ארבורטום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עמודי השיש של בניין הסנאט הראשון של ארצות הברית בארבורטום הלאומי של ארצות הברית בוושינגטון הבירה

ארבורטום (בלטינית: Arboretum, מהמילה Arbor - עץ) הוא גן בוטני יערני - המתמקד באיסוף, תצוגה ומחקר של עצים או שיחים בלבד, ולא במיני צמחים קטנים כמו גן בוטני רגיל.

המונח ארבורטום נטבע לראשונה על ידי הבוטניקאי האנגלי ג'ון קלאודיוס לאודון בשנת 1833, אך גנים בוטניים מסוג זה התקיימו הרבה לפני כן. הפרעונים במצרים העתיקה היו הראשונים לנטוע עצים אקזוטיים אותם נהגו לגדל ולטפל בהם בגנים מיוחדים שאותם טיפחו.

ישנם ארבורטומים המוקדשים לסוג מסוים של עצים או שיחים, כגון שיחי גפנים, עצי מחט, עצי אלון, או עצי ערבה. כחלק מתפקידם המדעי והמחקרי, חלק מגני הארבורטום כוללים גם משתלות וחדרי טיפול עבור עצים חולים או זקנים. לרוב מעוצב ארבורטום בצורת סביבה טבעית או כפרית רגילה ומתפרש על פני שטח רחב.

הארבורטום הלאומי של ארצות הברית שנמצא בוושינגטון הוא אחד הגדולים בעולם והוא כולל גם מוזיאון לעצי בונסאי וכמה גני גידול ואיקלום לאומיים. הוא נמצא בסמיכות לגן הבוטני הלאומי של ארצות הברית.

גני ארבורטום בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל מצוי ארבורטום ביער אילנות באזור השרון. הוא הוקם במהלך שנות ה-50 המוקדמות, ובשנת 1993 הכריז משרד החקלאות ביחד עם קק"ל על הגן בתור הארבורטום הלאומי של ישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]