לדלג לתוכן

נגיד מסדר ההוספיטלרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האח מתיו פסטינג האנגלי, נגיד ההוספיטלרים משנת 2008 ועד 2018.
החצר הפנימית של ארמון ראשי המסדר של אבירי רודוס
חצר נפטון בארמון נגיד ההוספיטלרים בוולטה
משרדי הנגיד ברומא

נגיד מסדר יוחנן הקדוש של בית החולים בירושלים, שחבריו ידועים גם בכינוי הוספיטלרים וכיום הוא מכונה גם מסדר מלטה, הוא השליט הריבון והסמכות הדתית העליונה של המסדר. הוא ממונה לכל חייו ועליו להקדיש את עצמו למען המסדר ולשמש דוגמה לעקרונות הנצרות ולחברי המסדר.

לנגיד מסורה הסמכות החקיקתית הבכירה במסדר, והוא מפעיל אותה ביחד עם המועצה הריבונית של המסדר. הוא מחוקק חיקוקים בנושאים שאינם זוכים לכיסוי בחוקת המסדר, מנהל את אוצר המסדר, מאשרר הסכמים בינלאומיים ומכנס את האספה הכללית שהיא האספה הבכירה של המסדר.

נכון ל-2023, נגיד המסדר הוא האח ג'ון ט. דאנלפ, המכהן בתפקיד מאז 3 במאי 2023, והוא הנגיד ה-81 במניין, מאז נוסדה המשרה בשנת 1100.

לפי מסורת המסדר, כאשר הנגיד מת או מסיים את תפקידו בשל פרישה, ממונה נגיד בפועל עד שהמועצה תבחר נגיד חדש. ברוב הפעמים, הנגיד בפועל ייבחר גם לנגיד המסדר הקבוע.

תארים ומעמד

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדינות שלהן יחסים דיפלומטיים עם המסדר, מכירות בנגיד כראש מדינה לכל דבר. תוארו של הנגיד הוא "האח" (Friar), אך בפנייה אליו הוא מכונה "רום מעלתו". תוארו המלא של הנגיד הוא:

"הוד מעלתו רם המעלה, האח (...), הנסיך והנגיד העליון של המסדר הצבאי הריבוני של יוחנן הקדוש של בית החולים של ירושלים, של רודוס ושל מלטה, שומרם הענוותן של עניי הצלוב".

הכנסייה הקתולית מכירה בנגיד כחשמן.

מקום מושבו של הנגיד

[עריכת קוד מקור | עריכה]
נס הנגיד

הנגיד נדד עם המסדר לאורך 900 שנות קיומו, וממקום מושבו הראשון בירושלים עבר אל מצודת קראק דה שבלייה בסוריה, ומשם לעכו, לקפריסין, לרודוס, למלטה ולבסוף לרומא, שם הוא מתגורר מאז שנת 1834. נגיד בודד התגורר בסנקט פטרבורג ואחד נוסף במסינה ובקטניה.

ארמון ראשי המסדר של אבירי רודוס

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – ארמון ראשי המסדר של אבירי רודוס

בעיר רודוס שוכן ארמון ראשי המסדר של אבירי רודוס (יוונית "Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου") אשר הוקם במאה ה-14 במקום בו ניצבה מצודה ביזנטית קדומה מהמאה ה-7. המבנה דומה יותר למצודה הערוכה סביב חצר פנימית שלאורכה ארקאדה מאשר לארמון. הוא הוקף בחפיר משלו, ומתחת לו נחפרו שלוש קומות אחסון. העות'מאנים הפכו את המבנה לבית כלא לאחר שכבשו את רודוס מידי ההוספיטלרים ב-1522. חלק מהמבנה נהרס בהתפוצצות מחסן תחמושת סמוך ב-1856, והאיטלקים שהשתלטו על האי ב-1912 הקימו חלקים ניכרים ממנו מחדש בסגנון שחיקה את סגנון המאה ה-16. המבנה שימש כמעון הנציב האיטלקי וכבית קיץ למלך ויטוריו אמנואלה השלישי ולבניטו מוסוליני אחריו. כיום משמש המקום כמוזיאון לתולדות העיר. במבנה התגוררו 20 נגידים בין 1309 ל-1522.

ארמון הנגיד במלטה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – ארמון הגראנד מאסטר

בוולטה, בירת מלטה, שוכן ארמון נגיד ההוספיטלרים שהושלם בשנת 1571 (מלטזית "il-Palazz" - "הארמון"). בארמון התגוררו 21 נגידים מ-1575 עד הכיבוש הצרפתי ב-1798. ב-1800 היה הארמון למקום מושבו של המושל הבריטי, וכיום הוא משמש כפרלמנט של מלטה וכמשכנו הרשמי של נשיא המדינה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]