ג'ואן מאנגליה, מלכת סיציליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ג'ואן מאנגליה, מלכת סיציליה
Joan of England
ג'ואן ואחיה ריצ'רד הראשון, מלך אנגליה, מברכים את פיליפ השני, מלך צרפת
ג'ואן ואחיה ריצ'רד הראשון, מלך אנגליה, מברכים את פיליפ השני, מלך צרפת
לידה אוקטובר 1165
טירת אנז'ה, צרפת עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 4 בספטמבר 1199 (בגיל 33)
צרפת עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום קבורה מנזר פונטברו עריכת הנתון בוויקינתונים
בן או בת זוג גוליילמו השני, מלך סיציליה (13 בפברואר 1177)
רמון השישי, רוזן טולוז (אוקטובר 1196) עריכת הנתון בוויקינתונים
שושלת בית פלנטג'נט
אב הנרי השני, מלך אנגליה עריכת הנתון בוויקינתונים
אם אלינור, דוכסית אקוויטניה עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים רמון השביעי, רוזן טולוז
Bohemond, Duke of Apulia עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ג'ואן מאנגליהאנגלית: Joan of England; ‏אוקטובר 1165, אנז'ו - 4 בספטמבר 1199, אנז'ו) הייתה נסיכת אנגליה. בתו של הנרי השני, מלך אנגליה אחותו של ריצ'רד לב הארי ואשתו של ויליאם השני, מלך סיציליה.

מלכת סיציליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ואן, נולדה בחודש אוקטובר שנת 1165, באנז'ו שבצרפת. אביה היה הנרי השני, מלך אנגליה, ואמה הייתה אלינור, דוכסית אקוויטניה. את ילדותה העבירה בין וינצ'סטר לפואטייה. בשנת 1176, כשהייתה ג'ואן בת 11, שלח ויליאם השני, מלך סיציליה שגרירים אל אביה לבקש את ידה. ב-20 במאי אישר המלך את האירוסים, וב-27 באוגוסט הפליגה ג'ואן אל סיציליה. הפמליה שלה כללה את ג'ון מאוקספורד, בישוף נוריץ', המלין דה ורנה, רוזן סוריי. בהמשך הצטרפו אל המשלחת נציגיו של המלך ויליאם: אלפונסו, הארכיבישוף של קפואה, וריצ'רד פאלמר, בישוף סירוקז.

אחרי מסע מסוכן, הגיעה הפמליה בשלום אל סיציליה. ב-13 בפברואר 1177, נישאו ויליאם השני וג'ואן בטקס מפואר בקתדרלת פלרמו. ג'ואן הוכתרה כ"מלכת סיציליה". יש הטוענים שג'ואן ילדה לו ילד בשם בוהמון, אולם על פי מרבית המקורות אף אחד מילדיהם לא שרד. בנובמבר 1189, מת ויליאם. את מקומו עתידה הייתה לתפוס דודתו, קונסטנס (אשת קיסר האימפריה הרומית הקדושה היינריך השישי), אך דודו הממזר של ויליאם, טנקרד (Tancred), הנהיג מרד והוכתר באותה השנה (1190) כמלך סיציליה טנקרד הראשון. טנקרד החרים לג'ואן את האדמות שניתנו לה בידי בעלה, מנע ממנה זכות בירושתו, וכלא אותה.

מסע הצלב השלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מסע הצלב השלישי

בספטמבר 1190 נחת בסיציליה אחיה של ג'ואן, ריצ'רד הראשון, מלך אנגליה ("לב הארי"), שהיה בדרכו למסע הצלב השלישי. ריצ'רד דרש את שחרורה של ג'ואן, וכן שטנקרד יחזיר לה כל פרוטה מכספי ירושתה. טנקרד סירב, וריצ'רד הכריז מלחמה. טנקרד היה אמנם אהוד בידי עמו וזכה לתמיכת האפיפיור, אך נוכחות ריצ'רד וצבאו גרמו למהומות. אנשי מסינה התמרדו במהלך אוקטובר, ודרשו שהצבאות הזרים ינטשו את האי. ריצ'רד תקף את העיר, כבש אותה (ב-4 באוקטובר 1190) והקים בה את מקום מושבו. הוא נשאר באי עד למרץ 1191, תוך כדי הצבת דרישות בפני טנקרד לשחרורה של ג'ואן.

בסופו של דבר התרצה טנקרד, שחרר את ג'ואן והחזיר לה את כספה, ובתמורה הכיר בו מלך אנגליה כשליט סיציליה. במרץ 1191, הגיעה לסיציליה אמם של ריצ'רד וג'ואן, אלינור, דוכסית אקוויטניה. אלינור, הביאה עמה את ברנגריה מנווארה, כדי שזו תתחתן עם ריצ'רד. ריצ'רד ביקש מג'ואן לטפל בכלתו לעתיד עד שיחזור ממסעו לארץ הקודש, אולם בסופו של דבר חזר בו ולקח עמו למסע הן את אחותו והן את ארוסתו. יומיים לאחר שהפליגו מסיציליה, נפגע הצי בסערה, כמה ספינות נהרסו והספינה בה שהו ג'ואן וברנגריה נסחפה אל קפריסין, בעוד שאר הצי בפיקודו של ריצ'רד הגיע אל כרתים. איזאק קומננוס, העריץ ששלט בקפריסין, התנגד למסע הצלב של ריצ'רד, וניסה לתפוס את הספינה עם הנסיכות. למזלן, אז הגיע כל הצי של ריצ'רד לקפריסין.

ב-6 במאי 1191 נכבשה על ידם עיר הנמל למסוס. שליט האי, קומננוס, הגיע לעצור את הצלבנים, אך גילה כי איחר את המועד ונסוג לקולוסי. ריצ'רד הזמין את קומננוס למשא ומתן, *אך קומננוס תבע את יציאתם מן האי. ריצ'רד הורה לפרשיו לצאת לקרב כנגד קומננוס בטרמטוסיה, כשאליהם מצטרפים הקתולים והאצילים שבאי. אף־על־פי שקומננוס ואנשיו לחמו באומץ, צבאו של ריצ'רד היה גדול וחזק יותר וניצחונו היה מובטח. קומננוס המשיך להתנגד מטירות פנטדקטילוס, אולם לאחר המצור על טירתו בקנטרס, הוא נכנע. ריצ'רד הפך לשליטה החדש של קפריסין. ב-12 במאי 1191, נישא ריצ'רד לברנגריה, והיא וג'ואן המשיכו ללוות אותו לעכו.

יחסיה של ג'ואן עם ריצ'רד היו קרובים מאוד, והיא הייתה האחות האהובה עליו. עם זאת, הדבר לא מנע ממנו לנצל אותה למטרות פוליטיות. הוא הציע אותה כאשה לאל-אדיל הראשון, אחיו של צלאח א-דין, ולהפוך אותם לשליטים משותפים של ירושלים. הן צלאח א-דין והן אל-אדיל הביעו עניין בנישואים, אלא שהחתונה התבטלה בשל התנגדות צד אנשי הדת במשלחת של ריצ'רד. הם איימו עליו שאם יעז להשיא את אחותו למוסלמי ינודה בידי הכנסייה. גם בן בריתו של ריצ'רד פיליפ השני, מלך צרפת הביע עניין בה, אולם גם תוכנית זו בוטלה. ייתכן שהסיבה לביטול הנישואים עם מלך צרפת הייתה העובדה שאביו של פיליפ, לואי השביעי, היה נשוי בעבר לאלינור, אמה של ג'ואן.

רוזנת טולוז[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 1196, נישאה ג'ואן לרמון השישי, רוזן טולוז. היא הביאה כנדוניה את קוורסי ואת אז'נסיה. ביולי 1197 היא ילדה את בנם הראשון רמון שעתיד לרשת את אביו. ובשנת 1198 ילדה בת בשם ג'ואן, שנישאה לברנרד דה לה טור, שליט טור. ישנה מחלוקת רצינית באשר ליחסים בין ג'ואן לבעלה. חלק מהמקורות (שעוינים את רמון בגלוי), טוענים שהם הסתכסכו, ושהיא ברחה לחצרו של אחיה, אלא שנודע לה שהוא כבר מת. מקורות אחרים לעומת זאת, מוסרים שהיא הגנה על כבודו של בעלה בלהט, ואף הובילה בעצמה צבא נגד אבירים שלחמו בו.

כשנכנסה להריון השלישי, ביקשה ג'ואן להיכנס למנזר באנז'ו. בקשה חריגה מאוד עבור אשה נשואה בהריון, עם זאת היא כובדה. היא ילדה את בנה השלישי לבושה בבגדי נזירות. הלידה הסתבכה והיא מתה במהלכה והיא בת שלושים ושלוש. בנה, שהוצא בניתוח, שרד בדיוק מספיק זמן כדי להיטבל ולהיקרא בשם ריצ'רד. היא נקברה בחצר המנזר. בנה, רמון השביעי, נקבר לצדה חמישים שנה לאחר מכן.

ייצוגיה בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסופר מולי קוסטיין הייקראפט, כתב ספר בשם "אדוני אחי לב הארי" (My Lord Brother the Lionheart), בו הוא מגולל את סיפור חייה של ג'ואן למן מותו של בעלה הראשון. בסדרת הטלוויזיה "השטן של הכתר", העוסקת בשנות שלטונם של הנרי השני וריצ'רד הראשון, מגולמת ג'ואן בידי ג'ואנה סטבנס (כילדה) ובידי כריסטינה גרטרקס (כמבוגרת). ג'ואן נזכרת ברומנים "גזע השטן" (Devil's Brood) "לב הארי" (Lionheart) ו"הכופר של המלך" (A King's Ransom) מאת שרון קיי פיימן. ג'ואן היא גם הדמות הראשית ברומן מאת סוזן קובנטרי "בת המלכה" (The Queen's Daughter).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]