אלכסנדר גוצ'קוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלכסנדר גוצ'קוב

אלכסנדר גוצ'קוברוסית: Александр Иванович Гучков;‏ 14 באוקטובר 1862, מוסקבה14 בפברואר 1936, פריז), היה פוליטיקאי רוסי, יו"ר מפלגת ברית 17 באוקטובר, יו"ר הדומה, שר ההגנה ושר הצי, בממשלה הראשונה שהוקמה לאחר מהפכת פברואר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלכסנדר גוצ'קוב נולד במוסקבה, האימפריה הרוסית, למשפחת סוחרים עשירה. לאחר סיום בית הספר החל ללמוד באוניברסיטת מוסקבה. בשנת 1886, לאחר סיום הלימודים נסע לאירופה והשתלם באוניברסיטת ברלין, אוניברסיטת וינה ובאוניברסיטת היידלברג. כאשר הוא חזר לרוסיה, שירת תקופה מסוימת בצבא.

החל משנת 1893 גוצ'קוב עבד בעיריית מוסקבה. הוא היה חבר במספר וועדות העירייה. במקביל הוא פעל בתחום העסקי.

מסעות בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1895 אלכסנדר גוצ'קוב ואחיו נסעו לאימפריה העות'מאנית לאזורים שאוכלסו על ידי העם הארמני. רישומים ממסע זה היו בסיס להכנת דו"ח על מצב הארמנים באימפריה.

בשנת 1898 הוא נסע למנצ'וריה והיה קצין הביטחון בבניית מסילת הברזל הרוסית באזור.

בשנת 1899 אלכסנדר גוצ'קוב ואחיו נסעו לרפובליקה הדרום-אפריקאית והשתתפו במלחמה לצד הבורים. הוא נפצע והיה בשבי האנגלי.

בשנת 1903 גוצ'קוב נסע למקדוניה והשתתף בהתקוממות מקומית נגד השלטון העות'מאני.

במהלך מלחמת רוסיה–יפן גוצ'קוב היה באזור הקרבות כנציג הצלב האדום. לאחר נסיגת הכוחות של הצבא הרוסי הוא נשאר בבית חולים צבאי כיוון שרצה להמשיך לטפל בפצועים. היפנים לקחו אותו בשבי והוא שוחרר עם סיום המלחמה.

פוליטיקאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף 1905 גוצ'קוב חזר לרוסיה והחל בפעילות פוליטית. הוא היה בין התומכים במנשר הצאר מ-17 באוקטובר 1905. באוקטובר 1905 סרגיי ויטה הציע לגוצ'קוב להצטרף לממשלה בתור שר המסחר ותעשייה, אך גוצ'קוב סירב. הוא היה בין המייסדים של ברית 17 באוקטובר והחל מסתיו 1906 היה יושב ראש המפלגה. אומנם בבחירות לדומה הוא הפסיד ולא היה חבר הדומה.

ביוני 1907 הוא תמך בפיזור הדומה שבוצע על ידי פיוטר סטוליפין אך סירב להצעה להיכנס לממשלה.

בבחירות לדומה שנערכו בשנת 1907 הוא הצליח להיכנס לדומה ומפלגתו זכתה ב-154 מושבים. הוא פעל נמרצות לתמיכת הדומה לרפורמה בתחום האיכרים שיזם פיוטר סטוליפין. לאחר שהתמנה ליו"ר וועדת הביטחון גוצ'קוב יצר קשרים עם מפקדי צבא בכירים. בשנת 1908 הוא מתח ביקורת על חברי משפחת הצאר שהיו מפקדים בצבא וקרא להם להתפטר. על רקע זה יחסיו עם הצאר התקררו. בשנים 1910-1911 הוא היה יושב ראש הדומה, אך התפטר מתפקיד לאור אי-הסכמה עם מדיניות הממשלה בנושא הממשל המקומי.

החל משנת 1912 הוא הופיע במספר הזדמנויות בגנות גריגורי רספוטין. בעקבות כך, אלכסנדרה, נסיכת הסה ראתה בו אויב אישי.

בבחירות שנערכו בשנת 1912 הוא הצליח להיבחר לדומה.

לאחר תחילת מלחמת העולם הראשונה גוצ'קוב היה נציג הצלב האדום בחזית וגם פעל בוועדות שטיפלו בהעברת אספקה ותוצרת שונה של התעשייה הרוסית לצבא הלוחם. בתחילת 1917 גוצ'קוב פעל להדחת הצאר ומינוי בנו במקומו. לצורך כך הוא ניצל את קשריו עם מפקדי צבא.

לאחר מהפכת פברואר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-28 בפברואר 1917 אלכסנדר גוצ'קוב מונה לשר הביטחון בממשלה החדשה. הוא היה בדעה שיש להשאיר את מונרכיה, אך לעמדה זו לא היה רוב בממשלה. בהיותו שר הביטחון הוא היה בעד המשך השתתפות המדינה במלחמת העולם הראשונה. הוא יזם מספר רפורמות בצבא, אך כבר באפריל 1917 ראה שלא יכול להתמודד עם האנרכיה בצבא והתפטר מהתפקיד.

לאחר מהפכת אוקטובר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מהפכת אוקטובר גוצ'קוב התגורר בקיסלובודסק שבצפון קווקז. הוא הסתתר מכוחות הסובייטיות ובסופו של דבר הצליח להגיע לשטח שהיה בשליטת הצבא הלבן. בשנת 1919 גוצ'קוב נשלח מטעם אנטון דניקין לאירופה. פעל רבות לקבלת תמיכת מדינות אירופה למאבק נגד השלטון הסובייטי. גם לאחר סיום הקרבות דגל בהמשך המאבק. יחד עם זאת בקרב הפלג הימני של האמיגרציה הרוסית היה ביקרות קשה על גוצ'קוב כאחד האשמים בפירוק הצבא והשלטון.

סוכני ג.פ.או עקבו אחרי פעילותו ואף גייסו את בתו לצורך כך. הדבר נודע לגוצ'קוב בשנת 1932 כאשר בתו הפכה לחבר מפלגה הקומוניסטית הצרפתית.

גוצ'קוב חלה בסרטן בשנת 1935 והלך לעולמו בשנת 1936. הוא הוטמן בפריז.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלכסנדר גוצ'קוב בוויקישיתוף