גלוק (חברה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אקדח ומחסנית תוצרת חברת גלוק
סכינים מתוצרת חברת גלוק

"גלוק" (גרמנית: GLOCK) היא חברה אוסטרית המייצרת כלי נשק, ציוד צבאי וציוד לשדה. החברה ידועה במיוחד באקדחים שלה, אך מייצרת גם סכיני שדה, אתי חפירה, חגורות תחמושת, נרתיקים ועוד. למעשה חברת גלוק התחילה לייצר כלי ירייה בשלב מאוחר של קיומה, לאחר שניגשה למכרז לייצור את חפירה לתנאי שלג לצבא האוסטרי וגילתה במקרה כי הוצא מכרז לייצור אקדח שירות לאותו צבא.

חברת גלוק הייתה הראשונה שייצרה אקדח שגופו ומחסניתו עשויים מחומרים פלסטים ואילו חלקיו האחרים כגון: הצינה, הנוקר והקפיץ המחזיר עשויים מפלדה. עובדה זו גרמה ליצירת מיתוס מוטעה כי אקדחי גלוק אינם מאותרים במכשירי שיקוף ובמכשירים לגילוי מתכות. באקדחי גלוק, בניגוד לאקדחים אחרים, לא קיימת ניצרה, במקום זאת על ההדק מצוי מנגנון אבטחה (משבת) המחייב את היורה ללחוץ אותו לאחור כדי לאפשר את המשך הלחיצה על ההדק לצורך ירי.

אקדחי גלוק נחשבים לאקדחים איכותיים ונמצאים בשימוש יחידות משטרה ושירותים חשאיים רבים בעולם. בישראל, הוא אף מיוצר על ידי תע"צ ותע"ש בשיתוף פעולה עם גלוק האוסטרית. אקדח השירות של הימ"מ הוא אקדח גלוק 17 ואצל השב"כ אקדחי השירות הם גלוק 17, גלוק 19 וגלוק 26. גם בקרב יחידות העילית של צה"ל יש שימוש בגלוק 17, אך לא כאקדח שירות סטנדרטי. מספר הדגם (17, 19 וכו') מייצג את המספר הקטלוגי הכללי של חברת גלוק, לרבות מוצרים שאינם כלי ירייה. יש הכותבים את שם החברה Glock ולא GLOCK, אך סימן המסחר של החברה הוא GLOCK באותיות גדולות בלבד.

אקדחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחום יצור כלי ירי מתמקדת חברת "גלוק" בייצור אקדחים בלבד. דגמי האקדחים של החברה נפוצים מאוד בשימוש יחידות משטרה, יחידות אבטחה, יחידות צבאיות ועוד. משפחת דגמי האקדח של חברת "גלוק" כוללת דגמים רבים, שציונם "גלוק NN" כאשר NN הוא מספר ייחודי לדגם, המתחיל מ-17 ("גלוק 17") ומתקדם ב-1 עבור כל דגם חדש. נכון לתחילת 2016 הדגם האחרון נקרא "גלוק 42". דגמי ה"גלוק" השונים נבדלים בתחמושת שהם יורים (9 מ"מ, 0.40 אינץ', 10 מ"מ אוטומטי וכו') ובקטגוריית השימוש ('סטנדרטי', 'קומפקטי', 'תת-קומפקטי', 'תחרותי' ו'קנה ארוך'). בין הדגמים:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P military.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אמצעי לחימה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.