בית הספר למנהל עסקים, האוניברסיטה העברית בירושלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בית הספר למנהל עסקים על שמם של דניאל ורפאל רקנאטי פועל כבית ספר עצמאי כחלק מהאוניברסיטה העברית וממוקם בקמפוס האוניברסיטה בהר הצופים.

לוגו בית הספר למנהל עסקים

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הספר למנהל עסקים של האוניברסיטה העברית בירושלים הוקם כמחלקה למנהל עסקים בשנת 1952 כחלק מהפקולטה למדעי החברה, והיה למוסד האקדמי הראשון בישראל להכשרת מנהלים. בשנת 1970 המחלקה התרחבה ובית הספר נוסד.

בתחילה, בית הספר לימד קורסים לתואר שני במנהל עסקים. עם השנים, פועלו של בית הספר התרחב וכיום יש בו 29 חברי סגל מתחומי מחקר שונים: מימון ובנקאות, התנהגות ארגונית ומנהל משאבי אנוש, שיווק, חשבונאות, חקר האינטרנט, אסטרטגיה ויזמות, חקר ביצועים וניהול התפעול וניהול ביו-רפואי.

בשנת 1997 בית הספר קיבל מעמד עצמאי בזכות פועלו של פרופ' אברהם משולח. בית הספר למנהל עסקים הוא הראשון בישראל למנות אישה לכהן כפרופסור למימון (רפרנס 1 2). עד אז, כל החוקרים בתחום המימון באוניברסיטאות בישראל היו גברים.

מחקר והוראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת בית הספר היא לפתח את דור העתיד של המנהיגות העסקית בישראל ולקדם את חזית הידע בתחום הניהול. כחלק מכך, בית הספר מקיים מגוון תוכניות לימוד אקדמאיות: תואר ראשון במנהל עסקים, תואר ראשון בחשבונאות, תוכנית שנה ד' בחשבונות, תוכניות לתלמידי תואר ראשון מצטיינים, תואר שני במנהל עסקים MBA, תוכניות למנהלים – Executive MBA ולימודי דוקטורט.

כמו כן, מקיים בית הספר קשרי גומלין עם מוסדות אקדמיים ועסקיים מובילים ברחבי העולם ומאפשר מסגרות של חילופי סטודנטים, קיום כנסים בינלאומיים בארץ ובחו"ל וגישה ישירה לעולם העסקים המודרני.

בבית הספר למינהל עסקים, לומדים מעל 2,000 סטודנטים, מתוכם כ-50 בתוכניות המנהלים וכ-30 דוקטורנטים הנדרשים לעמוד בתנאי קבלה גבוהים. מטרתו המוצהרת של בית הספר היא לפתח את דור העתיד של המנהיגות העסקית בישראל ולקדם את חזית הידע בתחומי הניהול העסקי.[1]

עולם העסקים המודרני דורש ממנהלי העסקים להתמודד עם שינויים מהירים ורמות גבוהות של אי ודאות. בית הספר מכשיר את בוגריו לאתגרים אלו ומעניק להם כלים שיאפשרו להם להצליח ולהוביל.

בוגרי בית הספר הם מנהלים בעלי אוריינטציה גלובלית, חדשניים ויצירתיים, המסוגלים לנתח בעיות מורכבות בזמן אמת וליישם החלטות גם בתנאים מורכבים, דבר המוצא את ביטויו בביקוש הגבוה לבוגרים בשוק התעסוקה. בית הספר למנהל עסקים מקיים קשרי גומלין ענפים עם מוסדות אקדמיים ועסקיים מובילים ברחבי העולם וזוכה להכרה בינלאומית רחבה, הבאה לידי ביטוי בדירוגו במקום הראשון בקרב כלל האוניברסיטאות בישראל בדירוגי מוסדות אקדמאיים בתחום מינהל העסקים. בית הספר דורג במקום ה-44 בדירוג שנחאי העולמי, כשהוא מקדים את כל האוניברסיטאות המובילות באירופה, למעט אלו שבאנגליה.

צוות המרצים של בית הספר מורכב מאנשי אקדמיה ומקצוע מהשורה הראשונה, שרכשו את השכלתם האקדמאית במוסדות המובילים בעולם. המרצים בחוג עומדים בחזית הידע העולמי ומלמדים חומר המקביל לזה הנלמד במוסדות היוקרתיים ביותר בתחום בעולם.[2]

על פי מדד שנגחאי לשנת 2015, האוניברסיטה העברית מדורגת במקום ה-67 בעולם[3] ועל פי דירוג המגזין TIMES מדורגת במקום ה-186 בעולם והראשונה בישראל.[4]

דיקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרכזי מחקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת בית הספר למנהל עסקים מעוגנים מספר מרכזים וקרנות מחקר התומכים ומקדמים את המחקר הנעשה בין כתליו. המרכזים גם מארגנים כינוסים, סדנאות וימי עיון בתחומיהם. מרכזי המחקר הוקמו במשאבים שנתרמו על ידי חברות בינלאומיות והם תומכים במחקר הנעשה על ידי חברי הסגל של בית הספר ומעודדים פרסום בכתבי עת מובילים:

מרכז אספר לחדשנות ויזמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרכז הוקם בשנת 2001. מיועד לתמוך במחקר האקדמי ביזמות ובהוראת קורסי יזמות, כגון יזמות עסקית, יזמות באינטרנט ועוד. כמו כן, תומך מרכז אספר במרכז היזמות של האוניברסיטה העברית HUstart, מקיים הרצאת "אספר" שנתית של חוקר מוביל מחו"ל בתחומי היזמות והחדשנות ומקיים את סדרת "פגוש את המנכ"ל" החושפת סטודנטים ובוגרים למנהלים בחברות מובילות בארץ.

מרכז קיימרט לקמעונות ולשיווק בינלאומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרכז הוקם בשנת 1990 במטרה לעודד מחקרים בתחום תורת השיווק, תפקוד מערכות קמעונאות, שיווק בינלאומי וניהול שיווק. המרכז יזם והקים מעבדה ייחודית וחדשנית ל"הדמית קניה", המובילה בסוגה בעולם, והיא מהווה מוקד למחקרי התנהגות צרכנים בסופרמרקטים וחנויות כלבו.

מרכז קרוגר למימון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרכז הוקם בשנת 1984, והוא תומך ומעודד מחקרים עיוניים בתחום המימון והבנקאות ומחקרים יישומיים הרלוונטיים לעולם העסקים והכלכלה הישראלית. המרכז תומך בביקורי חוקרים ובקיום ימי עיון בתחום המימון והבנקאות. המחקרים הנעשים במסגרתו מפורסמים בכתבי עת מובילים בתחום המימון והבנקאות. מרכז קרוגר נמנה עם התומכים בפעילות חדר העסקאות בבית הספר.[5]

חברי סגל בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]