נגיד מסדר ההוספיטלרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האח מתיו פסטינג האנגלי, נגיד ההוספיטלרים משנת 2008
החצר הפנימית של ארמון הנגיד ברודוס
משרדי הנגיד ברומא

נגיד מסדר יוחנן הקדוש של בית החולים בירושלים, שחבריו ידועים גם בכינוי הוספיטלרים וכיום הוא מכונה גם מסדר מלטה, הוא השליט הריבון והסמכות הדתית העליונה של המסדר. הוא ממונה לכל חייו ועליו להקדיש את עצמו למען המסדר ולשמש דוגמה לעקרונות הנצרות ולחברי המסדר.

לנגיד מסורה הסמכות החקיקתית הבכירה במסדר, והוא מפעיל אותה ביחד עם המועצה הריבונית של המסדר. הוא מחוקק חיקוקים בנושאים שאינם זוכים לכיסוי בחוקת המסדר, מנהל את אוצר המסדר, מאשרר הסכמים בינלאומיים ומכנס את האסיפה הכללית שהיא האסיפה הבכירה של המסדר.

מאז ה-11 במרץ 2008 מכהן בתפקיד האח מתיו פסטינג האנגלי, והוא הנגיד ה-79 במספר, מאז נוסדה המשרה בשנת 1100.

תארים ומעמד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדינות שלהן יחסים דיפלומטיים עם המסדר, מכירות בנגיד כראש מדינה לכל דבר. תוארו של הנגיד הוא "האח" (Friar), אך בפנייה אליו הוא מכונה "רום מעלתו". תוארו המלא של הנגיד הוא:

"הוד מעלתו רם המעלה, האח (...), הנסיך והנגיד העליון של המסדר הצבאי הריבוני של יוחנן הקדוש של בית החולים של ירושלים, של רודוס ושל מלטה, שומרם הענוותן של עניי הצלוב".

הכנסייה הקתולית מכירה בנגיד כחשמן.

מקום מושבו של הנגיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

נס הנגיד

הנגיד נדד עם המסדר לאורך 900 שנות קיומו, ומקום מושבו הראשון בירושלים עבר אל מצודת קראק דה שבלייה בסוריה, והלאה לעכו, לקפריסין, לרודוס, למלטה ולבסוף אל רומא, שם הוא מתגורר מאז שנת 1834. נגיד בודד התגורר בסנקט פטרבורג ואחד נוסף במסינה ובקטניה.

בעיר רודוס שוכן ארמון הנגיד (יוונית "Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου") אשר הוקם במאה ה-14 במקום בו ניצבה מצודה ביזנטית קדומה מהמאה ה-7. המבנה דומה יותר למצודה הערוכה סביב חצר פנימית שלאורכה ארקאדה מאשר לארמון. הוא הוקף בחפיר משלו, ומתחת לו נחפרו שלוש קומות איחסון. העות'מאנים הפכו את המבנה לבית כלא לאחר שכבשו את רודוס מידי ההוספיטלרים ב-1522. חלק מהמבנה הושמד בהתפוצצות מחסן תחמושת סמוך ב-1856, והאיטלקים שהשתלטו על האי ב-1912 הקימו חלקים ניכרים ממנו מחדש בסגנון שחיכה את סגנון המאה ה-16. המבנה שימש כמעון הנציב האיטלקי וכבית קיץ למלך ויטוריו אמנואלה השלישי ולבניטו מוסוליני אחריו. כיום משמש המקום כמוזיאון לתולדות העיר. במבנה התגוררו 20 נגידים בין 1309 ל-1522.

בוולטה, בירת מלטה, שוכן ארמון נגיד ההוספיטלרים שהושלם בשנת 1571 (מלטזית "il-Palazz" - "הארמון"). בארמון התגוררו 21 נגידים מ-1575 עד הכיבוש הצרפתי ב-1798. ב-1800 היה הארמון למקום מושבו של המושל הבריטי, וכיום הוא משמש כפרלמנט של מלטה וכמשכנו הרשמי של נשיא המדינה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]