אלקטרודת זכוכית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אלקטרודת זכוכית היא סוג של אלקטרודה סלקטיבית-ליונים שעשויה מזכוכית הרגישה לסוג מסוים של יונים. קרם האלקטרודה (הזכוכית) חשוב מאוד למדידה בתהליכים כימים. האלקטרודה בנויה כך שתוכל לזהות את הפרש הפוטנציאלים בין שתי תמיסות, אחת קבועה (בריכוז קבוע) הנמצאת באלקטרודה עצמה והתמיסה הנמדדת.

סוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים סוגים רבים של אלקטרודות זכוכית, וההבדל היחידי הינו רגישות האלקטרודה הפנימית ויכולת ההעברה של התמיסה על תוך האלקטרודה. האלקטרודה הנפוצה ביותר היא אלקטרודת pH.

טווח ה-pH של אלקטרודת זכוכית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נפח כפונק' של pH

טווח ערכי הpH מתחלק לשלושה חלקים: טווח ערכים שבו האלקטרודה יכולה להרגיש בהבדל בהפרש הפוטנציאלים והשגיאה קטנה יחסית, אשר נכנסת בשגיאת האלקטרודה (החלק הירוק בתמונה). טווח הערכים משני צידי החלק הירוק (הצהוב והאדום), חלקים שבהם האלקטרודה אינה יכולה להבדיל בשינוי, לכן האלקטרודה אינה יעילה לתת ערכים נכונים למדידה בטווח זה. יחודה של אלקטרודת pH הוא בטווח המדידה שלה: אלקטרודות pH יכולות למדוד בדיוק רב בטווח של 12 סדרי גודל.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נפח כפונק' של pH
  1. החלק הרגיש במערכת עשוי מזכוכית.
  2. בחלק מהאלקטרודות ישנה כמות קטנה של AgCl בתוך הזכוכית.
  3. תמיסה המכילה הרכב קבוע (ריכוז קבוע) של התמיסה הנמדדת. במדידת pH מכיל בדרך כלל 0.1M HCl.
  4. אלקטרודה פנימית, בדרך כלל אלקטרודת כסף - כסף כלוריד.
  5. גוף האלקטרודה, חומר מבודד אשר בדרך כלל הינו זכוכית לא-מוליכה או פלסטיק.
  6. אלקטרודת רפרנס (השוואה). בדרך כלל כמו 4.

אחסון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין מדידות רצוי לשמור את האלקטורדה בתוך תמיסה (רצוי תמיסה המכילה יונים) וזאת כדי למנוע התיבשותה. (ייבוש ימנע הולכה בתמיסת ההשוואה שבתוך האלקטרודה ותפגע בתוצאות).