ימ"מ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ימ"מ (יחידה מרכזית מיוחדת)
YAMAM-patch-0001.png
אֶרְדּוֹף אוֹיְבַי וְאַשִּׂיגֵם, וְלֹא אָשׁוּב עַד כַּלּוֹתָם
פרטים
כינוי היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך Emblem of Israel Police Blue.svg  משטרת ישראל
IsraelBorderPoliceIcon.svg  משמר הגבול
סוג יחידת עילית ללוחמה בטרור,
יחידת השתלטות,
יחידת עילית משטרתית (SWAT)
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 1974
מלחמות האינתיפאדה הראשונה, האינתיפאדה השנייה
נתוני היחידה
כוח אדם לוחמים בשירות קבע
ציוד עיקרי רובה שירות M4A1 קרבין, אקדחי שירות גלוק 17 וגלוק 19C, נשק קל, מערכות נשק צלפים, ציוד טג"ח, רכבי ניוד וסער, רובוטים, ציוד מגן ואמצעים מיוחדים
פיקוד
יחידת אם IsraelBorderPoliceIcon.svg  משמר הגבול
דרגת המפקד ניצב משנה  ניצב משנה
מפקדים פירוט בהמשך הערך
עיטורים
צל"ש המפכ"ל צל"ש המפכ"ל (×4)
לכבוד ביקור השר לביטחון פנים ומפכ"ל משטרת ישראל, לוחמי הימ"מ מופיעים בדיגום משטרתי מבצעי מלא: מדים, קסדות ומסכות, אפודי מגן וכלי נשק (רובי M4A1 קרבין, מקלע נגב קומנדו ורוב"צ SR-25).
לוחמי הימ"מ בדיגום מבצעי מלא, עם רובי M4A1 קרבין, מגן טקטי וכלב משטרה, באימון פריצה והשתלטות.
לוחמי ימ"מ בדיגום משטרתי מבצעי מלא (קסדות, אפודי מגן ורובי M4 קרבין) לכבוד ביקור מפכ"ל משטרת ישראל רב-ניצב יוחנן דנינו (שני משמאל)
לוחמי פריצה וכלבנים של הימ"מ במתקן האימונים החדש, 2018

הימ"מ היא יחידת העילית של משטרת ישראל ומשמר הגבול ללוחמה בטרור ויחידת ההשתלטות הלאומית של מדינת ישראל. השם "ימ"מ" הוא ראשי תיבות של "יחידה מרכזית מיוחדת"[1][2] או "יחידה משטרתית מיוחדת"[3], ונקראת גם "היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור" או פשוט "היחידה ללוחמה בטרור". לשם ייצוג היחידה בחו"ל משתמשת משטרת ישראל בשם Israel's National Counter Terror Unit ולעיתים בשמות Israel's Counter Terrorism Unit או Israel's Counter Terror Unit.

הימ"מ הוקמה ב-1974 על ידי מפקד משמר הגבול ניצב חיים לוי, אשר הטיל על ראובן יעקב (נמרודי) (המפקד הראשון של הימ"מ) להקים את היחידה כיחידת השתלטות, זאת כמענה לפיגועי חטיפה ומיקוח. בהמשך הוטלו עליה משימות ותפקידים נוספים כאשר העיקריים שבהם הם לוחמה בטרור, סיכול ומניעת פיגועים, מעצר מחבלים ומשימות משטרה מיוחדות. רוב פעילותה מסווגת, אך בעקבות מספר רב של מבצעים מוצלחים לאורך השנים זכתה היחידה למוניטין גבוה בקרב כוחות הביטחון בארץ ובעולם. כיום היא נחשבת לאחת היחידות המקצועיות, המנוסות והטובות מסוגה בעולם[2][4][5], למרות תקציבה הקטן יחסית.

כאמור, הימ"מ היא יחידת ההשתלטות הבכירה של ישראל. יחידות השתלטות נוספות בישראל הן סיירת מטכ"ל ושייטת 13 של צה"ל, לוט"ר אילת - יחידת מילואים צה"לית, ויחידת מצדה של שירות בתי הסוהר. בעולם הימ"מ מקבילה ליחידות השתלטות ולוחמה בטרור כגון יחידות ה-SWAT האמריקניות ויחידת ההשתלטות של ה-FBI, ה-GIGN הצרפתית, אלפא ואומו"ן הרוסיות וה-GSG-9 הגרמנית שהוקמה באירופה בשנות ה-70 של המאה ה-20 בעקבות רצח המשלחת הישראלית באולימפיאדת מינכן כדי להילחם בחטיפות מטוסים על ידי מחבלים פלסטינים.

המוטו של היחידה הוא "אֶרְדּוֹף אוֹיְבַי וְאַשִּׂיגֵם, וְלֹא אָשׁוּב עַד כַּלּוֹתָם" הלקוח מספר תהילים, פרק י"ח, פסוק ל"ח.

תפקידי היחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הימ"מ היא היחידה המיוחדת של משמר הגבול ללוחמה בטרור. היא מוגדרת כיחידת השתלטות, אך מבצעת מגוון משימות נוספות.

הימ"מ נועדה בראש ובראשונה לטפל באירועי תפיסת בני ערובה ופיגועי מיקוח, אך בנוסף לתרחיש זה היחידה נועדה לטפל באירועים שונים של טרור, פיגועים ואלימות - הן על רקע לאומני והן על רקע פלילי.

תפקידי הימ"מ:

 1. יחידת השתלטות:
  • שחרור בני ערובה באירועים על רקע לאומני - פיגועי מיקוח וחטיפה שמבצעים טרוריסטים.
  • שחרור בני ערובה באירועים על רקע פלילי שמבצעים פושעים ואזרחים.
  • תגובה לאירועי טרור בשטח ישראל ובפרט להתבצרות של מחבלים במבנים וניהול מצור.
 2. לוחמה בטרור:
 3. עבודת משטרה:
  • יחידת משטרה עילית (SWAT) - טיפול בפושעים מסוכנים ומאבק בפשיעה קשה.
  • עבודת משטרה חשאית.
  • אבטחת אח"מים.

נפח הפעילות של הימ"מ גבוה מאוד והיא נחשבת לאחת מיחידות העילית המשטרתיות המנוסות ביותר בעולם. רוב המבצעים של הימ"מ מסווגים, וחלק מהפעולות שכן זוכות לפרסום נזקפות לזכותן של יחידות אחרות. למרות זאת, הימ"מ זוכה למוניטין גבוה במיוחד בקרב מומחים עולמיים ללוחמה בטרור, יחידות עילית אחרות, וכן בקרב הציבור הישראלי[2].

ארגון ומבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אימון של הימ"מ - היחידה ללוחמה בטרור. צילום מאת זיו קורן.
הדגמת יכולות פריצה וטג"ח של לוחמי הימ"מ בפני ראש ממשלת ישראל.
צלפי הימ"מ בהדגמת צליפה עם רובה הבארט MRAD (שלו דיוק 0.5–0.35 דקת קשת), אפריל 2019.

אף על פי שהימ"מ מזכירה מאוד יחידה צבאית בארגונה ובאימוניה, היא יחידה משטרתית הפועלת במסגרת משטרת ישראל וכפופה ישירות לפיקוד המרכזי של משמר הגבול.

קבלה, מיונים והכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחידה מבוססת על לוחמים שהם יוצאי יחידות מובחרות קרביות בצה"ל, המעוניינים בקריירה משטרתית ביחידה. כדרישת מינימום דורשת המשטרה שלוש שנות שירות כלוחם עם הכשרה כרובאי 07 ומעלה (בוגר קורס פיקודי ללוחמים בצה"ל). רבים מהמתגייסים הם לוחמים ביחידות מיוחדות ומובחרות אך גם יוצאי יחידות שדה קרביות - כגון חיל הרגלים והצנחנים וחיל ההנדסה הקרבית - יכולים להתגייס ליחידה. היחידה מעדיפה לגייס לשורותיה בוגרי קורס קצינים. התכונות הדרושות לתפקיד הן אינטליגנציה, כושר גופני גבוה, מוטיבציה, אמינות, אחריות, מקצועיות, בגרות, יציבות, כושר שיפוט, החלטיות, תעוזה, עבודת צוות ויכולת לתקשר עם אחרים. המועמדים עוברים מיון באמצעות גיבושון אינטנסיבי, קשה ומפרך.

מסלול הכשרת הלוחמים בימ"מ נמשך שנה ושמונה חודשים והוא נחשב לאחד המסלולים הקשים והמאתגרים בעולם. הצבת רמת הקושי הזאת אפשרית שכן רבים מהמועמדים ליחידה הם לוחמים מנוסים, בוגרי שירות קרבי ביחידות מובחרות. העוברים את המיונים מגויסים ליחידה. בשנת 2007 הצליחו רק 7 מתוך 800 מועמדים להגיע ליחידה לאחר המסלול. בשנת 2016 הצליחו 20 מתוך 1500 מועמדים לעבור את מסלול המיון וההכשרה ולהתקבל ליחידה[6].

מבנה היחידה ומקצועות הלוחמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הימ"מ בנויה כך שהיא תהיה בלתי-תלויה ביחידות אחרות, ולכן היא זו שמאמנת את לוחמיה במגוון תחומים ומקצועות. אימונים בסיסיים כוללים קליעה, כושר גופני, קרב מגע, טיפוס, גלישת חבלים, עזרה ראשונה (הכשרת חובש) ועוד[7]. בנוסף, כל לוחם מתמקצע בתחום מסוים:

בנוסף להכשרת הלוחמים בכל המקצועות, הימ"מ גם מקיימת אימונים משותפים בין הכוחות השונים (למשל: בין הצלפים לצוות החוד) על מנת להגדיל את התיאום בין הלוחמים השונים ולפתח תרגולות ללוחמה בטרור ואירועי בני ערובה. בנוסף לצוותי הלוחמה בטרור, הימ"מ מחזיק צוות הנקרא בשם "החוליה השקטה", שמטרתו לפתח תרגולות לשחרור בני ערובה ולוחמה בטרור ולבחון ציוד וכלי נשק חדשים.

בימ"מ יש מספר פלגות. פלגות א' ו-ב' משמשות להתערבות מהירה ועושות שבועיים אימונים ושבועיים כוננות לסירוגין. הן כוללות צוות חוד, כלבנים, צוות פריצה וחבלה, צוות ממוכן שכולל נהגים מבצעיים וצוות "קופים" המתמחה בטג"ח. לצידן יש מספר פלגות מקצועיות שנותנות סיוע בכל פעולה: פלגת הצלפים, פלגת הטכנולוגיה ומסתערבים. בנוסף קיימת פלגת הדרכה והכשרה האחראית על בניין הכוח ואימון לוחמי היחידה[10].

העבודה ביחידה היא במשרה מלאה ומלבד פעולות מבצעיות, מקדישים הלוחמים את רוב זמנם לאימונים ולכוננויות. לוח זמנים שגרתי ביחידה כולל שבוע אימונים, שבוע כוננות, פעילות ושבוע חופש.

שיתופי פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הימ"מ משתפת פעולה עם יחידות אחרות, כולל יחידות ישראליות מחוץ למשטרת ישראל, בעיקר עם השב"כ וצה"ל.

בפעילות התקפית וסיכולית נגד טרור ובפרט נגד הטרור הפלסטיני, היחידה מרבה לשתף פעולה עם שירות הביטחון הכללי. השב"כ מספק ליחידה מודיעין צבאי ומודיעין משטרתי המסייע לה בסיכול טרור ויירוט מחבלים, ומנגד מסתייע בה לביצוע משימות מיוחדות. השב"כ מעדיף לעבוד עם הימ"מ בזכות המקצועיות שלה ויכולת התגובה המהירה שלה המאפשרים להקפיץ את היחידה לפעולה תוך זמן קצר מאוד. מחבלים רבים נעצרו או חוסלו בעקבות שיתוף הפעולה בין השב"כ לימ"מ.

צה"ל משתף אף הוא פעולה עם הימ"מ, והימ"מ מסתייעת ביחידות צה"ל לביצוע פעילות סיכולית ביהודה, שומרון ועזה. לוחמי הימ"מ פועלים לעיתים קרובות ביחד עם יחידת דובדבן, יחידת המסתערבים של פיקוד המרכז, המתמחה בלוחמה בטרור ויירוט מחבלים ביהודה ושומרון. במקרים רבים, מפעיל הימ"מ נוהל סיר לחץ נגד מחבלים המתבצרים בבתים, כאשר את הסיוע ההנדסי של כלי צמ"ה כבדים מספק מערך הצמ"ה של חיל ההנדסה הקרבית שמפעיל דחפורי D9 משוריינים, שופלים ניידים ומחפרים ארוכי-זרוע, כולם ממוגני ירי. יחידות חיל הרגלים וגדודי חיל ההנדסה מספקים לכוחות מעטפת הגנה היקפית, בעיקר נגד הפרות סדר אלימות באזור בו מתבצעת הפעולה.

בתחום הצליפה, צלפי הימ"מ עורכים הכשרות ואימונים משותפים עם צלפי צה"ל, בין השאר במתקן אדם של בית הספר לקליעה, צליפה ולוחמה בטרור של צה"ל, ומשתפים ביניהם ידע מקצועי וניסיון מבצעי. בנוסף לכך, צלפי הימ"מ וצלפי צה"ל משתפים פעולה במשימות לוחמה בטרור. כך לדוגמה, ב-20 באוקטובר 2015, בפעילות משותפת של צלפי הימ"מ, צלפים מצה"ל והשב"כ, סוכלה חוליית צלפים פלסטינית ברצועת עזה שביצעה פיגועי צליפה באמצעות ברובה צלפים כבד מדגם שטייר HS .50.‏[11]

שיתופי פעולה בינלאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לשיתוף פעולה מבצעי עם כוחות הביטחון של ישראל לימ"מ יש גם שיתופי פעולה בינלאומיים, שמחזקים את הקשרים המדיניים הדיפלומטיים והביטחוניים של מדינת ישראל עם מדינות ידידותיות ובנות בריתה. הימ"מ עורכים אימונים משותפים עם יחידות לוחמה בטרור ו-SWAT מרחבי העולם, כגון ה-GSG-9 של גרמניה. באימונים המשותפים מתבצעים שיתוף וחלוקת ידע מקצועי, ופיתוח תרגולות משותפות, כמו גם שיפור היכולות והתמודדות עם תרחישים לא ידועים. האימונים המשותפים מסייעים גם לגיבוש קשרים בינלאומיים. כמו כן, מעבירה הימ"מ הכשרות ואימונים ליחידות לוט"ר של בנות בריתה של ישראל ומדינות ידידותיות. בנוסף לאימונים משותפים עם יחידות לוט"ר בינלאומיות, נוהגים קברניטי המדינה, כגון ראש ממשלת ישראל והשר לביטחון פנים, לארח מנהיגי מדינות זרות בימ"מ ולהדגים בפניהם את יכולות היחידה[12].

ציוד ואמצעי לחימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רובה סער M4A1 קרבין פלאטופ - הנשק הארוך הראשי של לוחמי היחידה
מערכת נשק צלפים בארט MRAD - רובה הצלפים לטווחים קצרים, בינוניים וארוכים של הימ"מ החל מ-2013
רובה צלפים SR-25 Mk 11 - משמש לירי מדויק מהיר לצד רובי צלפים בריחיים
אקדח גלוק 17 - אקדח השירות של לוחמי הימ"מ ביחד עם הגלוק 19-סי.
אקדח גלוק 19-סי - אקדח השירות של לוחמי הימ"מ ביחד עם הגלוק 17.
תת-מקלע עוזי, היה בשירות במספר דגמים בעבר ונמצא כיום בשירות בדגם עוזי-פרו המותאם לימ"מ.

הימ"מ רוכש את ציודו ואמצעי הלחימה שלו בנפרד ממשטרת ישראל וצה"ל. בנוסף, חברות ביטחוניות מפתחות ציוד במיוחד לימ"מ לפי דרישות של היחידה ובשיתוף פעולה עם אנשי הימ"מ. להלן רשימת חלקית של אמצעי הלחימה והציוד של הימ"מ כפי שפורסמה במקורות פתוחים:[13][6]

כלי ירייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחמושת נשק קל[עריכת קוד מקור | עריכה]

רימונים ורקטות כתף[עריכת קוד מקור | עריכה]

אופטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמצעים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלי רכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הימ"מ משתמש במספר כלי רכב לניוד מבצעי. בין כלי הרכב שפורסמו:[20]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הימ"מ הוקמה בפקודתו של מפקד משמר הגבול ניצב חיים לוי, אשר הורה ב-1974 לרפ"ק ראובן יעקב (נמרוד) להקים אותה כיחידה מיוחדת ללוחמה בטרור, ולפקד עליה[21][22]. זאת, לאחר הטבח במעלות, שבו ניסיון חילוץ כושל של סיירת מטכ"ל הסתיים ברצח 21 תלמידים בידי מחבלים. המחבלים החזיקו ב-105 תלמידים וב-10 מורים מבית הספר התיכון הדתי בצפת כבני ערובה והספיקו להרוג 21 מהם, לפני שחוסלו בידי יחידות הפריצה של צה"ל.

בעקבות כישלון זה ומסקנות ועדת חורב, הבינו במערכת הביטחון שיש הבדל בין חילוץ בני ערובה בשטח ידידותי לבין פעולות מיוחדות בלב אוכלוסיית אויב. לכן הוחלט להקים יחידה אזרחית ללוחמה בטרור שייעודה יהיה לפתח שיטות לוחמה מיוחדות שמותאמות בייחוד למקרים האלה (שחרור בני ערובה בשטח עירוני ידידותי), להתאמן בהן ולבצע אותן בעת הצורך.

הבחירה במשמר הגבול (מג"ב), הזרוע הקרבית של משטרת ישראל, נעשתה מאחר שמג"ב משלב בין המשמעת וההכשרה הקרבית הגבוהה של הצבא לתפישות הפעולה המבצעיות בסביבה אזרחית של המשטרה.

לוחמי הימ"מ בתצוגה לכבוד ביקור מפכ"ל המשטרה.
לוחמי ימ"מ באימון סנפלינג (טג"ח) חמושים באקדחים
לוחמי ימ"מ בתצוגה לכבוד ביקור נשיא המדינה ומפכ"ל המשטרה.
צלפי הימ"מ בתצוגה לכבוד ביקור נשיא המדינה בבסיס ההכשרות של משמר הגבול.

חרף הגדרת המטרות הברורה של הימ"מ, מטשטשים לעיתים הגבולות, וצה"ל מבצע פעולות חילוץ של בני ערובה (פרשת קו 300, למשל). מאידך, באינתיפאדה השנייה והלחימה בטרור ביהודה, שומרון ועזה השתתפו לוחמי הימ"מ בפעילות צבאית והיו מעורבים במבצעים רבים בהם נהרגו או נעצרו פעילי טרור (בהם מבצעי נוהל סיר לחץ). צלפי הימ"מ פעלו גם בגזרת רצועת עזה (לטענת הפלסטינים צלף ימ"מ חיסל בכיר בחמאס בירי מדויק ממגדל שמירה בנווה דקלים) ופועלים עד היום בציר הוברס נגד טרור פלסטיני.

הימ"מ משתפת פעולה באופן הדוק עם השב"כ ואף מבצעת עבורו משימות מיוחדות, כגון יירוט מחבלים (על ידי מעצר או חיסול בעת הצורך).

עיטורי הצטיינות ופרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2010 זכתה משלחת מן היחידה במקום הראשון בתחרות "Urban Shields" ליחידות משטרה, תוך ניצחון על שתי נבחרות בינלאומיות ללוחמה בטרור (מירדן ובחריין) ועל מספר רב של יחידות SWAT משטרתיות ממדינות ארצות הברית השונות. כמו כן השיגה המשלחת את הניקוד הגבוה ביותר למשתתפת בהיסטוריית התחרות[23]. ב-2011 זכתה שוב המשלחת מהימ"מ במקום הראשון בתחרות "Urban Shields"[24].

ב-2011 קיבלה היחידה צל"ש מפכ"ל משטרת ישראל על הצטיינותה בפעילות מבצעית[25]. ב-2014 קיבלה היחידה את צל"ש מפכ"ל משטרת ישראל על פעילותה ללוחמה בטרור במהלך השנים 2013–2014. באותו מעמד, קיבלו מספר לוחמים ביחידה את עיטור האומץ ואת עיטור המופת[26]. ב-2016 קיבלה היחידה את צל"ש מפכ"ל משטרת ישראל על פעולתה ללחימה בטרור במהלך גל הטרור הפלסטיני (2015–2016) בה ביצעה עשרות פעולות מבצעיות שסיכלו פיגועים[27]. ב-2020 הוענק ליחידה צל"ש המפכ"ל על פעילותה ללוחמה בטרור וכן על פעילותה הגוברת למאבק בפשיעה קשה ומסוכנת[28].

פעולות מבצעיות בשנים 1974 – 2000[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעולות מבצעיות בשנים 2000 – 2005 (האינתיפאדה השנייה)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניצב זהר דביר, מפקד הימ"מ (2001–2007) בתקופת האינתיפאדה השנייה.
לוחמי ימ"מ על ציודם, חמושים ב-M4A1 קרבין פלאט-טופ.

במהלך האינתיפאדה השנייה ביצעה הימ"מ מספר רב של מבצעים ופעולות סיכול נגד הטרור הפלסטיני שהתבטא באלפי פיגועי ירי ולמעלה מ-140 פיגועי התאבדות בישראל. המפורסמים שבמבצעי הימ"מ הם:

במבצעים רבים אלה הרגו לוחמי הימ"מ 179 מחבלים, מהם 50 שהיו בדרכם לפיגועי התאבדות ועצרו מאות מחבלים אחרים.

פעולות מבצעיות בשנים 2005 – 2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שמקובל לציין את סוף האינתיפאדה השנייה ב-2005, פעולות הטרור הפלסטיניות המשיכו גם בשנים שלאחר מכן, אך במינון הולך ופוחת בעקבות הפעילות הסיכולית נגדם. גם בשנים אלה הימ"מ היה מעורב במספר רב של פעולות ומבצעים, בהם:

ניצב שלומי מיכאל, מפקד הימ"מ (2012–2015). בתקופתו ביצע הימ"מ מבצעים רבים עליהם זכו מספר לוחמי היחידה בעיטורי משטרת ישראל.

פעולות מבצעיות בשנים 2015 – היום[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-13 בספטמבר 2015, ערב ראש השנה ה'תשע"ו, פרץ גל הטרור הפלסטיני (2015–2016) שבמהלכו ביצעו הפלסטינים כמות רבה של פיגועים, רובם פיגועי יידוי אבנים ודקירה וחלקם פיגועי דריסה ואף פיגועי ירי. גל הטרור דעך בסוף 2016 בעקבות פעילות משולבת של כוחות הביטחון, כולל הימ"מ. עם זאת, פיגועי ירי נמשכו ובמספר מקרים המפגעים הצליחו להימלט ונעצרו או חוסלו רק אחרי מצוד ממושך בהובלת השב"כ והימ"מ.

כוח של הימ"מ בפשיטה על מבוקשים ברמאללה, 2017.
לוחמי הימ"מ, 2018
לוחמי הטג"ח של הימ"מ, "הקופים", באימון במתקן האימונים החדש, 2018.
לוחמי הימ"מ של משטרת ישראל במהלך מעצר המחבל שביצע את הפיגוע הקשה בברקן מעמדת התצפית לבניין וממצלמת הקסדה של אחד הלוחמים, 13 בדצמבר 2018.

מפקדי הימ"מ[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תקופת כהונה כמפקד היחידה הערות
ראובן יעקב (נמרוד) 1974 – 1975 מקים היחידה ומפקדה הראשון
מאוד הלוי 1975 – 1976  
אסף חפץ 1976 – 1980  לימים מפכ"ל המשטרה
שמואל צוקר 1980 – 1981  לימים תא"ל
גבי כהן 1981 – 1984  
צפריר ניר 1984 – 1987  
אליק רון 1987 – 1991  לימים מפקד המחוז הצפוני במשטרה
דוד צור 1992 – 1995  לימים מפקד מחוז תל אביב במשטרה, מפקד משמר הגבול וחבר הכנסת
דוד בן-שימול[86] 1995 – 1999  
חגי פלג (פדידה) 1999 – 2001  לימים מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים
זהר דביר 2001 – 2007  לימים מפקד המחוז הצפוני במשטרה וסגן המפכ"ל
יורם הלוי 2007 – 2009  לימים מפקד המחוז הדרומי במשטרה ומפקד מחוז ירושלים
בועז הרשקוביץ[87] 2009 – 2012  מפקד יחידת שלדג בעבר
שלומי מיכאל 2012 – 2015  לימים מפקד מחוז ש"י במשטרה
נחשון נגלר 2015 – 2021  לימים מפקד מרחב הנגב
ניצב-משנה ח' 2021 – מכהן  מפקד היחידה הנוכחי

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיכת לוחמי הימ"מ
אתרים רשמיים
צל"שים
כתבות בתקשורת
סרטונים וקטעי וידאו

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ על המשמר, מאז ועד היום, מאתר משטרת ישראל
 2. ^ 1 2 3 אבי אשכנזי, "הכי טובים" - אנשי החוק, מעריב, 29 במרץ 2010.
 3. ^ הפירוש המקורי הוא "יחידה מרכזית מיוחדת" אך הפירוש השגוי והנפוץ "יחידה משטרתית מיוחדת" השתרש עמוקות, כולל בקרב המשטרה עצמה.
 4. ^ 1 2 3 4 "עובדה", ערוץ 2, 19 בנובמבר 2015: עמרי אסנהיים, ‏הימ"מ, בשר ודם: עמרי אסנהיים עם לוחמי יחידת העלית של מג"ב, באתר ‏מאקו‏‏, ‏19 בנובמבר 2015‏.
 5. ^ אסף גולן, ‏"הכי טובה בעולם": מאחורי הקלעים של היחידה שפעלה בג'נין, באתר ישראל היום, 18 בינואר 2018 22:58.
 6. ^ 1 2 3 4 5 שי לוי, ‏בלי האמצעים האלה אף לוחם ימ"מ לא יוצא מהבית, באתר ‏מאקו‏‏, ‏18 באוגוסט 2017‏.
 7. ^ 1 2 יכולות הימ"מ באתר הימ"מ הרשמי של משטרת ישראל.
 8. ^ רובי הצלפים שבשירות הימ"מ הם בעלי דיוק של 0.5 דקת קשת, דיוק שנחשב למעולה ומתאפיין במקבצים של כ-15 מילימטר בירי לטווח 100 מטר.
 9. ^ 1 2 שמעון איפרגן, ‏הימ"מניקים החדשים: הכלבים שהפכו לאימת המחבלים, באתר ‏מאקו‏‏, ‏15 בפברואר 2019‏.
 10. ^ טל אריאל אמיר, ‏לוכדי המחבלים: לוחמי הימ"מ נחשפים, באתר ישראל היום, 13 במאי 2021.
 11. ^ 1 2 לילך שובל, ‏סוכל פיגוע: צה"ל חיסל חולית צלפים פלשתינים, באתר ישראל היום, 20 באוקטובר 2015 19:11,
  יואב זיתון, סוכלה חוליית צלפים בחסות ההפגנות בעזה, באתר ynet, 20 באוקטובר 2015.
 12. ^ ראו וידאו של ביקור נשיא ברזיל בימ"מ, אפריל 2019.
 13. ^ כתבה מ"בלייזר" גיליון 32, למעט רשימת רובי הצלפים, שהתעדכנה ממקורות שונים בהם ויקיפדיה באנגלית.
 14. ^ לרשימה מורחבת ראו צליפה בימ"מ#רובי הצלפים של הימ"מ.
 15. ^ 1 2 3 4 איתי בלומנטל, נחשף פירוט הנשק של הימ"מ, באתר ynet, 1 במרץ 2015
 16. ^ תמונות כאן וכאן בפורום צבא וביטחון בפרש והאינסטגרם של הימ"מ, מרץ 2020.
 17. ^ ראו תמונה זו.
 18. ^ תמונה ישנה של צלף ימ"מ באתר Isayeret. אוחזר ב-23 בדצמבר 2018.
 19. ^ שי לוי, לא לכל דורש: כלי הנשק המיוחדים של צה"ל, mako-פז"ם, 5 בדצמבר 2013.
 20. ^ "סרפד", רכבי לוט"ר ייעודיים של היחידה, פורום צבא וביטחון בפרש.
 21. ^ יוסף ארגמן, הגבול-פרשיות בתולדות מג"ב, 1996.
 22. ^ 1 2 3 4 5 היסטוריה של הימ"מ, באתר משטרת ישראל. אוחזר: 26 ביוני 2018.
 23. ^ הימ"מ זכו בתחרות בינלאומית נגד טרור, חדשות ערוץ 2, 21.10.2010.
 24. ^ הכי טובים - גם בארצות הברית, משטרת ישראל, 2.11.2011.
 25. ^ עומרי אפרים, מחלקים עיטורים: המשטרה עושה כבוד לימ"מ, באתר ynet, 6 באפריל 2011
 26. ^ בהוקרה: הגיבורים של משטרת ישראל, אתר משטרת ישראל, 16 בדצמבר 2014
 27. ^ מערכת ישראל היום, ‏התפרסמה רשימת מקבלי העיטורים והצל"שים של משטרת ישראל, באתר ישראל היום, 18 בספטמבר 2016 12:16.
 28. ^ מפקד הימ"מ: הקורונה מעסיקה את המשטרה, ואנחנו נלחמים בפשיעה, באתר וואלה!‏, 14 בנובמבר 2020.
 29. ^ דליה מזורי, מצוד ללא תקדים ברחבי הארץ אחרי 8 האסירים המסוכנים שברחו מכלא רמלה, מעריב, 9 בינואר 1979
 30. ^ יהושע כהנא, אחר קרב יריות נלכדו הבוקר בבת ים 3 מבורחי כלא רמלה, מעריב, 14 בפברואר 1979
 31. ^ 1 2 אסף חפץ, ‏הציון לפעולה: מספיק בקושי, באתר ישראל היום
 32. ^ אביחי בקר, פצצת טסטוסטרון, הארץ, ‏ 13.08.1999, כפי שהועלה באתר פרש.
 33. ^ אגדת פסקל, אתר "ישראל דיפנס", ‏ 20.08.2011.
 34. ^ משה (בוגי) יעלון, דרך ארוכה קצרה, ידיעות ספרים, 2008, עמודים 227-228.
 35. ^ 1 2 3 אתר הימ"מ באתר משטרת ישראל.
 36. ^ שני הרוגים בפיגוע באלי סיני, באתר ynet
 37. ^ עמוס הראלמי פנוי בביתוניא? הדילמות של "מונית לבנה", באתר הארץ, 17 ביולי 2003.
 38. ^ דני ברנר ואוריין צ'פלין, ‏מצה"ל למשטרה במסלול ההרואי, באתר ישראל היום, 10 בינואר 2014.
 39. ^ עמוס הראל וארנון רגולר, IDF troops kill three Fatah militants in West Bank,‏ 21 בנובמבר 2004.
 40. ^ אורי גליקמן וברק רביד, נלכד המוח מאחורי הפיגוע ב"אפרופו", באתר nrg‏, 11 באוקטובר 2005.
 41. ^ אפרת וייס ועלי ואקד, שכם: לוחמי ימ"מ ירו למוות בשלושה מבוקשים, באתר ynet, 22 בדצמבר 2005.
 42. ^ דורון נחום, איתמר ענברי ואלי לוי, לוחם ימ"מ נפצע קשה ליד ג'נין, באתר nrg‏, 31 בינואר 2006.
 43. ^ מח"ט בנימין: המחבל הבכיר הסתתר זמן רב לאחר שלמד את דרך הפעולה של צה"ל, באתר ערוץ 7, 23 במאי 2006.
 44. ^ אמיר בוחבוט, נלכד האחראי לרציחתם של 55 ישראלים, באתר nrg‏, 23 במאי 2006ץ
 45. ^ אמיר בוחבוט וסוכנויות הידיעות, 2 פלסטינים נהרגו בפעולת כוח ימ"מ בעזה, באתר nrg‏, 21 בנובמבר 2006.
 46. ^ מיכל גרינברג, עמוס הראל ואבי יששכרוף, רקטה נחתה בשכונת מגורים בשדרות והסבה נזק למבנים ולמכונית חונה, באתר הארץ, 14 בדצמבר 2006.
 47. ^ רועי שרון ועמית כהן, בית-לחם: חוסלו 4 שהיו מעורבים בפיגועים, באתר nrg‏, 12 במרץ 2008.
 48. ^ עמית כהן, חברון: חוסל בכיר חמאס שתכנן הפיגוע בדימונה, באתר nrg‏, 27 ביולי 2008.
 49. ^ אמיר בוחבוט ורועי שרון, הימ"מ חיסל את ראש עז א-דין אל-קסאם בחברון, באתר nrg‏, 28 במאי 2009.
 50. ^ אמיר בוחבוט, אבי אשכנזי ועמית כהן, נעצר בכיר מבוקשי חמאס בטול כרם, באתר nrg‏, 15 בספטמבר 2009.
 51. ^ אנשיל פפרמתקפת הטרור בדרום | לוחם גולני שנהרג במתקפת הטרור בגבול מצרים: סמ"ר משה נפתלי, באתר הארץ, 18 באוגוסט 2011
 52. ^ נהרג המחבל שתכנן הפיגוע בתל אביב בזמן מבצע "עמוד ענן", באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 22 באוגוסט 2013.
 53. ^ יוחאי עופר, סוכל ניסיון פיגוע בהר חברון: שלושה מחבלים חוסלו, באתר nrg‏, 26 בנובמבר 2013.
 54. ^ שלושה מחבלים סוכלו בכפר יאטה, תכננו פיגוע בימים הקרובים, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 26 בנובמבר 2013.
 55. ^ מתן צורי, צפו: התבצר עם אחייניתו - לוחמי ימ"מ פרצו, באתר ynet, 4 בדצמבר 2013
  צוות ימ"מ פרץ לבית המתבצר. לילדה שלום., אתר סרוגים, 4 בדצמבר 2013.
  תיעוד ההשתלטות ביוטיוב מאת אשקלונט, 4 בדצמבר 2013.
 56. ^ ניר דבורי, ‏3 פלסטינים נהרגו בפעולה של צה"ל בג'נין, באתר ‏מאקו‏‏, ‏22 במרץ 2014‏.
 57. ^ דניאל סיריוטי, ‏צפו: חיסול המבוקש בג'נין ממצלמות הקסדה של הלוחמים, באתר ישראל היום, 22 במרץ 2014 20:02.
 58. ^ ניר דבורי, ‏יעלון: "הפעולה בג'נין מנעה פיגוע טרור נגד ישראלים", באתר ‏מאקו‏‏, ‏22 במרץ 2014‏.
 59. ^ יואב זיתון, איתי בלומנטל, נועם (דבול) דביר, אליאור לוי, רועי קייס ואטילה שומפלבי, מחיר עסקת שליט: אחד המשוחררים רצח את נצ"מ ברוך מזרחי בליל הסדר, באתר ynet, 23 ביוני 2014.
 60. ^ אביאל מגנזי, עצור בחשד לרצח 3 הנערים: השיג מימון מעזה, באתר ynet, 5 באוגוסט 2014.
 61. ^ רון בן ישי ואליאור לוי, החשבון נסגר: ישראל חיסלה את רוצחי הנערים, באתר ynet, 23 בספטמבר 2014.
 62. ^ יואב לימור, ‏חוזרים ללימודים, באתר ישראל היום, 8 באוגוסט 2019.
 63. ^ עוזי ברוך, המחבל החשוד בירי - חוסל, באתר ערוץ 7, 30 באוקטובר 2014.
 64. ^ צפו בלוחמי הימ"מ עוצרים את חברי החוליה שרצחו את דני גונן ז"ל, מעריב השבוע, 15 ביולי 2015.
 65. ^ אמיר בוחבוט‏, כשהלוחם הוותיק זוהה כמחבל: כך הסתבך המבצע של הימ"מ בג'נין, באתר וואלה!‏, 01 בספטמבר 2015.
 66. ^ אבי אשכנזי‏, על מנוף, בגובה 100 מ': קרב אגרופים לילי בין ימ"מ לחמוש. צפו, באתר וואלה!‏, 03 בנובמבר 2015.
 67. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, לוחמי ימ"מ מחופשים ליולדת ומשפחתה עצרו מחבל בבית חולים וחיסלו את קרובו, באתר ynet, 12 בנובמבר 2015.
 68. ^ נועם אמיר, ‏רשמית: נשאת מלחם נורה ונהרג במהלך חילופי אש, הצטרפו לדיווח החי, באתר מעריב אונליין, 8 בינואר 2016,
  אבי אשכנזי ואלי אשכנזי‏, בתום מצוד של שבוע: חוסל בערערה המחבל שביצע את הפיגוע בתל אביב, באתר וואלה!‏, 08 בינואר 2016,
  ירון דורון, המחבל מתל אביב אותר בערערה וחוסל על ידי הימ"מ, באתר nrg‏, 8 בינואר 2016.
 69. ^ אמיר בוחבוט‏, בדרך לבצע פיגוע: כוח ימ"מ עצר שלושה פלסטינים במזרח ירושלים, באתר וואלה!‏, 26 באפריל 2016.
 70. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, מבצע חיסול המחבל: שב"כ איתר, ימ"מ כיתר וירה, צה"ל פיקד והחריב את הבית, באתר ynet, 27 ביולי 2016,
  אליאור לוי, משפחת המחבל מאשימה: מנגנוני הביטחון הפלסטיניים הסגירו אותו, באתר ynet, 27 ביולי 2016.
 71. ^ איציק טובול, כוחותינו חיסלו בבית צוריף את המחבל שרצח את מיכי מרק ז״ל, באתר חדשות 0404‏.
 72. ^ אלון חכמון, ‏מבוקש פלסטיני חוסל על יד כח צה"ל ברמאללה, באתר מעריב אונליין, 6 במרץ 2017,
  ניר דבורי, ‏כוח ימ"מ חיסל מחבל מבוקש ברמאללה, באתר ‏מאקו‏‏, ‏6 במרץ 2017‏
 73. ^ כהן, גילי (16 ביולי 2017). "מחבל פלסטיני נהרג מאש כוח ימ"מ שבא לעצור אותו בנבי סלאח". הארץ (בעברית). בדיקה אחרונה ב-17 ביולי 2017. 
 74. ^ ידיעה בחדשות 0404.
 75. ^ דניאל סיריוטי, ‏קרב לילי בג'נין: שני לוחמים נפצעו במבצע ללכידת רוצחי רזיאל שבח, באתר ישראל היום, 17 בינואר 2018 23:42,
  יואב זיתון, אליאור לוי, אלישע בן קימון, איתמר אייכנר ואחיה ראב"ד, הפשיטה בג'נין: שני לוחמי מג"ב נפצעו קשה וקל, רוצח הרב שבח חוסל, באתר ynet, 18 בינואר 2018.
 76. ^ יואב זיתון, אליאור לוי ואחיה ראב"ד, חצי יממה בג'נין: פריצת הדרך שסייעה לאיתור המחבלים והקשר לחמאס, באתר ynet, 18 בינואר 2018.
 77. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, כוחות הביטחון חיסלו את ראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח, באתר ynet, 6 בפברואר 2018,
  אפרת פורשר, ‏חודש לאחר הפיגוע: חוסל רוצח הרב רזיאל שבח, באתר ישראל היום, 6 בפברואר 2018.
 78. ^ "סגירת המעגל היא מסר למפגעים - ידו הארוכה של צה"ל תגיע לכולם", אתר צה"ל, 6 בפברואר 2018.
 79. ^ אחיה ראב"ד, הכוחות פרצו: תוקף הקשישים הוצא אזוק מהדירה, באתר ynet, 12 במרץ 2018,
  יונתן הללי, ‏תקף שני קשישים ושוטר בחיפה והתבצר בדירה. צפו בפריצת כוחות הימ"מ, באתר מעריב אונליין, 12 במרץ 2018.
 80. ^ חדשות 2, ‏אחרי חודשיים: חוסל המחבל מברקן, באתר ‏מאקו‏‏, ‏13 בדצמבר 2018‏.
 81. ^ תיעוד: רגעי המעצר של פעיל חמאס הישראלי, באתר "סרוגים", 7 בספטמבר 2020.
 82. ^ מחבל ושני אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים נהרגו בחילופי אש עם מסתערבים בג'נין, באתר וואלה!‏, 10 ביוני 2021.
 83. ^ יואב זיתון, חפיסת סיגריות ופחית: 3 גששים במילואים שחזרו את נתיב הבריחה - והביאו לתפיסת זביידי, באתר ynet.
 84. ^ מערכת אתר צה"ל, נתפסו 2 המחבלים האחרונים שנמלטו מכלא גלבוע, באתר צה"ל, 19 בספטמבר 2021.
 85. ^ יואב זיתון, אליאור לוי, ארבעה מחבלי חמאס נהרגו בחילופי האש במבצע המעצרים באזור ג'נין ורמאללה, באתר ynet.
 86. ^ שלום ירושלמי, בן שימול רותח מזעם: מפקד הימ"מ לשעבר לא סולח לאהוד ברק, באתר nrg‏, 4 ביוני 2010
 87. ^ מפקדי הימ"מ לדורותיהם, אתר משטרת ישראל