לדלג לתוכן

דאטיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דַאטִיסיוונית: Δάτις) היה מצביא בשירות דריווש הראשון מלך פרס. הוא עמד ב-490 לפנה"ס, יחד עם אַרְטַפְרֶנֵס, בראש מסע מלחמה לכיבוש האיים הקיקלאדיים ולהענשת אתונה וארטריה על סיוען למרד האיוני. דאטיס השתלט על האיים ואף כבש את ארטריה, אך נוצח בסופו של דבר על ידי האתונאים בקרב מרתון.

מסע דאטיס ליוון

[עריכת קוד מקור | עריכה]
יוון בתקופת המלחמות עם פרס, 500-479 לפנה"ס

מסע המלחמה של דאטיס וארטפרנס היה שלב נוסף בתוכניתו של דריווש להרחיב את שלטונו גם אל ארץ יוון. עוד ב-493 לפנה"ס, לאחר שהטיל מחדש את מרותו על הערים האיוניות שמרדו בו, כבש הצי הפיניקי שבשירותו את האיים שלחופי אסיה הקטנה ואת ערי החוף היווניות בצדו האירופי של ההלספונטוס – בכרסונסוס, בפרופונטיס ובבוספורוס. ב-492 לפנה"ס, משהובטח המעבר מאסיה לאירופה, שיגר דריווש את מרדוניוס בפיקוד צבא וצי גדולים אל צפונה של יוון, כדי "להכניע ערים יווניות רבות ככל האפשר...".[1] מרדוניוס השתלט על ערי החוף בתראקיה והרחיק בכיבושיו עד מקדוניה, אך נאלץ להפסיק את מסעו עקב האבדות הרבות בצבא וטביעת חלק גדול של הצי בסערה ליד הר אתוס. עם שובו הודח מרדוניוס מן הפיקוד, ובמקומו מינה דריווש את דאטיס ואת ארטפרנס להמשך ניהול המערכה לכיבושה של יוון.

בקיץ 490 לפנה"ס, לאחר הכנות מרובות ובעוד אתונה עסוקה במלחמתה נגד אייגינה, הפליגו השניים מחופי קיליקיה שבאסיה הקטנה בראש חיל רגלים ופרשים גדול. מטרתו המוצהרת של המסע, מספר הרודוטוס, הייתה הענשת אתונה וארטריה, אך למעשה נועד לכיבוש האיים במרכז הים האגאי שלא נענו עוד קודם להצעת שליחי דריווש ולא נכנעו לו מרצון. את מובלות החיילים והפרשים ואת אוניות המלחמה נצטוו לספק הערים האיוניות והאיוליות המשועבדות למלך הפרסי. דרכם של שני המצביאים הפרסים צלחה, ולאחר כיבוש נאקסוס, דלוס וקאריסטוס, הוכרעה גם ארטריה. העיר נבזזה, מקדשיה הועלו באש ותושביה נלקחו לעבדים והוגלו אל פרס. עתה הגיע תורה של אתונה.

ימים אחדים לאחר כיבוש ארטריה חצה חיל המשלוח הפרסי את מצר אוריפוס, המפריד בין האי אובויה ליוון היבשתית, ונחת במישור מרתון. המקום, שנבחר בעצת היפיאס, הטיראן הגולה של אתונה, איפשר לפרסים להנחית את כוחותיהם ללא כל התנגדות ואף התאים ללוחמת פרשים בהם הצטיינו. כשהגיעו לאתונה הידיעות על נפילת ארטריה וחורבנה, הוחלט להתייצב מול האויב ולהילחם בו במקום נחיתתו ולא להמתין להתקפתו על העיר. מסיבה לא ברורה, לא נטלו פרשי הפרסים חלק בקרב, וניצחון ההופליטים האתונאים ובעלי בריתם מפלטאיה על חיל הרגלים הפרסי היה שלם. הצי הפרסי, שיצא לתקוף את אתונה מצד הים בעוד צבאה נמצא במרתון, נכשל גם הוא במשימתו. האתונאים נחפזו לשוב להגנת עירם, הקדימו את אויביהם וסיכלו את ההתקפה. אוניות הפרסים עגנו זמן מה בים הפתוח מול אתונה ואחר כך שבו עם חיל המשלוח לאסיה.

  • Hammond, N.G.L., A History of Greece to 322 B.C.. Oxford, Oxford University Press, 1967 (2nd edition, 1st published 1959).
  • Fine, John V.A., The Ancient Greeks- A Critical History. Cambridge (MA) and London, Harvard University Press, 1983.
  • s.v. "Datis" in: Smith, W. (editor), Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, 1867. Digitized book in: Perseus.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • Datis באתר Livius.org .

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ הרודוטוס, ספר ו', 43 (בתרגום שימרון-צלניק).