אריק ובנץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תרגמת. ניסוחים משובשים ומרושלים. פרק ההיסטוריה חשוד כבעל תרגום מכונה. פרק הנטייה המינית נכתב על פי בדיחות, שמישהו לקח ברצינות..
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אריק (משמאל) עם ברווז הגומי שלו ובנץ (מימין) ברחוב סומסום

אריק ובנץ (בהפקה המקורית ברט וארני; באנגלית: Bert and Ernie) הם צמד בובות מתוכנית הטלוויזיה לילדים "רחוב סומסום", שהופקה במקור לערוץ PBS ושודרה בישראל בגרסה הישראלית בטלוויזיה החינוכית בין השנים 1983 - 1986, ובשידורים חוזרים במהלך שנות השמונים ושנות התשעים. הדמויות מופיעות גם בגרסה החדשה של התוכנית בערוץ הופ! וגם בספין-אוף "הרפתקאות אריק ובנץ".

בעברית דובבו אריק ובנץ בטלוויזיה החינוכית על ידי יוסף שילוח ושלמה בראבא (בהתאמה), ואילו בערוץ הופ! דובבו הדמויות על ידי צביקה פורמן ועמי מנדלמן.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברט וארני נבנו על ידי דון סהלין מעיצוב פשוט. בתחילה, הנסון ביצע את בנץ ועוז ביצע את אריק, אך לאחר יום אחד בלבד של עבודה הם הם החליפו. הרעיון המקורי היה להראות שלמרות שיש לדמויות אופי שונה לחלוטין, עדיין הם יכולים להיות חברים טובים.

על פי הביוגרפיה שלהם, אריק ובנץ היו למעשה החבובות שהופיעו בפרק הפיילוט של רחוב סומסום, אשר עבר מבחן בד מול מספר מספר משפחות ביולי 1969. הופעתם הקצרה הייתה החלק היחיד שעבד טוב, לכן הוחלט שלא רק שהחבובות צריכים להיות "כוכבי" התוכנית, אלא הם אף יתקשרו עם דמויות אנושיות, דבר אשר לא נעשה בפיילוט.

במערכון של אריק ובנץ טיפוסי אריק מגיע רעיון טיפשי ולא מעשי ובנץ מנסה לשכנע אותו שזה מסתיים, ובנץ שנותר לא מודע לתוצאות של מעשיו מבין שזה רעיון גרוע. לדוגמה, במערכון אחד, אריק אומר לבנץ שהוא התחיל לאסוף קוביות קרח ביום, ולשים אותם מתחת לשמיכה החשמלית בלילה. כשהוא מציג את קוביות הקרח לבנץ, הוא יגלה שהמים נמסו, בנץ יודע באמת מה קרה ומנסה לספר לאריק שקוביות הקרח שלו נמסו בגלל השמיכה החשמלית, אבל אריק לוקח את זה ואומר שדגים מהאוקיינוס נכנסו לדירה והמיסוו את קוביות הקרח שלו, ונשבע למצוא את הדגים (שלא קיימים) שהמיסו אותם.

בדיחה נוספת ידועה היא שאריק לעתים (לשם הקומדיה) נוהג לתלוש את האף של בנץ .כשהם התארחו בחבובות ואריק עשה את אותו תרגיל ,בנץ אמר לו שהבדיחה הזאת מתאימה יותר לרחוב סומסום.

הגיל של אריק ובנץ אינו ידוע ודנים בו באופן קבוע. שום דבר רשמי לגבי גילם לא נאמר, מורגן מרחוב סומסום אמר לטלגרף מייקון כי "אני פשוט חושב שהם בני 6 או 7 כי ככה אריק יושן"

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

השניים מופיעים יחד בקטעי חיבור שונים כצמד קומי וכחלק מהדמויות הראשיות בתוכניות. אריק הוא התמים והשובב ובנץ הוא האינטליגנטי אך זעפן וקל להרגיזו. לאריק יש ברווז אמבטיה מגומי שהוא הצעצוע החביב עליו והוא ידוע גם בנסיונותיו ללמוד לנגן על סקסופון. בנץ הוא אספן נלהב של אטבי נייר ויש לו אפילו אטב אחד מזהב, ובנוסף יש לו אוסף פקקים של בקבוקים והוא מטפח את היונים שלו בהתמדה. אריק תמיד מונע מבנץ לישון כיוון שהוא רוצה לספור כבשים, לנגן על תופים ועוד.

נטייה מינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון כי אריק ובנץ הם זוג נאהבים נולד כבדיחה ושימש את הקהילה ההומוסקסואלית. אין שום ראיה כי זו הייתה כוונת היוצרים, אלא להפך, בעלי הסדרה הכחישו את הטענות.

אריק ובנץ גרים באותה דירה אך ישנים במיטות נפרדות, כסמל לדרך החיים של אחים באותה משפחה כאשר ההורים לא מתערבים במשחקי הילדים, כך נוצרת הזדהות חזקה יותר בין הילדים הצופים לדרך החיים של הדמויות על המסך.

למרות זאת, בסדרות קומיות שונות, ביניהן "MADtv", "סאטרדיי נייט לייב" ו"איש משפחה" נרמז כי אריק ובנץ הם יותר מסתם "ידידים" כפרודיה. מגמה זו הגיעה לשיא בשער של המגזין "ניו יורקר" שפורסם בעקבות בעקבות פסק דין של בית המשפט העליון של ארצות הברית שהתיר נישואים חד-מיניים, ובו מוצגים אריק ובנץ צופים בטלוויזיה המציגה את השופטים.‏[1]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אור ברנע ודרור עמיר, עוד אאוטינג בשרשרת: אריק ובנץ (שוב) גאים, באתר ynet‏, 30 ביוני 2013