בנק פועלי אגודת ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בנק פאג"י
סמליל בנק פאג"י
שנת הקמה: 1977
חברת אם: הבנק הבינלאומי
אנשי מפתח: ינון שויקה, מנכ"ל

אברהם חפץ, יו"ר הדירקטוריון

ענפי תעשייה: בנקאות מסחרית
רווח: 38.5 מיליון ש"ח, רווח נקי (2014)
עובדים: 332 (2014)
http://pagi.co.il/


בנק פועלי אגודת ישראל (בקצרה: בנק פאג"י) הוא בנק בישראל שיוסד על ידי איחוד של שתי קופות מילווה של תנועת פועלי אגודת ישראל מתל אביב ומחיפה, ונועד לשרת בעיקר את הציבור החרדי והדתי לאומי.

הבנק הוקם בשנת 1977 והיה בבעלות משותפת של הבנק הבינלאומי (65%) עם הסתדרות פועלי אגודת ישראל, גופים הקשורים לה ואנשים פרטיים מקרב חברי התנועה (35%)‏[1]. בעת ייסודו היו לבנק שלושה סניפים שהתבססו על סניפי קופות מלווה וחסכון של פועלי אגודת ישראל בתל אביב, בני ברק וחיפה[2]. הקופה התל אביבית נוסדה בסוף שנת 1936‏[3] והצטרפה בראשית 1938 לברית הפיקוח של הקואפרציה האשראית בארץ ישראל‏[4]. הקופה החיפאית נוסדה גם היא באותו זמן‏[5].

עם השנים גדל חלקו של הבינלאומי עד כדי 68.68% מהון המניות ומזכות ההצבעה בבנק. בשנת 2010 רכש הבנק הבינלאומי את כל מניות המיעוט של הבנק‏[6], שנהפך לחברה בת בבעלות מלאה של הבנק בבינלאומי. לאחר מכן עזבו את דירקטוריון הבנק היו"ר אברהם ורדיגר וכל חברי הדירקטוריון שהיו מזוהים עם פועלי אגודת ישראל, במקומם מונו אנשי הבנק הבינלאומי. לבנק סניפים ברחבי ישראל בעיקר בריכוזים של אוכלוסייה חרדית בירושלים ובבני ברק. יו"ר הדירקטוריון הוא אבי חפץ והמנכ"ל הוא ינון שויקה. הבנק פתח בתחילת 2013 את הסניף ה-23 שלו בשכונת רמות בירושלים‏[7].

ביוני 2015  הודיע הבנק הבינלאומי על כוונתו למזג את הבנק אל תוך הבנק הבינלאומי, ב-31 בדצמבר 2015. בכך יחדל הבנק להתקיים כישות משפטית נפרדת.‏[8].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


בנקים מסחריים בישראל

בנק אגוד לישראלבנק אוצר החיילבנק דיסקונט לישראלבנק דקסיה ישראלבנק הפועליםבנק יהבבנק ירושליםבנק לאומי לישראלבנק מזרחי טפחותבנק מסדבנק מרכנתיל דיסקונטבנק ערבי ישראליבנק פועלי אגודת ישראלהבנק הבינלאומייובנק

P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה וישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.