דמטריוס מסלוניקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דימטריוס הקדוש מסלוניקי
Δημήτριος της Θεσσαλονίκης
פסיפס של דימטריוס הקדוש מהמאה ה-12, בקייב אוקראניה.
פסיפס של דימטריוס הקדוש מהמאה ה-12, בקייב אוקראניה.
לידה 280 בערך
סלוניקי, האימפריה הרומית
פטירה 306 בערך
סלוניקי, האימפריה הרומית
קדוש עבור הכנסייה הקתולית, הכנסייה האורתודוקסית, נצרות אוריינטלית
מקום פולחן עיקרי כנסיית האגיוס דמטריוס, סלוניקי
חג 9 באפריל במערב, 26 באוקטובר במזרח
תכונות חייל רומי, עטור שריון ומגן. לרוב ניצב ליד סוס אדום.
פטרון של סלוניקי, סרביה,מיטרוביצה, חיילים, חקלאות, רועי צאן וצלבנים (במסורת הקתולית)

דימטריוס הקדוש מסלוניקי (מיוונית:"Άγιος Δημήτριος της Θεσσαλονίκης") הוא מרטיר נוצרי מהמאה ה-4 לספירה, אשר על-פי המסורת נולד בשנת 280 לספירה בתקופת רדיפות הנוצריות בידי הקיסר הרומי דיוקלטיאנוס. פירוש שמו של דמטריוס ביוונית, הוא "מסור לאלה דמטר".

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

דימטריוס היה חייל בצבא הרומי, אשר הואשם בהתנצרותו. ונידון לעונש מוות. על-פי המסורת, הוא נשלח אל באר המים אשר הייתה בעיר סלוניקי ושם מצאה את מותו. במקום מותו הוקמה כנסיית האגיוס דמטריוס, חוכמת דימטריוס. ושם מצוי קברו עד היום. הפך למוקד הפולחן המרכזי שלו. ולכן, הפך לפטרון העיר סלוניקי. מלבד זאת, הוא הוכר גם בתור קדוש חשוב של מספרים ערים בבלקן כמו למשל, מטירוביציה בסרביה וכן גם אחד מפטרוניה של סרביה. דימטריוס זכה להערצה רבה בתור פטרון החיילים בקרב נוצרים אורתודקסים, הערצה הזהה כמעט לזאת של גאורגיוס הקדוש, יום חגו מצוין מדי שנה ב-26 באוקטובר על פי לוח השנה היולאני שמונהג בכנסיות המזרחיות, הוא ה-8 בנובמבר על-פי לוח השנה הגרגוריאני[דרוש מקור].

פולחן[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום חגו של הקדוש נחגג בנצרות הקתולית ב-9 באפריל ובנצרות האורתודוקסית ב-26 באוקטובר. כנסיית האגיוס דמטריוס הוא מקום פולחנו והנצחתו המרכזית של הקדוש ושם גם נמצאים שרידיו. הקדוש זכה להיות הקדוש המגן של העיר היוונית סלוניקי ושם מתקיים לכבודו בהוד והדר פולחנו ביום חגו מדי שנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דמטריוס מסלוניקי בוויקישיתוף