מדינה מפותחת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפה עולמית המציגה סיווג מדינות לפי קרן המטבע הבין-לאומית והאו"ם (עודכן לאחרונה באפריל 2023). "כלכלות מפותחות" מוצגות בכחול. המפה אינה כוללת סיווג של הבנק העולמי.
  מדינות מפותחות או ערים (IMF)
  מדינות מתפתחות (IMF)
  נתונים אינם זמינים

מדינה מפותחת, או מדינה מתקדמת[1] (לעיתים מכונה גם מדינה עשירה או מדינה מתועשת) היא מדינה המאופיינת באיכות חיים גבוהה ושכלכלתה מגוונת ומבוססת באופן משמעותי על תעשיית מידע מחקר ופיתוח. במונח מדינה מפותחת נעשה שימוש לרוב בענייני כלכלה.

בדרך כלל, מדינה כזו גם מאופיינת בתוצר גבוה לנפש, אם כי המדינה לא תיחשב מפותחת - אם השיעור הגבוה של התוצר לנפש השורר בה - נובע מניצול (זמני בדרך כלל) של אוצרות טבע. מדינה שאינה מפותחת נקראת בשפת הכלכלנים מדינה מתפתחת, אם כי לעיתים הסיווג "מדינה מתפתחת" מכוון גם להבחין בין מדינת עולם שלישי למדינה שאיננה מדינת עולם השלישי אך גם איננה "מדינה מפותחת".

במדינה מפותחת רובם המוחלט של התושבים מתגוררים בערים, ועוסקים בענפים שונים של התעשייה, השירותים והמסחר. רק מיעוט התושבים עוסק בחקלאות, והחקלאים משתמשים בשיטות מודרניות המאפשרות להגדיל מאוד את התפוקה.

החלוקה של מדינות העולם למפותחות ולמתפתחות משמשת ארגונים בין-לאומיים דוגמת האו"ם, קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי, בבואם לחלק סיוע כלכלי בין המדינות המתפתחות מצד אחד ולרתום את המדינות המפותחות לסייע מצד שני.

מונחים חליפיים או קרובים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מונחים אחרים המשמשים להבחנה הדיכוטומית בין מדינות מפותחות למדינות מתפתחות הם: העולם הראשון לעומת העולם השלישי, העולם המערבי מול המזרח, מדינות מתועשות לעומת מדינות שאינן מתועשות, ולעיתים גם חציו הצפוני של כדור הארץ לעומת זה הדרומי.

המונח המקובל על קרן המטבע הוא 'כלכלות מתקדמות', ובנוסף על שתי הקטגוריות הרגילות - מוסיפה הקרן דרגת ביניים של 'מדינות בשלבי מעבר' (כשהכוונה אל מדינות הגוש הסובייטי לשעבר).

גישה ביקורתית מבית תאוריית התלות אינה מקבלת את ההנחה העומדת בבסיס החלוקה למדינות מפותחות ומתפתחות המבוססת על תאוריית המודרניזציה, ועל כן מעדיפה את השימוש במונחים "מדינה מפותחת, ומדינה "תת-מפותחת". מונח תת-הפיתוח מצביע על יחסי הניצול השורים בין מדינות שונות, קרי שהפיתוח של האחת קשור, תלוי ונובע מתת הפיתוח של האחרת.

מדד התפתחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מדד הפיתוח האנושי

מדד ה-HDI של האו"ם, או מדד הפיתוח האנושי הוא נתון סטטיסטי המחושב עבור כל מדינה ומדינה במטרה לאמוד את איכות החיים בה (שיעור "הפיתוח" שלה). הוא מחושב על ידי שקלול שלושה נתונים: תוחלת החיים, ההשכלה והתמ"ג לנפש. האו"ם מסווג מדינות ברמת התפתחות גבוהה אם מדד ההתפתחות האנושית שלהן גדול מ-0.8, ברמת התפתחות בינונית אם הוא בין 0.5 ל-0.8 ולמטה מזה ברמת התפתחות נמוכה. בנוסף לכך, ניתן למדוד את רמת הפיתוח של מדינה בעזרת שיעור הרופאים בה. ניתן למדוד זאת במספר הרופאים ל-10,000 נפש. לדוגמה, בישראל ישנם 36 רופאים מתוך 10,000 נפש. מדד נוסף אשר ניתן למדוד על פיו את רמת הפיתוח של מדינה הוא תחום התשתיות והאנרגיה. בתחום האנרגיה, נכון לשנת 2009, איסלנד היא המדינה אשר צורכת את הכמות הגבוהה ביותר של אנרגיה לנפש. נתונים סטטיסטיים הנכונים לשנת 2010 מעידים על כך שלשליש מאוכלוסיית העולם אין שירותי תברואה ראויים ובנוסף הם מעידים כי שישית מאוכלוסיית העולם, לא יכולה לשתות מים נקיים.

שווייץ מדורגת בשנים האחרונות במקום הראשון בעולם לפי מדד ההתפתחות האנושית.

מדינות מתקדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקרב 193 המדינות החברות באו"ם - חמישית מתוכן (38 מדינות) הן מתקדמות (נכון לשנת 2011). אליהן מתווספות עוד שתי מדינות מתקדמות שאינן חברות באו"ם, ובסך הכל: 40 מדינות בעולם הן מתקדמות.

מדינות המסוּוגות רשמית כמתקדמות (על ידי קרן המטבע הבינלאומית וספר העובדות העולמי של ה-CIA)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיווג זה בסך הכל 40 מדינות (כולל שתי מדינות שאינן חברות באו"ם), לפי החלוקה הגאוגרפית הבאה: 24 מדינות במערב אירופה, שבע מדינות במזרח אירופה, שתי מדינות בצפון אמריקה, שתי מדינות באוקיאניה וחמש מדינות באסיה.

מקרים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדינות הבאות אינן נחשבות מפותחות בדרך כלל משום שהתפתחותן אינה מתבטאת במשק מודרני של סחורות ושירותים מתקדמים אלא מענף אחד שבו זכו בשל נסיבותיהן הגאוגרפיות, בניגוד לפיתוח כלכלי:

מדינות נפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

שעושרן נובע מהנפט שבשטחיהן. כולן מדינות מוסלמיות, וכולן (פרט לברוניי) שוכנות במפרץ הפרסי.

איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות איחוד האמירויות הערביות בחרייןבחריין בחריין ברונייברוניי ברוניי כוויתכווית כווית עומאןעומאן עומאן ערב הסעודיתערב הסעודית ערב הסעודית קטר (מדינה)קטר (מדינה) קטר

מדינות מתויירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שעושרן בא להן מהיקפה הרחב של התיירות הזורמת אליהן.

איי בהאמהאיי בהאמה איי בהאמה ברבדוסברבדוס ברבדוס סיישלסיישל סיישל

ישויות מדיניות שאינן עצמאיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף למדינות המסווגות כמתקדמות, ישנן 14 ישויות מדיניות שאינן עצמאיות אשר מסווגות כמתקדמות (רובן משמשות כמקלט מס):

בריבונות הממלכה המאוחדת והכתר הבריטי:

איי הבתולה הבריטייםאיי הבתולה הבריטיים איי הבתולה הבריטיים איי פוקלנדאיי פוקלנד איי פוקלנד איי קיימןאיי קיימן איי קיימן ברמודהברמודה ברמודה גיברלטרגיברלטר גיברלטר ג'רזיג'רזי ג'רזי גרנזיגרנזי גרנזי האי מאןהאי מאן האי מאן

בריבונות ארצות הברית:

פוארטו ריקופוארטו ריקו פוארטו ריקו

בריבונות דנמרק:

איי פארואיי פארו איי פארו גרינלנדגרינלנד גרינלנד

בריבונות סין:

הונג קונגהונג קונג הונג קונג מקאומקאו מקאו

בריבונות הולנד:

ארובה (טריטוריה)ארובה (טריטוריה) ארובה

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מדינה מפותחת בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ המונח "מדינה מתקדמת" - המשמש תרגום עברי מקובל עבור המונח האנגלי המקורי "advanced country" - אינו מדויק סמנטית, משום שהוא מציין מצב דינאמי - בעוד שהמונח האנגלי המקורי advancd country נועד לציין מצב סטאטי שאליו מגיעה המדינה לאחר שסיימה לעבור את התהליך הדינאמי שאותו עוברת עדיין "מדינה מתפתחת" ("developing country"). המונח העברי המדויק יותר (אך הלא מקובל בדרך כלל) - אשר מורה על התכונה הסטאטית המתבקשת של advanced country - הוא למעשה "מדינת-קידמה".