דרשת לחם החיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דרשת לחם החייםיוונית: ἄρτος τῆς ζωῆς) היא אירוע מחייו של ישו, בו הוא מכריז על עצמו כ"לחם החיים", כפי שמתואר בברית החדשה בבשורה על-פי יוחנן, פרק 6 (פסוקים 22-59).

האירוע מתואר מעט אחרי תיאורו של נס הלחם והדגים, בו הצליח ישו להזין 5,000 איש בחמש כיכרות לחם ושני דגים. ישו, שידע שהציבור שהיה נוכח בנס ירצה להמליכו, הלך להתבודד ולהתפלל על ההר[1]. למחרת ראו התלמידים את ישו הולך על פני המים (יוחנן 6, פסוק 19[2]) וכך עבר לכפר נחום. הציבור שאל את ישו מה עליהם לעשות על מנת שגם הם יוכלו לחולל נסים כאלו (פסוק 28). ישו ענה שעליהם להאמין באלוהים ובמי שאלוהים שלח (כלומר בישו עצמו) (פסוק 29). העם שעדיין מפקפק באמונתו (או אולי מצפה לעוד ארוחת חינם), מבקש נס נוסף, ומזכיר את נס המן של בני ישראל במדבר[3]. בתגובה ענה ישו כי גם במקרה של משה והמן וגם בנס הלחם והדגים, לא האדם הוא שחולל את הנס אלא אלוהים. העם לא הבין את המשל והמשיך לבקש את נס הלחם כמעשה יומי (פסוק 34). אז ענה ישו כי לא מדובר על לחם העשוי מקמח ונועד לאכילה; ישו הכריז על עצמו כי הוא "לחם החיים" (פסוקים 35, 41, 48, 51), כלומר ישו עצמו הוא המן האמתי אשר כל מי שאוכל אותו ושותה את דמו, שוכן בישו וישו שוכן בו.

בפסוק 42 מביע העם פקפוק. ישו מצטט פסוק מספר ישעיהו[4]. בהמשך מגדיר ישו מי יוושע ומי לא - רק מי שיאכל את בשרו של ישו וישתה את דמו (פסוקים 48-58). דבריו עוררו מחלוקת, בעיקר אצל אלו שעדיין זהותם היהודית הייתה חזקה מזהותם היהודית-נוצרית (פסוק 52), ולכן הם וחלק נוסף מתלמידיו פרשו (פסוק 66). לבסוף נותרו רק שנים-עשר השליחים (פסוק 67).

32 ויאמר אליהם ישוע אמן אמן אני אומר לכם לא משה נתן לכם את-הלחם מן-השמים כי-אבי נותן לכם את-הלחם האמתי מן-השמים: 33 כי-לחם אלוהים הוא היורד מן-השמים ונותן חיים לעולם: 34 ויאמרו אליו אדני תנה-לנו תמיד את-הלחם הזה: 35 ויאמר להם ישוע אנכי הוא לחם החיים כל-הבא אלי לא ירעב והמאמין בי לא יצמא עוד: ... 48 אנכי הוא לחם החיים: 49 אבותיכם אכלו את-המן במדבר וימתו: 50 זה הוא הלחם היורד מן-השמים למען יאכל-איש ממנו ולא ימות: 51 אנכי הלחם החי הירד מן-השמים איש כי-יאכל מן-הלחם הזה יחיה לעולם והלחם אשר אתננו הוא בשרי אשר אתן בעד חיי העולם:

הבשורה הקדושה על-פי יוחנן פרק ו, תרגום פראנץ דעליטש

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ וישלח את-העם ויעל ההרה בדד להתפלל ויהי-ערב והוא לבדו שמה:, מתי, יד, 23
  2. ^ וכן מתי יד, 25
  3. ^ יוחנן 6, פסוקים 30,31
  4. ^ ישעיהו, נ"ד, 13