לדלג לתוכן

ג'מבורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הסמל של הג'מבורי העולמי ב-2007, שסימל 100 שנות צופיות

ג'מבוריאנגלית: Jamboree) הוא כינוס/מחנה גדול של צופים ממקומות שונים, המתרחש באופן רשמי בצורה לאומית, בינלאומית, או כלל עולמית.

ג'מבורי הצופים העולמי הראשון התקיים בשנת 1920 בממלכה המאוחדת. לכבוד אירוע הג'מבורי הזה, מייסד תנועת הצופים, הלורד באדן פאוול, כתב את השיר "Ging Gang Goolie" באופן בו כל אחד יוכל לשיר אותו, ללא קשר לשפת האם שלו. מאז, התקיימו 24 אירועי ג'מבורי צופים עולמי, שאורחו על ידי מדינות שונות, בדרך-כלל כל ארבע שנים. ג'מבורי הצופים העולמי האחרון התקיים במערב וירג'יניה שבארצות הברית בקיץ 2019.

קיימים גם אירועי ג'מבורי לאומיים או יבשתיים הנערכים מסביב לעולם בתדירויות שונות. רבים מאירועי הג'מבורי מזמינים ומושכים צופים ממדינות שונות.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את המושג ג'מבורי הטביע מייסד תנועת הצופים העולמית רוברט באדן פאוול ששמע את המילה באחד ממסעותיו בהודו, וכשחיפש שם מקורי לכינוס צופים הטביע את המושג ג'מבורי שפרושו שלום (hello) בסוואהילי.

על פי מילון אוקספורד הקנדי, האטימולוגיה של המילה ג'מבורי היא "המאה ה-19, מקור לא ידוע". מילון אוקספורד מזהה את מקורות המילה מהסלנג האמריקאי ומציג שימוש במילה לראשונה ב-New York Herald בשנת 1868 ובכתבים איריים מאוחר יותר במאה ה-19[1].

רוברט גרייבס, בספרו The Crowning Privilege: The Clark Lectures, בשנים 19541955 מציע שבאדן פאוול אולי ידע על המילה דרך הקשר האירי של הגדוד הצבאי שלו ולא מהסלנג האמריקאי. המשורר רוברט ו. סרביס השתמש במושג הרבה לפני ג'מבורי הצופים הראשון. המילה מופיעה בשיר "Athabaska Dick" ביצירתו Rhymes of a Rolling Stone, שפורסמה בשנת 1912. באותו הזמן, פירוש המילה היה אספה פרועה וקולנית.

באדן פאוול נשאל פעם מדוע בחר במילה "ג'מבורי" לתיאור מחנה צופים גדול. הוא ענה "איך עוד הייתם קוראים לזה?", תשובה הגיונית אם משמעות המילה כבר הייתה אספה קולנית.

עם זאת, האמונה הפופולרית בתנועת הצופים היא שהמילה נטבעה על ידי באדן פאוול. הוא אמר כי יש למילה כמה מקורות אפשריים, החל מהינדי ועד סוואהילית או ניבים אינדיאניים. הוא גם אמר שהמילה קשורה למילה Corroboree, מונח שנפגם על ידי המתיישבים האירופיים באוסטרליה מהמילה האבוריג'ינית Caribberie שמשמעותה פגישה טקסית של האבוריג'ינים המשלבת שירה וריקודים.

באדן פאוול בחר את השם כעצרת, מפגש והתכנסות לא הצליחו בדיוק ללכוד את רוח המושג החדש באותה תקופה. נאמר כי השם נגזר מהמילה הסוואהילית לשלום, ג'מבו, כתוצאה מהכמות הניכרת של זמן שהוא בילה באזור. בג'מבורי הצופים העולמי הראשון באולימפיה בשנת 1920, לורד באדן פאוול אמר: "אנשים נותנים משמעויות שונות למילה הזו, אך החל מהשנה הזו, ג'מבורי יקבל משמעות ספציפית. הג'מבורי יהיה מזוהה עם הכינוס הגדול ביותר של בני נוער שאי פעם התקיים."

אוליב באדן פאוול טבעה את המונח Jamborese כדי להתייחס לשפה המשותפת המשמשת בין הצופים המגיעים מתרבויות שונות ומתפתחת כאשר צופים מגוונים נפגשים. לפעמים המילה Jamborette משמשת לציון התכנסות צופים מקומית או בינלאומית קטנה יותר.

ג'מבורי הצופים העולמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקס הפתיחה של ג'מבורי הצופים העולמי ה-21

הג'מבורי העולמי (באנגלית: World Scout Jamboree) הוא הכינוס הרשמי הכלל עולמי של הצופים בכל העולם. הג'מבורי העולמי מתרחש אחת לכל ארבע שנים, וכל פעם מתארח אצל מדינה אחרת. בג'מבורי משתתפים בכל פעם כמה עשרות אלפי חניכי תנועת הצופים מרחבי העולם בגילאי 14 עד 17.

הג'מבורי העולמי הראשון התקיים ב-1920 באולימפיה שבלונדון. בג'מבורי זה התארחו למעלה מ-8,000 צופים מ-34 מדינות שונות. בג'מבורי זה השתתף גם באדן פאוול עצמו, שנשא נאום בפני הקהל. מאז, מלבד השנים של מלחמת העולם השנייה, ג'מבורי הצופים העולמי התקיים בקביעות כל ארבע שנים.

ג'מבורי הצופים העולמי לאורך ההיסטוריה[2][עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'מבורי הצופים העולמי הראשון

ג'מבורי הצופים העולמי הראשון התקיים בין ה-30 ביולי 1920 עד 8 באוגוסט 1920 ב Kensington Olympia בלונדון, בריטניה. 8,000 צופים מ-34 מדינות השתתפו באירוע, שהתקיים בבניין בעל תקרת זכוכית המכסה שטח של 24,000 מטר מרובע. באותו אירוע, באדן פאוול, מייסד תנועת הצופים, קיבל את התואר Chief Scout of the World.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-2 התקיים בין התאריכים 9-17.8 בשנת 1924 ב Ermelunden, דנמרק בהשתתפות של 4,549 צופים. הלורד באדן פאוול הגיע לג'מבורי אחרי יום הפתיחה והתקבל במצעד קבלת פנים של כל המשתתפים. רגע לפני שהוא התחיל לנאום, התחיל לרדת גשם חזק מאוד וכולם היו ספוגים מים. השם שניתן לו היה "Bademester" - "מפקד האמבטיה" בדנית.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-3 התקיים בשנת 1929 ב Arrowe Park, ב Upton, Merseyside בבריטניה. מכיוון שבאירוע ציינו את חגיגות יומולדת 21 לספר "צופיות לבני הנעורים" ולתנועת הצופים, הג'מבורי נקרא גם "Coming of Age Jamboree". עם בערך 50,000 צופים ויותר מ-300,000 מבקרים - זה היה הג'מבורי הגדול ביותר שהיה מעולם.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-4, מחנה קיץ של Boy Scouts מכל העולם, התקיים בהונגריה בתאריכים 2-13.8 בשנת 1933. בג'מבורי השתתפו 25,792 צופים, המייצגים 46 מדינות שונות (וגם טריטוריות שאינן מדינות). המחנה היה מסביב לארמון גדלה בגדלה, בערך 18 ק"מ מהבירה בודפשט.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-5 היה הג'מבורי בו באדן פאוול, בין ה-81, נתן את נאום הפרידה שלו. הג'מבורי ב Vogelenzang, Bloemendaal שבהולנד נפתח ב-31 ביולי 1937 על ידי וילהלמינה, מלכת הולנד, עם 28,750 צופים מ-54 מדינות. בסיום הג'מבורי ב-9.8.1937, באדן פאוול הציג את סמל הג'מבורי הנוכחי: "מטה יעקב" ונשא את ברכת הפרידה שלו: "אני מתקרב לסוף חיי. רובכם נמצאים רק בהתחלה, ואני רוצה שחייכם יהיו שמחים ומוצלחים. אתם תוכלו להפוך אותם לכאלה אם תעשו את מה שיכולתכם כדי לחיות על-פי חוקת הצופה, בכל מקום שתהיו בו. עכשיו Goodbye. אלוהים יברך את כולכם. אלוהים יברך אתכם."

ג'מבורי הצופים העולמי ה-6 התקיים בשנת 1947 בצרפת ב Moisson, עם 24,000 צופים. זה היה הג'מבורי הראשון שהתקיים לאחר מותו של באדן פאוול בשנת 1941. במקור הג'מבורי היה אמור להתקיים ב 1941 בצרפת. אחרי ההרס של מלחמת העולם השנייה, האירוע קיבל את השם "ג'מבורי השלום". הג'מבורי הראה שאפילו אחרי שנים של מלחמה תנועת הצופים עדיין חזקה וגדלה.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-7 התקיים בתאריכים 3–12 באוגוסט 1951 בבאד אישל, אוסטריה. היו 12,884 משתתפים מ-61 מדינות. עם 675 צופים גרמנים שקיבלו קבלת פנים חמה בפעם הראשונה שהם משתתפים בג'מבורי עולמי. בגלל שהמארחים מאוסטריה, צופי אוסטריה, לא הצליחו להגיע לכמות גדולה מספיק של משתתפים מקומיים, הם הורידו את הגיל המינימלי של המשתתפים מגיל 14 לגיל 13, מכיוון שתנועת הצופים באוסטריה הייתה קיימת רק 5 שנים.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-8

ג'מבורי הצופים העולמי ה-8 התקיים בשנת 1955 בקנדה, בניאגרה און דה לייק, אונטריו. זה היה הג'מבורי העולמי הראשון שהתקיים בחצי הכדור המערבי (והראשון מחוץ לאירופה). יותר מ-11,000 צופים הגיעו מ-71 מדינות וקולוניות כדי לקחת חלק באירוע. באירוע זה נשבר שיא של חברי משלחות צופים שחצו את האוקיינוס האטלנטי בטיסה כדי להשתתף: 1,000 נציגים הגיעו רק מבריטניה.

יש כמה סיפורים מדהימים (או אגדות) על הדרכים שהצופים עשו כדי להגיע לג'מבורי, המשלחת של ניו זילנד למשל יצאה לדרך ארבעה חודשים לפני האירוע ועברה יותר מ-50,000 ק"מ עד שהגיעה לג'מבורי. היו גם שלושה צופים מברזיל שנסעו את כל הדרך מהבית שלהם בג'יפ.

זה היה הג'מבורי הראשון בו השתתפה משלחת של צופי ישראל. המשלחת כללה 9 משתתפים ומתוכם נציג אחד של הצופים המוסלמים ונציג אחד של הצופים הנוצרים.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-9, ידוע גם בשם Jubilee Jamboree, התקיים בפארק Sutton באנגליה במשך 12 ימים באוגוסט 1957. בג'מבורי חגגו שני אירועים: גם חגיגות 50 שנה לתנועת הצופים העולמית וגם יום הולדת 100 למייסד תנועת הצופים, הלורד באדן פאוול. ביחד עם 33,000 משתתפים מ-85 מדינות, עוד 17,000 צופים בריטים השתתפו במחנות קיץ אחרים בקרבת מקום מסביב לג'מבורי ולקחו חלק בפעילויות יומיות במחנה המרכזי - כך שביחד השתתפו בג'מבורי 50,000 צופים - בנוסף לכ-7,000 אורחים שהגיעו מכל אנגליה לביקורים במחנה. הג'מבורי הזה היה הג'מבורי השני בו השתתפה משלחת רשמית של 32 צופים מישראל. בראש המשלחת עמד אריה כרוך, מייסד תנועת הצופים העבריים בישראל.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-10 התקיים בתאריכים 17–26 ביולי 1959 בפיליפינים בשמורת הר Makiling. הג'מבורי כונה "ג'מבורי הבמבוקים" בגלל הבנייה הרבה מעצי במבוק במחנה. השתתפו במחנה 12,203 צופים מ-44 מדינות. הנושא המרכזי היה "Building Tomorrow Today". זה היה הג'מבורי העולמי הראשון שהתקיים מחוץ לאירופה וקנדה. בג'מבורי הזה היו 3 נציגים מישראל.

מפת ג'מבורי הצופים העולמי ה-23

ג'מבורי הצופים העולמי ה-11 התקיים באוגוסט 1963 בעיר מרתון ביוון. נסיך הכתר של יוון, שנחשב גם ראש צופי יוון, השתתף בכל אחד מ-11 הימים של הג'מבורי.

הגברת אוליב באדן-פאוול דיברה בטקס הסיום: "אני רוצה ללמד אתכם מילה חדשה שתזכרו; המילה היא "welgo" (משמעות כמו "דרך צלחה" - Well Go). המשיכו ללכת בדרככם, נוסעים איתכם את אור הצופיות כמו לפיד המרתון, עבדו טוב, שחקו טוב, והפיצו את אידיאל הצופיות רחוק ככל האפשר. אנו סומכים עליכם צופי העולם לעזור להביא שלום ורצון טוב בכל העולם. Welgo to you all!". לאחר הנאום, ניתן לפיד לצופה אמריקאי - לקראת הג'מבורי הבא שיהיה בארצות הברית.

שנתיים לפני הג'מבורי יצאה משלחת של כ-30 משתתפים מצופי ישראל לקדם הג'מבורי שהתקיים ביוון. המשלחת הישראלית לג'מבורי הצופים העולמי כללה כ-100 צופים ישראלים ובראש המשלחת עמד מוריס זילקה.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-12 התקיים בין ה-31 ביולי ל-9 באוגוסט 1967 בארצות הברית, ב Farragut State Park, בהרי הרוקי של איידהו. זה היה הג'מבורי העולמי השני שהתקיים בארצות הברית.

בין האורחים המכובדים היו אוליב באדן-פאוול (ראש תנועת הצופות הבנות בעולם) וסגן נשיא ארצות-הברית, יוברט האמפרי.

דברים מיוחדים שהיו במחנה: שחזור ובנייה מחדש של המחנה הראשון של באדן פאוול ב Brownsea Island, אזור דיג במחנה ועוד.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-13 התקיים בתאריכים 2–10 באוגוסט 1971 בהשתתפות 23,000 צופים, ב Asagiri Heights בצד המערבי של הר פוג'י ביפן. במהלך הג'מבורי הייתה סופת טייפון (Typhoon Olive) בה 16,000 חניכים פונו למקלטים ל-48 שעות. בגלל המרחק והעלויות הגבוהות, יצאה משלחת מצומצמת מישראל אשר הורכבה מ-8 משתתפים. בראש המשלחת עמדו משה למלשטרייך ואילן זילכה.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-14 התקיים ב-29 ביולי עד 7 באוגוסט 1975 בנורווגיה, על חוף אגם מיוסה. אולף החמישי, מלך נורווגיה, ובנו הנסיך האראלד פתחו את ה-"Nordjamb" - השם שניתן לג'מבורי - בנוכחות 17,259 צופים מ-94 מדינות. הסלוגן היה "Five Fingers, One Hand" - כדוגמה לשיתוף הפעולה של חמש המדינות הנורדיות שלקחו חלק באחריות על האירוע.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-15 היה אמור להתקיים ב 15–23 ביולי 1979 באיראן בעיר Nishapur, אך בוטל בגלל חוסר יציבות פוליטית. הג'מבורי היה אמור להתקיים בפארק הצופים Khayyám, סמוך לגבול עם אפגניסטן וטורקמניסטן. חוסר היציבות בגלל אירועי המהפכה האיסלמית גרמו לביטול הג'מבורי לקראת סוף שנת 1978 ובמקום זאת, תנועת הצופים העולמית הכריזה על "שנת הג'מבורי העולמי" וקיימה מספר אירועי ג'מבורי בינלאומיים באוסטרליה, קנדה, שוודיה, שווייץ ובארצות הברית.

הג'מבורי הבא שהתקיים בקנדה ב-1983 קיבל את השם "The Spirit Lives On" כדי להראות שהרוח הצופית של החברות הבינלאומית יכולה להתגבר על ביטול הג'מבורי של 1979.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-15 התקיים בשנת 1983 באלברטה, קנדה, באזור בשם Kananaskis בפארק ענק הנמצא ממש מתחת להרי הרוקי. נושא הג'מבורי היה The Spirit Lives On והשתתפו בו יותר מ-15,000 צופים מכמעט 100 מדינות שונות.

שמו של הג'מבורי נבחר כדי להזכיר כי רוח הצופיות מחברת בין מדינות ויכולה להתגבר על קשיים כמו אלה שגרמו לביטולו של הג'מבורי של שנת 1979, ארבע שנים קודם.

התחושה הפראית של המחנה התחזקה עם ביקורים קבועים של דובים ואיילים שיצאו ונכנסו לאזור.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-16 התקיים בין ה-30 בדצמבר 1987 עד 7 בינואר 1988 - הג'מבורי העולמי הראשון שהתקיים בחצי הכדור הדרומי והראשון ששינה את התאריך של האירוע מחודש אוגוסט המסורתי לחודש ינואר כדי שיתאים לתקופת הקיץ. הג'מבורי התקיים באוסטרליה בעיר אוהלים ענקית שנבנתה ליד סידני. 14,434 צופים מ-84 מדינות השתתפו בג'מבורי, ביחד עם כ־13,000 אורחים שהגיעו ל"יום הביקור". הנושא היה Bringing the World Together.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-17 התקיים בין התאריכים 8–16 באוגוסט 1991 בקוריאה הדרומית, ב Soraksan National Park, קרוב לגבול עם קוריאה הצפונית ובערך 200 ק"מ מהעיר סיאול. בג'מבורי הזה השתתפו בערך 20,000 צופים מ-135 מדינות וטריטוריות, ובמיוחד מדינות ממזרח אירופה כאשר באותה שנה רוב המדינות של ברית המועצות לשעבר פיתחו את פעילות הצופים שלהן לאחר פירוק ברית המועצות. צופים מצ'כוסלובקיה ומהונגריה השתתפו באירוע בפעם הראשונה כחברות בתנועת הצופים העולמית מאז 1947.

המשלחת הישראלית כללה 7 משתתפים.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-18 התקיים בין 1–11 באוגוסט 1995 בדרונטן שבהולנד. 28,960 צופים השתתפו בו מ-166 מדינות וטריטוריות - מספר המדינות הגדול ביותר עד אותו אירוע, כולל 34 מדינות בהן הצופים רק הוקמו או הוקמו מחדש.

המשלחת הישראלית לג'מבורי העולמי בהולנד הייתה המשלחת הגדולה ביותר שיצאה מישראל לג'מבורי עולמי עד כה, עם כ-160 משתתפים. לאחר הג'מבורי, נסעו חברי המשלחת מישראל להתארח אצל משפחות מארחות בגרמניה.

שנה לפני כן, ב-1994, יצאה משלחת מהנהגת מרכז של 25 חניכים, 2 מדריכים וראש משלחת (יהודה מטלון) לקדם-ג'מבורי שהפך להיות ג'מבורי הצופים האירופאי הראשון.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-19 התקיים בצ'ילה - הראשון אי-פעם בדרום אמריקה, כ-60 ק"מ מעיר הבירה סנטיאגו. הג'מבורי התקיים בין ה-27 בדצמבר 1998 עד 6 בינואר 1999 עם כ-31,000 צופים מכמעט כל מקום שהיה בו צופים בעולם - כולל ישראל ששלחה לג'מבורי הזה 22 משתתפים ועוד 2 חניכים מהנהגת צבר בארצות הברית.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-20 התקיים בשנת 2003 בתאילנד. זה היה הג'מבורי השני שהתקיים בדרום-מזרח אסיה אחרי הפיליפינים משנת 1959. הג'מבורי סיפק הזדמנות ל-30,000 צופים מכל העולם לבלות 12 ימים במחנה יחד ולהשתתף בפעילות שהתמקדה בפיתוח עצמי, אחריות חברתית תוך כדי שימוש במתודה הצופית. המשלחת הישראלית לג'מבורי הזה, אשר כללה 64 משתתפים, ביטלה את השתתפותה כשבועיים לפני הטיסה בגלל התראות ביטחוניות בתאילנד באותה תקופה[3].

ג'מבורי הצופים העולמי ה-21 התקיים בחודשים יולי-אוגוסט בשנת 2007 וציין את חגיגות 100 שנה לתנועת הצופים העולמית. האירוע התקיים בבריטניה לציון 100 שנה מאז המחנה הראשון שהתקיים באי Brownsea. הג'מבורי נערך ב Hylands Park והמקום נבחר בזכות דרכי הגישה הנוחים מהאוויר ומהים, וגם בגלל הקרבה ל Gilwell Park - חוות הצופים של בריטניה ואחד המקומות החשובים לתנועת הצופים.

יותר מ-38,000 צופים הגיעו מ-158 מדינות, ועוד יותר מ-50,000 מבקרים הגיעו בימי הביקור. בנוסף, היו גם יותר מ-8,600 אנשי צוות מכל העולם שלקחו חלק בתפעול האירוע.

המשלחת הישראלית לג'מבורי הזה כללה כ-120 משתתפים ובראשה עמד דני רוזנפלד, הנציב הבינלאומי של התאחדות הצופים והצופות בישראל באותה תקופה.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-22 התקיים ב Rinkaby, Kristianstad בדרום שוודיה, בין התאריכים 27 ביולי עד 7 באוגוסט 2011. נושא הג'מבורי היה Simply Scouting. במחנה השתתפו 40,061 צופים מ-166 מדינות שונות.

בטקס הפתיחה התקיימה העברת הדגל מבריטניה לשוודיה, אשר כללה הופעה של בר גרילס, ראש צופי בריטניה, שעשה סנפלינג מגג הבמה. בטקס הסיום השתתפה להקת Europe עם מיטב להיטיה כולל השיר "The Final Countdown" עם הזמרת הבלגית קייט ראיין תוך כדי סופת גשם חזקה. כל הצופים שהשתתפו במחנה ביצעו את ההבטחה הצופית, ביחד עם מלך שוודיה.

המשלחת הישראלית לג'מבורי הזה כללה כ־140 משתתפים ובראשה עמדו יהודה פישר, יו"ר ההתאחדות, ודני רוזנפלד.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-23 התקיים ב Kiara-hama, מחוז ימאגוצ'י ביפן בקיץ 2015. נושא המחנה הוא 和 Wa: A Spirit of Unity.

צופי ישראל בחרו להשתתף במשלחת לאירוע "קדם-ג'מבורי" שהתקיים ביפן שנתיים קודם לכן, בשנת 2013, ולא לקחו חלק באירוע הג'מבורי העולמי בגלל עלויות גבוהות מדי.

ג'מבורי הצופים העולמי ה-24 התקיים בקיץ 2019 בווירג'יניה המערבית, ארצות הברית ויהיה באירוח משותף ביחד עם קנדה ומקסיקו[4].

ג'מבורי הצופים העולמי ה-25 יתקיים בקיץ 2023 ב Saemangeum, דרום קוריאה[5].

ג'מבורי הצופים העולמי ה-26 יתקיים בקיץ 2027 בגדנסק, פולין[6].

ג'מבורי ארצי של צופי ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

תגי ג'מבורי שהתקיימו בישראל
הג'מבורי העשירי - יער בן-שמן - 1969
משלחת ארצות הברית לג'מבורי הבנילאומי שנערך בישראל

צופי ישראל קיימו 11 מחנות ג'מבורי לאומיים מאז הקמת תנועת הצופים בישראל. הג'מבורי הראשון של הצופים בארץ ישראל נקרא ה"צופיה" ונערך בסמוך ל"מכביה" הראשונה בשנת 1932.

רשימת הג'מבורים בישראל:

הג'מבורי הישראלי האחרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הג'מבורי ה-11 של צופי ישראל התקיים בקיץ 1973, בסימן 25 שנים למדינת ישראל. לקראת קיומו עלה ויכוח פנים תנועתי האם יש לקיים אירוע שכזה והתקיים מושב מיוחד של מועצת התנועה הל"ז שנקראה להכריע בעניין. בין היתר, עלו ספקות לקראת המחנה בנוגע להרגשת החניך הבודד ההולך לאיבוד בתוך המחנה הגדול, האם בעת משבר כלכלי לאומי יש לצאת למפעל תנועתי ראוותני, האם לכלול את חניכי קורס ההדרכה (כיתות ט') בין קהל היעד של הג'מבורי, שהיה מיועד עד אותה שנה אך ורק לשכבות הגיל הבוגרות, ועוד.

המצדדים בקיום המחנה ראו בו המשך למסורת, ראו בשנת ההכנה לג'מבורי שנת צמיחה ומנוף לפעילות בתוך התנועה ומחוצה לה (הקמת שבטים חדשים, קליטת נוער עולה, טיפוח מבני התנועה) והג'מבורי הוא מקום למפגש עם הצופים הערבים בישראל ועם אורחים מצופי העולם, יהודים כלא יהודים.

ג'מבורי באוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

JOTA-JOTI ברומא, 2004

Jamboree on the Air, הידוע בראשי התיבות JOTA, הוא פעילות צופית בינלאומית המתקיימת מדי שנה בסוף השבוע השלישי של חודש אוקטובר. האירוע התקיים לראשונה בחגיגות היובל לתנועת הצופים בשנת 1957, ותוכנן על ידי צופים חובבי רדיו עם סימן הקריאה G3BHK[7][8].

חובבי רדיו מכל רחבי העולם משתתפים באירוע ביחד עם 500,000 צופים וצופות במטרה ללמוד אודות גלי רדיו ולתקשר עם צופים ממדינות שונות באמצעות מכשירי רדיו ומאז שנת 2004, גם באמצעות Echolink מבוסס VOIP.

צופים וצופות נוהגים לשלוח אישורים אלקטרוניים או מנייר הידועים בתור "QSL cards" (או "eQSL" כאשר הם נשלחים אלקטרונית) כדי לספק יותר מידע אודות צופים במדינות שונות מסביב לעולם.

האירוע מאורגן מדי שנה על ידי ארגון הצופים העולמי.

ג'מבורי באינטרנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמליל אירועי JOTA-JOTI
ערך מורחב – ג'מבורי הצופים העולמי באינטרנט

"Jamboree on the Internet", הידוע בראשי התיבות JOTI, הוא פעילות צופית בינלאומית המתקיימת מדי שנה בסוף השבוע השלישי של חודש אוקטובר, במקביל לג'מבורי באוויר. המשתתפים מתקשרים עם צופים ממדינות שונות דרך רשת האינטרנט. דרכי התקשורת הבולטות ביותר כוללות את ה- ScoutLink (המתבסס על רשת ה-IRC), דואר אלקטרוני ו- VoIP. האירוע מאפשר לצופים מכל העולם ללמוד אחד על השני, לדבר על נושאים המעסיקים אותם ולייצר שיתופי פעולה שונים. כמו הג'מבורי באוויר, הג'מבורי באינטרנט הוא אירוע רשמי של ארגון הצופים העולמי.

כינוסים נוספים של תנועת הצופים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם לידתו של מושג הג'מבורי, החלו להתקיים מפגשים גדולים אחרים המאורגנים גם הם על ידי ארגוני צופים לאומיים או בינלאומיים, המיועדים לקבוצה מסוימת של צופים. דוגמאות למפגשים גדולים אלה כוללות:

 • Moot - כינוס או מחנה המיועד לבוגרי תנועת הצופים מעל גיל 18. ה-World Scout Moot מתקיים מידי 4 שנים, כל פעם במדינה אחרת אשר נבחרת בהצבעה בועידת הצופים העולמית.
 • Rover או Venture - כינוס או מחנה המיועד לחניכי השכבה הבוגרת של תנועת הצופים, בדרך כלל גילאי 15–18.
 • Indaba - כינוס או מחנה בינלאומי המיועד לצוות הבוגר המוביל את תנועת הצופים. עד היום התקיימו רק שלושה אירועים עולמיים כאלה כאשר האחרון שבהם התקיים בשנת 1960 בהולנד.
 • Agoonoree - מחנה המיועד לחניכים בעלי צרכים מיוחדים.
 • COMDECA - ראשי תיבות של Community Development Camp - כינוס גדול לצעירים שמטרתו יישום פרויקטים לפיתוח קהילתי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ג'מבורי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ OED Online, Oxford University Press, "jamboree, n.", ‏ספטמבר 2013
 2. ^ דור פוזנר, היסטוריית ג'מבורי הצופים העולמי, ‏ספטמבר 2014
 3. ^ Scouts Gather in Thailand, but Israelis Aren't Among Them, Jewish Telegraphic Agency, ‏2015-03-20 (באנגלית אמריקאית)
 4. ^ Bryan Wendell, The Summit will host the 2019 World Scout Jamboree, Bryan on Scouting
 5. ^ "sae man guem, korea 2023" (בקוריאנית). אורכב מ-המקור ב-2017-08-14. נבדק ב-2017-10-24.
 6. ^ Poland to Host the 26th World Scout Jamboree in 2027, World Scout Conference & World Scout Youth Forum, ‏2021-08-28 (באנגלית אמריקאית)
 7. ^ ג’מבורי האינטרנט העולמי
 8. ^ Jamboree-on-the-Air, www.scouting.org