גלוק (חברה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גלוק
נתונים כלליים
מייסדים גסטון גלוק עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1963–הווה (כ־61 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
חברות בנות תאגיד גלוק עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום המטה Ferlach עריכת הנתון בוויקינתונים
ענפי תעשייה תעשיית הנשק, תעשייה טכנולוגית עריכת הנתון בוויקינתונים
מוצרים עיקריים גלוק 17, Glock 38, Glock 39, Glock 40, Glock 37, Glock 35, Glock 36, גלוק 34, Glock 33, Glock 41, Glock 43, Glock 23C, Glock 31C, Glock 42, Glock 22C, Glock 20C, Glock 21C, כלי ירייה, Glock 32C, Glock 32, Glock 30, גלוק 19, Glock 19C, Glock 20, Glock 18C, Glock 17C, גלוק 18, Glock 17L, Glock 31, Glock 21, Glock 23, Glock 28, Glock 29, Glock 22, Glock 27, Glock 25, גלוק 26, Glock 24, Glock knife עריכת הנתון בוויקינתונים
עובדים 1,325 (נכון ל־2015) עריכת הנתון בוויקינתונים
 
www.glock.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
סכינים מתוצרת חברת גלוק

"גלוק" (בגרמנית: GLOCK) אשר הוקמה על ידי גסטון גלוק, היא חברה אוסטרית המייצרת כלי נשק, ציוד צבאי וציוד לשדה. החברה ידועה במיוחד באקדחים שלה, אך מייצרת גם סכיני שדה, אתי חפירה, חגורות תחמושת, נרתיקים ועוד. למעשה חברת גלוק התחילה לייצר כלי ירייה בשלב מאוחר של קיומה, לאחר שניגשה למכרז לייצור את חפירה לתנאי שלג לצבא האוסטרי, וגילתה במקרה כי הוצא מכרז לייצור אקדח שירות לאותו צבא. כיום קיימים כ-74 סוגים של אקדחים תוצרת חברת גלוק.

חברת גלוק הייתה בין החברות הראשונות לייצר אקדח שגופו עשוי מחומרים פלסטיים ואילו חלקיו האחרים כגון: הצינה, הנוקר, הקנה, הקפיץ המחזיר וחלקים קטנים נוספים עשויים מפלדה. באקדחי גלוק, בניגוד לאקדחים אחרים, לא קיימת ניצרה חיצונית ויזואלית, אלא עיקרון אשר נקרא "safe action" (מנגנון הפעולה הבטוחה) שבעיקרו מתבסס על שלושה מנגנוני בטיחות (משבת הדק, אבטחת נוקר, הפלת דוקרן) שכדי לבטלם מחויב היורה ללחוץ על ההדק לאחור ובכך מתאפשר הירי, דבר אשר הופך את האקדח, שבנוסף מצויד באינדיקטור (סמן) לכדור בקנה, לבטוח מאוד לנשיאה כאשר הוא דרוך. כמו כן, חברת גלוק ידועה בציפוי אקדחיה בשיטת "טניפר" אשר כוללת טבילה במגוון חומצות, דבר המקנה למתכת עמידות גבוהה מאוד לחלודה, סדקים ותנאי שטח קשים.

אקדחי גלוק נחשבים לאקדחים איכותיים ונמצאים בשימוש יחידות משטרה ושירותים חשאיים רבים בעולם. בישראל, אקדח השירות של הימ"מ הוא אקדח גלוק 17 ואצל השב"כ אקדחי השירות הם גלוק 17, גלוק 19 וגלוק 26. גם בקרב יחידות העילית של צה"ל יש שימוש בגלוק 17, אך לא כאקדח שירות סטנדרטי. גרסת כוחות העילית של האקדח בארץ, שידוע בשם הקוד כ"ד (הסימון כ"ד הנו ראשי תיבות של השם כהן דוד, על שם המחסנאי שאליו מוענו המשלוחים) דגם אשר מיועד למשרד הביטחון), הורכבה על פי בקשה מיוחדת במפעל גלוק ולה מספר מאפיינים שאותם ביקש משרד הביטחון הישראלי והם: מפצה סטייה, תפס מחסנית מוגדל, עצר מחלק מוגדל, כוונות מתכת זוהרות בלילה. מספר הדגם (17, 19 וכולי) מייצג את המספר הקטלוגי הכללי של חברת גלוק, לרבות מוצרים שאינם כלי ירייה. יש הכותבים את שם החברה Glock ולא GLOCK, אך סימן המסחר של החברה הוא GLOCK באותיות גדולות בלבד.

ההבדלים בין גלוק תוצרת ארה"ב לגלוק מתוצרת אוסטרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד הנושאים שמטריד ומעסיק מאד רוכשים פרטיים של אקדחי גלוק, הנו "האם יש הבדל בין דגמים זהים שמיוצרים במפעל האוסטרי לאלו שמיוצרים במפעל האמריקאי?

לחברת גלוק יש 4 אתרי יצור, מפעל בבעלות 100% של גלוק בברטיסלביה, סלובקיה, אשר מייצר חלקי מכלול מסויימים כגון קפיצים, 2 מפעלים באוסטריה, המפעל ב-Ferlach שבו מיוצרים חלקי המתכת, והמפעל ב-Deutsch-Wagram שבו מיצרים החלקים הפולימרים, במפעלים אלה מיוצרים ומורכבים 75% מכמות יצור האקדחים השנתית. ויש את מפעל בארה"ב שבו מיוצרים שאר 25% מהאקדחים[1] . ישנם דגמים שמיוצרים אך ורק בארה"ב, למשל הגלוק 42 בקוטר ACP 0.380 (מה שנקרא בישראל "9 קצר")[2], וזאת עקב תקנות יבוא פדרליות שמקשות על יבוא אקדחי 0.380 מחוץ לארה"ב[3] וישנם דגמים שמיוצרים אך ורק באוסטריה, למשל ה-גלוק 18 האוטומטי.

המפעל בארה"ב הוקם בשנת 1985 וממוקם בעיירה בשם Smyrna[4], לא הרחק מאטלנטה, בירת מדינת ג'ורג'יה. במפעל האמריקאי מכונות יצור ממוחשבות זהות לחלוטין לאלו של המפעלים באוסטריה, גם תהליכי היצור ובקרת האיכות זהים לאלו שבאוסטריה, ויתרה מזאת, תכנות המכונות נעשה מרחוק על ידי אותם מהנדסים אוסטרים שמתכנתים את המכונות באוסטריה. בארה"ב מיוצרים מסגרת האקדח, הצינה והקנה (ואכן רכיבים אלה מסומנים בסימונים שמעידים על כך, למשל על הקנים האוסטרים ישנה הטבעה של סמל אוסטריה ועל הקנים מג'ורג'יה ישנה צורה שמסמנת את גבולות מדינת ג'ורג'יה[5]), כל חומרי הגלם נקנים באירופה, עוברים בקרת איכות באירופה ונשלחים לעיבוד בארה"ב. כל חלקי המכלול למינהם מיוצרים במפעלים באירופה ונשלחים למפעל בארה"ב להרכבה. התוצאה הסופית היא שאין שום הבדל (למעט הטבעות סימון) באקדחים עצמם. האקדחים זהים לחלוטין באיכות ובכל פרט טכני ולו הקטן ביותר[6], לעיתים קיימים הבדלים קטנים בתכולת הקופסא שבה נשלחים האקדחים ליבואנים שונים במדינות שונות, וזאת עקב הסכמים מסחריים בין היצואן ליבואן. למשל הבדל בכמות המחסניות בקופסא. אך כמובן לכך אין כלל השפעה על איכות האקדח עצמו.

אקדחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחום יצור כלי ירי מתמקדת חברת גלוק בייצור אקדחים בלבד. דגמי האקדחים של החברה נפוצים מאוד בשימוש יחידות משטרה, יחידות אבטחה, יחידות צבאיות ועוד. משפחת דגמי האקדח של חברת גלוק כוללת דגמים רבים, שציונם "גלוק NN" כאשר NN הוא מספר ייחודי לדגם, המתחיל מ-17 ("גלוק 17") ומתקדם ב-1 עבור כל דגם חדש. נכון לסוף 2018 הדגם האחרון נקרא "גלוק 45". דגמי הגלוק השונים נבדלים בקוטר התחמושת שהם יורים (9 מ"מ, 0.40 אינץ', 10 מ"מ אוטומטי, 0.45, 357 זיג וכולי) ובגדלים השונים ('סטנדרטי', 'קומפקטי', 'תת-קומפקטי', 'תחרותי' ו'קנה ארוך').ישנה אפילו גרסת תת-המקלע, הגלוק 18 בעל יכולת ירי אוטומטית אשר נמצא בשימוש ביחידות לוט"ר מסוימות. בין דגמי האקדחים:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גלוק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]