרנט
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אלו אלואנגלית: !Allo 'Allo') היא סדרה קומית בריטית, אשר הופקה במקור עבור רשת הטלוויזיה הבריטית BBC1 בין השנים 19821992. בישראל שודרה התוכנית בערוץ 2 באמצע שנות התשעים וכן בערוץ סטאר-פלוס בכבלים. הסדרה נוצרה על ידי דייוויד קרופט, שגם הלחין את מוזיקת הפתיחה, וג'רמי לויד. לויד וקרופט כתבו את התסריטים של שש העונות הראשונות, ואילו התסריטים של העונה השביעית ואילך נכתבו על ידי לויד ופול אדם. קרופט ולויד יצרו גם את קומדיית המצבים הבריטית הפופולרית "מישהו מטפל בך?" 10 שנים קודם לכן. פרק איחוד מיוחד אשר כלל חומרים חדשים, קטעי ארכיון, וריאיון עם צוות השחקנים שודר ב-28 באפריל 2007 בערוץ BBC Two. הסדרה היא פרודיה של סדרה רצינית יותר בשם "צבא סודי" (Secret Army), וכל דמות מהווה הגחכה של דמות מהסדרה המקורית.

אופי הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה עצמה היא קומדיה דל'ארטה שבה 60%[דרוש מקור] מהדיאלוג בנוי ממשפטי מחץ קבועים הייחודיים לכל אחת מהדמויות. היא מבוססת על המצבים המגוחכים הרבים אליהן הדמויות נקלעות. הדמויות מנסות לאסוף מידע זו על זו ולקחת לעצמן או להעביר לאחרים את יצירות האומנות הגנובות ואת זיופיהן השונים, כאשר הצופים והדמויות לא זוכרים איפה הן נמצאות בכל שבוע נתון. הדמויות עצמן אינן מתפתחות או משתנות (למעט פרק ספיישל אחרי סיום השידור הרגיל, המתרחש מספר שנים אחרי המלחמה), והעלילה המפותלת לכאורה היא בעצם רקע שטותי שמאפשר לשחקנים לחזור על אותם משפטי מחץ שוב ושוב.

הדמויות העיקריות ומשפטי המחץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

במטה הגנרל פון קלינקנהוף הגרמני נמצאת מזכירה בשם הלגה, שעובדת עבור הגנרל פון קלינקנהוף נגד הר פליק אך מפלרטטת איתו לכל אורך הסדרה. ישנו גם קולונל פון-סטרום הצועק "קלופ" במקום להצדיע במועל יד. להר פליק יש עוזר, שמשפט המחץ שלו מסגיר את שמו - "הר פון שמולהאוזן, גם מהגסטאפו!". ישנו גם סגן גרובר, שנאמר עליו שהוא "הטנק הקטן של סגן גרובר", וכן שהוא אינו מתעניין ב"אישה מהמין האחר". מדי כמה פרקים מופיע קפטן ברטולי האיטלקי, שאמור לייצג את העובדה שאזורים בדרום-מזרח צרפת הועברו לאיטליה הפשיסטית (ניסה וסאבויה), אך עיקר תרומתו היא במשפט המחץ שלו "איזו טעויותה לעשותה".

המחתרת הצרפתית מיוצגת על ידי "מישל מהמחתרת", שהיא אשת הקשר המופיעה תדיר במטבח בית הקפה עם הטייסים. משפט המחץ שלה הוא "תקשיבו לי בזהירות, אומר זאת רק פעם אחת". מהעונה השנייה נוספת למחתרת דמות שנייה, "השוטר קראבטרי", קצין אנגלי במדי ז'אנדארם שהופך לשוטר המקומי של הכפר, אך הצרפתית שלו איומה (כשהוא מדבר "צרפתית", הוא מדבר באנגלית משובשת במבטא רגיל וכשהוא מדבר אנגלית, הוא מדבר במבטא של המעמד הגבוה בשנות ה-40). הוא מייצג את הפעילות של מנהלת המבצעים המיוחדים, ארגון מודיעין בריטי אמיתי שפעל באירופה באזורי הכיבוש הנאצי. הדיאלוג שלו כולל ביטויים כמו "גניחה טובה" במקום בוקר טוב ו"זרג לטווח רחוק" במקום ברווז לטווח רחוק (אמצעי שילוח מסרים במקביל ליוני הדואר והרדיו). גם המלצרית מימי היא פעילת מחתרת, שאותה מישל שתלה בקפה של רנה. המחתרת הקומוניסטית היא נפרדת מהמחתרת הצרפתית הרגילה ועל טהרת הנשים, שנחשבות לאכזריות במיוחד. הטייסים הבריטיים הם דמויות פלקטיות של אנשי המעמד הגבוה מהתקופה, והם אינם דוברי צרפתית, כך שאינם מסוגלים לקבל הוראות והסברים כלשהם מהצרפתים (למעט מישל).

בין מוקדי הכוח האלו נמצאים רנה שפותח כל פרק במונולוג שתחילתו במשפט "אתם וודאי תמהים מדוע אני..." וממשיך בתיאור המצב המשונה או התלבושת המשונה שבו הוא מתחיל את הפרק, תקציר אם צריך ופירוט המזימות השונות עליהן הוא מופקד מטעם המחתרת ולעיתים גם מטעם הגרמנים (בעיקר בסכסוכים הפנימיים של הגנרל נגד הגסטאפו) ואיך המחתרת מתכוונת לנצל זאת לטובתה. חותנתו הזקנה מרותקת למיטה בחדר שמעל לקפה, שם הותקן הרדיו מתחת למיטה ללא ידיעתה וחלק ניכר מהדיאלוג שלה הוא על האורות והקולות הבוקעים מחדרה, או על כך שכדי להגיע לרדיו יש להרים את מיטתה בזווית. אשתו של רנה היא מאדאם אדית' (הינד ראש לזמרת הצרפתית אדית פיאף), זמרת הבית של הקפה שבגלל זיופיה בעלה תמיד אומר למלצריות "מהר - חלקו את הגבינה לאוזניים של הקצינים הגרמנים לפני שמאדאם אדית' תתחיל לשיר, או שהם יירו בכולנו) (במאמר מוסגר - בקומדיה אנגלית הביטוי "Have Us/Him/You Shot" הוא יותר קומי ע"ע הציטוט במלון של פולטי "האם יש לכם עכברושים בספרד או שפרנקו הורה שיירו בכולם?). משפט המחץ של אדית' עצמה הוא "רנה- מה אתה עושה עם האישה הזו" והוא בדרך כלל מכוון להתגפפות קצרה עם איווט, מלצרית בקפה והמאהבת הראשית של רנה. יש גם את מסייה לקלר (הזייפן שמזייף את הציורים ולפעמים גם מסמכים) המגיח מתחפושות או מקומות מסתור שונים ומשונים בקריאה "זה אני- לקלר" ומסייה אלפונס הקברן.

עלילת הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסדרה היא משנית לטבע המחזורי שלה, ואם אין שני פרקים עוקבים ניתן לצפות בכל צירוף מיקרי של פרקים מבלי להרגיש שיש פערים בעלילה, כי רוב הדיאלוג קבוע וכל הדמויות נשארות קבועות. היא מתרחשת במהלך מלחמת העולם השנייה ומתמקדת ברנה ארטואה, בעליה של בית קפה צרפתי הממוקם בכפר נוביון בצרפת. בתחילת הסדרה הצבא הגרמני כובש את הכפר ושודד את כל הרכוש בעל הערך הנמצא בכפר אשר כולל בין השאר את שעון הקוקייה הראשון שנוצר, ויצירות אומנות בעלת ערך רב - ציור בשם "המדונה הנפולה עם הציצים הגדולים" וכן ציור בשם "האגרטל עם החינניות הגדולות" מאת צייר הולנדי בשם "ון-קלופס". גנרל פון-קלינקנהוף, המפקד הגרמני האחראי על הכפר מחליט להעביר את הרכוש לעצמו לאחר המלחמה ומשום כך הוא מכריח את רנה להסתיר את הרכוש בבית הקפה שלו. בהמשך מתברר שגם היטלר מעוניין ב"מדונה הנפולה עם הציצים הגדולים" וב"אגרטל עם החינניות הגדולות" לעצמו ובעקבות כך הוא שולח את קצין הגסטאפו המכונה "הר פליק מהגסטאפו" ועוזרו "הר פון-שמולהאוזן, גם מהגסטאפו" אל הכפר כדי למצוא את התמונה. אף על פי כן, פליק זומם לשמור את התמונה לעצמו. בינתיים זייפן מומחה יוצר שני עותקים נוספים לכל תמונה אשר בהמשך מוחלפים בטעות עם התמונה המקורית ומגולגלים לתוך נקניקיות קנוקוורסט. תמונה אחת נשלחת אל היטלר ברכבת תחמושת אשר מפוצצת על ידי המחתרת הצרפתית והשנייה נאכלת בטעות על ידי פליק בעצמו, אך לאורך עשר שנות הסדרה תמיד היו בנמצא לפחות שני זיופים לכל ציור, ולעיתים גם "זיוף של הזיוף".

באותו הזמן בית הקפה של רנה משמש כמקום מסתור לשני טייסים בריטים אמיצים אבל לא פיקחים במיוחד שאינם דוברים צרפתית. מישל מהמחתרת הצרפתית מכריחה את רנה לעבוד בשבילם אחרת הוא יוצא להורג בירייה משום ששירת גרמנים בבית הקפה שלו. התוכנית של המחתרת היא להבריח את הטייסים הבריטים החוצה מהכפר חזרה לאנגליה - אך כל פרק או שניים מישל מהמחתרת מביאה טייסים חדשים. כחלק מהתוכנית להבריח את הטייסים, המחתרת מסתירה משדר רדיו בחדר השינה של החותנת הזקנה של רנה. מכשיר התקשורת הסודי הזה משמש כאמצעי תקשורת היחיד בין המחתרת הצרפתית בכפר עם לונדון. המכשיר מוחבא מתחת למיטה של החותנת של רנה.

נוסף לכל זאת, רנה גם מנסה לשמור בסוד את הרומן הראשי שהוא מנהל עם איווט, המלצרית של הקפה, והפלירטוטים שלו עם שאר המלצריות הצעירות העובדות עבורו בבית הקפה, מפני אשתו. נוסף לכך המחתרת הקומוניסטית (שהיא על טהרת הנשים) קושרת תחת רנה על כך שהוא משרת את הצבא הגרמני ועובד בשביל המחתרת הצרפתית. הסיבה היחידה שבגללה הם אינם מוציאים את רנה להורג היא משום שהמנהיגה שלהם מאוהבת אף היא ברנה, והוא חייב להסתיר זאת מפני אשתו ומפני המלצריות שלו. נוסף על כך הסגן הגרמני גרובר, שהוא הומוסקסואל, מפלרטט גם הוא ללא הפסקה עם רנה. המצבים הללו אפילו יותר מצחיקים משום שרנה הוא לא בדיוק האדם הנאה ביותר בצרפת, הוא רחוק מלהיות אמיץ, ולעיתים קרובות אשתו מכריחה אותו לבצע משימות ומבצעים סודיים.

בתחילת הסדרה מותו של רנה מבוים על ידי יחידת יורים גרמנית מזויפת ומשום כך לכל אורך הסדרה רנה חייב להעמיד פנים שהוא האח התאום של עצמו ולשכנע את אשתו לשאת אותו בשנית כדי לחדש את הבעלות על בית הקפה. בינתיים הקברן של הכפר, מר אלפונס מחזר אחרי אשתו של רנה אף על פי שהוא נקרע בין אהבתו לאשתו של רנה לבין הערצתו לרנה אותו הוא מחשיב כגיבור צרפתי אמיתי.

בספישל ההמשך (שמתוארך לאחרי המלחמה) רנה נשוי לאיווט והר פליק נשוי להלגה והם באים לבקר בכפר כתיירים, אחד הציורים - כנראה אמיתי - נמצא בתוך זרוע של אנדרטה של רנה (שכאמור עבר הוצאה להורג מבוימת) "גיבור המחתרת".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלו אלו בוויקישיתוף