לדלג לתוכן

אנטוני ניס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אנטוני ניס
ניס, אפריל 2018
ניס, אפריל 2018
לידה 6 באוגוסט 1985 (בן 38)
ניו יורק, ארצות הברית
שם במה אנטוני ניס
מאט מאבריק
מאבריק
טוני ניס
כינוי The Premier Athlete
משקל 89 ק"ג
גובה 1.75 מטר
לאום אמריקאי
קריירה מקצוענית 9 בספטמבר 2005 – הווה (18 שנים)
מאמנים מייקי וויפרק
ליגות AEW

אנטוני "טוני" ניסאנגלית: Anthony "Tony" Nese; נולד ב-6 באוגוסט 1985 בניו יורק) הוא מתאבק אמריקאי, המופיע בארגון ההיאבקות All Elite Wrestling‏ (AEW). הוא מוכר בעיקר בשל תקופתו בארגון ההיאבקות WWE, שבו הופיע תחת שם הבמה טוני ניס ובו היה פעם אחת אלוף ה-WWE במשקל קל.

תחילת קריירת ההיאבקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניס ערך את הופעת הבכורה שלו בזירה בתשעה בספטמבר 2005 עבור ארגון היאבקות ניו יורקי בשם NYWC בקרב באטל רויאל, קרב שמטרתו הייתה לקבוע את הטוען לכתר לאליפות הארגון. חודשיים לאחר מכן שב לזירה תחת שם במה אחר, "מאט מאבריק", קרב שבו הפסיד. ניס ניצח את הקרב הראשון שלו ב-17 בדצמבר בקרב משולש. ניס המשיך להתאבק בארגון זה מספר שנים נוספות עד שעבר בארגון בשם ECWA וערך כמה "קרבות חושך" לארגון ROH בשנת 2009.

קריירת היאבקות מקצועית[עריכת קוד מקור | עריכה]

TNA‏ (2011–2013)[עריכת קוד מקור | עריכה]

את קפיצת המדרגה שלו ניס ערך בארגון השני בגודלו בארצות הברית, TNA, ב-7 ביולי 2011 בטורניר X דיוויז'ן. הוא הודח מהטורניר אחרי שהפסיד בקרב משולש לג'ק אוואנס וג'סי סורנסן. חודש לאחר מכן ניס הודיע שהוא חתם על חוזה עם הארגון. תקופה קצרה אחרי החתימה, ניס לקח הפסקה מהטלוויזיה. וערך את החזרה שלו לזירה באמצע דצמבר, בקרב הטוב משלוש נגד זימה איון כדי לקבוע את הטוען לכתר השלישי לאליפות ה-X דיוויז'ן באירוע "ג'נסיס". מכאן והלאה ניס ערך סדרה של קרבות עם זימה, שבו ניצח והפסיד מספר פעמים עד שאת הופעת הזירה האחרונה שלו ערך בתאריך 22 במרץ 2012 בקרב מרובע נגד אוסטין אריס, קיד קאש וזימה איון, שנגמר ללא הכרעה.

ניס פוטר מ-TNA באמצע חודש מאי לאחר שביקש אישור להופיע בקרב זוגות בארגון PWS. לניס הוצגה האופציה להתפטר מהארגון והוא הסכים. בתחילת שנת 2013 ניס ערך קרב זוגות ב-TNA, קרב שהוקלט בינואר ושודר למעשה באפריל באירוע X-travaganza.

חזרה לארגונים העצמאיים (2012–2016)[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר התקופה של ניס ב-TNA, הוא חזרה לסצנת הארגונים העצמאיים, לארגון NYWC שבו הוא הופיע לראשונה, ולארגון PWS. בתקופה זו הוא החל להשתמש בשם האמיתי שלו בתור שם הבמה שלו. ניס הפך לאלוף ה-Tri-State של ארגון ה-PWS והיה בלתי מנוצח. זמן קצר לאחר מכן הוא התאבק נגד מאט הארדי שאותו הוא ניצח ושמר על האליפות, עד שהפסיד את האליפות בקרב משולש ב-9 בנובמבר. בתחילת 2013 ניס החל לעבוד בעבור הארגונים Dragon Gate USA ו-Evolve. מכאן ואילך ניס התחרה בקרבות זוגות ואף זכה באליפות FWE ונלחם נגד ג'ון הניגן שידוע יותר בתור ג'ון מוריסון, אשר הופיע ב-WWE.

WWE[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיוויזיית משקל קל (2016–2018)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניס הודיע על השתתפותו בטורניר CWC של ה-WWE, בעבור אליפות ה-WWE במשקל קל. הטורניר החל ב-23 ביוני עם ניצחון של ניס על אנתוני בנט בסיבוב הראשון. שלושה שבועות לאחר מכן, הוא הודח מהטורניר, כשנחל הפסד לבריאן קנדריק.

ניס הופיע בסוף ספטמבר בפרק של Raw בהפסד לזוכה בטורניר ולאלוף במשקל קל TJ פרקינס. לאחר מכן, הוא נוסף לרוסטר הרשמי של הארגון וב-3 באוקטובר, רשם ניצחון ראשון בתוכנית נגד ריץ' סוואן. את הופעת הבכורה באירוע שלם וצפה ערך במופע המקדים לאירוע גיהנום בכלוב, שנערך ב-30 באוקטובר, כאשר צוות לדרו גולאק וארייה דבארי בהפסדם לסדריק אלכסנדר, לינסה דוראדו וסין קארה. במופע המקדים לאירוע סדרת ההישרדות, שנערך ב-20 בנובמבר, ניס, גולאק ודבארי הפסידו ל-TJ פרקינס, ריץ' סוואן ונועם דר. באוקטובר 2017 ניס הצטרף לברית עם אלוף הארגון במשקל קל, אנזו אמורה, דרו גולאק, ארייה דבארי ונועם דר, שהגדירו את עצמם בשם "Zo Train". ב-12 בדצמבר בפרק של 205 לייב, ניס הותקף על ידי חבריו, מה שהפך את דמותו לדמות הטובה והאהובה. ניס חזר לאחר שבועיים שוב כדמות הרעה שהתחברה לקבוצת ה-Zo Train, כשניצח את אקירה טוזאווה. בעקבות פיטוריו של אנזו אמורה בינואר, הקבוצה התפרקה ב-23 בינואר.

ב-5 בפברואר בתוכנית Raw, ניס ודרו גולאק הפסידו לסדריק אלכסנדר ומוסטפא עלי. ב-13 בפברואר הפסיד לדרו גולאק בסיבוב הראשון של הטורניר להכתרתו של האלוף במשקל קל החדש. ב-27 במרץ הפסיד למארק אנדרוז. ב-10 באפריל, הוא הגיע לחלץ את מארק אנדרוז מתקיפה מידי דרו גולאק, מהלך שהפך את דמותו לטובה. ב-24 באפריל, התחרה בקרב גאונטלט, שבו הפסיד לגולאק בהכנעה. באירוע הרויאל ראמבל הגדול ביותר, שנערך ב-27 באפריל, ניס השתתף בקרב הרויאל ראמבל הגדול ביותר של 50 המשתתפים ונכנס כמספר העשירי, הספיק להדיח את הורנסווגל, אך הודח לאחר מכן על ידי קופי קינגסטון ואקסבייר וודס.

אלוף משקל קל (2018–2019)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר שבועות לאחר מכן, הוא הצטוות לשורות באדי מרפי, פעם נוספת בתור הדמות הרעה. הם נקלעו לפיוד נגד הלוצ'ה האוס פארטי (קאליסטו, גראן מטאליק ולינסה דוראדו), כששני הצדדים רשמו ניצחונות בקרבות שהתנהלו ביניהם. ב-3 באוקטובר במסגרת התוכנית NXT, ניס התחרה מול ג'וני גרגאנו, בקרב שבו הוא נחל הפסד. ב-10 באוקטובר, ניס רשם ניצחון מרשים בקרב יחידים על סדריק אלכסנדר, שאיבד את התואר לאחרונה למרפי. שבוע לאחר מכן, ניס השיג ניצחון מרשים על אלכסנדר, גראן מטאליק, ליאו ראש ו-TJ פרקינס בקרב מחומש אשר קבע את הטוען לכתר לאליפות ה-WWE במשקל קל. ב-31 באוקטובר, ניס הפסיד למוסטפא עלי בקרב אשר קבע את זהות הטוען לכתר לאליפות ה-WWE במשקל קל. לאחר מכן, ניס ניהל פיוד נגד נועם דר, כשהוא הצליח לנצח את דר ב-21 בנובמבר, אך ב-9 בינואר 2019, הוא נחל הפסד לאותו דר. ב-29 בינואר, הוא הושעה עקב התקיפה שלו על דר במגרש החניה. ב-12 בפברואר, ניס גבר על נועם דר בקרב ללא פסילות אשר סיים את היריבות בין השניים. במהלך יריבות זו, ניס נטל חלק בטורניר ה-Worlds Collide, שבו הודח כבר בסיבוב הראשון על ידי ולווטין דרים.

ב-24 בפברואר, ניס ניצח את קאליסטו במסגרת הסיבוב הראשון של טורניר הדחות, שהמנצח בו זכה להתחרות על אליפות ה-WWE במשקל קל נגד האלוף, באדי מרפי, ברסלמניה 35. בשלב חצי הגמר, שנערך ב-12 במרץ, ניס ניצח את דרו גולאק, וכתוצאה מכך העפיל לגמר. שבוע לאחר מכן, ניס גבר על סדריק אלכסנדר והפך לטוען לכתר; לאחר הקרב, מרפי הגיע לברך את חברו על הניצחון, אך זמן קצר לאחר מכן תקף אותו. במהלך המופע המקדים לאירוע רסלמניה 35, שנערך ב-7 באפריל, ניס ניצח את באדי מרפי והפך לאלוף ה-WWE במשקל קל החדש. יומיים לאחר מכן בתוכנית 205 לייב, מרפי קיבל קרב חוזר נגד ניס על אליפות ה-WWE במשקל קל, אך ניס הצליח לנצח ולשמור על התואר בהצלחה. לאחר מכן, ניס הצליח לנצח בקרבות יחידים שאינם היו על התואר את דרו גולאק ואת ליגרו. באירוע כסף בבנק, שנערך ב-19 במאי, ניס הגן בהצלחה על התואר נגד ארייה דבארי. במופע המקדים לאירוע סטומפינג גראונדס, שנערך ב-23 ביוני, ניס הפסיד את התואר לדרו גולאק בקרב משולש אשר כלל בנוסף את אקירה טוזאווה; למרות שניס לא הוצמד לניצחון בקרב המשולש, הוא הפסיד את התואר לאחר שגולאק הצמיד את טוזאווה לניצחון לאחר שכיהן כאלוף במשך 77 ימים. ב-25 ביוני, ניס גבר על אקירה טוזאווה בקרב אשר קבע את זהות המועמד לאליפות ה-WWE במשקל קל באירוע חוקי אקסטרים. באירוע זה, שנערך ב-14 ביולי, ניס כשל בניסיונו לזכות באליפות ה-WWE במשקל קל לאחר שהפסיד לדרו גולאק. ב-6 באוגוסט, ניס התחרה בקרב משושה נגד אקירה טוזאווה, ארייה דבארי, "ג'נטלמן" ג'ק גלאגר, קאליסטו ואוני לורקאן אשר קבע את זהות המועמד החדש לאליפות ה-WWE במשקל קל באירוע סאמרסלאם, שבסופו לורקאן ניצח. ב-20 באוגוסט, ניס, ארייה דבארי, אנג'ל גרזה, מייק קנליס וקפטן הקבוצה, דרו גולאק, התחרו נגד קפטן הקבוצה היריבה אוני לורקאן, אקירה טוזאווה, הומברטו קאריו, ג'נטלמן ג'ק גלאגר ואייזיאה "סוורב" סקוט בקרב הדחות חמישה נגד חמישה, שבו קבוצתו של לורקאן ניצחה.

מגוון פיודים (2019–2021)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-3 בספטמבר, לאחר הפסדו של ניס למייק קנליס, ניס תקף את אוני לורקאן. באותו הערב, ניס חבר לשורות דרו גולאק, כשביחד הם תקפו את הומברטו קאריו ולינסה דוראדו. שבוע לאחר מכן, ניס, ארייה דבארי ודרו גולאק הפסידו בקרב שלושה נגד שלושה לגראן מטאליק, הומברטו קאריו ולינסה דוראדו. ב-17 בספטמבר, ניס ניצח את אוני לורקאן. ב-24 בספטמבר וב-11 באוקטובר, ניס חבר לשורות דרו גולאק וביחד הם נחלו הפסדים בקרבות זוגות לדני בורץ' ואוני לורקאן. ב-18 באוקטובר, ניס ניצח את ארייה דבארי ואוני לורקאן בקרב משולש. שבוע לאחר מכן, ניס נחל הפסד מפתיע לראול מנדוזה. ב-6 בנובמבר בתוכנית NXT, ניס הפסיד לאנג'ל גרזה בקרב אשר קבע את המועמד לאליפות ה-NXT במשקל קל, שהתחרה נגד האלוף, ליאו ראש, בשבוע שלאחר מכן. ב-15 בנובמבר בתוכנית 205 לייב, ניס וארייה דבארי הפסידו בקרב זוגות לליאו ראש וראול מנדוזה. ב-2 בדצמבר וב-23 בדצמבר בתוכנית Raw, ניס נחל הפסדים נגד אליסטר בלאק ונגד ריקושט, בהתאמה. ב-13 בדצמבר בתוכנית 205 לייב, ניס גבר על דני בורץ'. ב-25 בדצמבר בתוכנית NXT, ניס ודמיאן פריסט הפסידו בקרב זוגות לקית' לי וליאו ראש. ב-3 בינואר 2020, ניס נוצח על ידי אלוף ה-NXT במשקל קל, אנג'ל גרזה, בקרב שאינו היה על התואר. שבוע לאחר מכן, ניס נחל הפסד נוסף, הפעם לטיילר בריז. ב-24 בינואר, ניס ניצח את ליאו ראש כתוצאה מספירת חוץ. ב-7 בפברואר, ניס התחרה בקרב משולש נגד ג'ורדן דבלין וליאו ראש שאינו היה על אליפות ה-NXT במשקל קל, שבסופו דבלין ניצח. ב-6 במרץ, ניס ומייק קנליס ניצחו בקרב זוגות את דני בורץ' ואוני לורקאן. שבוע לאחר מכן, ניס, ארייה דבארי, "ג'נטלמן" ג'ק גלאגר, מייק קנליס ודה בריאן קנדריק הפסידו בקרב הדחות חמישה נגד חמישה לדני בורץ', אייזיאה "סוורב" סקוט, קושידה, אוני לורקאן וטיילר בריז, כשבקרב זה הוא הודח על ידי לורקאן. ב-25 במרץ בתוכנית NXT, ניס הפסיד לקמרון גריימס. יומיים לאחר מכן, ניס ניצח את אוני לורקאן, כשב-10 באפריל, הוא ניצח את חברו של לורקאן, דני בורץ'. ב-22 באפריל, ניס הפסיד לקושידה בקרב יחידים במסגרת הטורניר להכתרת אלוף ה-NXT הזמני במשקל קל. שבוע לאחר מכן, ניס נחל הפסד נוסף, הפעם לדרייק מאבריק במסגרת הקרב השני בשלב הבתים. ניס הפסיד גם את הקרב השלישי והאחרון בשלב הבתים וסיים את דרכו בטורניר זה ב-13 במאי, הפעם בהפסד לג'ייק אטלס. ב-3 ביוני, ניס נוצח על ידי אייזיאה "סוורב" סקוט. בלילה השני של הספיישל המסיבה האמריקאית הגדולה, שנערך ב-8 ביולי, ניס נחל הפסד לברונסון ריד. ב-24 ביולי בתוכנית סמאקדאון, ניס נוצח על ידי מאט רידל. ב-30 בספטמבר בתוכנית NXT, ניס הפסיד לקושידה. במהלך שלהי שנת 2020, ניס חבר לשורות ארייה דבארי כשביחד הם כינו את עצמם "האורגינלים של 205 לייב" ובמהלך המחצית הראשונה של שנת 2021 הם ניהלו פיוד עם מתאבקים חדשים במותג כמו אוגוסט גריי, קורט סטאליון, איקימן ג'ירו ועוד. ב-25 ביוני 2021, ניס שוחרר מחוזהו בארגון.[1]

All Elite Wrestling‏ (2021–היום)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-23 באוקטובר בפרק של התוכנית Dynamite, ניס נצפה יושב בקהל כשצוות השידור כינה אותו כ"אחד מהמתאבקים החופשיים החמים ביותר כרגע בענף ההיאבקות המקצועית". ניס ערך את קרב הבכורה שלו בארגון All Elite Wrestling‏ (AEW) ב-3 בנובמבר בפרק של התוכנית Dark בניצחון על פואגו דל סול. ב-3 בדצמבר, נודע שניס חתם על חוזה רשמי בארגון. באותו הערב, הוא כשל בניסיונו לזכות באליפות TNT של AEW לאחר שהפסיד לאלוף, סמי גווארה בקרב אליפות שהתקיים במסגרת התוכנית Rampage. ב-11 במרץ בפרק של התוכנית Rampage, ניס נחל הפסד לסוורב סטריקלנד. ב-8 ביולי בפרק של התוכנית Rampage, ניס ספג הפסד לאורנג' קאסידי.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשוי לליז ניס. ב-23 בנובמבר 2019 נולד לשניים בן בשם אריק.[2]

אליפויות והישגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הישגים במגזין ההיאבקות Pro Wrestling Illustrated – PWI
    • PWI דירג אותו במקום ה-137 מתוך 500 המתאבקים הטובים ביותר לשנת 2018
  • הישגים בארגון ההיאבקות Pro Wrestling Syndicate
    • אליפות ה-Tri-State (פעם אחת)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנטוני ניס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]