אנגלוספירה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מדינות שבהן אנגלית היא שפה רשמית (דה פקטו או דה יורה). מדינות האנגלוספירה הן המדינות שבהן אנגלית היא שפת האם העיקרית של תושבי המדינה.
  מדינות הליבה של האנגלוספירה
  מדינות בהן השפה האנגלית איננה שפת הרוב ואחת ממספר שפות רשמיות
  מדינות שבהן דוברים אנגלית על ידי יותר מ-20% מהאוכלוסייה אך אין להן מעמד רשמי

האנגלוספירהאנגלית: Anglosphere) היא קבוצה של מדינות דוברות אנגלית החולקות קשרים תרבותיים או היסטוריים עם אנגליה, ואשר כיום קיים בפועל שיתוף פעולה מדיני, דיפלומטי וצבאי הדוק ביניהם. בעוד שאין הסכמה חד משמעית לגבי המדינות שנכללות באנגלוספירה, לרוב לא נהוג לכלול באנגלוספירה את כל המדינות שבהן האנגלית היא השפה הרשמית, ובשל כך לרוב לא מדובר במונח חופף למונח מדינות אנגלופוניות, אם כי בדרך כלל ההגדרה חלה על מדינות אשר היו בעבר חלק מהאימפריה הבריטית.

ההגדרה הנפוצה ביותר כוללת את המדינות הבאות - אוסטרליה, קנדה, ניו זילנד, בריטניה וארצות הברית - הגדרה זו כוללת את המדינות המפותחות שמכונות לעיתים גם מדינות הליבה של האנגלוספירהאנגלית: The core anglosphere). לעיתים תחת ההגדרה הזו נוהגים אף לכלול את אירלנד, ולעיתים רחוקות יותר נוהגים לכלול תחת ההגדרה הזו את מלטה ואת המדינות דוברות האנגלית של אזור הקריביים.

מחקר דעת קהל מצא שאזרחי חמש מדינות הליבה של האנגלוספירה נוהגים לדרג באופן עקבי את יתר מדינות הליבה של האנגלוספירה כבעלות הברית החשובות ביותר של מדינתם בעולם כולו. באופן מסורתי היחסים בין מדינות האנגלוספירה היו חמים, כאשר שותפויות דו-צדדיות כמו אלו שבין אוסטרליה וניו זילנד, ארצות הברית וקנדה וארצות הברית ובריטניה ("היחסים המיוחדים") הן מהשותפויות המוצלחות ביותר בעולם.

ערך זה הוא קצרמר בנושא בלשנות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.