אריק ובנץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אריק (משמאל) עם ברווז הגומי שלו ובנץ (מימין) ברחוב סומסום

אריק ובנץ (בהפקה המקורית ברט וארני; באנגלית: Bert and Ernie) הם צמד בובות מתוכנית הטלוויזיה לילדים "רחוב סומסום", שהופקה במקור לערוץ PBS ושודרה בישראל בגרסה הישראלית בטלוויזיה החינוכית בין השנים 19831986, ובשידורים חוזרים במהלך שנות השמונים ושנות התשעים. הדמויות מופיעות גם בגרסה החדשה של התוכנית בערוץ הופ! וגם בספין-אוף "ההרפתקאות המופלאות של אריק ובנץ".

בעברית דובבו אריק ובנץ בטלוויזיה החינוכית על ידי יוסף שילוח ושלמה בראבא (בהתאמה), ואילו בערוץ הופ! דובבו הדמויות על ידי צביקה פורמן ועמי מנדלמן.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריק ובנץ (ברט וארני) נבנו על ידי דון סהלין מעיצובו של ג'ים הנסון. בתחילה ג'ים ביצע את בנץ ופרנק אוז ביצע את אריק, אך לאחר יום עבודה הם התחלפו בהפעלת הדמויות. הרעיון המקורי מאחורי הדמויות היה להראות שלמרות שיש לדמויות אופי שונה לחלוטין, עדיין הם יכולים להיות חברים טובים.

על פי הביוגרפיה שלהם, אריק ובנץ היו החבובות היחידות שהופיעו בפרק הפיילוט של רחוב סומסום, אשר עבר מבחן בד מול מספר משפחות ביולי 1969. הופעתם הקצרה הייתה החלק היחיד שעבד טוב, וכתוצאה מכך התקבלה החלטה שהחבובות צריכות להיות "כוכבות" התוכנית, ואף ישוחחו עם דמויות אנושיות, דבר אשר לא נעשה בפיילוט.

במערכון טיפוסי של הצמד, אריק מציג רעיון מטופש ולא מעשי, בנץ מצידו מנסה לשכנע אותו לזנוח את הרעיון ואריק, שנותר לא מודע לתוצאות של מעשיו, אינו מבין שזה רעיון גרוע. לדוגמה, באחד המערכונים אריק אומר לבנץ שהוא התחיל לאסוף קוביות קרח. הוא שומר אותן מתחת לשמיכה בלילה וביום למחרת כשהוא מציג את קוביות הקרח לבנץ, הוא מגלה שהמים נמסו.

בדיחה ידועה נוספת היא כשאריק נוהג לתלוש את האף של בנץ.

הגיל של אריק ובנץ אינו ידוע ודנים בו באופן קבוע. שום דבר רשמי לגבי גילם לא נאמר אך טיילור מורגן, המככב ברחוב סומסום (בגרסה האנגלית) התייחס בראיון: "אני פשוט חושב שהם בני 6 או 7, כי ככה אריק".

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

השניים מופיעים יחד בקטעי חיבור שונים כצמד קומי וכחלק מהדמויות הראשיות בתוכניות. אריק הוא תמים ושובב ובנץ הוא אינטליגנטי וזעפן.

לאריק יש ברווז אמבטיה מגומי שהוא הצעצוע החביב עליו והוא ידוע גם בנסיונותיו ללמוד לנגן על סקסופון.

בנץ הוא אספן נלהב של אטבי נייר, ופקקים.

אריק תמיד מנסה למנוע מבנץ לישון באמצעות ספירת כבשים בקול רם, נגינה ועוד.

נטייה מינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריק ובנץ גרים באותה דירה, מרתף דירה 123 ברחוב סומסום. על אף שישנים במיטות נפרדות, הרעיון כי אריק ובנץ הם זוג נאהבים התפשט כבדיחה ושימש את הקהילה ההומוסקסואלית. אין שום ראיה כי זו הייתה כוונת היוצרים ובעלי הסדרה אף הכחישו את הטענות הללו. יתרה מזאת, בעונה הראשונה הוצגו גילוי חיבה מצדו של בנץ לדמויות נשיות ואף שר סרנדה בשם "אני רוצה לאחוז לך באוזן" (ששוחרר באלבומי הסדרה).

למרות זאת, בסדרות קומיות שונות, ביניהן "MADtv", "סאטרדיי נייט לייב" ו"איש משפחה" נרמז כי אריק ובנץ הם יותר מסתם "ידידים" כפרודיה. מגמה זו הגיעה לשיא בשער של המגזין "ניו יורקר" שפורסם בעקבות פסק דין של בית המשפט העליון של ארצות הברית שהתיר נישואים חד-מיניים, ובו מוצגים אריק ובנץ צופים בטלוויזיה המציגה את השופטים.[1]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אור ברנע ודרור עמיר, עוד אאוטינג בשרשרת: אריק ובנץ (שוב) גאים, באתר ynet, 30 ביוני 2013