גלגלניים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןגלגלניים
Green tent spider.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי-רגליים
מחלקה: עכבישניים
סדרה: עכבישאים
תת־סדרה: אופיסתותלה
משפחה: גלגלניים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Araneidae
קלרק, 1757
תחום תפוצה
מפת תפוצה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

גלגלניים (שם מדעי: Araneidae) היא משפחה בסדרת העכבישאים. שמה נגזר מרשתות הציד בעלות מתווה הגלגל אשר טווים מרבית מיניה. המשפחה היא השלישית בגודלה מבין משפחות העכבישאים, אחרי הקופצניים (Salticidae) והערסלניים (Linyphiidae), עם מעל 2,800 מינים המסווגים ביותר מ-160 סוגים שתפוצתם בכל העולם מלבד בקטבים. הנקבה גדולה, אך גודלו של הזכר קטן מאוד ביחס אליה. השרידים הקדומים ביותר של עכביש גלגלני הם של Mesozygiella dunlopi מתקופת הקרטיקון התחתון שהשתמר בענבר.

העכביש מתחיל את טווית הרשת בחיבור של קצה קור לעצם כלשהו, ואז הוא רוכב על גבי הקור הנישא ברוח עד שהוא מגיע לעצם נוסף, אליו הוא מחבר את קצה הקור השני ומותח אותו בצורה אופקית. אחר-כך מוריד העכביש קור נוסף במאונך מאמצע הקור הראשון ליצירת צורת האות T, ומותח באמצעות הקור השני את הראשון עד להיווצרות צורת האות Y. מנקודת החיבור של שלושת הקווים שנוצרו מותח העכביש קורים נוספים ממשי שאינו דביק - קורים שיהוו את חישורי הגלגל. לבסוף הוא מניח קור יחיד דביק בצורת ספירלה ליצירת הגלגל.

מרבית הגלגלניים טווים רשת אנכית, המתאימה ללכידת חרקים מעופפים. כאשר חרק נלכד ברשת, אץ אליו העכביש, משתק אותו בנשיכתו, ועוטף אותו במשי. במקרה של חרק ארסי, כגון צרעה, ייתכן שהוא יעטף לפני הנשיכה.

לא כל בני המשפחה טווים רשתות. עכבישי הבולאס - עכבישים בני הסוג Mastophora ביבשת אמריקה, הסוג Cladomelea ביבשת אפריקה, והסוג Ordgarius ביבשת אוסטרליה, למשל, תולים כדור דביק של משי המכיל חומר דמוי פרומון שמושך עשים זכרים ממיני עשים מסוימים. העש נדבק לכדור ואז מושך אותו העכביש אליו על-מנת לאוכלו.

עוד משפחות עכבישאים נוספות שבין מיניהם יש טווי רשת גלגלית הם:

    • פגיוניים - טווים בדרך-כלל רשתות אופקיות מעל פני המים.
    • נפיליים - משפחה חדשה יחסית (ככל הנראה היא תת-משפחה של גלגלניים), בעלי רשתות ענק.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גלגלניים בוויקישיתוף