אריק ובנץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תרגמת. ניסוחים משובשים ומרושלים. פרק ההיסטוריה חשוד כבעל תרגום מכונה. פרק הנטייה המינית נכתב על פי בדיחות, שמישהו לקח ברצינות..
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אריק (משמאל) עם ברווז הגומי שלו ובנץ (מימין) ברחוב סומסום

אריק ובנץ (בהפקה המקורית ברט וארני; באנגלית: Bert and Ernie) הם צמד בובות מתוכנית הטלוויזיה לילדים "רחוב סומסום", שהופקה במקור לערוץ PBS ושודרה בישראל בגרסה הישראלית בטלוויזיה החינוכית בין השנים 1983 - 1986, ובשידורים חוזרים במהלך שנות השמונים ושנות התשעים. הדמויות מופיעות גם בגרסה החדשה של התוכנית בערוץ הופ! וגם בספין-אוף "הרפתקאות אריק ובנץ".

בעברית דובבו אריק ובנץ בטלוויזיה החינוכית על ידי יוסף שילוח ושלמה בראבא (בהתאמה), ואילו בערוץ הופ! דובבו הדמויות על ידי צביקה פורמן ועמי מנדלמן.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריק ובנץ (ברט וארני) נבנו על ידי דון סהלין מ"עיצוב פשוט"[דרושה הבהרה]. בתחילה, הנסון[דרושה הבהרה] ביצע את בנץ ועוז[דרושה הבהרה] ביצע את אריק, אך לאחר יום אחד בלבד של עבודה הם התחלפו. הרעיון המקורי היה להראות שלמרות שיש לדמויות אופי שונה לחלוטין, עדיין הם יכולים להיות חברים טובים.

על פי הביוגרפיה שלהם, אריק ובנץ היו החבובות שהופיעו בפרק הפיילוט של רחוב סומסום, אשר עבר מבחן בד מול מספר משפחות ביולי 1969. הופעתם הקצרה הייתה החלק היחיד שעבד טוב, לכן הוחלט שלא רק שהחבובות צריכים להיות "כוכבי" התוכנית, הם גם יתקשרו עם דמויות אנושיות, דבר אשר לא נעשה בפיילוט.

במערכון טיפוסי של הצמד אריק מציג רעיון מטופש ולא מעשי, בנץ מצידו מנסה לשכנע אותו לזנוח את הרעיון ואריק, שנותר לא מודע לתוצאות של מעשיו, אינו מבין שזה רעיון גרוע. לדוגמה, באחד המערכונים אריק אומר לבנץ שהוא התחיל לאסוף קוביות קרח ושומר אותן מתחת לשמיכה החשמלית בלילה. כשהוא מציג את קוביות הקרח לבנץ, הוא מגלה שהמים נמסו, בנץ יודע באמת מה קרה ומנסה לספר לאריק שקוביות הקרח שלו נמסו בגלל השמיכה החשמלית. אריק טוען ש"דג גועלי" גנב את קוביות הקרח שלו והוא נשבע למצוא את הדגים (שלא קיימים) ש"גנבו" אותם.

בדיחה ידועה נוספת היא כשאריק נוהג לתלוש את האף של בנץ .כשהם התארחו בחבובות ואריק עשה את אותו תרגיל, בנץ אמר לו שהבדיחה הזאת מתאימה יותר לרחוב סומסום.

הגיל של אריק ובנץ אינו ידוע ודנים בו באופן קבוע. שום דבר רשמי לגבי גילם לא נאמר, מורגן מרחוב סומסום (בגרסה האנגלית) אמר לטלגרף מייקון כי "אני פשוט חושב שהם בני 6 או 7 כי ככה אריק ישן".

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

השניים מופיעים יחד בקטעי חיבור שונים כצמד קומי וכחלק מהדמויות הראשיות בתוכניות. אריק הוא התמים והשובב ובנץ הוא האינטליגנטי אך זעפן וקל להרגיזו. לאריק יש ברווז אמבטיה מגומי שהוא הצעצוע החביב עליו והוא ידוע גם בנסיונותיו ללמוד לנגן על סקסופון. בנץ הוא אספן נלהב של אטבי נייר ויש לו אפילו אטב אחד מזהב, ובנוסף יש לו אוסף פקקים של בקבוקים והוא מטפח את היונים שלו בהתמדה. אריק תמיד מונע מבנץ לישון כיוון שהוא רוצה לספור כבשים, לנגן על תופים ועוד.

נטייה מינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון כי אריק ובנץ הם זוג נאהבים נולד כבדיחה ושימש את הקהילה ההומוסקסואלית. אין שום ראיה כי זו הייתה כוונת היוצרים ובעלי הסדרה אף הכחישו את הטענות הללו.

אריק ובנץ גרים באותה דירה אך ישנים במיטות נפרדות, כסמל לדרך החיים של אחים באותה משפחה כאשר ההורים לא מתערבים במשחקי הילדים, כך נוצרת הזדהות חזקה יותר בין הילדים הצופים לדרך החיים של הדמויות על המסך.

למרות זאת, בסדרות קומיות שונות, ביניהן "MADtv", "סאטרדיי נייט לייב" ו"איש משפחה" נרמז כי אריק ובנץ הם יותר מסתם "ידידים" כפרודיה. מגמה זו הגיעה לשיא בשער של המגזין "ניו יורקר" שפורסם בעקבות בעקבות פסק דין של בית המשפט העליון של ארצות הברית שהתיר נישואים חד-מיניים, ובו מוצגים אריק ובנץ צופים בטלוויזיה המציגה את השופטים.‏[1]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אור ברנע ודרור עמיר, עוד אאוטינג בשרשרת: אריק ובנץ (שוב) גאים, באתר ynet‏, 30 ביוני 2013