דדליפט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איור המתאר את ביצוע תרגיל הדדליפט
מתאמן בהרמת כוח מבצע דדליפט קלאסי באחיזה משולבת. ניתן לשים לב שכפות הרגליים מופנות קצת החוצה והגב ישר לאורך כל התנועה. כמו כן הידיים נמצאות מחוץ לרגליים ולא בין הרגליים.

דדליפט הוא תרגיל באימון משקולות בו מרימים מוט אולימפי מן הרצפה במצב בו הרגליים כפופות והגב ישר. הוא אחד משלושת התרגילים בהרמת כוח ותרגיל מצוין לפיתוח הגוף אם מבוצע בצורה נכונה.

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דדליפט הוא תרגיל מורכב המשפר את כוח האחיזה בידיים, ועובד בעיקר על שרירי זוקפי הגב, שריר העכוז הגדול, השריר המתוויך הגדול, שרירי מיתר הברך, השריר הארבע ראשי ושריר הסוליה. השרירים הנותרים מתפקדים כמייצבים בתרגיל. מאז ומתמיד נחשב התרגיל כתרגיל הבודק בצורה הטובה ביותר את כוחו של המתאמן וזאת מכיוון שהוא מאחד התרגילים הבודדים בהם המשקל מורם מן הקרקע.

שיא עולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיא העולם בדדליפט (בעזרת שימוש בחליפה המותאמת לביצוע התרגיל) הוא 457.5 קילוגרם על ידי אנדי בולטון.
שיא העולם בדדליפט (ללא שימוש בחליפה המותאמת לביצוע התרגיל) הוא 461 קילוגרם על ידי בנדיקט מגנסון.
שיא העולם בדדליפט יד אחת הוא 333.2 קילוגרם על ידי הרמן גורנר.

טכניקה בדדליפט קלאסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיקום המוט על הרצפה אמור לחצות באופן אנכי את אמצע כף הרגל, כאשר המרחק בין עקבי הרגליים הוא בערך 30-40 ס"מ וכפות הרגליים מופנות קצת החוצה. נהוג לאחוז את המוט באחיזה משולבת, כאשר מרחק האחיזה בין הידיים לאדם ממוצע הוא בערך 50 ס"מ, וזאת בתנאי שאף אחת מן הידיים לא נמצאת בין הרגליים. לאחר שאוחזים את המוט יש להוריד את הירכיים ולהוציא את החזה החוצה על מנת שהגב יהיה ישר. יש למשוך את המוט דרך הגב והרגליים עד למצב עמידה מלא. חשוב למשוך את הכתפיים אחורה, לשמור על הגב ישר ולהסתכל קדימה לאורך כל התנועה, הידיים אמורות להיות רפויות וישרות לאורך כל התנועה ולבצע עם המוט תנועה אנכית המתחילה מהרצפה ומסתיימת כאשר המתאמן במצב עמידה מלא. בסוף התנועה יש להוריד את המוט חזרה לרצפה באיטיות באותה צורה בה הרים אותו.

סכנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקב מורכבות התרגיל, מתאמנים רבים מבצעים אותו בצורה לא נכונה. ביצוע התרגיל עם גב מעוגל ולא עם גב ישר עלול לגרום לפגיעה בשרירי זוקפי הגב. דדליפט הוא תרגיל שניתן להגיע איתו בקלות לאימון יתר, לכן יש להיזהר כאשר משתמשים במשקלים כבדים, שיקח לגוף זמן רב להתאושש מהם, וגם יפגעו בטכניקה של התרגיל מה שבסופו של דבר יגרום לפציעה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]