בודהיזם הארץ הטהורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בודהה אמיטאבהה, בקוטוקו-אין, יפן

בודהיזם הארץ הטהורה, המוכר גם כאמידיזם, הוא ענף של הזרם הבודהיסטי מהאיאנה, שהתפתח בסין במאה הרביעית והגיע ליפן במאה העשירית, במקביל לזן בודהיזם.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזרם נוסד בידי הנזיר הונן בתחילת המאה ה-13. הונן היה סבור כי הדרישות הרבות של הנזירות אינן מתאימות כבר למרבית בני האדם, ולכן הוא הטיף לרעיון הגאולה מבוססת האמונה. הרעיון מבוסס על עקרון "קץ החוק" הטוען כי באלף השנים הראשונות לאחר מות הבודהה, עדיין בני האדם יכלו להבין את חוק הדהרמה ולהתנהג על פיו. אך לאחר מכן, בני האדם כבר אינם יכולים להבין ולדעת היטב את החוק[1].

עקרונות הזרם[עריכת קוד מקור | עריכה]

זרם זה, בשונה משאר זרמי הבודהיזם, מתבסס על התמסרות מוחלטת לבודהה אַמִיטַאבְּהָה (אמידה), (דמות בודהה בעל פנים שלוות, היושב בתנוחת מדיטציה, אשר חי שנים רבות קודם הופעתו של הבודהה ההיסטורי סידהרתא גאוטמה) אשר פירוש שמו בסנסקריט הוא "נֹגַהּ אין סופי".

המאמינים בזרם זה של בודהיזם, שואפים להיוולד מחדש, לאחר מותם, ב"ארץ הטהורה" - גן העדן שיצר הבודהה אמיטאבהה במערב העולם, ובו הוא מלמד את הדרך המיוחדת לגאולה, שם יוכלו בעזרתו להיגאל ולצאת ממעגל גלגול הנשמות - הסמסרה.

פולחן ותרגול[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקום עיקרי בפולחן בזרם זה, תופסת החזרה על המנטרה הסנסקריטית: נַאמוֹ אַמִיטַאבְּהָה, בגרסה היפנית נַאמוּ אַמִידַה בּוּצוּ ובסינית נַאמוֹ אַמִיטוֹפוֹ. משמעות המנטרה, תלויה בהקשר אזכורה והיא יכולה להשתנות בין "לחסות בצל אמיטאבהה ולחלוק לו כבוד"[2], ועד לתפילה וקריאה לעזרת אמיטאבהה[3]. חלק מהמאמינים מאמינים כי אפילו על ידי אמירת המנטרה פעם אחת, אפשר לזכות ולהוולד בארץ הטהורה[4].

בנוסף, קיימים תרגולים מדיטטיביים מורכבים יותר, בהם מדמים את הבודהה אמיטאבהה ולעיתים גם יחד עם שני הבודהיסטוות אָווַלוֹקִיטֶשְוַרָה ומָהַסְטְהַאמַפְּרָאפְּטָה המלווים אותו[5].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אומנות יפן Flashcards | Quizlet, Quizlet
  2. ^ מתוך אתר awakeningstate
  3. ^ על פי הספר הארץ הטהורה של אלן ספנס
  4. ^ מתוך הספר דרך הזן של אלן ווטס
  5. ^ אודות הבודהות והבודהיסטוות שבכותרת הבלוג שלי בדפי הדהרמה של שלמה שנטידווה
P religion world.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא דת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.