הרמת כוח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: כתיבה לא אנציקלופדית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

הרמת כוח (באנגלית: Powerlifting) הוא ענף ספורט שמקורו בארצות הברית והתפתח בשנות ה-60 של המאה ה-20.

הרמת-כוח שונה מהותית מהרמת משקולות, המוכרת כענף אולימפי. ההבדל העיקרי הוא בדגשים השונים. בהרמת הכוח, התנועות בסיסיות יותר ופשוטות לביצוע ביחס להרמות אולימפיות. עם זאת, פשטותן ועובדת היותן בסיסיות מאפשרות לספורטאי להתחזק יותר ולצבור מסת שריר רבה יותר.

סוגי התנועות בהרמת כוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהרמת-כוח מתחרים הספורטאים בשלושה סוגים של תנועות:

 • שפיפה (באנגלית Squat): תרגיל בו על המתחרה להגיע, כאשר מוט המשקולות על שקע הכתף האחורית, למצב בו יריכיו נמצאים מתחת לקו הברך, ומשם לשוב למצב של נעילת ברכיים.
 • דחיקת מוט בשכיבה על ספסל ישר (באנגלית Bench Press): בתרגיל זה, שוכב המתחרה על ספסל ייעודי ומקבל לידיו מוט, אותו עליו להוריד עד לכדי נגיעה בחזהו. בהשמע פקודה מן השופט, על המתחרה להפעיל כוח כנגד המוט עד אשר מרפקיו ננעלים.
 • דדליפט (Deadlift): תרגיל בו על המתחרה להרים את מוט המשקולות מן הרצפה, עד לכדי פשיטה של מפרק הירך והברך.

.

אופן התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התחרות המסורתית כפי שהתעצבה במשך השנים הינה כזו הכוללת סקוואט, לחיצת חזה ודדליפט. כל תחרות אחרת בה מבצעים רק תרגיל אחד או שניים בלבד אינה נקראת תחרות פאוורליפטינג. תחרויות בהם מבצעים אך ורק לחיצת חזה נקראות "Bench Only". תחרויות בהן מבצעים לחיצת חזה ודדליפט לאחריה נקראות "Push&Pull".

למתחרים האפשרות לבחור האם ברצונם להתחרות בכל שלושת התרגילים ("קרב שלוש") או אך ורק בתרגיל הבנץ'-פרס ("בנץ'-פרס בלבד"). כל מתחרה זכאי לשלוש "כניסות" - שלושה ניסיונות לביצוע התרגיל. מתחרה אשר כשל בניסיון מסוים, לא יוכל להוריד את המשקל בכניסתו הבאה, אם כי רק להותירו ללא שינוי או להעלותו. ב"קרב השלוש" המנצח הנו המתחרה אשר הרים את המשקל הרב ביותר בקטגוריה אליה הוא שייך (הקטגוריות נקבעות על-פי משקל גוף המתחרה וגילו, ומשתנות בהתאם לפדרציות), אחר חיבור תוצאות שלושת התרגילים, חיבור התוצאות הללו נקרא "טוטאל". בתחרות ה"בנץ'-פרס בלבד", כנובע משמה, ייקבע המנצח בקטגוריה על פי תוצאת תרגיל זה ותו-לא.

כאמור, במהלך ה-20 שנים האחרונות התפתח טרנד חדש בעולם זו, בו ישנם ספורטאים הבוחרים להתמחות בתרגיל אחד בלבד ולהביא אותו אל המקסימום. ספורטאים אלו אינם מתחרים בתחרות מלאה אלא לרוב בתחרויות מיוחדות בהם נערכים רק תרגילים אלו.

ציוד אופייני[עריכת קוד מקור | עריכה]

עולם הפאוורליפטינג מתחלק לשני זרמים עיקריים. הראשון והמסורתי הינו Raw Powerlifting. סגנון תחרות בו מותר להשתמש כאמצעי עזר אך ורק בחגורה וברצועות פרק כף יד. לעתים, איגודים שונים מתירים במסגרת זו את השימוש גם ברצועות רגליים בביצוע הסקוואט. הזרם השני הינו Equipment Powerlifting בו מותר להשתמש בכלי עזר נוספים שיפורטו להלן, אשר תפקידם בין היתר הינו להרים משקלים גבוהים יותר באמצעותם.

Raw Powerlifting[עריכת קוד מקור | עריכה]

זרם זה קשור בטבורו אל ערש הולדת ספורט הפאוורליפטינג. כאמור, במסגרת זו ניתן לומר כי הספורטאי מנצל כמעט 100% מהיכולת הגופנית האמיתית שלו, מאחר שהציוד שהוא עוטה על עצמו אין בו כדי להרים את התוצאה הסופית שלו בצורה משמעותית. זרם זה למעשה היה האלטרנטיבה היחידה כאשר החל להתעצב ספורט זה בשנות ה-50 וה-60, כאשר למרימי משקולות לא הייתה את הטכנולוגיה הדרושה על מנת לפתח פריטי לבוש אשר יעזרו להם בביצוע ההרמות. הפילוסופיה הבסיסית של זרם קובעת כי כאשר אנו באים לבחון את כוחו של אדם, עלינו לבחון את כוחו ולא את כוחה של הטכנולוגיה המתבטאת בפרטי לבוש העוזרים לו בהרמה. ניתן לקטלג את שלושת הפרטים המרכזיים אשר מותרים לשימוש במסגרת תחרות מן הסוג הזה:

חגורת גב[עריכת קוד מקור | עריכה]

לגוף האדם יש חגורה טבעית המחזיקה את עמוד השדרה שלו: זוקפי הגו ושרירי הבטן; rectus abdominis, external oblique, internal oblique, transverse abdominus ועוד מספר שרירים קטנים. עבודה ללא חגורה מחזקת את אותם שרירים בדגש על עבודה סטאטית. כשהמשקל עולה ואותם שרירים מתקשים להדביק את הפער, או שהמתאמן מבצע עומס גדול (עצימות/נפח/תדירות) ואותם שרירים מתעייפים, החגורה נכנסת לשימוש כדי למנוע פציעות ולאפשר לו להמשיך לעבוד בטכניקה נכונה. בדרך כלל כאשר העומס עולה ושרירים אלו מתעייפים ישנה נטייה לגוף לאבד את הכיווץ בגב ובזוקפים, לשמוט חזה לפנים, ובמקום שהשרירים שלו ייצבו את המתאמן, העומס עובר אל עמוד השדרה.

תפקיד החגורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חגורה מייצבת את עמוד השדרה ע”י הגדלת הלחץ התוך בטני, כאשר המתאמן לובש את החגורה בצורה הדוקה, שרירי הבטן נלחצים כנגד החגורה, והיא בהתאמה מחזירה כוח. הפעולה המתרחשת הינה לחץ תוך בטני שמסייע רבות לייצב את הטורסו, כתוצאה מכך אפשר לבצע סקוואט ומשיכות עם משקל רב יותר, וכתוצאה מעבודה כבדה יותר הגוף מתחזק בכלליות.

חגורת פאוורליפטינג הינה חגורה אשר נשארת באותו רוחב לכל אורכה. חגורות אשר החלק הקדמי שלהן צר ואילו החלק האחורי ארוך אינן משיגות את האפקט המתבקש מאחר שהחלק הצר בקדמת הבטן אינו מספיק על מנת ליצור לחץ תוך ביטני משמעותי. חגורות אלו בדרך כלל אינן עוזרות להרמה, כל שכן שאין להן קשר עם "שמירת הגב" מפציעות ואינן אלא פריט אופנה חסר תועלת.[1]

כאמור, השימוש בה מותר בכל תחרות פאוורליפטינג.

רצועות שורש כף היד[עריכת קוד מקור | עריכה]

רצועות אלו נועדו על מנת לשמור את מפרק שורש כף היד של הספורטאי במצב הכי בטוח שניתן לספק. שורש כף היד הוא מפרק צר וגמיש בין כף היד לאמה המופרקות עם עצם הגומד ועם עצם החישור. מטבעו, אזור זה חשוף יותר לפציעות ולדלקות, מאחר שהעצמות בו קטנות מאוד וגידים רבים עוברים דרכו. הרצועה מאפשרת ליצור לחץ סביב האזור ולספק פתרון חלקי לבעיה של עומס על האזור בזמן הרמות, במיוחד בלחיצת חזה.

רצועות ברכיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רצועות אלסטיות ארוכות וקשיחות. רצועות אלו מתלפפות בחזקה סביב הברך ומאפשרות לספורטאי להרים באמצעותן משקל רב יותר. בשנות ה-70 כאשר החלו להשתמש לראשונה ברצועות אלו המטרה הייתה לשמור על אזור הברך חם יותר וכך להימנע מפציעה, וכמו כן להרגשת ביטחון כללית. ברבות השנים הפכו הרצועות להיות קשיחות יותר ושיטת הקשירה שלהן הפכה להיות חזקה יותר, כך שהספורטאי דוחף את הברכיים בסקוואט כנגד הרצועות, ובהתאמה - ככל שהן קשורות חזק יותר הן מחזירות יותר כוח. כיום ישנן שתי קטגוריות נפרדות למושג RAW. הראשון מתייחס לתחרות ללא רצועות ברכיים בתרגיל הסקוואט והשני מתייחס לתחרות המתירה רצועות ברכיים בסקוואט. על מנת להבחין נהוג לציין האם המשקל נעשה עם רצועות או ללא. כאמור, הרצועות מוסיפות משקל רב וניתן לראות זאת בשיאי עולם נוכחיים כאשר שיא העולם עם רצועות הוא 460 ק"ג ואילו שיא עולם ללא רצועות הינו 413 ק"ג בלבד, הבדל של 47 ק"ג.

Equipment Powerlifting[עריכת קוד מקור | עריכה]

פאוורליפטינג עם ציוד הינו זרם נוסף בספורט זה שהתפתח בשלב מאוחר יותר עד אשר הפך להיות ענף נפרד שאינו בר השוואה ל-Raw. תחילתו בשנות ה-70 וה-80 של המאה ה-20 כאשר הטכנולוגיה החלה לחלחל גם אל ספורט זה. המטרה הראשונית של הציוד שעוצב הייתה על מנת לשמור על הספורטאי מבחינה בטיחותית ולהימנע מפציעות קשות, בייחוד במהלך הסקוואט ולחיצת החזה. ברבות השנים, הפך להיות הציוד מתקדם יותר מבחינה טכנולוגית וכך אפשר לספורטאי להרים משקל נוסף. ציוד פאוורליפטינג כולל: חליפה לסקוואט, חולצת לחיצה, וחליפת דדליפט.

חליפה לסקוואט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת שנות ה-80, ג'ון איינזר החל לפתח בהדרגה ציוד אימונים מסיבי שתפקידו היה הוספת משקל למוט. בתחילה פותחה חולצת לחיצה ולאחריה חליפה לסקוואט. ישנן סוגים שונים של חליפות המיוצרות ממרכיבים שונים: קנבס, פוליאסטר, דמין וכדומה. חליפת הסקוואט מגיע למתיחה מקסימלית בתחתית התנועה וכתוצאה מכך עוזרת לספורטאי להרים משקל רב יותר. ישנם שני סוגים של חליפות; חד-שכבתית (Single Ply) ורב-שכבתית (Multi Ply). החליפה החד-שכבתית כשמה כן היא, מיוצרת משכבה אחת קשיחה של פוליאסטר ומאפשרת לספורטאי להוסיף משקל מוגבל לסקוואט שלו. החליפה הרב-שכבתית מיוצרת ממספר שכבות פוליסטר, אשר בהתאמה מוסיפות משקל רב יותר למוט.

חולצת לחיצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חולצה המיוצרת משכבה אחת, או מספר שכבות פוליאסטר או קנבס. תפקידה לעזור לספורטאי להרים משקל רב יותר. חולצות אלו מעוצבות כך שהשרוולים מפעילים התנגדות כנגד הורדת המוט לעבר החזה ונמתחים בחזקה בתחתית התנועה, כך שהם מחזירים כוח בעליה חזרה לכדי מצב של נעילה.

התאחדויות שונות כגון: WPO, WPC, GPC, SPF ועוד, מאפשרות להתחרות עם ציוד במקצים ייעודיים. ישנן התאחדויות אשר אינן מאפשרות להתחרות מעבר לתוספת של חגורה ורצועות ברכיים, כגון: GPA, 100% RAW POWERLIFTING, IPF ועוד.

ספורטאים מפורסמים בהרמת כוח והישגיהם בענף[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אנדריי מאלניצ'ב (Andrey Malanichv) - מחזיק בשיא עולם נוכחי בסקוואט עם רצועות - 485 ק"ג. כמו כן, מחזיק בטוטאל הכי גבוה בכל הזמנים ב- Raw Powerlifting עם תוצאה של 2469 פאונד / 1120 ק"ג בקטגורית משקל SHW.
 • אריק ליליברידג' (Eric Lilliebridge) - מחזיק בשיאי עולם נוכחיים בטוטאל, בקטגוריות משקל של עד 140 ק"ג ועד 125 ק"ג.
 1. קטגוריית משקל עד 125: 2380 פאונד / 1080 ק"ג טוטאל.
 2. קטגוריית משקל עד 140: 2369 פאונד / 1075.5 ק"ג טוטאל.
 • דניאל גרין (Daniel Green) - מחזיק בשיאי עולם נוכחיים בטוטאל, בקטגוריות משקל של עד 110 ק"ג ועד 100 ק"ג.
 1. קטגוריית משקל עד 110 ק"ג: 2210 פאונד / 1003 ק"ג טוטאל.
 2. קטגוריית משקל עד 100 ק"ג: 2099 פאונד / 952 ק"ג טוטאל.
 • קיריל סריצ'ב (Kirill Sarychev) - מחזיק בשיא העולם הנוכחי בלחיצת חזה Raw עם 335 ק"ג.
 • אריק ספוטו (Eric Spoto) - מחזיק במקום השני בעולם בלחיצת חזה Raw עם 722 פאונד / 327.5 ק"ג.
 • בנדיקט מגנוסון (Benedikt Magnusson) - מחזיק בשיא עולם נוכחי בדדליפט Raw עם 1015 פאונד / 460 ק"ג.
 • אנדי בולטון (Andy Bolton)- מחזיק במקום השני בעולם בדדליפט Raw עם 964 פאונד / 437.5 ק"ג.
 • קונסטנטין קונסטנטינובס (Konstantin Konstantinovs) - מחזיק במקום השלישי בעולם בדדליפט Raw ללא חגורה עם 939 פאונד / 426 ק"ג.
 • ג'ונאס ראנטאנן (Jonas Rantanen) - מחזיק בשיא עולם נוכחי בסקוואט עם חליפה - 1267.5 פאונד / 575.5 ק"ג.
 • דייב הוף (Dave Hoff) - מחזיק בשיא עולם נוכחי בטוטאל עם ציוד בקטגוריית משקל של עד 125 ק"ג - 3005 פאונד / 1364 ק"ג.
 • פול "טייני" מיקר (Paul "Tiny" Meeker) - מחזיק בשיא עולם נוכחי ללחיצת חזה עם ציוד בקטגוריית משקל SHW עם 1101 פאונד / 500 ק"ג.
 • הספורטאי האמריקאי-פלסטיני אחמד אבו חאטיר, יליד רפיח, ייצג את מדינת פלסטין בתחרויות ספורט וקבע שיאים פלסטיניים בהרמת כוח.

ספורטאים ישראלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • וולאד אלהזוב - ביצע סקוואט של 1250 פאונד / 567.5 ק"ג עם ציוד בקטגוריית משקל SHW.
 • סרגיי פינייאצ'ב - מחזיק בשיא ישראל Raw בטוטאל בקטגוריית משקל SHW עם 1774 פאונד / 805 ק"ג.
 • אושר סופטי - מחזיק בשיא ישראל Raw  בטוטאל בקטגוריית משקל עד 140 ק"ג עם 1855 פאונד / 855 ק"ג.
 • אלכסיי זיידלין - מחזיק בשיא ישראל Raw  בטוטאל בקטגוריית משקל עד 125 ק"ג עם 1719 פאונד / 780 ק"ג.
 • טום בן-נתן - מחזיק בשיא ישראל Raw  בטוטאל בקטגוריית משקל עד 110 ק"ג עם 1763 פאונד / 800 ק"ג.
 • וואדים קאטונין - מחזיק בשיא ישראל Raw  בטוטאל בקטגוריית משקל עד 100 ק"ג עם 1719 פאונד / 780 ק"ג.
 • חן זוננרייך - מחזיק בשיא ישראל Raw  בטוטאל בקטגוריית משקל עד 90 ק"ג עם 1548 פאונד / 702.5 ק"ג.
 • אופיר בירנבוים - מחזיק בשיא ישראל Raw בטוטאל בקטגוריית משקל עד 82.5 ק"ג עם 1322 פאונד / 600 ק"ג.
 • רן כהן - מחזיק בשיא ישראל +Raw בטוטאל בקטגוריית משקל עד 75 ק"ג עם 1370 פאונד / 622.5 ק"ג. מחזיק בחמישה שיאי עולם, טוטאל ללא רצועות 622.5 ק"ג, סקוואט 215 ק"ג, דדליפט 272.5 ק"ג. פוש פול טוטאל 407.5 ק"ג ודדליפט 272.5 ק"ג.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרמת כוח בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]