בסוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בסוס
Bessos
Bessus
מותו של בסוס מאת אנדרה קסטן מספרו של בנג'מין וילר Alexander the Great: The Merging of East and West in Universal History (פורסם ב-1900)
מותו של בסוס מאת אנדרה קסטן מספרו של בנג'מין וילר Alexander the Great: The Merging of East and West in Universal History (פורסם ב-1900)
לידה המאה ה־4 לפנה״ס עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 329 לפנה״ס
אחמתא, איראן עריכת הנתון בוויקינתונים
השושלת האחמנית
מלך הממלכה האחמנית
330 לפנה"ס – 329 לפנה"ס
אלכסנדר הגדול (מלך מוקדון) ←
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בסוס או בשמו המלכותי ארתחשׁשׂתא החמישי (Bessos או Bessus; הוצא להורג ב-329 לפנה"ס) היה אריסטוקרט פרסי חשוב שהיה סטראפ באקטריה בעת מלחמותיו של אלכסנדר הגדול. עיקר פרסומו הגיע בעקבות בגידתו בדריווש השלישי לאחר תבוסתו של דריווש בקרב גאוגמלה נגד אלכסנדר הגדול. בסוס רצח את דריווש, הכריז על עצמו כמלך החוקי של האימפריה הפרסית והנהיג את ההתנגדות הפרסית נגד אלכסנדר הגדול. בסופו של דבר נתפס והוצא להורג על ידי אלכסנדר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנים ראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוס מונה לסטראפ באקטריה (אזור אפגניסטן של ימינו) בשנת 336 לפנה"ס. בתור סטראפ באקטריה שלט גם על סוגדיאנה (כיום טג'יקיסטן) ואזור הספר ההודי (צפון פקיסטן המודרנית). באקטריה הייתה סאטרפיה חשובה מאוד בחלק המזרחי של האימפריה הפרסית. חלק גדול מתושביה של באקטריה חיו אורח חיים חצי-נוודי וערים גדולות היו נדירות יחסית באזור זה. הבאקטרים הצטיינו בתור קשתים רכובים. סוגדיאנה הייתה ארצם של סוחרים ממולחים שיצרו קשרים עם המזרח הרחוק, בכלל זה עם סין והיו בין הגורמים החשובים על דרך המשי. תפקידו החשוב ביותר של סטראפ באקטריה היה שמירה על שקט בגבולות המזרחיים של האימפריה כנגד השבטים הסקיתים הלוחמניים שנהגו לפשוט מעת לעת לאזור.

בשנת 334 פלש אלכסנדר הגדול לאימפריה הפרסית. בהתחלה הותיר דריווש השלישי את הטיפול בפלישה למושלי המחוזות באסיה הקטנה, אך אלה ניגפו בקרב גרניקוס (334 לפנה"ס). דריווש גייס את הצבא המלכותי ויצא נגד אלכסנדר הגדול, אך הפסיד בקרב איסוס (333 לפנה"ס).

דריווש אסף במשך כמה שנים צבא גדול נוסף וגייס הפעם את כל כוחותיו, בכלל זה את הצבאות הבאקטרים תחת פיקודו של בסוס. הצבא הפרסי המלכותי הגדול פגש את הצבא המוקדוני בקרב גאוגמלה ב-1 באוקטובר 331 לפנה"ס.

בסוס פיקד על האגף השמאלי וניצב ישירות מול אלכסנדר הגדול שתפס את מקומו באגף הימני היווני-מוקדוני. בסוס ניסה לקפל את האגף הימני של אלכסנדר הגדול על ידי התקפות נמרצות של פרשים באקטרים קלים בשילוב עם פרשים כבדים. אך אלכסנדר הצליח להדוף את ההתקפה, ניצל את יציאת הכוחות הפרסיים להתקפה נגדו והטיל את ההטיירוי, הפרשים הכבדים של מוקדון, לתוך הפרצה ישירות לעבר דריווש. דריווש לא עמד בפרץ וברח. לאחר בריחתו של דריווש השלישי התפזר הצבא הפרסי ובסוס יחד איתם.

אלכסנדר הגדול יצא דרומה לכיבוש בבל ואילו שרידי הצבא הפרסי יחד עם דריווש ובסוס נסוגו מזרחה, לעבר האזור שבו שלט בסוס. כחצי שנה לאחר הקרב ביולי 330 לפנה"ס[1]) רצח בסוס יחד עם קושרים נוספים כמו נברזנס (Nabarzanes) וברסיינטס (Barsaëntes) את דריווש והכריז על עצמו כמלך החוקי של האימפריה הפרסית תחת השם המלכותי של ארתחששתא החמישי.

סופו של בסוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלכסנדר טען שהוא המלך החוקי של האימפריה הפרסית ושל אסיה כולה ולכן לא יכול היה להשלים עם התואר המלכותי שלקח לעצמו בסוס. אלכסנדר הכריז על בסוס כמורד במלכות. אלכסנדר לא התמהמה זמן רב בבבל ויצא למזרח.

בסוס שחש בטוח בעצמו ונותר בבאקטרה, בירת באקטריה (כיום בלך בצפון אפגניסטן) בלי להתכונן לפלישה של אלכסנדר הגדול. התקפתו של אלכסנדר התחילה באביב 329 לפנה"ס ובסוס ברח מבאקטרה מחשש לגורלו. בסוס ניסה למצוא מחסה בסוגדיאנה, אך נבגד על ידי קציניו. אלה מסרו אותו לידיו של אלכסנדר הגדול.

אלכסנדר הגדול, שראה בו מורד במלכות, החליט להעניש את בסוס בצורה אכזרית מאוד על רציחתו של דריווש השלישי. בסוס עונה והוטל בו מום, בהתאם למנהג הפרסי. לאחר מכן נצלב[2] או שגופו נקרע לשני חלקים.[3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בסוס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ תארוך מקורב ליולי נעשה על פי כרוניקה בבלית הכרוניקה בתרגום לאנגלית באתר ליוויוס
  2. ^ קורטיוס, 7.5.40
  3. ^ פלוטארכוס, חיי אישים: חיי אלכסנדר הגדול, 43