אביה (אי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפת אביה (אנ') הכולל את האי אביה, האי סקירוס ממזרחו, ומקצת מהיבשת במרכז יוון

אֶבְיָהיוונית: Εύβοια; ביוונית עתיקה נהגה: אֶוּבּוֹיָה) הוא האי השני בגודלו ביוון (אחרי כרתים), המהווה את חלקו הגדול של היחידה האזורית אביה (אנ') (הכוללת גם את האי סקירוס וחלק קטן מן היבשת).

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטח האי הוא 3,908 קילומטרים רבועים ואוכלוסייתו 215,136 תושבים, נכון לשנת 2001. צורת האי מאורכת, הוא כמעט צמוד לחוף המזרחי של יוון ומהווה המשכו של רכס הרים הכולל על היבשת את ההרים אתוס, אולימפוס, אוסה ופליון, עובר דרך אביה וממשיך בכמה איים הרריים, אנדרוס, טינוס ומיקונוס. קיימת חלוקה טבעית של האי לשלושה אזורים. האזור הצפוני מיוער מאוד ונשלט על ידי הפסגה פיקסריה (גובה 1,371 מטר) ואקלימו זהה לאקלים של חצי האי פליון הסמוך אליו. מרכז האי הוא הפורה ביותר ובו מישורים נרחבים וכשבדרומו ההר דירפיס (גובה 1,745 מטר). דרום האי דומה טופוגרפית ואקלימית לאיים הקיקלאדיים ובמרכזו ההר אוכחי (גובה 1,394 מטר).

שני גשרים, הגשר הישן והגשר הגבוה, מחברים בין האי ובין היבשת וניתן להגיע אל האי במכונית וברכבת וכמובן גם במעברות שחוצות את מצר אוריפוס. לאי יש שלושה נמלים עיקריים: קימי, כלקיס וקריסטוס.

אוכלוסיית האי מגוונת ומקורה ממחוזות שונים ביבשת וגם מהאיים השונים. בין התושבים היוונים יש גם אלבנים וולאכים.

על פי המיתולוגיה היוונית אאובויה הייתה אהובת פוסידון והיא נתנה את שמה לאי. הומרוס מספר באיליאדה שהערים היווניות סיפקו את האוניות לצי שיצא נגד טרויה ובהן מונה הומרוס 7 ערים ששכנו באי זה, כלקיס, ארטריה, איסטיאיה, קירנטתו, דיון, קריסטו וסטירה והערים האלה השתתפו עם 40 ספינות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אביה (אי) בוויקישיתוף