גלגל ניפקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גלגל ניפקו

גלגל ניפקו או דיסק ניפקו (מאנגלית: Nipkow disk) הוא מכשיר מכני היוצר דימוי תמונה, באמצעות יצירת נקודות אור בתנועה מהירה העוברות את סף מספר התמונות הנקלטות בעין מידי פרק זמן קצוב. יש המחשיבים את המכשיר כמסך הטלוויזיה הראשון. הגלגל נקרא על שם ממציאו פבליק גוטליב ניפקו.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1883 בערבו של חג המולד על פי הסיפור המקובל, שהה פול גוטליב ניפקו לבדו בביתו, והביט בנר שדלק בכלי כהה אך בעל חרירים אשר יעודם היה להפיץ את האור. כשראה את להבת הנר מרצדת לסירוגין מבעד לחרירים השונים, עלה במוחו הרעיון לנצל את העניין ליצירת מכשיר אשר ישתמש בתכונה זו ליצירת תמונה. ניפקו שירטט את מבנה המכשיר אך מעולם לא ישם אותו בפועל. הוא רשם עליו פטנט אשר היה בתוקף ל-15 שנים, ומשפג תוקפו מימשו רבים את רעיונו בהצלחה. היו שראו בגלגל הניפקו את מסך הטלוויזיה הראשון, שכן כל טכנולוגיות המסכים הבאות (LCD פלזמה) פועלות באמצעות עקרונות דומים: נקודה הנעה במהירות על-פני מסך ומתוך כך נוצרת תמונה.

תיאור המתקן[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלגל ניפקו מורכב בבסיסו מדיסקה שטוחה המחוברת אל מנוע אלקטרוני המסובב אותה במהירות. הדיסקה נקובה בחורים היוצאים ממרכזה וממשיכים בצורה ספירלית אל חלקה החיצוני. מצדה הפנימי (הבלתי נראה לעיני הצופה) של הדיסקה קימת נורה חשמלית אשר עוצמתה ניתנת לכיוונון, ובינה לגלגל ניתן להכניס שקפים. הצופה מביט מתוך מסגרת אל צידה החיצוני של הדיסקה, ובעת סיבובה תראה לפניו מעין תמונה המורכבת מקוים מאוזנים ומעוגלים קמעה (בשל סיבוב הדיסקה). במידה ויוכנס שקף אל צידה האחר של הדסקה תתקבל השתקפות של תוכן השקף בעיני הצופה. ניתן גם להוסיף ממד חזותי נוסף באמצעות שינויים מחושבים בעוצמת מקור האור - הנורה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]