ג'מבורי הצופים העולמי ה-21

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ג'מבורי הצופים העולמי ה-21 התקיים בחודשים יולי-אוגוסט בשנת 2007 והיה שיא הפעילות לכבוד חגיגות מאה שנות הצופיות של תנועת הצופים העולמית. האירוע התקיים באנגליה לסימון מאה שנה לאחר הקמת תנועת הצופים באי הברונזה Brownsea Island.

סמל הג'מבורי

האירוע נמשך 12 ימים בין 27 ביולי עד 8 באוגוסט, ב Hylands Park, Chelmsford, Essex. האתר נבחר בזכות הגישה הקלה לתחבורה מהאוויר ומהים ובגלל הקירבה ל Gilwell Park, אתר מחנאי חשוב ומרכז הכשרה למדריכי צופים.

מעל 38,000 צופים ומדריכים הגיעו מ 158 מדינות שבהן מוכרים ארגוני צופים לאומיים (הכרה על ידי תנועת הצופים העולמית), כאשר עוד יותר מ 50,000 אחרים הגיעו לביקור של יום אחד. בנוסף היו יותר מ 8,600 חברים ב"צוות התמיכה הבינלאומי" (International Service Team) שגם הם הגיעו מכל העולם.

מטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צופים מכל העולם בג'מבורי העולמי ה-21

הג'מבורי הראשון התקיים בשנת 1920, ב Olympia שבאנגליה. מאז, האירוע מתקיים באופן קבוע כל 4 שנים, כאשר הייתה הפסקה בין השנים 1937 ל 1947 בגלל מלחמת העולם השנייה, וגם בין השנים 1975 ל 1983 בגלל חוסר יציבות פוליטית באיראן. הג'מבורי אורח על ידי הרבה מדינות, למרות שעדיין לא התקיים ג'מבורי עולמי ביבשת אפריקה. מטרת הג'מבורי היא לקדם חברות בינלאומית ולפתח את הצעירים.

משתתפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכניסה הראשית לג'מבורי

האירוע היה פתוח לכל חברי תנועת הצופים העולמית (WOSM) בין הגילאים 14 ל 17. חברות ארגון הצופות העולמי (WAGGGS) היו יכולות להשתתף באישור ארגון הצופים הלאומי שלהן. על המבקשים להשתתף היה לעבור תהליך של בחירה ואף מיונים.

מבוגרים השתתפו בתפקידי תמיכה כחברי "צוות התמיכה הבינלאומי" (IST), כצוות תמיכה לאומי (לכל מדינה), כמובילי גדודים (מדריכים) או כחברי צוות ההקמה של הג'מבורי.

מבקרים (Day visitors) מכל הגילאים היו מוזמנים גם כן לאירוע אך הוגבלו בתאריכים מסוימים ובאזורי ביקור מוגבלים.

הג'מבורי היה האירוע השני בגודלו אי-פעם, עם 38,074 משתתפים וצוות, אך עם יותר מדינות מכל ג'מבורי קודם, ויותר מ 42,000 מבקרים[1]. הג'מבורי השלישי בשנת 1929 היה הג'מבורי הגדול ביותר עם 50,000 משתתפים.

החנות Scouts Shops Ltd, אשר הייתה אחראית על רכישת ציוד רב עבור ג'מבורי הצופים העולמי ה-21, דיווחה כי עלות הפלדה בשוק העולמי גדלה כתוצאה מההזמנות של הג'מבורי[2].

ישראל בג'מבורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשלחת הישראלית כללה כ- 120 חניכים מכל רחבי המדינה, יהודים, ערבים ודרוזים. בנוסף, ליוו את המשלחת מבוגרים הפועלים בתנועה באופן שוטף חלקם כשכירים וחלק כדרג מתנדב. צביקה קרש, יושב ראש התאחדות הצופים והצופות בישראל הצטרף גם הוא למשלחת ורותם יואלי, מזכ"ל תנועת הצופים העבריים הגיע לביקור של שלושה ימים. את המשלחת ליוו וביקרו כתבי חדשות מהעיתונות ומהטלוויזיה הישראלית וגם מנהל התוכן של אתר תנועת הצופים העבריים דאז, נדב שמגר.

נושא[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל וברזיל בפעילות משותפת בג'מבורי

לכל ג'מבורי יש נושא משלו, ובשנת 2007 הנושא היה: "עולם אחד, הבטחה אחת". המוטו הופיע על תגי הג'מבורי של כל מדינה בשפתה שלה וגם מופיע במילים של שיר הג'מבורי.

הכנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השעון המרכזי שנבנה מסנדות וחבלים

ההכנות לג'מבורי כללו ג'מבורי קטן יותר, EuroJam 2005, בו השתתפו 12,000 צופים מרחבי אירופה והוא התקיים באותו מקום. הניסיון הזה עזר למארגנים לנסות מספר היבטים של הג'מבורי, כולל השליטה בהגעה מסיבית כל-כך של מדינות לאזור. האספקה והמזון לג'מבורי האירופאי גם קבע שיא עולמי בתור ההזמנה הבודדת מסופרמרקט דרך האינטרנט הגדולה ביותר, כאשר המשלוח הגיע במשאיות ענקיות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Jamboree Attendees", One Word # 9 (21st World Scout Jamboree), ‏5 באוגוסט 2007
  2. ^ The Scout Association, "What’s Scouting got to do with the price of world steel?", ‏11 ביוני 2007