דגל נורבגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דגל נורבגיה
Flag of Norway.svg
סוג הדגל דגל אזרחי, דגל הצי האזרחי דגל אזרחי, דגל הצי האזרחי
יחס אורך/גובה 22:16
הונף לראשונה 13 ביולי 1821
מוטיבים עיצוביים דגל אדום, צלב נורדי כחול ממוסגר בלבן
גרסאות נוספות
Flag of Norway, state.svg
דגל מדיני וצבאי, דגל הצי המדיני והצבאי דגל מדיני וצבאי, דגל הצי המדיני והצבאי

דגל נורבגיהנורבגית: Norges flagg ובנורבגית חדשה: Det norske flagget) הוא דגלה הלאומי של נורבגיה. עיצובו הוא צלב נורדי המורכב מצלב כחול מוקף בתוך צלב לבן, על רקע אדום. החלק האנכי של הצלב מקביל לצד התורן בסגנון הדנבּרוֹוּ, דגל דנמרק. יחס החלקים בדגל הלאומי הם ברוחב: 6-1-2-1-12 ובגובה: 6-1-2-1-6. יחס החלקים בדגל המדינה, המשמש כדגל הצי הנורבגי, הוא: 6-1-2-1-6-11 אופקית ו-6-1-2-1-6 אנכית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהמאה ה-16 ועד 1814 השתמשה נורבגיה באותו דגל כמו דנמרק, שכן המדינות היו מאוחדות. בשנת 1814 אמצה נורבגיה העצמאית את הדגל הדני שבו היה ממוקם אריה נורבגי סמוך לתורן. דגל זה היה בשימוש עד 1821. ב-1814 אוחדה נורבגיה עם שבדיה, ובשנת 1815 הוצג דגל משותף לשתי המדינות - דגל שבדיה המסורתי, עם צלב לבן על רקע אדום בפינה השמאלית העליונה (הקנטון). עיצוב זה היה בשימוש דגלים ממשלתיים ודגל אוניות צי הסוחר שעברו את כף פיניסטר. דגל נורבגי ייחודי עוצב בשנת 1821 על ידי פרדריק מלצר, חבר הסטרוטינגפרלמנט הנורבגי).

סמל האיחוד של שבדיה ונורבגיה

בתחילה השתמשו בעיצוב החדש רק במימי הים הצפוני, שכן לנורבגיה לא היה הסכם עם שודדי ים של צפון אפריקה. בשנת 1844 הוחלף הצלב הלבן בקנטון של שני דגלי המדינות עם סמל האיחוד השבדי-נורבגי, סמל המשלב את הצבעים השבדים והנורבגים. הסמל כונה בפי רבים ה"סילדסלאטן", בשל העובדה שהוא דומה לסלט הרינג. עם אובדן התמיכה באיחוד עם שבדיה בקרב העם הנורבגי, הסיר הפרלמנט הנורבגי את סמל האיחוד מהדגל הלאומי ודגלי ספינות צי הסוחר בשנת 1898. עם פירוק האיחוד בשנת 1905 הוסר הסמל גם מדגל המדינה. שבדיה שמרה את הסמל בדגלה עד 1906.

סמליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרדריק מלצר חש שהדגל צריך לכלול צלב נוצרי בתוכו, כמו שאר דגלי מדינות סקנדינביה (שבדיה ודנמרק). מדינות דמוקרטיות רבות כגון ארצות הברית, הולנד, וצרפת השתמשו בצבעים אדום, לבן וכחול, ולכן, כחלק מרצונו של מלצר לסמל את בחירתה של נרווגיה בחופש, השתמש בצבעים אלה בדגל. מלצר בנה את העיצוב שלו על בסיס הדגל הדני, שהיה גם דגל נורבגיה עד 1814. הצלב הכחול הוא התייחסות לצבע הכחול של הדגל השבדי.

הדגל הלאומי של נורבגיה
הדגל הלאומי

 

דגל המדינה של נורבגיה
דגל המדינה

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]