גראנד מאסטר (הוספיטלרים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האח מאת'יו פסטינג
החצר הפנימית של ארמון הגראנד מאסטר ברודוס
משרדי הגראנד מאסטר ברומא

הגראנד מאסטר של מסדר יוחנן הקדוש של בית החולים בירושלים, שחבריו ידועים גם בכינוי הוספיטלרים וכיום הוא מכונה גם מסדר מלטה, הוא השליט הריבון והסמכות הדתית העליונה של המסדר. הוא ממונה לכל חייו ועליו להקדיש את עצמו למען המסדר ולשמש דוגמה לעקרונות הנצרות ולחברי המסדר.

לגראנד מאסטר מסורה הסמכות החקיקתית הבכירה במסדר, והוא מפעיל אותה ביחד עם המועצה הריבונית של המסדר. הגראנד מאסטר מחוקק חיקוקים בנושאים שאינם זוכים לכיסוי בחוקת המסדר, מנהל את אוצר המסדר, מאשרר הסכמים בינלאומיים ומכנס את האסיפה הכללית (Chapter General) שהיא האסיפה הבכירה של המסדר.

מאז ה-11 במרץ 2008 מכהן בתפקיד האח מאת'יו פסטינג (Fra’ Matthew Festing) האנגלי, והוא הגראנד מאסטר ה-79 במספר, מאז נוסדה המשרה בשנת 1100.

תארים ומעמד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדינות שלהן יחסים דיפלומטיים עם המסדר, מכירות בגראנד מאסטר כראש מדינה לכל דבר. תוארו של הגראנד מאסטר הוא "האח" ('Fra), אך בפנייה אליו הוא מכונה "הוד מעלתו רם המעלה" (Most Eminent Highness). כינויו המלא של הגראנד מסטר הוא:

"His Most Eminent Highness Fra' (...), Prince and Grand Master of the Sovereign Military Hospitaller Order of St. John of Jerusalem, of Rhodes and of Malta, Most Humble Guardian of the Poor of Jesus Christ".

"הוד מעלתו רם המעלה, האח (...), הנסיך והגראנד מאסטר של המסדר הצבאי הריבוני של יוחנן הקדוש של בית החולים של ירושלים, של רודוס ושל מלטה, שומרם רב הצניעות של עניי הצלוב".

הכנסייה הקתולית מכירה בגראנד מאסטר כקרדינל.

מקום מושבו של הגראנד מאסטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

נס הגראנד מאסטרים

הגראנד מאסטר נדד עם המסדר לאורך 900 שנות קיומו, ומקום מושבו הראשון בירושלים עבר אל מצודת קראק דה שבלייה בסוריה, והלאה לעכו, לקפריסין, לרודוס, למלטה ולבסוף אל רומא, שם הוא מתגורר מאז שנת 1834. גראנד מסטר בודד התגורר בסנקט פטרבורג ואחד נוסף במסינה ובקטניה.

בעיר רודוס שוכן ארמון הגראנד מאסטר (יוונית "Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου") אשר הוקם במאה ה-14 במקום בו ניצבה מצודה ביזנטית קדומה מהמאה ה-7. המבנה דומה יותר למצודה הערוכה סביב חצר פנימית שלאורכה ארקאדה מאשר לארמון. הוא הוקף בחפיר משלו, ומתחת לו נחפרו שלוש קומות איחסון. העות'מאנים הפכו את המבנה לבית כלא לאחר שכבשו את רודוס מידי ההוספיטלרים ב-1522. חלק מהמבנה הושמד בהתפוצצות מחסן תחמושת סמוך ב-1856, והאיטלקים שהשתלטו על האי ב-1912 הקימו חלקים ניכרים ממנו מחדש בסגנון שחיכה את סגנון המאה ה-16. המבנה שימש כמעון הנציב האיטלקי וכבית קיץ למלך ויטוריו אמנואלה השלישי ולבניטו מוסוליני אחריו. כיום משמש המקום כמוזיאון לתולדות העיר. במבנה התגוררו 20 גראנד מאסטרים בין 1309 ל-1522.

בוולטה, בירת מלטה, שוכן ארמון הגראנד מאסטר שהושלם בשנת 1571 (מלטזית "il-Palazz" - "הארמון"). בארמון התגוררו 21 גראנד מאסטרים מ-1575 עד הכיבוש הצרפתי ב-1798. ב-1800 היה הארמון למקום מושבו של המושל הבריטי, וכיום הוא משמש כפרלמנט של מלטה וכמשכנו הרשמי של נשיא המדינה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]