אקטוס טרגיקוס (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דוד פולונסקי מתוך מתוך "Dead Herring", 2004

אקטוס טרגיקוס, קבוצת אקטוס (או פשוט אקטוס), הייתה קבוצת קומיקס ישראלית עצמאית שנוסדה בסוף שנת 1995 בידי רותו מודן וירמי פינקוס. עם חברי הקבוצה נמנו גם המאיירים איציק רנרט, מירה פרידמן ובתיה קולטון. הקבוצה הוקמה כקולקטיב אמנותי על מנת ליצור קומיקס אלטרנטיבי בהוצאה עצמית ללא מגבלות מו"ליות ופרסמה את ספריה הראשונים באנגלית כדי לפרוץ לאמניה דרך לקהל בינלאומי. מדי שנה (החל ב-1996) הוציאו חברי הקבוצה לאור סדרה חדשה של חוברות או אנתולוגיה של סיפורים גרפיים בפורמטים שונים ומגוונים, ושיתפו פעולה עם יוצרים מקומיים כאתגר קרת, דוד פולונסקי, רוגל אלפר, רות גווילי ואפרת בלוססקי ואף אמני קומיקס בינלאומיים: ארט שפיגלמן (ארצות הברית), אנקה פויכטנברגר, יאן פיינדט והנינג ווגנברט (גרמניה), מרואו (יפן), סטפן בלנקה (צרפת).[1]

שם הקבוצה לקוח מתוך קנטטה באותו שם מאת באך, ופירושו 'מקרה טראגי', שלפי פינקוס, נלחם בסטיגמה לפיה קומיקס הוא דבר בהכרח מצחיק.[2]

ספרי הקומיקס של אקטוס זכו לקבלת פנים נלהבת בעולם וחלקם יצאו לאור גם בעברית (הוצאת מודן) לאחר הצלחתם בחו"ל. תערוכות מעבודותיהם של חברי הקבוצה הוצגו בארץ ובעולם: בפסטיבל הקומיקס Fumetto בשווייץ (1998), בפסטיבל הקומיקס הגרמני ארלנגן (1998), בפסטיבל הקומיקס של אתונה (1999), בגלריה ברונפמן באוניברסיטת ניו יורק (2001), בפסטיבל הקומיקס ההולנדי סטריפדאגן (2002). בשנת 2006 חגגה הקבוצה עשור לפעולתה בתערוכה גדולה בפסטיבל הקומיקס Fumetto שלוותה בתערוכת תלמידיהם של חברי אקטוס מאקדמיה בצלאל וממכללת שנקר. במהלך הפסטיבל הנחו חברי הקבוצה כתות אמן בבית הספר הגבוה לעיצוב של לוצרן.

בשנת 2004 זכו בציון לשבח בפרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע"ש בן-יצחק עבור איוריהם לספר "היה הייתה צפרדע: קומיקס לילדים על-פי אגדות האחים גרים" (אקטוס ומודן בן שמן 2003).

בשנת 2009 הוצגה במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון התערוכה "איך לאהוב" המבוססת על ספר בשם זה שיצא בהוצאת מודן (אוצרת התערוכה: מאיה דבש, מעצב: קובי פרנקו). בשנת 2006 נבחרה קבוצת אקטוס על ידי מגזין העיצוב האמריקאי ID כאחת מארבעים קבוצות העיצוב המשפיעות בעולם.

מאז הקמתה הפכה אקטוס לגורם מכריע בהתפתחות זירת הקומיקס הישראלית[דרוש מקור]. בהשפעת הסצנה האלטרנטיבית באירופה ובארצות הברית הציעה אקטוס לקהל הישראלי ספרות גרפית נסיונית ומתוחכמת באיכות הפקה גבוהה ביותר. יצירות הקומיקס עסקו במגוון נושאים וז'אנרים שמאפיינים את הספרות הכתובה: דרמה פסיכולוגית, סוריאליזם, פארודיות מקאבריות, שירה, דאדא ועוד. הרעיונות האמנותיים של חברי הקבוצה חלחלו אל הסצנה המקומית גם דרך הסטודנטים שלמדו אצל חבריה ובאמצעות מסיבות קומיקס אלטרנטיביות שיזמו. המסיבות, שנקראו אקטוס מארחת ושבהן השתתפו מאות אנשים, נועדו לעקוף את ערוצי השיווק הקונבנציונליים ולהפגיש את הקהל עם יוצרים עצמאיים נוספים מתחומי האמנות הגרפית והחזותית.

הפרויקט האחרון של קבוצת אקטוס הוא הספר TLV-BERLIN - ספר מסע אישי מאויר המתעד את מסעם של חברי הקבוצה לברלין ואת מסעם של שלושה מאיירים ברלינאיים לתל אביב. הספר, בפורמט אלבומי גדול, יצא לאור בהוצאת Avant Verlag בשנת 2010 במהדורה גרמנית ובמהדורה עברית בתמיכת Zukunft Forum (קרן העתיד גרמניה-ישראל).

קבוצת אקטוס התפרקה סופית ב-2011.

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הסדרה הקטנה, אקטוס טרגיקוס, 1996 (אזלה)
 • סידרת הכסף, אקטוס טרגיקוס, 1997 (אזלה)
 • סידרת הוויקטורים, אקטוס טרגיקוס, 1998 (אזלה)
 • ג'טלג, סיפורים מאת אתגר קרת, אקטוס טרגיקוס, 1999
 • פליפר 1 ו-2, אקטוס טרגיקוס, 2000
 • Actus' Box, אקטוס טרגיקוס, 2001 (גרסה אנגלית וגרסה צרפתית)
 • ויקטור, הוצאת מודן, 2001
 • Happy End, אקטוס טרגיקוס, 2002 (אזל)
 • הפי אנד (גרסה עברית), הוצאת מודן, 2002
 • היה הייתה צפרדע (לילדים), הוצאת מודן, 2003
 • Dead Herring Comics, אקטוס טרגיקוס, 2004
 • How to Love, אקטוס טרגיקוס, 2007 (בעברית: איך לאהוב, בהוצאת מודן, 2009)
 • תל אביב-ברלין, ספר מסע, Avant Verlag, 2010 (גרסה עברית וגרסה גרמנית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Yudilovitch, Merav (2009-08-29). "Love according to Actus". Ynetnews (באנגלית). נבדק ב-2024-02-06.
 2. ^ דפנה לוי, קומיקס? זה לא מצחיק, באתר הארץ, 5 ביוני 2002.