דוכסות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דוכסות היא טריטוריה, פייף או שטח פאודלי הנמצאים תחת שליטתו של דוכס או דוכסית. כמה מהדוכסיות ההיסטוריות של אירופה היו עצמאיות, בעוד אחרות (בעיקר בצרפת ובריטניה) היו מחוזות הכפופים לממלכה.

באופן מסורתי, דוכסות גדולה כגון הדוכסות הגדולה של לוקסמבורג, הייתה עצמאית וריבונית. דוכסויות כאלה היו שכיחות באזורים דוברי הגרמנית, ובאימפריה הרומית הקדושה. בצרפת דוכסויות כאלה היו קיימות בתקופת ימי הביניים, ואף כיום מחזיק מלך אנגליה צ'ארלס השלישי בתואר צרפתי מימי הביניים: דוכסית נורמנדי, זאת בזכות איי התעלה, האדמה היחידה הקשורה בדוכסות זאת. הדוכסיות הצרפתיות החשובות ביותר היו דוכסויות נורמנדי, בורגונדיה, ברטאן ואקיטן.

באנגליה של תקופת ימי הביניים מחוזות לנקסטר וקורנוול היו דוכסויות וראשיהן צברו כוח רב בממלכה. דוכסות לנקסטר יוסדה בשנת 1351 אך התמזגה לתוך ממלכת אנגליה בשנת 1399 כאשר הנרי בולינגברוק, דוכס לנקשייר, עלה על כס המלוכה ומלך כהנרי הרביעי. דוכסות קורנוול יוסדה בשנת 1337 כאשר דוכס קורנוול תמיד היה יורש העצר האנגלי.

בתקופה המודרנית דוכסיות טריטוריאליות הפכו לנדירות, ורוב הדוכסויות שהוענקו ב-200 השנים האחרונות היו סמליות כמעט לגמרי. כיום לא קיימות דוכסויות עצמאיות בעולם, אולם לוקסמבורג היא דוכסות גדולה עצמאית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דוכסות בוויקישיתוף