גלריית דגלי אירופה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

רשימה זו כוללת את הדגלים שבהם נעשה שימוש באירופה לפי קטגוריות ולפי סדר הא'-ב':

דגלים בינלאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל תאריך אימוץ שימוש תיאור
OIC Logo since 2011.jpg
28 ביוני 2011 דגל הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי הדגל לבן, עם סמל הארגון במרכזו. הסמל מורכב מסהר ירוק החובק גלובוס, שבמרכזו אבן הכעבה.
Flag of Europe.svg
26 במאי 1986 דגל האיחוד האירופי דגל כחול בעל מטען של 12 כוכבי זהב מחומשים המסודרים במעגל.
Flag of Benelux.svg
1957/1958 דגל האיחוד הכלכלי של אזור הבנלוקס שילוב אלמנטים מדגלי שלוש המדינות המרכיבות את האיחוד: בלגיה, הולנד ולוקסמבורג
Flag of CEFTA.svg
שנות ה-90 דגל הסכם הסחר החופשי בין מדינות מרכז אירופה
Commission centrale pour la navigation du Rhin - Drapeau.svg
2015 דגל הוועדה המרכזית לניווט השיט על הריין
Flag of the CIS.svg
19 בינואר 1996 דגל חבר המדינות
Flag of the Nordic Council 2016.svg
1984 דגל המועצה הנורדית
Flag of La Francophonie.svg
1967 דגל לה פרנקופוני
Flag of NATO.svg
14 באוקטובר 1953 דגל נאט"ו רקע כחול (פנטון 280) ובמרכזו מוטענת שושנת רוחות לבנה, עיגול לבן סביבה וארבעה קווים לבנים היוצאים ממנה.

דגלי לאומים וקבוצות אתניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל תאריך אימוץ שימוש תיאור
Sami flag.svg
15 באוגוסט 1986 דגל האומה הסאמית (לפלנד)
Flag of the Romani people.svg
1971 דגל הצוענים ארבעת הצבעים שבדגל (אדום, ירוק, צהוב וכחול) ידועים כצבעי הלאפים הלאומיים, נבחרו מכיוון שהופיעו בשכיחות על גאקטי, בגד לאפי מסורתי. על העיגול, כפי שמופיע על תופי השמאנים הלאפים.
Flag of Sorbs.svg
1842 דגל הסורבים טריקולור בצבעי הלאומיות הכלל-סלאבית, מורכב משלושה פסים אופקיים: כחול (למעלה), אדום (במרכז) ולבן (למטה).

דגלי מדינות עצמאיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל תאריך אימוץ שימוש תיאור
Flag of Austria.svg
19181938

1945

דגל אוסטריה
(ראו גם: גלריית דגלי מדינות אוסטריה)
דגל אוסטריה הוא דגל בעיצוב טריבנד אופקי המורכב משלושה פסים בצבע אדום, לבן ואדום. הדגל אומץ על ידי פרידריך השני מבבנברג, שהיה דוכס אוסטריה במאה ה-13.
Flag of Ukraine.svg
28 בינואר 1992 דגל אוקראינה דגל אוקראינה מורכב משני פסים אופקיים מאוזנים בצבעים תכלת וצהוב. הצבעים הם הצבעים הלאומיים של אוקראינה וצבעי סמל גליציה, שתוארו לראשונה בקרב גרונוולד.
Flag of Azerbaijan.svg
5 בפברואר 1991 דגל אזרבייג'ן דגל אזרבייג'ן הוא טריקולור המורכב משלושה פסים אופקיים בצבעים כחול, אדום וירוק. על הדגל מטען סהר וכוכב בעל שמונה קודקודים בצבע לבן נמצאים במרכז הפס האדום. שמונת הקודקודים של הכוכב מייצגים את שמונה האותיות שמרכיבות את השם אזרבייג'ן בשפה הערבית. הפס הכחול הוא הפס של הטורקים, הירוק מייצג את האסלאם והאדום מייצג קדמה. לפי טענה אחרת הפס הכחול מייצג את השמים, הירוק את האדמה והאדום את החירות.
Flag of Italy.svg
1 בינואר 1948 דגל איטליה
(ראו גם: גלריית דגלי איטליה)
דגל איטליה הוא טריקולור המורכב משלושה פסי צבע אנכיים השווים ברוחבם בצבעי ירוק, לבן ואדום.
Flag of Iceland.svg
17 ביוני 1944 דגל איסלנד דגל איסלנד מבוסס על הדגל הנורווגי שצבעיו הפוכים (כחול במקום אדום ואדום במקום כחול).
Flag of Ireland.svg
1937 דגל אירלנד
(ראו גם: גלריית דגלי אירלנד)
דגל אירלנד הוא טריקולור אנכי בצבעי ירוק, לבן וכתום. אף על פי שאין לדגל סמליות רשמית, על פי המסורת הצבע הירוק מסמל את המסורת הלאומית האירית, הכתום את תומכיו של ויליאם, נסיך אורנז' והלבן את השלום ואת הדו-קיום ביניהם.
Flag of Albania.svg
7 באפריל 1992 דגל אלבניה דגל אלבניה הוא אדום ובמרכזו מופיע עיט דו-ראשי בצבע שחור, בהתאם למשמעות שם המדינה - "ארץ העיטים". מדינות אלבניות קודמות כמו ממלכת אלבניה והמדינה הקומוניסטית שקמה לאחר מלחמת העולם השנייה השתמשו בדגל דומה, כשהראשונה הציגה גם את "הקסדה של סקאנדרבג" מעל העיט והשנייה כוכב אדום בעל שוליים צהובים. הרקע האדום מסמל את הדם שנשפך במאבק על העצמאות.
Flag of Andorra.svg
27 באוגוסט 1971 דגל אנדורה דגל אנדורה הוא טריקולור בצבעים כחול, צהוב ואדום, עם סמל אנדורה במרכז.

הדגל מבוסס על דגלי צרפת וספרד, שתי המדינות המגינות על המדינה הזעירה שברכס הפירנאים. העיצוב של הפסים האנכיים נובע מהדגל הצרפתי,כמו כן הכחול והאדום. הצהוב והאדום לקוחים מדגל ספרד. המוטו הרשום בתחתית סמל המדינה הוא "Virtus Unita Fortior" שפירושו "כוח מאוחד חזק יותר".

Flag of Estonia.svg
21 בנובמבר 1918
7 באוגוסט 1990
דגל אסטוניה דגל אסטוניה הוא טריקולור המורכב משלושה פסים אופקיים: כחול, שחור ולבן.
Flag of Armenia.svg
24 באוגוסט 1990 דגל ארמניה דגל ארמניה הוא טריקולור המורכב משלושה פסים אופקיים בצבעים אדום, כחול וכתום. האדום מסמל את הדם הארמני שנשפך בהגנתם על מדינתם, הכתום מסמל את האדמה הפורייה של האומה, והכחול מסמל את השמים.
Flag of Bulgaria.svg
1991 דגל בולגריה דגל בולגריה הוא טריקולור המורכב משלושה פסים אופקיים, לבן, ירוק ואדום. הלבן והאדום מקורם בדגל רוסיה, הירוק החליף את הכחול בשל העובדה שבולגריה התפתחה כארץ חקלאית לאחר קבלת העצמאות.

הצבע הלבן מסמל את השלום, הירוק את פוריותה של בולגריה והאדום את עוז רוחו של עמה.

Flag of Bosnia and Herzegovina.svg
4 בפברואר 1998 דגל בוסניה והרצגובינה דגל בוסניה והרצגובינה מורכב מפס אנכי רחב בצבע כחול בצד המתנפנף כאשר משולש שווה-שוקיים בצבע צהוב תוחם את הפס החל מראש הדגל. שאר הדגל הוא באותו גוון כחול מלבד שבעה כוכבים בני חמישה קודקודים בצבע לבן ועוד שני חצאי כוכבים למעלה ולמטה, כל זאת לאורך בסיס המשולש.
Flag of Belarus.svg
7 ביוני 1995 דגל בלארוס דגל בלארוס הוא אדום וירוק, ובעל דוגמה דקורטיבית בצד שמאל שהיא דוגמה בלארוסית מסורתית. הצבע האדום אמור לסמל את דמם של מגיני בלארוס. הירוק מסמל את היערות שבמדינה.
Flag of Belgium.svg
23 בינואר 1831 דגל בלגיה
(ראו גם: גלריית דגלי בלגיה)
דגל בלגיה מורכב מצבעי דוכסות בראבנט ההיסטורית אשר שכנה בשטחי הממלכה - שחור, צהוב ואדום, מסודרים בצורת טריקולור אנכי על פי עיצובו של דגל צרפת.
Flag of Georgia.svg
14 בינואר 2004 דגל גאורגיה דגל גאורגיה שימש את הממלכה הגאורגית המאוחדת בימי הביניים ושימש גם כסמל הרשמי של מפלגת התנועה הלאומית המאוחדת של גאורגיה.
Flag of Germany.svg
22 במאי 1949 דגל גרמניה
(ראו גם: גלריית דגלי גרמניה)
דגל גרמניה הוא טריקולור אופקי המורכב משלושה פסים אופקיים ושווים ברוחבם בצבעיה הלאומיים של גרמניה: שחור, אדום וזהב.
Flag of Denmark.svg
המאה ה-14 דגל דנמרק דגל דנמרק הוא דגל צלב נורדי אדום ובתוכו צלב לבן הנמתח עד לקצות הדגל. העיצוב בצורת צלב אומץ מאוחר יותר על ידי מדינות נורדיות נוספות: שוודיה, נורווגיה, פינלנד ואיסלנד, וכן על ידי שתי הטריטוריות האוטונומיות בסקנדינביה: איי פארו ואולנד, כמו גם איי שטלנד ואיי אורקני הסקוטיים.
Flag of Netherlands.svg
19 בפברואר 1937 דגל הולנד דגל הולנד הוא טריקולור בעל שלושת הפסים האופקיים בצבעים אדום, לבן וכחול
Flag of the Vatican City.svg
7 ביוני 1929 דגל הוותיקן דגל קריית הוותיקן מורכב משני פסים אנכיים בצבע צהוב ולבן, מוטען במפתחות פטרוס הקדוש מוצלבים והמצנפת האפיפיורית במרכז הפס הלבן.
Flag of Hungary.svg
1848 דגל הונגריה דגל הונגריה הוא טריקולור מאוזן בצבעים אדום, לבן וירוק. האדום מסמל כוח, הלבן מסמל נאמנות והירוק מסמל תקווה.
Flag of United Kingdom.svg
1 בינואר 1801 דגל הממלכה המאוחדת
(ראו גם: גלריית דגלי הממלכה המאוחדת)
דגל הממלכה המאוחדת מורכב משילוב של שלושה צלבים, המונחים זה על גבי זה: צלב ג'ורג' הקדוש, פטרונה של אנגליה, בצבע אדום על רקע לבן; צלב פטריק הקדוש, פטרונה של אירלנד, צלב אלכסוני אדום; וצלב אנדרו הקדוש, פטרונה של סקוטלנד, צלב אלכסוני לבן על רקע כחול.
Flag of Turkey.svg
1844 דגל טורקיה מקורו של דגל טורקיה בדגל האימפריה העות'מאנית, וסמליו הם סמלים המזוהים עם טורקיה והאימפריה העות'מאנית כבר מאות בשנים. הצבע האדום הוא צבעה של טורקיה. הסהר והכוכב, שהם סמלים מוסלמיים, היו בשימוש כבר לפני שנים באסיה הקטנה, גם לפני עליית האסלאם.
Flag of Greece.svg
22 בדצמבר 1978 דגל יוון דגל יוון מורכב מתשעה פסים אופקיים שווים בצבעי כחול ולבן לסירוגין. בפינה העליונה בצד התורן ישנו ריבוע כחול (קנטון) ובתוכו צלב לבן.
Flag of Luxembourg.svg
23 ביוני 1972 דגל לוקסמבורג דגל לוקסמבורג הוא טריקולור המורכב משלושה פסים מאוזנים שווים בצבעי אדום, לבן ותכלת. הוא דומה לדגל הולנד, שצבעו הכחול כהה יותר והוא גם קצר יותר.
Flag of Latvia.svg
27 בפברואר 1990 דגל לטביה דגל לטביה הוא טריבנד בצבעים אדום ולבן.
Flag of Lithuania.svg
20 במרץ 1989 דגל ליטא דגל ליטא הוא טריקולור אופקי של צהוב, ירוק ואדום.
Flag of Liechtenstein.svg
24 ביוני 1937 דגל ליכטנשטיין דגל ליכטנשטיין מורכב משני פסים אופקיים בצבעים כחול (למעלה) ואדום, עם כתר מוזהב בצד התורן של הפס הכחול.
Flag of Moldova.svg
27 באפריל 1990 דגל מולדובה דגל מולדובה הוא טריקולור בצבעים כחול, צהוב ואדום. במרכזו מופיע סמל מולדובה (עיט אוחז במגן עם תמונה של שור הבר האירופי), כדי שלא יהיה זהה לטריקולור הרומני שמשתמש באותם צבעים.
Flag of Monaco.svg
4 באפריל 1881 דגל מונקו דגל מונקו מורכב משני פסים אופקיים בצבע אדום ולבן. בדומה לדגל אינדונזיה, שהוא ארוך יותר, ודגל פולין, שבו הלבן נמצא למעלה והאדום למטה.
Flag of Montenegro.svg
12 ביולי 2004 דגל מונטנגרו דגל מונטנגרו הוא אדום ועליו סמל מונטנגרו, עיט דו-ראשי. למרות שבאיור יש לדגל שפה צהובה, בפועל מדובר באימרה זהובה שלעיתים מתווספת לדגל, ואין לו שוליים סביב למשטח האדום.
Flag of Malta.svg
21 בספטמבר 1964 דגל מלטה דגל מלטה הוא דגל דו-צבעי, המורכב משני פסים אנכיים: לבן בצד השמאלי ואדום בצד הימני. בקנטון הדגל (הפינה השמאלית העליונה) מתנוסס צלב ג'ורג' (ממוסגר בקו אדום) - אות כבוד שהוענק לכל האוכלוסייה המלטזית על גבורתם ואבירותם במהלך מלחמת העולם השנייה.
Flag of the Republic of Macedonia.svg
5 באוקטובר 1995 דגל מקדוניה הצפונית דגל מקדוניה הצפונית מורכב משמש עולה צהובה ממנה יוצאות שמונה קרניים לקצוות הדגל, על רקע אדום. הדגל מסמל את "השמש החדשה של החופש", כפי שמופיע בהמנון מקדוניה הצפונית.
Flag of Norway.svg
13 ביולי 1821 דגל נורווגיה דגל נורווגיה הוא צלב נורדי המורכב מצלב כחול מוקף בתוך צלב לבן, על רקע אדום.
Flag of Slovenia.svg
27 ביוני 1991 דגל סלובניה דגל סלובניה הוא טריקולור המורכב משלושה פסים אופקיים בצבעי הלאומיות הכלל-סלאבית: לבן, כחול ואדום, כשסמל סלובניה ממוקם בקנטון (הפינה השמאלית העליונה), על רקע הפסים הלבנים והכחולים.
Flag of Slovakia.svg
1 בינואר 1992 דגל סלובקיה דגל סלובקיה הוא דגל טריקולור הכולל את צבעי הלאומיות הכלל-סלאבית: אדום, לבן וכחול כשסמל סלובקיה ממוקם בקנטון (הפינה השמאלית העליונה), על רקע הפסים הלבנים והכחולים.
Flag of San Marino.svg
6 באפריל 1862 דגל סן מרינו דגל סן מרינו מורכב משני פסים אופקיים שווים בצבעים לבן ותכלת, ובמרכזו סמל המדינה. הסמל מורכב ממגן ועליו שלושה מגדלים או מצודות על שלוש פסגות, שמצידיו זר, מעליו כתר, ומתחתיו מגילה שבה כתובה המלה LIBERTAS (חירות).
Flag of Spain.svg
6 בדצמבר 1978 דגל ספרד
(ראו גם: גלריית דגלי ספרד)
דגל ספרד הוא טריבנד בצבעים אדום וצהוב, כאשר סדר הפסים הוא אדום, צהוב אדום. הפס האמצעי הצהוב כפול בעוביו מהפסים האדומים - מאפיין ייחודי, בשם פס ספרדי, שהבדיל את דגל ספרד משאר הדגלים האירופים, ונועד להקל את הזיהוי של ספינות ספרד מרחוק. בצדו השמאלי של הפס הצהוב מוטען סמל ספרד.
Flag of Serbia.svg
16 באוגוסט 2004 דגל סרביה דגל סרביה הוא טריקולור בצבעי הלאומיות הכלל-סלאבית. הוא מורכב משלושה פסים אופקיים בצבעים אדום, כחול ולבן.
Flag of Poland.svg
1919 דגל פולין ביקולור בצבעים אדום ולבן.
Flag of Portugal.svg
30 ביוני 1911 דגל פורטוגל דגל פורטוגל הוא מלבן בצבעים ירוק ואדום. במרכז קו החלוקה נמצא סמל המורכב מאצטרולב כדורי ובתוכו מגן פורטוגלי מסורתי.
Flag of Finland.svg
1918 דגל פינלנד דגל פינלנד מורכב מצלב סקנדינבי תכול על גבי רקע לבן.
Flag of Czech Republic.svg
30 במרץ 1920 דגל צ'כיה דגל הרפובליקה הצ'כית מכיל את שלושת צבעי הלאומיות הכלל-סלאבית: אדום, כחול ולבן.
Flag of France.svg
15 בפברואר 1794 דגל צרפת דגל צרפת טריקולור אנכי בצבעים כחול, לבן ואדום.
Flag of Kazakhstan.svg
4 ביוני 1992 דגל קזחסטן דגל קזחסטן מורכב מרקע בצבע כחול בהיר, ועליו עיט ערבות מוזהב פורש כנפיים מתחת לשמש מוזהבת עם 32 קרני-שמש במרכז. בנוסף מופיעה תבנית-קישוט דמוית רשת בצד השמאלי של הדגל.
Flag of Cyprus.svg
16 באוגוסט 1960 דגל קפריסין דגל קפריסין מציג מפה של האי, ושני ענפי זית (סמל השלום) תחתיו על רקע לבן. מעצבי הדגל נמנעו במכוון משימוש בכחול ואדום (הצבעים של דגלי יוון וטורקיה), במטרה שלא לגרום למתח מיותר בין שני העמים המתגוררים באי. המפה בדגל בצבע נחושת המסמל את שכבת הנחושת והעופרת הנמצאים על האי (בעיקר בצורת מינרל, שצבעו צהוב).
Flag of Croatia.svg
21 בדצמבר 1990 דגל קרואטיה דגל קרואטיה הוא טריקולור בצבעים אדום, לבן וכחול. באמצעו מופיע סמל קרואטיה.
Flag of Romania.svg
27 בדצמבר 1989 דגל רומניה דגל רומניה הוא טריקולור המורכב משלושה פסים אנכיים בצבעים כחול (צד התורן), צהוב ואדום. הצבעים אמורים לייצג את הצבעים המסורתיים של שתי נסיכויות שהרכיבו את רומניה בראשיתה - כחול וצהוב המייצגים את נסיכות ולאכיה (מונטניה), ואדום וצהוב המייצגים את נסיכות מולדובה.
Flag of Russia.svg
7 במאי 1883

21 באוגוסט 1991

דגל רוסיה דגל רוסיה טריקולור בצבעי הלאומיות הכלל-סלאבית. הוא מורכב משלושה פסים אופקיים, לבן למעלה, כחול במרכז ואדום למטה.
Flag of Sweden.svg
22 ביוני 1906 דגל שוודיה דגל שוודיה הוא צלב נורדי צהוב על רקע כחול.
Flag of Switzerland.svg
1841 דגל שווייץ
(ראו גם: גלריית דגלי הקנטונים של שווייץ)
דגל שווייץ הוא ריבוע אדום שבמרכזו צלב יווני - צלב שווה זרועות - בצבע לבן. כל זרוע של הצלב ארוכה ב-1/6 מרוחבה.

דגלי מדינות מוכרות חלקית או שאינן מוכרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל תאריך אימוץ שימוש מדינה טוענת תיאור
Flag of Abkhazia.svg
1991 דגל אבחזיה גאורגיה בריבוע האדום, היד הפתוחה מייצגת את הלאומיות האבחזית. שבעת הכוכבים מעל היד מייצגים את שבע הנפות של אבחזיה.
Flag of Gagauzia.svg
31 באוקטובר 1995 דגל גגאוזיה מולדובה
Flag of South Ossetia.svg
30 במרץ 1992 דגל דרום אוסטיה גאורגיה
Flag of Transnistria.svg
25 ביולי 2000 דגל טרנסניסטריה מולדובה גרסה של דגל הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית האוטונומית מולדובה.
Flag of Nagorno-Karabakh.svg
2 ביוני 1992 דגל נגורנו קרבאך אזרבייג'ן, ארמניה טריקולור המורכב משלושה פסים אופקיים בצבעים אדום, כחול וכתום, בדומה לדגל ארמניה. הטריקולור מוטען בדוגמה משוננת בצבע לבן המסמלת את ההפרדה של נגרונו קרבאך מהמולדת, ארמניה\ והשאיפה להתאחד עמה.
Flag of Kosovo.svg
17 בפברואר 2008 דגל קוסובו סרביה כולל שישה כוכבים לבנים המעוצבים בקשת מעל מפה זהובה של קוסובו על רקע כחול. ששת הכוכבים מסמלים את הקבוצות האתניות העיקריות במדינה. העיצוב מזכיר בצבעיו ובעיצובו את דגל בוסניה והרצגובינה. עוצב בהשראת דגלי האו"ם והאיחוד האירופי.
Flag of the Turkish Republic of Northern Cyprus.svg
7 במרץ 1984 דגל צפון קפריסין קפריסין הדגל מהווה למעשה היפוך צבעיו של דגל טורקיה - סהר אדום על רקע לבן, בתוספת שני פסים אדומים מאוזנים בראשו ובתחתיתו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גלריית דגלי אירופה בוויקישיתוף