אריה מלכיאל קוטלר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב מלכיאל קוטלר

הרב אריה מלכיאל קוטלר (נולד בתש"י (1950) הוא ראש ישיבת לייקווד בניו ג'רזי וחבר במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בארצות הברית.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד לרישל ולרב שניאור (בנו של הרב אהרן קוטלר). הוא נקרא על שם אבי אמו, הרב אריה מלכיאל פרידמן‏[1]. לרב קוטלר שבעה אחים ואחיות.

למד בישיבת בית התלמוד בברוקלין ובישיבת בריסק בישראל. נישא להינדה, בתם של ליפשא (בת הרב יצחק זאב הלוי סולובייצ'יק) והרב יחיאל מיכל פיינשטיין. הם היו נשואים במשך עשר שנים והתגוררו בירושלים. לא נולדו להם ילדים. בתקופה זו למד בישיבת בריסק. לאחר פטירת אביו, בשנת 1982, מונה בגיל 32 לעמוד בראשות ישיבת "בית מדרש גבוה" בליקווד, הישיבה הגדולה בארצות הברית. הרב אלעזר מנחם מן שך הכריז על מינויו בהלוויה של אביו. לצדו מכהנים גיסו הרב דוד שוסטאל ובני דודו הרב ירוחם אולשין והרב ישראל ניומאן[2].

אשתו הינדה סירבה להגר עמו לארצות הברית בשל איסור שהטיל סבה, הרב יצחק זאב, על צאצאיו שלא להגר למדינה זו. בלחצה של משפחתה סירבה גם להתגרש. בסופו של דבר קיבל הרב קוטלר היתר מאה רבנים בשנת תשמ"ה (1985) וכעבור מספר חודשים נישא בשנית לחנה לאה לבית טיקוצקי. הפרשה עוררה סערה גדולה בין המחנות במגזר החרדי-ליטאי ושימשה רקע למחזהו של אמנון לוי "שיינדלה".

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קונטרס הגות תשובה, על הלכות תשובה לרמב"ם, תשס"א

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]