גילוי אמריקה על ידי כריסטופר קולומבוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גילוי אמריקה על ידי כריסטופר קולומבוס
Dali DiscoveryOfAmerica.jpg
צייר סלבדור דאלי
תאריך יצירה 19581959
טכניקה וחומרים שמן על בד
ממדים בס"מ 410 אורך × 284 רוחב
מיקום מוזיאון סלבדור דאלי, סיינט פיטרסברג

גילוי אמריקה על ידי כריסטופר קולומבוס הוא ציור שמן על בד של הצייר הסוריאליסטי הספרדי סלבדור דאלי. היצירה המונומנטלית, שגובהה עולה על 4 מטרים, ורוחבה קרוב ל-3 מטרים, צויירה בשנים 19581959 בצבעי שמן על בד. היצירה מוצגת במוזיאון סלבדור דאלי בסיינט פיטרסברג שבמדינת פלורידה בארצות הברית.

בעת ציור היצירה, שהוזמנה על ידי גלריית הנינגטון הרטפורד לאמנות מודרנית שבעיר ניו יורק, סבר דאלי, בהתבסס על מספר היסטוריונים קטלנים, כי כריסטופר קולומבוס, מגלה יבשת אמריקה, היה קטלוני ולא איטלקי.

היצירה היא יצירה סימבולית ולא יצירה המתארת אמת היסטורית. בעוד שקולומבוס היה אדם מבוגר בעת גילוי אמריקה, ביצירה הוא מתואר כנער צעיר. בעת ציור היצירה היה דאלי אדם דתי, שהתעמק במיסטיקה של הנצרות הקתולית. בציורו הוא מציג את כריסטופר קולומבוס כמביא את הנצרות - "הדת האמיתית" אל העולם החדש הריק מדתות. הים ביצירה, ורגליו של קולומבוס מוארות, בעוד שאדמת אמריקה חשוכה. קולומבוס אוחז בידו נס ועליו דמותה של גאלה, אשתו של דאלי, המדמה את מרים, אם ישו. גאלה מוצגת כקדושה נוצרית, ובכך היא גם מציגה את הקשר בין דאלי לבינה - גאלה היא המוזה שלאורה מצייר דאלי.

דאלי צייר ביצירה דיוקן עצמי שלו, בדמות הנזיר הכורע ברך, האוחז צלב. ברקע מתנופפים צלבים, וכן דגל קטלוניה (בכך מציג דאלי את אמונתו בדבר לאומיותו של קולומבוס).

בתחתית התמונה מצויר קיפוד ים. דאלי נשאל על משמעות הקיפוד אולם סירב להסבירה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]