גיוון אימג'ינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גיוון אימג'ינג בע"מ
Given-imaging-logo.jpg
סוג: חברה פרטית
שנת הקמה: 1998
חברת אם: Covidien ‏(100%)
משרד ראשי: יקנעם עילית, ישראל ישראלישראל
מייסדים: ד"ר גבריאל עידן
אנשי מפתח: חומי שמיר (מנכ"ל);
ישראל מקוב (יו"ר)
מוצרים עיקריים: קפסולה אנדוסקופית
הכנסות: 141.76 מיליון דולר (2009)
עובדים: 400
www.givenimaging.com

גיוון אימג'ינג בע"מאנגלית: .Given Imaging Ltd) היא חברה ישראלית העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק אמצעי בדיקה ויזואלית של מערכת העיכול האנושית.

הטכנולוגיה של החברה מבוססת על מצלמות זעירות הממוקמות בקפסולות הניתנות לבליעה, ליצירת אנדוסקופיה באמצעות גלולה. הגלולות של גיוון נמכרות תחת השם PillCam. לגיוון גלולות לדימות של הושט, המעי הדק והמעי הגס. בנוסף, פיתחה החברה גלולת RF הבודקת שאין חסימות במעיים העשויות לגרום לגלולת הדימות להיתקע.

משרדי החברה ומפעל הייצור שלה נמצאים ביקנעם עילית. בנוסף, קיים מפעל ייצור קטן לגיבוי באירופה ומשרדי מכירות באירופה, יפן וארצות הברית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה הוקמה על בסיס פטנטים של ד"ר גבריאל עידן מרפא"ל. בשנת 1981 החל ד"ר עידן את מחקרו בתחום כמחקר פרטי ליישום הטכנולוגיות שפיתח ברפאל לשימושים רפואיים. המחקר התעכב בשל בעיות של גודל וניצול אנרגיה. בשנת 1993 מצא ד"ר עידן פתרון לבעיות אלו על ידי שימוש בטכנולוגית CMOS. ניסויי ההיתכנות נעשו על בשר עוף שנרכש במכולת.

לאחר שהוכיח היתכנות פנה ד"ר עידן ל-RDC, חברת היישום של רפא"ל, בה הוחלט להמתין עד קבלת אישור לבקשות הפטנט. לאחר שהאישור התקבל הסמיכה RDC את ד"ר גבריאל מרון לבצע מחקר היתכנות עסקי. בשנת 1998 הוקמה גיוון אימג'ינג בהובלת ד"ר מרון.

גיוון אימג'ינג הייתה החברה הראשונה שפיתחה טכנולוגיה של אנדוסקופיה באמצעות גלולה. כיום ישנן חברות נוספות (כגון אולימפוס, אינטרו מדיק ואחרות), המייצרות ומשווקות גלולות לביצוע אנדוסקופיה של המעי הדק.

נכון לתחילת 2009, יש לחברה אישור שיווק לכל מוצריה בשוק האירופאי ובישראל. בארצות הברית אושרו מוצרי החברה על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי, למעט הגלולות לבדיקת המעי הגס, היות שלא הוצגו תוצאות דומות באופן מספק לטכנולוגיה הקיימת אליה בחרו להשוות. ביפן קיבלה החברה אישור לשיווק הגלולה למעי הדק בלבד. במאי 2009 הודיעה גיוון אימג'ינג שעברה את רף מכירת מיליון הגלולות ברחבי העולם.[1]

בספטמבר 2009 קיבלה גיוון את אישור רשות הבריאות של האיחוד האירופי לשווק את גלולת 2 PillCam Colon כאמצעי לאבחון אי סדירויות פתולוגיות במעי הגס.[2]

החברה הנפיקה לראשונה בנאסד"ק באוקטובר 2001[3], והחלה להיסחר בבורסה בת"א במרץ 2004[4].

בסוף פברואר 2014 הושלמה עסקת רכישה לפיה חברת Covidien (אנ') תרכוש את כל מניותיה של גיוון מידי בעלי המניות הקיימים. הרכישה התבצעה בשיטת מיזוג משולש הופכי. עם תום העסקה הפכה גיוון לחברת בת בבעלות מלאה של Covidien, והיא נמחקה הן מהבורסה בתל אביב והן מנאסד"ק[5].

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]