לדלג לתוכן

גומז אדמס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גומז אדמס
Gomez Addams
דמותו של גומז אדמס; באיורו של צ'ארלס אדמס
דמותו של גומז אדמס; באיורו של צ'ארלס אדמס
הופעה ראשונה The New Yorker cartoon (1942)
יוצרים צ'ארלס אדמס
גילום הדמות ג'ון אסטין (1964–1966)
ראול ג'וליה (1991 ו-1993)
טים קארי (1998)
גלן טרנטו (1998)
נייתן ליין ורוג'ר ריס (2010–2011)
לואיס גוזמן (2022–)
דיבוב לני ויינריב (1973)
ג'ון אסטין (1992)
אוסקר אייזק (2019 ו-2021)
מידע
מין זכר
מקצוע עורך דין
איש עסקים
מקום מגורים וסטפילד עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה ראו אילן יוחסין
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

גומז אדמסאנגלית: Gomez Addams) הוא דמות בדיונית שנוצרה על ידי הקריקטוריסט האמריקאי צ'ארלס אדמס ומופיעה בזיכיון האמריקאי "משפחת אדמס".

פיתוח הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצירה ומקור שמו[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של גומז אדמס נוצרה על ידי הקריקטוריסט צ'ארלס אדמס עבור הטור השבועי של "הניו יורקר" בשנת 1942. על פי רצועות הקומיקס, דמותו של גומז אוירה כבעלת מראה גרוטסקי, עם גוף גוצי ושמנמן ופנים "מעוכות". לעיתים קרובות, דמותו של גומז הוצגה בעודו קורא במאורה הפרטית שלו או בעודו מתרפק על אדן החלון.

ברצועות הקומיקס, לגומז ולשאר בני משפחתו לא ניתנו שמות פרטיים.[1] כאשר פותחה סדרת הטלוויזיה "משפחת אדמס", הציע אדמס הציע לקרוא לדמות בשם "רפלי" או "גומז"; והשאיר את הבחירה הסופית בידי השחקן ג'ון אסטין, שבחר בשם "גומז".[2]

מכיוון ש"גומז" הוא שם המשמש אך ורק כשם משפחה בקרב דוברי הספרדית, שם הדמות שונה ל"הומרו" ("הומר") בתרגומים שהופקו עבור אמריקה הלטינית.

אפיון ואישיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעלה של מורטישה (אם אכן הם נשואים בכלל)... אדם ערמומי, אך גם עליז בדרכו שלו... אם כי לפעמים בצורה מוטעית... רגשני ולעיתים קרובות עצבני - אופטימי, הוא מלא בהתלהבות מעלילותיו הנוראיות... נראה לפעמים בחליפה די רשמית... היחיד שמעשן.

המקור באנגלית
Husband to Morticia (if indeed they are married at all) ... a crafty schemer, but also a jolly man in his own way ... though sometimes misguided ... sentimental and often puckish — optimistic, he is in full enthusiasm for his dreadful plots ... is sometimes seen in a rather formal dressing gown ... the only one who smokes.
צ'ארלס אדמס[3]

כמו דמויותיהם של שאר בני המשפחה, אישיותו של גומז עוצבה והורחבה במהלך פיתוחה של סדרת הטלוויזיה המקורית;[1] בין היתר, הוחלט כי דמותו תהיה ממוצא קסטיליאני-ספרדי.

לג'ון אסטין היו פגישות ארוכות עם אדמס ומפיק הסדרה, דייוויד לוי, שנתנו לו דרור בפיתוח הדמות. כהרחבה לתיאורו של אדמס את גומז כטיפוס לטיני ומלא תשוקה, אסטין הציע להעניק לגומז את גלגול העיניים ושפם העיפרון הייחודיים שלו, וולגלם את דמותו כבעלת מסירות ותשוקה בלתי-נדלית אל מורטישה.[4]

ברצועות הקומיקס המקוריות של אדמס ובסדרות הטלוויזיה, גומז מופיע לבוש חליפת-פסים ועניבה, אם כי בסרטים דמותו לובשת בנוסף גם עניבת פרפר ומגוון רחב של בגדים אקסטרווגנטיים. גומז מוציא 1,000 דולר לחודש על סיגרים,[5] והוא להטוטן ומטיל סכינים מוכשר. בנוסף, אחד מתחביביו הגדולים של גומז הוא לשחק ברכבות צעצוע.

במהלך הופעותיו בזיכיון, גומז מתואר כמולטי-מיליארדר אתלטי, אקרובטי ואקסצנטרי.[5] אף על שהוא נחשב לאיש עסקים מוצלח ביותר, לאחר שרכש הרבה מהונו באמצעות ירושות משפחתיות והשקעות בעסקים שונים, גומז הוא פזרן ומוציא כלאחר יד אלפי דולרים על כל גחמה; ובהתאם לכך, מרומז כי השקעותיו של גומז מונעות יותר על ידי גחמה מאשר אסטרטגיה עסקית. חרף זאת, מוסבר על ידי הדמויות בזיכיון כי המזל כמעט ואינו מכשיל אותו. לגומז יש עסקים ברחבי העולם, כולל חוות תנינים, חוות זמזמים, מכרות מלח, מפעל מצבות ומכרות אורניום. ברשימת "15 הדמויות הבדיוניות העשירות ביותר" שערכה "פורבס" בשנת 2007, דמותו של גומז דורגה במקום ה-12, עם שווי נקי של 2 מיליארד דולר.[5]

כגבר צעיר, גומז למד משפטים, והוא די גאה בכך שזכה לתארים "ככל הנראה לעולם לא יעבור את המבחנים" ו"בעל הסבירות הנמוכה ביותר להצליח"; ואף על פי שהוא ממעט לעסוק (או להצליח) בתחום זה, הוא מתענג באופן אבסורדי על הפסדיו בתיקים ובכך שהכניס פושעים רבים מאחורי סורג ובריח בזמן שפעל כסנגוריהם; עובדה זו נסתרת חלקית בפרק "משפחת אדמס הולכת לבית המשפט", שם מצוין כי בעוד שגומז מעולם לא זכה בתיק, הוא גם מעולם לא הפסיד. סיפור רקע זה, אף על פי שאינו מוזכר ישירות בסדרת הטלוויזיה המקורית, מרומז כאשר גומז מכריז כי הוא עצמו ישמש כעורך דינו, ומפסיד בתיק. בסדרה "משפחת אדמס החדשה", מצוין כי גומז למד גם רפואה.

חרף זאת, במהלך הזיכיון הוצגו עובדות סותרות על משלח ידו של גומז ועל ניסיונו התעסוקתי; באחד הפרקים גומז טוען כי אף על פי שמשפחתו הייתה עשירה עוד בילדותו, הוא בכל זאת עבד בעבודות מזדמנות על מנת לחשל את אופייו. אולם, כאשר בנו, פאגסלי, מחליט למצוא עבודה, גומז נחרד, וטוען כי "אף בן אדמס לא עבד במשך 200 שנה!". בסדרת ההנפשה משנת 1992, גומז מנסה תדיר להיכשל בכוונה במשהו, בכל דבר, ומגיע למסקנה כי הוא גרוע בלהיכשל; קו עלילה זה סותר את עדותו המפורשת בסדרת הטלוויזיה המקורית כי "דבר" תמיד מנצח אותו בברידג'.[6]

הופעתיו הבולטות בזיכיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של גומז בחלק מעיבודי הלייב אקשן שהופקו לזיכיון – בגילומם של ג'ון אסטין (משמאל), ראול ג'וליה (במרכז) ולואיס גוזמן (מימין).

את דמותו של גומז בסדרת הטלוויזיה המקורית משנות ה-60, גילם השחקן ג'ון אסטין. אסטין שב לדבב את הדמות בפרק בסדרה המונפשת "סרטי סקובי-דו החדשים", בו הוצגה משפחת אדמס. בסדרת ההנפשה הראשונה של "האנה-ברברה", את דמותו של גומז דיבב לני ויינריב; אך בסדרת ההנפשה השנייה, גם היא מאת "האנה-ברברה", אסטין שב לדבב את דמותו של גומז.

את דמותו של גומז בסרטי הלייב אקשן "משפחת אדמס" (1991) ו"החיים על פי משפחת אדמס" (1993) גילם השחקן ראול ג'וליה. שני הסרטים שינו משמעותית את דמותו של גומז בהשוואה לסדרת הטלוויזיה, כשהשינוי המשמעותי ביותר היה הפיכת דמותו של פסטר לאחיו של גומז (כשבסדרת הטלוויזיה, היה דודה של מורטישה). במהלך הסרט, מציינת מורטישה כי הוריו של גומז נרצחו על ידי המון זועם, אם כי בסצנה אחת בסרט ההמשך, כשגומז תופס את פסטר עם מגזין פורנוגרפי, שניהם מסתכלים על העמוד המרכזי (שלא מוצג לצופה) ומזכירים בחיבה את "אמא". בנוסף, בסרט ההמשך, לגומז ולמורטישה יש ילד שלישי בשם פיוברט; תינוק משופם בדומה לאביו.

לאחר מותו של ג'וליה משבץ מוחי פתאומי בשנת 1994, החליף אותו טים קארי בסרט "משפחת אדמס: האיחוד" בשנת 1998, ובשנת 1999, את דמותו של גומז בסדרה "משפחת אדמס החדשה" גילם גלן טרנטו; שם התנהגותו ותחביביו המטורפים של גומז שאבו השראה מסדרת הטלוויזיה המקורית. בסדרה זו אף שב לככב אסטין בתפקיד אורח כסבו של גומז.

בעיבוד המוזיקלי שהופק לזיכיון, את דמותו של גומז גילם לראשונה נייתן ליין, שלאחר מכן הוחלף ברוג'ר ריס. בסיבוב ההופעות של המחזמר בבריטניה בשנת 2017, את דמותו של גומז גילם קמרון בלייקלי.

בסרט ההנפשה "משפחת אדמס" (2019) ובהמשכו, "משפחת אדמס 2" (2021), את דמותו של גומז מדבב השחקן אוסקר אייזק.

באוגוסט 2021, נמסר כי את דמותו של גומז בסדרה "ונסדיי" יגלם השחקן לואיס גוזמן.[7]

אילן יוחסין[עריכת קוד מקור | עריכה]

טוען את הלשוניות...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דוד פסטר
 
סבא פראמפ
 
הסטר פראמפ
 
 
סבתא אדמס
 
סבא אדמס
 
 
 
לא ידוע
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אופליה פראמפ
 
 
מורטישה אדמס
 
גומז אדמס
 
 
 
פאנצ'ו אדמס
 
 
הדודן זה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פאגסלי אדמס
 
 
 
 
 
 
ונסדיי אדמס
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פאגסלי אדמס ג'וניור
 
 
 
 
 
 
ונסדיי אדמס ג'וניור
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סבא פראמפ
 
סבתא פראמפ
 
סבתא אדמס
 
סבא אדמס
 
 
 
 
 
לא ידוע
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אופליה פראמפ
 
מורטישה אדמס
 
גומז אדמס
 
פסטר אדמס
 
דבי ג'לינסקי
 
הדודן זה
 
מרגרט אלפורד
 
טולי אלפורד
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פאגסלי אדמס
 
פיוברט אדמס
 
ונסדיי אדמס
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה
 
 
 
100%
black
white


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גומז אדמס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 Ocker, J. W. (October 2012). The New York Grimpendium: A Guide to Macabre and Ghastly Sites in New York State - J. W. Ocker. ISBN 9781581577723. Retrieved September 14, 2022.
  2. ^ Chas Addams: A Cartoonist's Life, by Linda H. Davis, Random House, 2006, ISBN 978-0679463252
  3. ^ "Tee & Charles Addams Foundation". Tee & Charles Addams Foundation. Retrieved September 13, 2022.
  4. ^ "Ocala Star-Banner - Google News Archive Search". news.google.com.
  5. ^ 1 2 3 "#12 Addams, Gomez". Forbes.com. 2015-05-26. Archived from the original on 2015-04-17. Retrieved September 14, 2022.
  6. ^ "Addams Family (TV Show): What Was Gomez' Profession? (Archive) - Straight Dope Message Board". Boards.straightdope.com. 2011-06-21. Retrieved September 14, 2022.
  7. ^ Petski, Denise (August 6, 2021). "Wednesday Addams Netflix Series Casts Luis Guzmán As Gomez". Deadline Hollywood. Retrieved September 14, 2022.