אלינור, דוכסית אקוויטניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: יש לשכתב ולסדר תחת ראשי פרקים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
פסל עמוד בדמות מלכה חסודה בקתדרלת שארטר, שעוצב בהשראתה של אלינור

אלינור מאקוויטניה (1122 - 31 במרץ 1204) הייתה אשת מלך צרפת, אשת מלך אנגליה ואמם של שלושה ממלכי אנגליה.

אלינור הייתה בתו של גיום העשירי, דוכס אקוויטניה, ונכדתו של גיום התשיעי, דוכס אקוויטניה, שהיה משורר ופטרונם של הטרובדורים. אל חצרו, שבעיר בורדו, הגיעו טובי האנשים המחוננים והשנונים שבדרום מערב צרפת. אלינור, שקיבלה את חינוכה שם, ספגה לתוכה את תרבות השירה ואת חופש המחשבה ששררו בחצרה של דוכסות אקוויטניה.

נישואיה ללואי ה-7 מלך צרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1137, כאשר הייתה בת 15, הציע לה לואי, יורש העצר של ממלכת צרפת, להינשא לו. הנישואין, שנערכו ב-22 ביולי של אותה שנה, הביאו לצרפת את העיר בורדו, שהייתה חלק מירושתה של אלינור שהשתרעה מנהר הלואר ועד הרי הפירינאים, שטח גדול יותר מאשר כל נחלותיהם של מלכי צרפת. עשרה ימים אחרי כן נפטר לואי השישי, מלך צרפת ולואי ירש את הכתר כלואי השביעי. ב-1147 המלך לואי השביעי והמלכה אלינור, שעמדה בראשם של אבירי אקוויטניה, יצאו למסע הצלב השני. משהגיעו לעיר אנטיוכיה (כיום אנטקיה שבדרום טורקיה) חפצה אלינור להישאר שם כדי לעזור לדודה, ריימונד מאנטיוכיה, לכבוש את חבל אדסה (כיום באזור הגבול שבין טורקיה, סוריה ועיראק). אך המלך צווה על ידי הכנסייה להגיע לירושלים. הוא אילץ את אלינור ללוותו במסעו לירושלים, שאליה הגיעו ב-1148. לואי השביעי השתתף במצור על דמשק, אך ללא הצלחה.

ב-1149 חזרו המלך לואי השביעי והמלכה אלינור לצרפת, ב-21 במרץ 1152 ביטלה מועצת הכנסייה את נישואיהם.

נישואיה להנרי השני, מלך אנגליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-18 במאי של אותה שנה נישאה אלינור לאנרי רוזן אנז'ו. בינואר 1153 פלש אנרי לממלכת אנגליה, וב-1154 הפך להנרי השני, מלך אנגליה. אלינור ילדה לו חמישה בנים: ויליאם, הנרי, ריצ'רד, ג'פרי וג'ון, ושלוש בנות: מתילדה, אלינור וז'ואן. אלינור הסתכסכה עם בעלה, המלך הנרי השני, שהיו לו מאהבות רבות, ונמלטה אל העיר פואטייה שבמערב צרפת, שהייתה חלק של דוכסות אקוויטניה. ב-1170 הכריזה על בנה ריצ'רד כדוכס אקוויטניה. הנרי, ריצ'רד וג'פרי, בניו של הנרי השני, מרדו באביהם (1173 - 1174). כאשר אמם אלינור ניסתה להצטרף אליהם היא נתפסה בידי הנרי השני, שדיכא את המרד והחזיק את אלינור בשבי במשך 15 שנה. ב-4 ביולי 1189 הביס ריצ'רד את אביו, שנפטר כעבור יומיים.

ריצ'רד שחרר את אמו מן השבי, והיא עזרה לו לרשת את כתר אנגליה, בשם ריצ'רד הראשון. אלינור שימשה עוצרת בשמו של ריצ'רד הראשון, שכונה "לב הארי".

כאשר יצא ריצ'רד למסע הצלב השלישי (1189 - 1192) ונפל בשבי, נסעה אלינור לגרמניה ושילמה כופר נפש עבור שחרורו.

ב-1199, אחרי מותו של המלך ריצ'רד, ירש את הכתר ג'ון, בנה הצעיר של אלינור. ב-1202 עברה אלינור למנזר פונטברו שבעמק הלואר, שם נפטרה ונקברה ב-1204.

אלינור מאקוויטניה הייתה פטרונית הקתדרלה הגותית בשארטר, כפי שניתן לראות מפסלי העמוד בדמות מלכות חסודות. אחרי גירושיה ממלך צרפת, נהייתה אלינור פטרונית של הקתדרלות באנז'ו ולה-מאן. בנוסף, הייתה אלינור פטרונית של משוררים רבים, בין השאר של רוברט וייס.

על אלינור ובניה מבוסס המחזה אריה בחורף מאת ג'יימס גולדמן שעובד לאחר מכן לסרט בשם זה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • רוזלינד הורטון וסלי סימונס:נשים ששינו את העולם, עמ' 30–33, הוצאת מטר, 2009